ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.09.2019
SEP-2019

Către satisfăcător

încărcat de pe telefon!

3 stele in loc de 5 plus niste stele verzi

Hotel situat la circa 10 km de aeroport, cazare in canera dubla standard cu vedere la mare, regim All Inclusive. Curatenie-chestiune subiectiva.

In general un hotel, care se straduieste sa-si pastreze standardele.

Bauturile, cu exceptia unui pahar de apa nu sunt si nu vor fi vreodata incluse in rezervare! Fac referinta la o gama variata de racoritoare, inainte de a ajunge la cele alcoolice.

Personalul denota o tendinta puternica de a-si ignora oaspetii, insa devine subit prietenos atunci cand oaspetele se conformeaza cutumei locale de a strecura mai mult sau mai putin discret bacsisul magic pentru a capata un pahar de Cola, ori de bere. Dar efectul e efemer si superficial, nu de la o zi la alta, ci de la pranz pana la cina!

Nu-l recomand - hotelul, cuplurilor, care tanjesc dupa intimitate, pace si romantism. Atmosfera pluteste grea precum plumbul cu un iz haotic si galopant, asa cum ai cauta sa te speli repede pe maini, dupa ce ti le-ai murdarit de catrana!

Plaja aduce odata cu vanturile obisnuite ale dupa-amiezii multe resturi menajere plutitoare.

Intr-o alta ordine de idei ar fi un golfulet dragut, marginit de palmieri, sezlonguri, umbrele si nisip fin.

Vanzatorii de oferte bazaie mai rau decat tantarul Anofel; perseverenti, insistenti si-n cele din urma enervanti de-a dreptul!

Sa zicem ca-si vor turistii drept un soi de "yesman", care, din naivitate, bonomie, sau pur si simplu tampit de euforia concediului la mare, isi toarna singur mierea pe cap intinzandu-si capcane cu gandul la nu stiu ce splendori naturale si experiente fascinante.

Meniul, specialitatile culinare se incadreaza strict intr-o categorie si implicit o gama, care n-are de-a face cu cele 5 stele. Prajiturelele salveaza amaraciunea papilelor, pentru ca sunt dulci si cremoase.

In rest... departe de a te simti relaxat!

Trimis de eliseea in 09.09.19 13:17:22
Validat / Publicat: 09.09.19 14:11:59

VIZUALIZĂRI: 1566 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (eliseea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [09.09.19 13:59:30] »

iulian68 [09.09.19 22:40:39] »

Excursii ati facut? Poti sa ne spui ceva la acest capitol? Mi-ar fi utile... Multumesc!

eliseea [13.09.19 20:14:10] »

@iulian68: Buna seara. Desigur ca am facut si cateva excursii la recomandarea agentiei turistice Anextour. Insa nu am ajuns la Luxor, sau Cairo, deoarece sederea noastra a durat 7 nopti. Pe de alta parte nu ma incanta gandul de a intepeni intr-un autobuz pe durata de circa 13 ceasuri a calatoriei dus-intors. Dar am optat pentru o zi in insula Mahmya-rezervatie naturala a Hurghadei, o zi insemnand plecarea spre port la orele 09.00 si intoarcerea in jurul orelor 18.00. Am platit suma de 75 de euro per cap de turist plus un bacsis la cutiuta " vaporenilor" si inca unul de bun-simt pentru ghidul nostru turistic. Am primit un pranz cu racoritoare incluse si echipament de snorkelling. A fost o experienta interesanta, conturata de plaja si marea, botezate adesea drept Caraibii egipteni. Apoi am fost la acvariu si la Sand City in orasul Hurghada contra sumei de 35 de euro de persoana. N-as spune ca a fost ceva palpitant... parca as fi vazut acvariul din Constanta si un parc cu personaje din animatii sculptate in nisip. Am mai fost la un tur al orasului, care consta de fapt si-n mare parte din doua popasuri la doua magazine exacte, caci agentiile incaseaza cam 10% comision din vanzari! Ti se vorbeste initial despre renumita si mult apreciata fabrica de ulei a beduinilor, ca sa te dumiresti cu intarziere ca esti practic introdus in incinta unui local cu vitrine acoperite. In urma ta se inchid usile si ti se sugereaza sa iei loc la o masuta, pe care sunt asezate niste cutii cu liste de produse, fara preturi. Apoi isi face aparitia un beduin foarte carismatic, solid, cu o voce grava, care-si recita poezia in limba turistilor" pescuiti" . Esti intrebat de doresti o cafea, ori o apa. Dar nu mai apuci sa le bei, pentru ca asistentii" sefului" te impresoara si te hipnotizeaza ca pe o biata gaina ce, cum si cat sa comanzi din " nestematele" cosmetice, unsori si tincturi miraculoase. Si aici iti e recomandat sa " dai mana" corespunzator si sa nu dezamagesti onorabilele gazde! Mai esti plimbat pe la moschee, unde barbatii scapa ieftin doar descaltandu-se, in timp ce sotiile sunt infofolite nolens-volens cu o confectie lunga din supraelastic, menita sa le acopere trupul si capul. Doar 5 euro se achita pentru aceasta aventura inselatoare, asezonata bineinteles cu un bacsis pentru domnu' sofer alias eroul zilei. Am mai fost pe Seascope-celebrul vapor de sticla contra sumei de 15 euro de persoana. E o... pierdere de vreme si totodata intindere de nervi! Sper ca aceste date sa va fie de folos. Va doresc concedii frumoase!

eliseea, iulian68
Alte impresii din această RUBRICĂContinental Hotel Hurghada (ex Movenpick Resort) :

• pagină generată în 0.051163911819458 sec