ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.10.2019
JAN-2019

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 5 MIN

Antica Civita

Cum am ajuns în Sicilia din Timișoara am scris, la prima vedere pare complicat fiinca nu este zbor direct din Timisoara dar pana la urmă a ieșit bine, am plecat din Timișoara dimineața devreme si înainte de ora două dupa masă eram deja la cazare.

Zborul a fost cu low cost cu Wiz si Ryanair cu escală la Bergamo și la dus si la intors.

Dacă te documentezi despre zbor și lași și ceva timp între zboruri cam trei patru ore atunci totul decurge normal, pot să apară și unele situatii mai neplăcute cum a fost si in cazul meu de ex după achizitionarea biletelor de avion la trei zile s-au anulat cursele de Catania din cauza vulcanului care a inceput sa erupa chiar atunci dupa ce am luat biletele. Asta nu era din cauza companiei aviatice asa ca nu puteam pretinde ceva adica daune ca s-a anulat zborul. Dupa alte cateva zile s-au reluat zborurile si s-a intrat in normal.

Pe la ora 13 am ajuns in aeroport în Catania si am luat de la automat bilete de autobuz la Alibus pret 4 euro biletul si am coborât la prima statie lângă port si piața de pește.

Cazarea

Din stația unde am coborât am făcut cam 10 minute până la cazare care era destul de aproape.

Părea că am ajuns în un adevărat ghetou unde toate clădirile erau vechi si foarte vechi, la prima vedere nu era prea plăcută imaginea zonei respective cu toate că era o zonă centrală. Asta a fost prima impresie. Am ajuns la ușa cazării si în aprox 10 minute a apărut și proprietarul care ne-a poftit înăuntru. Am primit toate informatiile despre cazare si zona din jur si a plecat spunând la plecare să tragem doar usa și să lăsăm cheile pe masă în interior. Dacă avem ceva probleme sau nelămuriri să sunăm la telefon. Era vorba de un tanăr cam la 35 de ani aproximativ.

Cazarea aceasta seamăna cu o garsonieră foarte mică, totul în interior este nou si de calitate.

Este un contrast puternic intre ce e afară pe stradă unde ai impresia de ghetou si interior, după ce inchizi usa de la intrare totul e altfel singura problemă ar fi că nu este nici un geam doar usa de la intrare, când iesi ești direct în stradă dar pe aici se circulă mai putin fiind stradă laterală.

La intrare este bucătaria dotată cu tot ce trebuie de calitate ca în revistă, frigider, aragaz cu butelie, veselă, aparat de cafea cu capsule.

Baia cu duș si totul nou și de calitate.

Mai departe este un zid si dormitorul, deasupra aer conditionat care l-am folosit pentru incălzire fiind ianuarie. Televizor si net care a functionat perfect.

La sosire am primit cadou atatea capsule de cafea cate zile am avut rezervare, câteva fructe si ceva fursecuri si apă minerală.

Am văzut și comentarii de genul - nu am putut folosi aragazul că nu am stiut să dau drumul la butelie si a dat notă proastă.

în locația respectivă erau două unitați de cazare de felul ăsta, proprietarul nu stătea acolo.

Recomand această cazare dar trebuie tinut cont că nu există geam, doar ușa de la intrare care dă direct în stradă.

Zona din jur

Prima dată nu prea mi-a plăcut, a doua zi deja am intrat în normalitate parcă eram de-al locului strada aia pe care am stat 10 zile era intradevăr Sicilia adevărată, rufe la uscat care erau puse de pe o parte pe alta a străzii, era un fel de sfoară care se trăgea înainte si înapoi să ajungi la rufe, lume gălăgioasă care nu știai dacă se ceartă sau doar vorbesc tare.

La trei minute de cazare era Piata Cutelli cu un parc frumos, lângă această piață era si o moschee cu tot felul de lume de toate natiile si culorile, in jurul pietei restaurant, bar, chiosc de ziare si statia de autobuz spre aeroport.

La moschee se dădea din când în când ora exactă și se auzea până în cameră.

Lângă cazare destule magazine în unele se vindea si vin la butoi, pretul vinului incepea de la 1,5 euro litrul, magazine de pâine unde era si pizza la felie 1 euro bucata.

Până în zona centrală cam 10 minute, până în port tot 10 minute, până la Peny 20 de minute.

Până la piața de pește 10 minute cu precizarea că acest loc nu trebuie ratat dacă ajungeti in Catania, e dea dreptul spectaculos locul si zona din jur care dă chiar în centrul orașului.

În centrul orasului Catania parcă esti la Milano, o stradă mai în spate esti în ghetou, un amestec de lux si ghetou, de curat si murdar, de opulentă și decădere, cladiri de lux si zone unde nu s-a zugrăvit de 100 de ani.

Asta a fost cazarea din Catania din ianuarie, dupa 10 zile dimineata pe la 6,30 am plecat de la cazare spre statia autobuzului Alibus la 5 minute de cazare spre aeroport si zborul spre Bergamo cu Ryanair si mai departe tot cu Ryanair si sosire acasă seara.

Trimis de Nicu in 30.10.19 13:48:53
    Validat / Publicat: 30.10.19 14:54:00
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA. A mai fost în/la: Rimini, Cesenatico, Milano, Este, Venetia, Barletta, Bari, Augusta, Taormina, Monopoli etc

VIZUALIZĂRI: 551 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P19 La plimbare

webmasterX [30.10.19 13:57:19] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Apartamente în regim hotelier, CATANIA" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 14&ridAnt=97510

webmasterX [30.10.19 14:52:59] »

webmaster [30.10.19 15:02:59] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

• Alte impresii din această RUBRICĂApartamente în regim hotelier: