ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.10.2023
Familie
BUN

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 3 MIN

Mandalarose - o cazare foarte aproape de obiectivele turistice din Catania

Pentru ultima noapte a vacanței noastre în Sicilia am ales o cazare foarte aproape de obiectivele turistice din Catania. Prețul cazării a fost retras de către Booking com de pe card cu câteva zile înainte de sosirea noastră iar taxa turistică de 2 Eur de persoană a fost plătită direct proprietarului.

Mandalarose se află pe Via Landolina nr. 72 la aproximativ 300 m de Piazza Duomo și oferă studiouri și apartamente în regim hotelier toate situate la etajul trei al unei cădiri istorice. De la locul de unde ne-a lăsat autobuzul am mers aproximativ 800 de metri pe străzi până la cazarea noastră, orientându-ne după harta de pe telefon.

Pentru a intra în curtea imobilului trebuie fie să ai codul de acces fie să-ți deschidă cineva din interior ușa. Cand am ajuns acolo am vorbit la telefon cu proprietarul iar acesta a trimis o doamnă vorbitoare de limba engleză să ne întâmpine și să ne predea cheile studioului.

De remarcat că nu există lift iar casa scării nu arată foarte bine având pe alocuri pereții scorojiți, cu excepția palierului ce este ocupat de camerele de la Mandalarose unde lucrurile se schimbă în bine.

Se intră de pe casa scării într-o sufragerie mare cu masă și scaune, fotolii și colț de bucătărie iar din aceasta se desprind studiourile și apartamentele, toate cu baie privată.

Noi am primit studioul rezervat prin Booking com, acesta fiind foarte spațios, cu tavan foarte înalt. Baia este modernă cu cabină de duș iar apă caldă a fost tot timpul.

În camera se află un pat matrimonial de dimensiuni generoase și o canapea extensibilă, dulap în care am găsit prosoape de baie albe impecabile, aer condiționat, televizor și un mic balcon cu vedere la Piazza Vincenzo Bellini și Teatrul Bellini.

Studioul nu are frigider însă poate fi folosit cel aflat în sufrageria despre care am vorbit. Tot aici se află și colțul de bucătărie utilat cu plită și tot felul de vase, farfurii și pahare.

Poate fi un inconvenient faptul că noaptea strada pe care se află situat Mandalarose se transformă în stradă pietonală cu mese și scaune folosite de cei care vin la barul din imediata apropiere, prin urmare se cântă și dansează până pe la ora trei dimineața. Cunoșteam acest lucru dar având în vedere că studioul are geamuri termopan s-a mai atenuat din zgomot și ne-am putut odihni.

Asa cum am mai spus apartamentul se afă foarte aproape de obiectivele turistice din Catania, la aproximativ 300m de Piazza Duomo, Catedrala Sfânta Agata, Fontana dell' Elefante, Castelul Ursino și Palatul Biscari.

Pentru noi, care aveam zbor dimineața a contat foarte mult faptul că am convenit cu proprietarul să ne cheme un taxi care să ne ducă la aeroport la ora 5 si 30 minute dimineața contra sumei de 25 Eur, de altfel taximetristul a fost foarte punctual și a venit la ora indicată.

Recomand Mandalarose dacă puteți trece peste faptul că toate studiourile și apartamentele se află la etajul trei al clădirii și nu există lift. Cazarea este foarte bună fiind foarte aproape de obiectivele turistice din Catania iar proprietarul este amabil.

Vacanțe frumoase!

Trimis de alinafulg in 27.10.23 20:28:40
    Validat / Publicat: 27.10.23 21:13:03
    • A fost prima sa vizită/vacanță în ITALIA

VIZUALIZĂRI: 679 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alinafulg); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P09 Strada pe care se află Mandalarose și care devine noaptea pietonală.

[27.10.23 21:12:26]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Apartamente în regim hotelier, CATANIA" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

• Alte impresii din această RUBRICĂApartamente în regim hotelier: