ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.06.2010
ÎNSCRIS: 23.06.10
JUN-2010

Drumul spre / dinspre Duni

Am fost si eu luna aceasta la Duni si am ales pentru dus drumul Bucuresti - Ruse - Shumen - Smyadovo - Lozarevo - Karnobat - Aytos - Burgas - Sozopol - Duni, drum pe care am mers si acum doi ani si a fost OK. Acum, este PLIN DE CRATERE la traversarea dealurilor, intre Smyadovo - Lozarevo, pe unde se merge cu 30-40 Km/h. Am facut 7 ore la dus, 6: 30 - 13: 30.

La intoarcere am ales drumul prin Varna si pe autostrada A2, drumul este mai lung cu vreo 80 de Km dar am facut pina acasa doar 6 ore, 14: 00 - 20: 00. Autostrada este proasta pe vreo 20-30 Km dar se poate merge pe banda de urgenta, cu 110-120 Km/h. Drumuri foarte bune in rest, destul de libere in cursul saptamanii, cum am mers eu, la traversarea dealurilor au cite doua benzi pe portiunile de urcare pe serpentine, mai greu cu depasirile este la coborire...

Politie destul de rar, localitati destul de putine, se pierde ceva timp la traversarea Burgas-ului si a Varnei. Centura Burgas este proasta, mai bine treci prin centru.

Trimis de wallybu in 23.06.10 15:31:28
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nisipuri, Nessebar, Duni (de doua ori)

VIZUALIZĂRI: 5675 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (wallybu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Drum spre/dinspre Duni

webmasterXY*
[23.06.10 15:49:13]

@wallyblu nu inteleg de ce ai dat note hotelului Marina Beach daca tu ne-ai relatat doar despre drumul pana la Duni??

Review-ul va fi mutat la rubrica special creata Drumuri bulgaresti cu bune si rele click aici

[23.06.10 16:11:23]

Si sa mergi la bulgari cu 120 km/h pe banda de urgenta (interzisa circulatiei publice prin lege!) e deja de domeniul 'sport extrem'. Eu am reusit sa ma mentin pintre gropi cu 80-90-100 km/h, fara balans excesiv al masinutei. Si fara sa incalc legile circulatiei pe drumurile publice...

Daca l-ar fi oprit melitia pe autor, cu siguranta s-ar fi plans ca oamenii aia rai au vrut "spaga"...

manuelaa
[23.06.10 17:14:41]

frumos hotelul

[23.06.10 22:08:35]

mutat in rubrica 'Drumuri bulgaresti cu bune si rele'.

De asemenea am validat si poza pe care - banuiesc - utilizatorul a sters-o din greseala (dupa incarcare)

demetra
[28.06.10 13:32:59]

Foarte utile informatiile! Multumim!

ChocoGun
[21.07.10 13:22:27]

Buna ziua!

Am o nelamurire... am vazut mai multe pareri in legatura cu cele doua drumuri posibile spre Duni. Ma refer la cel prin Varna si la cel prin Ruse-Razgrad etc.

Plecand din Vrancea si avand in vedere ca vreau sa ajung in max 8 ore in statiune, fara sa dau de drumuri proaste si pline de cratere/gropi, care dintre drumuri ar fi cel mai bun?

Va multumesc mult pentru atentie

[21.07.10 13:30:32]

Depinde de unde din Vrancea...

Poate ar trebui considerata si varianta coborarii fie prin Silistra - Dobrich - Varna, fie traversarea Dunarii pe pod si iesirea fie pe la Negru-Voda - Dobrich - Varna, fie pe la Vama Veche - Varna. Drumurile sunt relativ bune (exceptie Silistra - Dobrich pe cateva portiuni, dar era in lucru acum cateva saptamani; poate acum o fi gata sau aproape.

foloseste un route-planner (viamichelin.com) si vezi cati km are fiecare varianta si pe ce categorii de drumuri te plimba.

ChocoGun
[21.07.10 19:42:33]

Eu sunt din Focsani...

Ma gandisem si la drumul Silistra-Dobrich-Varna, insa am inteles ca intre Silistra si Dobrich sunt foarte multe gropi mari, iar drumul e izolat, deci daca ai o problema, nu ai unde sa ceri ajutor.

Folosind site-ul pe care mi l-ai recomandat, am ajuns sa dezbat doua variante de drumuri. Prima varianta ar fi Focsani-Braila-Constanta-Vama Veche-Varna-Burgas-Sozopol, insa am auzit ca intre Varna si Burgas drumul nu e prea bun, nu stiu daca e adevarat... stie cineva care e starea actuala a drumului?

A doua varianta ar fi Focsani-Giurgiu-Ruse-Shumen-Karnobat-Burgas-Sozopol... aici am inteles ca drumul dintre Shumen si Karnobat ar fi si el naspa... de asemenea, ma ingrijoreaza si faptul ca in Bulgaria nu prea sunt indicatoare.

As dori si eu niste sugestii, daca se poate.

Va multumesc anticipat!

[22.07.10 01:14:48]

intre Varna si Burgas drumul e foarte bun; atata doar ca are portiuni pline de serpentine (zona lor de coasta fiind o zona muntoasa).

intre Silistra si Dobrich nu mi s-a parut ca ar fi un drum izolat, cum il numesti aici. ba e chiar destul de intens circulat.

mult mai putin circulat era drumul intre Razgrad si Burgas, cand am fost pe acolo anul trecut. (da' e drept, eu am nimerit putin pe langa traseul descris pe aici, trecand pe langa Dalgopol - vezi review-ul meu de la Chudnite Skali) avea si ceva gropi, dar nimic de netrecut. trebuia totusi atentie si este obositor sa conduci cu ochii snur dupa denivelari.

nu mai credeti pe cei ce spun ca nu sunt indicatoare. sunt si destule! doar ca uneori presemnalizarea este doar cu chirilice, ducand la erori de navigare cand vezi in ultima clipa semnul dorit si indelung asteptat/cautat.

e bine sa ai tiparita o lista cu toate localitetile prin care (sau pe langa care) vei trece, scrise si in romana si in bulgara si astfel vei fi mai mult decat "blindat".

orice varianta alegi, drum bun!

si inca un lucru important: la ei, restrictiile de viteza NU sunt stupide cum sustin majoritatea utilizatorilor ce le tranziteaza tara la volan; nici pe departe! doar ca in Bulgaria, semnalizarea rutiera se face putin altfel decat la noi. la intersectii cu drumuri secundare - limitari (40... 60) ; la treceri de pietoni/statii de autobuz, la fel; la drum denivelat si mai putin; la serpentine, de asemeni. ATENTIE!!! ei prefera sa semnalizeze restricite de viteza la 50 pe 3 km, decat sa scrie "succesiune de viraje" pe 3 km. asa ca... e alegerea fiecaruia sa respecte sau nu aceste restrictii. nu e in joc doar "spaga" la militieni, ci siguranta proprie si a celorlalti participanti la trafic!

drum bun!

[16.09.10 14:38:01]

mutat in noua sectiune "Drumuri spre sudul litoralului bulgar"

[31.05.11 12:46:49]

Dupa scrierea review-ului de mai sus am mai fost la Duni.

Am ales traseul Bucuresti-Ruse-Razgrad-Targovishte-Omurtag-Kotel-Autostrada A4 (Karnobat) -Burgas-Sozopol-Duni

traseul nu era foarte aglomerat si drumul era foarte bun (aug2010)

Am mai mers pe traseele

Bucuresti-Ruse-Shumen-Autostrada A2-Varna-Burgas-Sozopol-Duni

traseu bun dar destul de aglomerat, autostrada A2 era cam proasta in 2010

Bucuresti-Ruse-Shumen-Smyadovo-Karnobat-Autostrada A4-Burgas-Sozopol-Duni

drumul foarte prost intre Smyadovo si Lazarevo, in iunie 2010

Am atasat si doua poze cu traseul prin Kotel si A4.

Dupa ce se trece de Burgas se merge pe o sosea cu 2 benzi pe sens (DN99).

Dupa vreo 30 de km apare un semn Sozopol la dreapta, dupa o benzinarie pe dreapta.

NU se merge pe acolo, se mai asteapta citeva sute de metri, se termina drumul cu doua benzi pe sens si apare semn spre DIUNI 8Km, la stinga. Acesta ocoleste Sozopol si ajunge direct la Diuni.

Dupa 8 Km apare intai pe stinga hotelul de 5 stele Marina, dupa 3-400 de metri, pe dreapta, este intrarea cu poarta de la complexul Duni Royal Resort. Se prezinta vouchere-le, se intra si pe dreapta este parcarea.

Se lasa masina in parcare si se merge la receptie - bagajele se aduc cu niste masinute electrice

Check-in ora 14, check-out ora 12.

[30.06.11 09:57:44]

Pozele incarcate recent au fost facute pe 21 iunie 2011, pe traseul Razgrad - Targovishte - Omurtag -Kotel - A1 - Burgas - Sozopol - Duni.

Razgrad, Targovishte si Omurtag se ocolesc pe centuri.

Drum valurit dupa Razgrad, intre Trapishte si Targovishte. La Trapishte se repara intersectia drumurilor 49/51. La Ticha este restrictie de 30 Kmh, radar si denivelari cam inalte pentru limitarea vitezei. Se trece in 2 minute. Drumul este liber, la multe urcari fiind banda suplimentara.

La intrarea in E773 se mai aglomereaza drumul, inainte de Karnobat se intra pe autostrada A1 care reintra inainte de Burgas in E773. In Burgas, dupa Metro (pe stanga), se trec doua giratorii si apoi se face la dreapta spre Sozopol.

In Burgas se repara podul peste lacul Burgas si se construieste un pasaj la iesirea spre Sozopol, intersectia spre Yambol. Cu toate acestea, se circula fluent.

Drum bun!

[30.06.11 10:01:18]

excelente precizarile.

[01.07.11 14:38:26]

O simulare a traseului Giurgiu - Razgrad - Targovishte - Omurtag - Kotel - Burgas - Duni:

click aici

ChocoGun, demetra, manuelaa, wallybu
Alte articole din această RUBRICĂDrumul către sudul litoralului bulgar:

• pagină generată în 0.070164203643799 sec