ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.09.2019
ÎNSCRIS: 29.12.11
AUG-2019

În căutarea paradisului pierdut

Paradise Island

Închei seria mea de articole despre Egipt 2019 cu excursia mea preferată, pe care am m-ai făcut-o și pe care aș mai face-o de câte ori aș mai avea ocazia. Este vorba de o excursie cu barca pe mare către o insulă paradisiacă. Dacă pe vremuri am fost la insula Giftun, de data asta am ales Paradise Island.

Dar scopul meu principal de a face excursia nu este destinația finală, ci opririle intermediare, respectiv sesiuni; e de snorkeling. V-am povestit că la hotelul unde eram cazați erau doar niște corali ratăciți și implicit nici prea multi pești nu-si faceau veacul pe-acolo, așa că eram pur si simplu obligat sa iau această excursie.

De costuri v-am povestit în articolul precedent, doar voi reaminti că ne-a costat 50 USD de persoană, excursia fiind achiziționată de la Touroperatorul local.

La data si la ora stabilită, 7,30 dimineața am fost luați de la hotel cu un microbuz. Până aici toate bune si frumoase, doar ca se pierde exterm de mult timp cu normala recuparare a turistilor de pe la hoteluri. Cel mai mult am astept după o familie de arabi. Cu chiu cu vai am ajuns în Portul din Hurghada. Evident aici ne-am pus iar pe asteptat. Cam vreo 45 de minute a durat până s-a hotărât vasul să acosteze la mal si noi să ne suim pe el. Le-am făcut eu un pic de scandal, dar evident fără niciun pic de succes.

În fine ne-am îmbarcat pe vas și am ocupat fiecare locuri după noroc. Majoritatea calatorilor erau români, dar așa cum am precizat mai era o familie de arabi, niste bieloruși și niste polonezi. Cam 20-25 de persoane cu tot cu echipaj și cu fotograful-cameraman!

Navigația pe mare a decurs fără incidente, a fost o reală plăcere să navigăm arși de soare și cu vântul în față. Pe vas am fost serviți cu ceva băuturi nealcoolice: fanta, cola, sprite, apă.

După mai bine de o ora de navigație am ajuns la Paradise Island. Aici era o adevărată industrie, numai paradis nu mai e. Erau o mulțime de vase inscrip. tionate cu numele insulei, semn că o firmă a pus stăpânire pe ea. Debarcarea de pe vas se făcea cu o bărcuță rapidă, doar că se pare nu era încă rândul nostru.

La urcarea pe vas am fost pusi să completăm un formular în care să specificăm ce echipament de snorkeling preferăm. Noi deja eram dotați cu măști de acasă. Nu e foarte igienic sa bagi tubul ala de respiratie în gură după o mulțime de alti turiști. Așa că noi am optat doar pentru labe. Ei bine un membru al echipajului s-a dus pe mal și a luat de la o magazie de pe insulă tot echipamentul de pe listă. Contra cost bănuiesc, dar pentru noi era deja inclus în prețul excursiei.

În fine s-au hotărât să plece și să ne ducă undeva în apropiere la primul loc de snorkeling. Evident că am fost primul care a sărit în apă și ultimul care s-a suit înapoi pe vas. E absolut minunată această lume subacvatică cu o mulțime de corali multicolori, care atrag spre ei pești si alte vietăti marine încredibil de diverse si de frumos colorate. Nicicând nu cred că m-aș sătura de a face snorkeling. Cu ultimele puteri m-am urcat înapoi pe vas si am plecat către următorul recif de corali.

Deja era altceva. Acesta era mai mare si implicit paleta de peștie era mult mai diversificată. Și totuși nu am vazut atât de mulți pe cât aș fi dorit. N-am văzut pisica de mare, dar nici broasca țestoasă. Erau mai mult pești micuți. Evident că aici am făcut o nouă sesiune de snorkeling, de data asta mai lungă.

A fost frumos, a fost foarte frumos, dar n-a fost ca dățile trecute. Turismul ăsta de masă se pare că distruge tot cei frumos pe planeta asta. Sunt o mulțime de bărci dotate cu motoare puternice și se învârt zi de zi pe la acești corali. Păi și io dacă aș fi pește as lua razna și mi-aș lua lumea în cap. Din punctul meu o soluție fezabilă ar fi impunerea prin lege a unor arii protejate, în care accesul să se facă doar cu veliere sau cu alte tipuri de bărci fără motor. Dar cine sunt eu, să pot impune acest lucru? Un nimeni firește, dar alaturi de alți oameni de bine iubitori de natură se pot face minuni. Cred ca trebuie o mai mare implicare din partea tuturor, începând cu mine!

După cele doua sesiuni de snorkeling am fost dusi pe insula Paradisului. Am fost transferați pe o șalupă rapidă și apoi debarcați pe insulă. Prima oprire a fost la magazie să predăm echipamentul primit! Fără cuvinte. Paradis!

Apoi am fost invitați într-o colibă mai mare acoperită de stuf, unde deja erau o multime de turiști la masă. Aici aveam un bufet de unde ne serveam singuri cu preparate tradiționale. Orezul e la putere plus salate, pui și pește. Pe masă aveam un sirop de-al lor și am mai primit fiecare câte o răcoritoare gratis. Berea se lua de la bar și era contra cost! Una peste alta la cât eram de înfometati după efortul depus, a fost o masă copioasă.

A urmat siesta de după amiază pe plajă. La căldura care era ce puteai face decât să te odihnești. De-asta în țările astea calde nu se prea omoară cu munca, de la siestele astea lungi si dese.

Evident că am mai făcut si câte o baie în marea extrem de limpede, iar fetele au mai făcut o sesiune de fotografii, doar erau pe așa numita insulă a paradisului. Dar nici paradisul nu mai e ce era! ;)

Oricum serviciile lor se pare că au evoluat destul de mult. Dacă la precedenta incursiune pe o insulă paradisiacă denumită Giftun nu am mai avut parte decâte de mare și plajă, aici deja urma o nouă surpriză. Un mini show egiptean, cu nenea ălăa de se învârte și se dezbracă în același timp, de te ia amețeala și apoi cu o dansatoare de bellydance! Am văzut multe la viața mea, dar așa o dansatoare din buric atât de grasă, să-mi fie cu iertare că n-am mai întâlnit!!!

Ziua s-a terminat si a urmat lungul drum spre casă, pardon spre hotel Am ajuns cu bine și asta-i tot ce contează. Întrebarea care se pune este dacă recomand excursia? Evident că o recomand, dar doar cu velierul! ;)

P. S. Pt cei care doresc să vadă cum a fost excursia noastră, recomand vizionarea videoclipului atașat mai sus!

Trimis de robert in 24.09.19 11:31:14
Validat / Publicat: 24.09.19 13:42:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EGIPT.

VIZUALIZĂRI: 2808 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P17 minunata lume subacvatică

[24.09.19 11:47:18]

rog https://www.youtube.com/watch?v=igVIekEgJBI

mersi mult!

[24.09.19 13:42:10]

Carmen Ion
[24.09.19 14:34:44]

@robert:În apărarea graselor , să știi că cele mai bune belly dancers sunt femei cu forme pline, tocmai pentru că siluetele lor pun mai bine în valoare contorsiunile corpului...

[24.09.19 16:20:52]

@Carmen Ion: știu, știu si mie îmi plac femeile cu forme! Dar asa mare la dans io personal n-am m-ai văzut!

nicole33
[24.09.19 23:22:44]

@robert:

Felicitări pentru excursie!

Şi eu găsesc normal să ai propriul echipament de snorkeling, preferabil mască, mult mai comodă pentru că poţi respira normal pe nas, nu pe gură prin tub.

Îmi este greu să-i înţeleg pe cei care închiriază ochelari şi tub, nefiind doar neigienic, ci chiar scârbos. Anul trecut am făcut şi eu o excursie asemănătoare şi am fost surprinsă văzând că niciunul din cei mulţi care au primit ochelari şi tub nu a încercat măcar să dezinfecteze acel tub.

Ăsta este farmecul Egiptului şi al minunatei Mări Roşii, iar snorkelingul provoacă dependenţă

Pozele 21,22,24 mie îmi par "şmecherite", toată aglomeraţia aia de peşti era venită la mâncare

Nici eu nu am văzut vreo dansatoare din buric chiar atât de durdulie, dar să ştii că toate trebuie să aibă ceva forme, puţină burtică şi muşchi pentru a executa un belly dance ca la carte . Şi am văzut şi eu destule asemenea spectacole.

[25.09.19 07:05:57]

@nicole33: Mulțumesc frumos pentru vizită si comentariu! Intr-adevar cei de pe vas după ce au aruncat ancora au chemat peștii... cu mâncare!

Carmen Ion, robert
Alte impresii din această RUBRICĂO plimbare... subacvatică:

• pagină generată în 0.056432008743286 sec