ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.10.2019
DIN: Tîrgu Mureş
ÎNSCRIS: 15.06.12
AUG-2019

Pensiunea Andreea 3* din Baia de Fier, într-o prezentare excepțională: nou nouță, elegantă, modernă

La întoarcerea din Lefkada, am hotărât să mai stăm până la sfârșitul săptămânii undeva la munte și am ales Baia de Fier, Pensiunea Andreea unde ne-am simțit minunat acum doi ani.

Am făcut rezervarea telefonic, fără plata unui avans, pentru perioada 2-4 august.

Când am ajuns, în curtea pensiunii am obervat o clădire nouă. Este o investitie realizată cu fonduri europene, un concept nou, total diferit de ceea ce aveau până acum. Nouă ne-a spus că au dat-o în folosință de două săptămâni. Ce norocoși am fost!

Clădirea nu era complet terminată pe dinafară, urma să se pună gresia pe terasă, iar la subsol se lucra la sala de fitness, aparatele erau pe hol, la saune, jacuzzi... va fi excepțională pensiunea.

Pensiunea

Este o construcție pe trei nivele: subsolul și parterul destinat activităților de relaxare și sport, recepția, iar la etajul întâi sunt camerele pentru cazarea turiștilor.

Toate camerele sunt duble, au balcon și răcitor în cameră. La vechea clădire, camerele nu erau cu balcon și cu răcitor în cameră.

Pensiunea are mochetă pe jos, automat de apă pe hol, lângă recepție.

Camera 308

Camera noastră m-a impresionat în mod plăcut din prima clipă. Camera este mare, cu mochetă nouă și pufoasa pe jos, cu un miros de nou și parfum de interior foarte plăcut.

Holul

Este mare, de aici se intră în baie și în cameră. Aici este amplasat un șifonier mare, un cuier și un suport pentru bagaje.

Camera are un pat matrimonial mare, cu saltea excepțională, perne și așternuturi de calitate, totul este extrem de confortabil, nou. Este o senzație foarte plăcută să te cazezi la nou, parcă sunt făcute pentru tine special toate. La toate acestea se adaugă liniștea și odihna este garantată. Deasupra patului sunt două aplice și de o parte și cealaltă a acestuia este câte o noptiera. Aplicele sunt foarte decorative.

În cameră mai este un fel de birou în care este mascat răcitorul și pe care este așezat un televizor mare, telefon și pahare.

Caloriferul sunt vertical, poziționat pe perete, pentru că peretele de la balcon este complet din sticlă termopan. Este superb, camera are multă lumină naturală. Draperiile sunt bordo, asortate cu mocheta.

În cameră este aparat de aer condiționat, termostat, erau 24,5 grade Celsius când am fost noi, nouă ne-a fost foarte cald și am dormit cu balconul deschis. Acesta are o ușă cu plasă contra insectelor. Se azeau greierii cum cântă, un cantec atât de placut!

În tavan sunt bârne vopsite în aceeași culoare cu mobilierul.

Baia

Este o încăpere mare, modern concepută, împărțită în două de un perete de sticlă. Dușul are scurgerea în podea, nu este cu cădiță, spațiul este foarte mare. Acesta este cu o pară fixă și una mobilă, cu recipient cu gel de duș și șampon.

Chiuveta are forma pătrată, are un recipient cu săpun lichid, o oglindă mare deasupra, uscător de păr fixat pe perete lângă chiuvetă. Prosoapele sunt câte două /persoană.

Totul este de calitate, culorile sunt atent asortate, realizat cu mult bun gust.

Este semnal Wi-Fi si multe programe la televizor.

Parcarea este gratuită în curtea pensiunii.

Recomandarea

Vă recomand aceasta cazare de care sunt sigură că veți fi mulțumiți. Prețul camerei nu este mare, 120lei/zi. Noi pentru ca am fost trei persoane am avut un pat suplimentar în cameră, care a costat 30 lei/zi. Noi am mâncat la pensiune toate mesele, mâncarea este gustoasa și ieftină.

Am achitat totul cu cardul de vacanță.

Trimis de Dana2008 in 08.10.19 12:39:23
Validat / Publicat: 08.10.19 13:47:00
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în POLOVRAGI / NOVACI.

VIZUALIZĂRI: 657 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Pensiunea Andreea3* din Baia de Fier, intr-o prezentare exceptionala: nou nouta, eleganta, moderna

tata123 🔱 [08.10.19 14:21:10] »

@Dana2008: Uauu... ce veste! Pensiunea Andreea s-a înnoit cu încă un corp de clădire. Cunosc acest loc de circa 10 ani, câțiva ani la rând am mers acolo, practic am cunoscut toate etapele de dezvoltare. Proprietarii sunt persoane amabile, săritoare, care știu să facă turism.

Pensiunea Andreea e un punct bun de plecare spre obiectivele din zonă: mănăstiri (Bistrița, Arnota, Horezu, Polovragi, Crasna), culele de la Măldărești, Muzeul Arhitecturii Populare din Gorj (Curtișoara), Transalpina, ansamblul monumentelor lui Brâncuși din Târgu Jiu, etc.

Mulțumesc pentru vestea bună!

Dana2008 [08.10.19 14:46:21] »

@tata123: E superbă cazarea, o recomand din tot sufletul!

E elegantă și după cum se intenționează a se dota cu centru spa și sala de fitness, va fi o pensiune la cele mai înalte standarde.

Totul este minunat acolo.

Am făcut bineînțeles vizitele de rigoare din zonă, e păcat să nu revezi: chei, peșteri, Transalpina, mănăstiri, etc.

Mâncarea este foarte bună, gazda, doamna Mihaela este cu tot sufletul alături de turiști pentru că aceștia să de simtă relaxați acolo.

Poți încerca noua pensiune.

Călătorii plăcute!

mprofeanu [09.10.19 16:27:41] »

@Dana2008: Bună și frumoasă cazarea!

Să înțeleg că se poate plăti cu vouchere de vacanță, nu am priceput ce este card de vacanță!?

Am atât eu cât și soțul vouchere și nu am avut timp să le valorificăm pe toate, poate la anul pentru că expiră termenul de valabilitate...

Dana2008 [09.10.19 20:24:10] »

@mprofeanu: Bună seara!

Anul acesta soțul meu a primit card de vacanță în loc de vouchere cum a fost anul trecut. Acum suma este încărcată pe card și se plătește la fel ca și cu oricare alt card.

E mai ușor și mai bine pentru că nu se mai face risipă de hârtie.

Aveți posibitatea să folosiți voucherele la pensiunea Andreea.

Mulțumesc frumos pentru vizită, ecou și aprecieri!

Călătorii plăcute! Numai bine!

Dana2008, mprofeanu, tata123 🔱
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Andreea [Baia de Fier]: