ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.10.2019
ÎNSCRIS: 28.10.19
OCT-2019

Către satisfăcător

Cairo si Hurghada

Am alocat 2 zile pt Cairo si 4 pentru Hurghada.

Daca initial ne gandeam sa închiriem o masina si ne-am tot interesat, la final am fost foarte fericiti ca n-am facut-o. Traficul in Cairo este absolut haotic, nimeni nu respecta regulile este greu si ca pieton sa traversezi strada. Noi am folosit Uber atat de la aeroport cat si pt drumul spre Giza la piramide. Fiecare cursa a durat in jur de 40 min, costul a fost de aprox 40 lei/segment.

Orasul in sine nu are mai nimic de oferit, poate va fi altceva cand vor termina de construit New City.

A 3 a zi am plecat spre Hurghada cu GoBus (am luat bilete online din tara) aprox 120 lei/dus-intors. Drumul a durat ~9 ore insa autocarul a fost curat cu AC, a facut si o pauza de 30 min la jumatea drumului.

In Hurghada am ales cateva excursii pe care le-am stabilit inca din tara. Am ales Shahin Tours, datorita review-urilor bune pe care le-am gasit aici. Amir, proprietarul agentiei a fost foarte amabil, ne-a luat de la cazare, am mers la agentie unde am povestit si ne-am amuzat fiecare de cultura celuilalt apoi dupa ce am stabilit toate detaliile excursiilor, ne-a adus iar la cazare.

Prima excursie a fost in desert unde ne-am plimbat cu ATV urile si boogie, dupa care am mers in satul beduinilor pt plimbare cu camila pt a admira mirajul deșertului. Programul este foarte bine structurat, ti se comunică din timp activitatile si intervalele de pauza astfel incat totul devine confortabil. La final ne-au servit cu mancare traditionala si narghilea. Ghizii sunt foarte amabili, vorbesc mai multe limbi -- mai putin romana :).

A doua excursie am facut-o pe insula Giftun unde am stat la plaja intr-un loc foarte placut cu apa cristalina. Am avut putintel timp de plaja si poze dupa care am urcat pe vas pentru cele doua sesiuni de snorkeling. Recifurile si viata marina mi s-au parut absout fabuloase, abunda de pestisori colorati care se plimba nestingheriți la cativa centimetri de tine.

Pe durata celor doua excursii vor fi fotografi, insa pozele sunt contracost si claritate scazuta. Asa ca mai bine va faceti voi :).

Orasul e linistit, te poti plimba in voie pana tarziu, nu am simtit deloc tensiune sau risc asa cum se vehiculeaza.

Oamenii sunt ospitalieri, vor incerca mereu sa va ajute si... sa va vanda ceva. Insa e loc de negociere si de glumite... atata timp cat se respecta anumite principii.

Trimis de deelya.ag in 28.10.19 21:36:59
Validat / Publicat: 28.10.19 22:53:24
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 1206 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (deelya.ag); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[28.10.19 22:52:46]

@deelya.ag: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mutat în rubrica "În Egipt pe cont propriu, #Circuite şi croaziere egiptene" (nou-creată pe sait)

Unde ați avut cazările, la care hoteluri / resorturi?

Loghin
[08.12.19 09:40:32]

Sa va fie de bine excursia/ concediul.

Urmează sa plec si eu cu soția imediat.

As dori sa îmi spuneți ce metode de comunicare avem la îndemână întrucât am auzit pe unii că romingul de la operatorii din RO cu câteva convorbiri erau sa ii coste cât valoarea excursiei.

Au wi fii in hoteluri la liber?

Sau autocarele cu care suntem transferați intre diferite locații au internet?

Mulțumesc și la tot mai multe călătorii!

nicole33
[08.12.19 09:58:58]

@Loghin:

Roamingul este foarte scump în Egipt, fiind vorba de o ţară din afara Uniunii Europene, astfel că nu este deloc recomandabilă folosirea telefonului nici pentru apeluri şi nici pentru internet.

Cea mai avantajoasă variantă o constituie achiziţionarea unei cartele locale pentru internet, preferabil chiar din aeroport, în baza paşaportului.

Au wi fii in hoteluri la liber?

Hotelurile în care am stat eu aveau WIFI gratuit în spaţiile publice, uneori şi în cameră.

În excursiile făcute, dar şi în plimbările prin oraş am folosit cartela cumpărată din Egipt.

Sau autocarele cu care suntem transferați intre diferite locații au internet?

Unele autocare/microbuze ale agenţiilor de turism oferă internet gratuit, dar nu este obligatoriu să şi funcţioneze măcar satisfăcător.

Vacanţă plăcută!

Călător o
[29.12.19 23:16:38]

Buna seara, noi vom pleca pe 5 ian in Egipt este prima oară

Vroiam sa va intreb cum putem lua legătura cu Amir pentru excursii? Am inteles ca cei de la agenția care plecăm au preturi duble fata de o agenție locală... Taxiul este sigur? Te poti deplasa în siguranță? Va mulțumesc

deelya.agAUTOR REVIEW
[29.12.19 23:32:24]

@Călător o:

Buna ziua, dati-mi un. mesaj la [...] si va pun in legatura cu el.

Eu am folosit Uber. Ma simt mai ok cand stiu cat am de platit dinainte.

[29.12.19 23:44:06]

@deelya. ag: Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor cu caracter personal (nume, numere de telefon, adrese de mail etc). Aceste info se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

Călător o, deelya.ag, Loghin
Alte impresii din această RUBRICĂÎn Egipt pe cont propriu: