ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.09.2010
DIN: rm valcea
ÎNSCRIS: 09.08.09
SEP-2010

Giftun, insula misterioasa!

Excursia in insula Giftun a fost una din cele 3 achizitionate si efectuate pe perioada scurtei noastre sederi (de numai 8 zile) in Egipt, prilej de a ne bucura de soarele Marii Rosii si a admira splendoarea salbatica a unei insule nelocuite.

Am cumparat excursia de la firma partenera tour operatorului roman, la pretul de 35 euro/pers, pretul fiind simbolic zic eu, tinand cont de frumusetile ce ti se deruleaza in fata ochilor pe intreg parcursul zilei.

Chiar daca nu cunosteam foarte bine programul excursiei, ne-a incantat ideea de a face o plimbare cu vaporul pe Marea Rosie si de asemenea eram foarte curiosi sa descoperim si sa exploram insula. Citisem cate ceva inainte de a pleca in Egipt si aveam cat de cat o idee formata, dar ceea ce a insemnat de fapt in realitate Giftun Island pentru mine si familia mea, o sa incerc sa va povestesc cat mai succint si voua.

Am plecat asadar din holul hotelului intr-o frumoasa dimineata de inceput de septembrie (similara cu cea mai torida dimineata de iulie de pe la noi), fiind preluati de un microbuz in jurul orei 08.30, cu care am mers timp de aproximativ 30 min, pana ce am ajuns in port. Aici am asteptat cateva minute pana ce ,,colegii'' de croaziera care nu aveau echipament de snorkeling personal, si-au inchiriat ochelari, tub si labe de la un centru special amenajat in aceasta zona. Referitor la aceasta procedura de ,,a inchiria'' un tub pe care trebuie sa-l introduci in gura dupa ,,n''persoane care l-au avut inaintea ta si care au facut exact acelasi lucru, sincer, nu pot decat sa o dezaprob... consider ca tubul de snorkeling este un obiect la fel de personal precum periuta de dinti sau pila de unghii, dar ma rog... fiecare cu conceptia lui. M-a amuzat explicatia unui rus care a inchiriat echipamentul, comform caruia sarea este cel mai bun dezinfectant si ca atare... no problem...

Dupa ce toata lumea avea echipament, ne-am indreptat spre locul unde erau ancorate cochetele vaporase cu care urma sa ne aventuram in larg. O data ajunsi in apropierea acestora am observat ca imbarcarea pe vapor se facea in functie de hotelul la care erai cazat. Steigenberger era printre ultimele de pe lista (fiind trecute in ordine alfabetica) asa ca am asteptat cuminti si nerabdatori in acelasi timp sa ne auzim strigati. Cand acest lucru s-a intamplat nu mica ne-a fost mirarea sa fim poftiti la bordul unui iacht superb, putin exclusivist, in total fiind 18 persoane la bordul sau (7 fiind numai grupul nostru). Noi si prietenii nostri eram singurele familii de romani restul fiind polonezi.

Imediat ce am fost imbarcati pe vaporas acesta s-a pus in miscare, lasand in urma portul intesat de vase mai mari sau mai mici, lasandu-ne purtati de minunata unduire a Marii Rosii.

Intreg traseul pana pe Insula Giftun a durat ~1 ora, timp in care ni s-a prezentat programul excursiei si ni s-a facut instructajul referitor la cele cateva reprize de snorkeling care urmau pe parcursul zilei. La un moment dat cativa delfini ne insotesc la drum, facand acele minunate sarituri acrobatice in timp ce toti pasagerii i urmaresc cu incantare maxima.

Zarim in departare insula si pe masura ce ne apropiem culoarea marii devine tot mai deschisa, trecand prin diferite linii coloristice. Vaporul ancoreaza la o distanta de ~100 m de mal, de unde suntem preluati de o barca si condusi spre PARADISE. Frumusetea insulei este una aparte: nisip extrem de fin de culoare alb-desert, marea smarald cu inflexiuni verzui, umbrele exotice facute din tulpini de palmier si acoperite cu frunze uscate de palmier, creand o atmosfera de Caraibe. Locul se mai numeste si Paradise si consider ca numele i se potriveste de minune.

Aici avem la dispozitie o ora si jumatate, timp in care dupa ce ne racorim la Barul Paradise cu un juice rece, rece, dam navala in marea primitoare, unde ne incercam echipamentele ,,virgine'' de snorkeling, pe care le achizitionasem cu o luna inainte din scurtul nostru periplu in Grecia.

Ceea ce urma sa ni se infatiseze in fata ochilor este de-a dreptul fascinant... nu am crezut ca poate exista undeva in lumea asta o Mare cu o asemenea viata subacvatica. Tot aurul si toate comorile Egiptului se afla in Marea Rosie!!!

Aici este locul ideal pentru pasionatii de fotografie deoarece lumina variaza oferind un adevarat spectacol de lumini combinat cu colorata lume subacvatica.

Acele vietuitoare marine par iesite din carti... toate speciile de corali si pesti par pictati cu prea multa atentie si imprimati pe o hartie de foarte buna calitate.

Coralii sunt de toate formele si marimile. Unii dintre ei seamana cu minunate flori in timp ce alte specii seamana cu pietre colorate sau chiar cu niste funii destul de groase. Recifurile de corali sunt cheia supravietuirii: fara ei pestii mici nu ar avea adapost iar pestii mari nu ar avea teritorii de vanat.

Reusim cu greu sa ne desprindem de acesta lume mirifica, si ne dam repede seama ca daca nu ne grabim putin riscam sa ramanem pe insula (nu ca nu ne-ar fi incantat ideea!!). Ajungem la barca ce ne conduce inapoi pe vas, in timp ce restul pasagerilor ne privesc intr-un fel ciudat... Nu ne putem abtine sa ne aratam incantarea despre ceea ce am vazut, insula superba iar marea pe masura. Insotitorul nostru de grup ne asigura ca aventura abea incepe si cateva minute mai tarziu aveam sa-i dam dreptate. Lasam cu greu in urma frumusetea PARADISULUI GIFTUN si ne indreptam spre primul loc de acostare pentru prima repriza de snorkelit. Dupa ~15 minute ajungem la locul cu pricina si ne dam seama rapid ca locul este unul special.

Prin marea ca smaraldul se zaresc recifurile de corali, zona este intesata de vapoare iar marea este plina de ,,exploratori'' ai frumosului. Acest lucru face ca acostarea vasului sa fie una destul de dificila deoarece trebuiau ocolite recifurile dar in acelasi timp trebuia atentie maxima la persoanele care se aflau in apa.

Vazandu-ne atat de entuziasti, insotitorul de grup ne ofera intaietate pentru a cobori si ne spune sa-l urmam indeaproape pentru ca o sa ne arate ceva minunat. Asa am facut. Ne-am apropiat impreuna cu el de recif si am intrudus cu totii fata in apa. Nu as putea sa va descriu senzatia care te cuprinde in acel moment. Simti cum te contopesti cu apa si simti cum ai vrea sa te scufunzi cat mai adanc in lumea acestor necuvantatoare. Instructorul se scufunda destul de adanc, cu felii de paine in mana, iar pestii mari si mici il urmeaza ca intr-un ritual spre suprafata apei. Imaginea este incredibila...

Prima senzatie este sa refuzi imersiunea, ti-este putin teama de toate acele vietuitoare care ,,topaie '' vesele in jurul tau. In abisul marii zaresc turnuri de corali formati in secole, o imensa gradina multicolora si parca inghetata de frumusetea proprie, sapata cu grija de mii de fusilieri rosii.

Am vazut pesti uriasi, de marimi considerabile, care inotau agale la doar cativa metri de noi dar si pesti arlechin speriosi, pesti cu pene si cioc, pisica de mare, arici de mare, testoase lenese dar si o armata de alti pesti ale caror forme si culori nu au putut fi date decat de un ,,creator'' cu simtul umorului si cu o imaginatie nelimitata.

,,Daca nu ajungi macar o data in viata sa faci o scufundare intr-unul dintre recifurile de corali ai Marii Rosii, considera ca ai trait degeaba! ''imi spunea un prieten pasionat de scufundari, si credeti-ma ca NU VREAU sa traiesc degeaba!!! O sa fac si acest lucru cu siguranta, data viitoare cand voi ajunge in Egipt. Am vrut chiar dupa Giftun sa mergem si la diving (Steigenberger are un centru diving de exceptie!) dar am avut ceva probleme cu urechile la aterizare si riscurile erau destul de mari.

Dupa aproximativ o ora de viata marina am fost poftiti la bordul vaporului pentru a servi pranzul. Nu ne mai era foame... nu am mai fi urcat, sotul meu chiar i-a spus baiatului care ne insotea ca s-a hranit suficient cu ceea ce a vazut. Nu-i mai trebuie mancare, pe el sa-l mai uite o ora in apa, all inclusive era sub apa!

Acesta s-a amuzat de spusele sotului meu si i-a explicat ca in timp ce servim masa vasul v-a parasi golful si ne vom indrepta spre un alt loc, cu alt recif la fel de minunat... dar daca tine neaparat sa ramana acolo nu-i nici o problema... il vom recupera a doua zi, in urmatoarea croaziera. Ideea ca in curand va fi din nou in apa l-a impulsionat sa urce si el si sa manance.

Masa, sub forma de bufet suedez, era pregatita pe vapor si era compusa din cateva garnituri (orez, paste, legume), peste, pui si cateva salate.

In acest rastimp vasul a ajuns in cel de-al doilea loc de snorkeling si experienta s-a repetat. Prietenii nostri, care au un bebe de 1 an si 3 luni, faceau cu schimbul, reprizele de snorkeling si cele de stat cu copilul alternand.

Ce-a de-a doua repriza de snorkeling a durat ceva mai putin decat prima deoarece 2 tineri din grupul polonez au vazut in recif o morena care statea la panda. L-au chemat pe insotitor iar acesta la randul lui i-a aratat fetitei noastre, care era aproape de el, uriasul rapitor. In acel moment sotul meu se afla chiar pe recif la 3-4 metri de morena. Au considerat ca este destul de periculos si ca ar fi bine sa ne retragem.

Ajunsi pe vas, tot drumul pana in port, am povestit si am schimbat impresii despre cele vazute.

Si acum mai visez cu ochii mintii, deschisi, acea lume marina, unica, de o frumusete inegalabila!

Trimis de marcy74 in 20.09.10 23:27:07
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 16017 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (marcy74); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P14 Minunata Mare Rosie si Giftun Island!

mariana.olaru
[21.09.10 10:21:03]

Superbă incursiune, superbă descriere, tentantă locaţie. Presupun că aţi făcut şi fotografii ce urmează să le încarci pe site în curând. Abia aştept să le văd, mai ales dacă aţi făcut şi fotografii subacvatice. Ca una care nu ştiu să înot, filmele şi pozele rămân pentru mine singura posibilitate de a "călători" în adâncuri...

[21.09.10 10:49:37]

Draga mariana. olaru, multumesc mult pentru aprecieri si te rog sa ma crezi pe cuvant ca in Marea Rosie nu trebuie sa stii sa inoti. Marea are o salinitate foarte ridicata astfel incat plutesti fara a face ,,ceva'' in mod special. Nu sunt nici eu o innotatoare experimentata, ma descurc asa ,,de supravietuire'', dar pentru a face snorkeling si chiar scufundari nu este o conditie de baza sa stii sa inoti. Doar trebuie sa vrei si sa simti ca iti doresti acest lucru.

O sa postez cu siguranta si fotografii, sper chiar in cursul zilei de azi, pacat doar ca fotografia in general nu reflecta decat poate maxim 50% din realitate.

Vacante minunate, cu mult soare pe cer si in suflet, oriunde si oricand vei calatori!

anadragusin
[21.09.10 11:41:34]

Extraordinara experienta si foarte bine relatata. Te invidiez sincer intrun mod pozitiv. Felicitari si astept si eu poze.

gabrielat
[30.09.10 17:46:32]

buna

as dori sa merg si eu pe 26 septembrie cu sotul meu in luna de miere in egipt si inca nu ne-am hotarat la hotel.

ai putea sa imi recomanzi cateva hoteluri deosebite? deoarece am auzit fel de fel de impresii, multi ne-au zis sa renuntam la aceasta idee ca este periculos sa mergem acolo deoarece riscam sa dam de un hotel care sa nu corespunda cu ceea ce vedem noi in brosuri... etc

si sunt foarte dezamagita eoarece imi doresc mult de tot sa ajungem acolo...

astept o parere si un sfat

multumesc

presario
[30.09.10 17:53:22]

@gabrielat - nu trebuie sa pui intrebari la toate reviews-urile.

Este mai simplu sa dai click aici

si gasesti toate hotelurile din Hurgada "ordonate" dupa gradul de satisfactie.

La fel aici gasesti toate hotelurile din Sharm El Sheikh "ordonate" dupa gradul de satisfactie. etc.

[30.09.10 22:52:14]

Draga gabrielat,

Singurul hotel la care am fost in Egipt este Steigenberger Al Dau Beach din Hurghada, care te asigur ca este fara doar si poate nr. 1 al acestei zone din toate punctele de vedere. In rest nu sunt in masura sa ma pronunt asupra serviciilor pe care le ofera niste resorturi pe care nu "le-am calcat''.

Mai multe detalii despre Steigenberger aici

Daca te hotarasti din timp gasesti si oferte destul de bune.

Vacante frumoase, oriunde, oricand si "Casa de Piatra''!

merleti
[28.01.11 10:14:05]

buna ziua, am si eu o intrebare. as vrea sa merg cu fetita mea de aproape 11 ani. sunt acceptati copiii pest 10 ani la snorkeling?

[28.01.11 17:41:22]

@merleti,

Daca fetita are 11 ani, nu este nici un fel de problema. Sunt acceptati chiar si copii cu varsta mult mai mica atata timp cat sunt insotiti si supravegheati de parinti. Snorckelingul este fascinant fie ca esti adult sau copil...

Vacante minunate!

Ade22
[16.01.19 00:51:41]

Am citit cu mare interes tot ce ati scris. Urmeaza sa mergem. tot familionul, cu copii de 12 si 15 ani.

Agentia de turism. ne, a oferit excursiile la un. pret foarte bun dar cu ghid in. engleza... insa ne convine.

Ce nu inteleg eu, avem oferta pentru Giftun island ceea ce inteleg eu ca se mai. numeste si Insula Paradis, dar mai avem o oferta cica Insula de vis se numeste.

Noi ne dorim sa vizitam Orange Bay, care am inteles. ca este tot o insula. Poti sau stii ceva despre orange bay sau insula de vis asta din oferta, care este alta decat Giftun?

Eu cred ca insula de vis si orange bay e totuna... este vorba doar de traducere cred, insa as vrea informatii in acest sens.

Multumesc

Ade22, anadragusin, gabrielat, marcy74, merleti
Alte impresii din această RUBRICĂO plimbare... subacvatică:

• pagină generată în 0.05800199508667 sec