ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.10.2010

NOU TIMP CITIRE: 2 MIN

Excursia celor patru insule; Snorkeling la Marea Rosie

Ilustrație video-muzicală

Ehab Tawfik - Marasil

Egypt. Octombrie 2010.38 grade la umbra. Baza: Aqua Park-ul Hotelului PICKALBATROS Jungle. Am fost la Moto-safari. Ce excursie mai facem, pana Joi, joi cand mergem la Piramide si Cairo, ne gandeam noi... marti. Raspunsul l-am capatat de la simpaticii Islam si Mido, vanzatori, autorizati de excursii in Resort: Snorkeling si vizitarea celo 4 Insule, inconjurate de recifuri, unde nu vin rechini, caci se blocheaza in recif, le e frica, spunea Islam. Mai ieftin decat cu tour Operatorul, mai cu suflet, mai putina aglomeratie. Dupa negocieri, dure, am ajuns cam la acelasi pret ca al TO, dar patru Insule, nu doar una, 110 $; de fapt nu se pasea decat pe Insula Paradisului, pe celelalte faceai Snorkeling in minunatele recifuri de langa fiecare insula.

Cu echipamentul achizitionat de la magazinul din Resort, Iosef, prietenul nostru copt "ortodox ca si voi, Romania", supape sus, supape la celalalt capat, tub profesionist, 18 $, ochelari etansi (silicon), ce era mai bun pt coreligionari lui Iosef-2 perechi, eu si fii-mea Anna (10 ani), sotia intentiona doar poze si plaja, nu a rezistat si a facut si ea Snorkeling, pana la urma. Echipamentul se oferea gratuit, dar de ce sa punem gura pe ceva folosit de atatia altii, inainte?

La inceput a fost mai greu. Apa foarte sarata, uitai sa-ti etansezi ocelarii, nu stiai sa folosesti sistemul celor doua supape de la capetele tubului... , nu stiai miscarile de scufundare intr-o apa care te tinea la suprafata, aproape fara efort.

Si Anna se incapatana sa foloseasca labele, de abia cobora scarile...

" Romania the best", spuneau instructorii egipteni, si din interes evident, dar si mirati de abilitatea celor doi innotatori din tara lui Hagi... evident, in frunte cu fii-mea , "your daugther is incredibile", dupa prima repriza de Snorkeling, cuplul romanesc fiind cel mai dibaci. Am inteles cum se elimina apa, sufland prin supapele de jos atunci cand vrei sa te scufunzi, care sunt miscarile din trunchi, pt a lua avant, la scufundare, cum poti sta linistit pe burta si doar cu ochelarii in apa, tubul stand drept si cuminte, la aer. Si, culmea creativitatii, romanesca bineinteles, scufundare la adancime prin tragere pe parama ancorei, inventie fii-mea, chiar langa Reciful cu sute de pestisori de toate culorile.

In apa, minunatii dumnezeiesti, ce bine ca ne-am nascut, sa vedem asa ceva. Ne faceam semne de uimire permanent, pestisori in culori paradisului, mari si mici, uriasul Napoleon, morene, sute te inconjurau, iar corali, vai corali mov... N-am trait degeaba, deci vedem aici in Egipt, atat Piramide, cat si piramide de corali, minuni subacvatice.

Ne-au filmat sub apa, pe noi si, bineinteles pestisorii si coralii cei in toate culorile raiului.

Pretul intrarii in Paradis: 110 $, Snorkelingul la Mare Rosie, de nepretuit...

Iata parere unor turisti romani, "romanii cei mai prietenosi si veseli turisti" cum ziceau gazdele noastre. Egipt, octombrie 2010...

[fb]
Trimis de costin1968 in 28.10.10 21:09:07
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (costin1968); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.
P19 Grupul a amarat pe Insula Paradisului.

webmaster13 [29.10.10 05:56:20] »

am atasat aceasta melodie, se poate insa schimba!

costin1968 [29.10.10 08:14:51] »

Multumesc! Webmaster, chiar esti un DULCE!!!

costin1968 [29.10.10 14:17:43] »

Webmaster,

Am o intrebare, te rog, se pot incarca si filme? Din excursia de mai sus, nu am poze subacvatice, dar am filmari subacvatice (de calitate). Este adevarat ca filmul dureaza ceva, in jur de 20 min.

Multumesc pentru solicitudine.

webmaster11 [29.10.10 14:20:25] »

costin1968, poti incarca acele filmulete pe youtube sau trilulilu, ne dai link-ul si apoi le atasam noi aici.

costin1968 [29.10.10 15:20:54] »

Multumesc frumos!

nicolici88* [12.08.14 10:16:47] »

buna ziua,

era vreun fotograf specializat care sa filmeze in apa si sa vanda apoi cd-ul? Ce pret?

intreb deoarece la turci, la scubadiving faceau poze si filmaru sub apa si la finalul zileli dadeau cd-urile.

Minunata postare! La cat mai multe vacante!!

costin1968 [12.04.15 21:39:36] »

@nicolici88 - Se faceau filmari si poze subacvatice... am luat si noi 2 DVD-uri... 15 usd daca imi amintesc bine... pt 2 DVD, unul cu filmari si unul cu poze subacvatice...

costin1968 [13.04.15 14:20:20] »

@costin1968 - pardon... fara poze subacvatice... numai filmari... 2 dvd...

costin1968, nicolici88*