ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.09.2019
DIN: Tîrgu Mureş
ÎNSCRIS: 15.06.12
SEP-2019

Lacul și Barajul Gura Apelor, cel mai mare baraj de arocamente și miez de argilă din Europa

Al doilea obiectiv turistic care ne-a fost propus pentru vizită de către gazda noastră de la pensiunea Coada Lacului vezi impresii, a fost Barajul Gura Apelor, peste care se trece cu mașina pentru a ajunge la intrarea în Parcul Național Retezat.

Domnul proprietar de la pensiune ne-a povestit că a muncit la construcția barajului artificial, iar aceasta a demarat în anul 1975 și s-a finalizat în anul 1986.

Ne-a spus și despre 14 oameni care locuiau în colonia din avalul Barajului, care au murit în urma noaptea în urma unei viituri de pe Retezat, în data de 12 iulie 1999 când s-a înregistrat un debit de 1000 metri cubi/secundă. Dacă nu ar fi existat barajul, viitura ar fi avut efecte catastrofale cu pierderi materiale și umane greu de estimat în comunitățile din aval.

Dimensiunile barajului sunt impresionante, acesta are o înălțime de 168 metri, și are o capacitate de acumulare în lacul uriaș Gura Apelor de 225 milioane metri cubi de apă și o suprafață de 420 hectare.

Lacul de acumulare Gura Apelor este unul dintre cele mai mari lacuri din România, situat într-un cadru natural de poveste, înconjurat de versanții împăduriți ai masivului Retezat.

Lacul de acumulare este alimentat subteran printr-un sistem de aducțiune cu o lungime de 30 kilometri, prin care sunt captate 12 pâraie din partea nordică a Retezatului, cu un debit mediu de 3,80 metri/secundă.

Un alt tronson de aducțiune are o lungime de 13.780 metri și trece prin munte.

Lacul de acumulare Gura Apelor are o adâncime maximă de 168 metri, o lungime coronament de 460 metri și o lățime baraj bază de 574 metri, iar lățime coronament de 12 metri. (date preluate de pe panoul informativ Hidroelectrica)

Am văzut și fotografiat Lacul Gura Apelor dimineața, cănd am așteptat la bariera de intrare în Parcul Național Retezat, unde am prins un frumos răsărit de soare, cu raze roșii reflectate pe suprafața lacului, dar și seara când ne-am întors de la Vârful Peleaga și Vârful Păpușa vezi impresii.

Dimineața pentru că nu aveam ce face până la deschiderea barierei, m-am plimbat și am observat că pe malul lacului erau corturi și rulote, mese cu bănci din lemn, loc de fșcut grătare, coșuri de gunoi, WC, dar am văzut și două bărci cu motor, două caiace. Se pare că este un loc de popas pentru iubitorii muntelui.

Seara când am coborât de pe munte, barca cu motor aluneca pe luciul lacului lăsând dâre albe șerpiute, în urma unui parcus plin de adrenalină.

Trimis de Dana2008 in 22.09.19 18:05:55
Validat / Publicat: 22.09.19 18:54:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MASIVUL RETEZAT-GODEANU.

VIZUALIZĂRI: 1633 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Lacul și Barajul Gura Apelor, Retezat

tata123 🔱
[23.09.19 08:51:20]

@Dana2008: Amenajările hidrotehnice de asemenea amploare sunt impresionante; la vederea barajelor de mari dimensiuni și a luciului întins de apă te întrebi câtă muncă stă în fața ta și câtă forță trebuie să ai pentru a „învinge” oarecum Natura.

Lucrările au început în 1975, în 1986 se deschide centrala hidroelectrică Râul Mare Retezat, dar abia prin 1999 se finalizează lucrările la baraj. pentru săparea galeriei principale de aducțiune s-a utilizat în premieră națională o mașină Robins de excavare (3 m/oră). Turbinele verticale din centrala hidroelectrică sunt realizate la Reșița.

Forță umană - barajul, dar și o forță a Naturii - apa.

Dana2008AUTOR REVIEW
[23.09.19 11:36:58]

@tata123: Mulțumesc frumos pentru vizită, ecou și aprecieri!

Da, a fost un proiect îndrăzneț și presupun că s-au realizat cu multe sacrificii umane, ca pe toate marile șantiere ale țării pe care s-au construit și înălțat mega construcții.

Noroc cu vremurile acelea pentru că acum, după revoluție, nu am cunoștință să să mai fi apărut o mega construcție cu beneficii pentru industrie, combinate, uzine, baraje și hidrocentrale, căi ferate, chiar clădiri de învățământ, spitale... toate sunt construcții vechi. Ce ne lipsește că sa înnoim și să modernizăm moștenirea din vechiul sistem?

Numai bine!

Dana2008, tata123 🔱