ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.07.2019
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 19.08.17
JUN-2019

Resort mic si linistit

Tocmai ce ne-am intors din vacanta noastra de 2 saptamani din Egipt. Am ales sa stam doua saptamani deoarece am avut in plan si excursiile spre Luxor si Cairo si nu doream sa ne intoarcem din vacanta mai obositi decat ne-am dus si sa ne putem bucura si de Marea Rosie.

Sotul meu a cautat un hotel care sa fie aproape de plaja si care sa aiba garantat see view de la o distanta rezonabila si asa am ales Continental Hotel. Intr-adevar, ne-a fost oferita o camera la etajul 3 (parterul se numara ca fiind etajul 1) cu vedere frontala la mare. Era mai bine la etajul 4, dar a fost ok si la 3. Camera foarte mare (30 mp) cu doua paturi mari pe care ulterior le-am unit, baia de asemenea suficient de mare si echipata cu tot ce trebuie (uscator, gel dus, sampon, balsam, crema de corp) prosoape ce erau schimbate zilnic, la fel s i lenjeria de pat. La capitolul curatenie, ce sa zic... nu era mizerie, dar nici nu sclipea totul. Avand in vedere ca doar barbatii faceau curat, se intelege cumva neatentia la detalii. A... si balconul foarte mare cu fotolii si masa unde puteai sa te relaxezi privind marea. Hotelul este unul linistit, nu am fost deranjati deloc de vecini si nu am auzit galagie din celelalte camere, ceea ce este foarte bine, doar seara se auzea destul de bine programul artistic pregatit pentru turisti, dar care se incheia intotdeauna inainte de orele 23. In ceea ce priveste conditiile de cazare pot spune ca am fost foarte multumiti.

Masa. Fiind un resort mic, programul de masa era unul mai restrictiv, si nu puteai sa mananci oricand si orice. Micul dejun era de la 7-10 si in fiecare dimineata era acelasi lucru, dar suficiente sortimente incat sa iti poti diversifica meniul zilnic.

Era un stand cu paine de diferite feluri, unul cu iaurturi, unul cu cereale, unul cu fructe (cam zgarciti cu fructele max 4-5 feluri gen pepene verde, mere, curmale, struguri boabe, portocale feliate deja, banane in ceva lapte, cateodata piersici sau caise, dar nu toate deodata). Era si un stand cu diferite foietaje, croissante dulci, clatite cu diferite sosuri, un stand cu branzeturi care iti erau date la felie de un tip care ti le felia (dar puteai sa mergi sa ceri de oricate ori), salate de 5-6 feluri cu ceva sosuri, afara era un tip care facea omleta, erau si oua, cartofi, fasole, falafele, rosii gratinate, oua cu ceva carnati, si ceva mezeluri, aceleasi 4 feluri de fiecare data si nu asa de bune ca la noi. Dimineata te puteai servi cu orice fel de suc, apa, cafea, ceai.

Pranzul era de la 13-15, si puteai sa alegi dintre doua feluri de supa (una crema una clara) pe care le schimbau zilnic, apoi erau intotdeauna legume, orez, carne doar fierte (pentru regim) si erau si 3-4 feluri de tocanite de-ale lor cu legume, carne eventual, 2-3 feluri de carne de pui, peste, vita (cate unul din fiecare) un tip statea si puteai sa iti faci o farfurie de paste de care doreai tu, stand cu salate, apoi mai era si standul cu fructe (tot putine sortimente) si standul cu dulciuri suficient de multe incat sa iti poti gasi ceva pe plac. Nu era inghetata deloc la masa, inghetata se dadea pe bonurile primite de la receptie in prima zi, doar intre 15-17 la o terasa de pe plaja, dar inghetata de foarte proasta calitate, de la o masina de pus inghetata cum mai sunt si pe la noi acelea cu 2-3 lei. De baut iti puteai lua apa, dar sucuri, vin etc trebuia sa ceri de la ospatari care te serveau.

Cina era de la 19-22 si in principiu semana cu pranzul, doar ca la cina erau fructele mai bune si mai multe, si in cele 2 saptamani am primit in 3 seri si pepene verde, care iti era dat si acela cu portia, dar puteai sa mergi din nou sa ceri daca doreai.

Puteai sa ceri sucuri neacidulate bune, dar si din cele acidulate de la noi (Fanta, Cola, Sprite), bere cu alcool locala, vinuri, si tot felul de cafele pe care le puteai lua de la restaurant, de la bar (deschis pentru AI doar intre 10-23) si de la terasele de pe plaja deschise doar intre 10-18. De la o terasa de langa piscina puteai lua intre 15-17 cartofi pai, burgheri, pizza.

Apa puteai cere de bar sau terasa, in sticle de 0.6, in principiu oricand, dar a fost cand am mers inainte de 10 si nu am primit, spunand ca nu se deschide decat dupa 10 pentru AI. Contra cost era deschis si mai devreme, bineinteles.

Mai exista in resort 2-3 restaurante. Unul este italian si poti merge de 2 ori gratuit daca iti faci programare. Am fost si noi, si am mancat paste mai bune decat la restaurantul de AI, si inghetata la cupa mult mai buna decat cea de pe plaja. Mai era si un restaurant sirian, dar care era cu plata si nu ne-am dus.

Cam atat despre masa. Nu pot spune ca mi-a placut in mod deosebit ceva, dar nu am murit de foame. Am avut de fiecare data ceva bun sa ne punem in farfurie. Nu se compara cu Turcia, dar si resortul e de dimensiuni mai mici, si cred ca si asta e un factor care influenteaza multitudinea sortimentelor si diversificarea lor. Am vorbit cu unii care era cazati la un alt resort mult mai mare si spuneau ca au 4-5 locuri unde pot lua masa, au si late dinner etc.

Despre piscina si plaja. Piscina este de dimensiuni destul de mari, mai ales daca va doriti sa inotati. Apa este destul de adanca, dar este si o parte cu apa mai mica, pentru copii. Sunt sezlonguri de jur imprejurul piscinei, niciodata toate ocupate, la fel se intampla si pe plaja. Nu am avut niciodata sentimentul de aglomeratie si de supra populat. Plaja este suficient de lata, dar nu foarte lunga. Daca sunteti adeptii plimbarilor lungi pe plaja, aici nu este cazul. Lungimea ei este intre 200-300 m si nu se poate trece de pe o plaja a unui resort pe alta deoarece sunt ingradite. Intrarea in apa din marea este destul de brusca, in sensul ca dupa max 10 m deja apa este adanca, din acest motiv nici nu e colorata in turcoaz la margine. Apa e cat de cat curata, dar spre seara se aduna puhoi de meduze. Nu sunt periculoase, dar nu sunt o placere sa le atingi mai ales cand inoti. Locul unde se poate inota este bine delimitat, si daca vrei sa iesi in afara te fluiera imediat salvamarul.

Sunt si prosoape de plaja incluse, dar pe care nu le poti schimba decat o data pe zi. Adica, dimineata la 8 primesti unul nou, iar seara, sau cand ai terminat cu piscina/plaja duci prosopul si ti se da un card (pe care il primesti la receptie in prima zi). Degeaba am incercat sa ii spun ca ma trezesc la 5, ca sunt prea alba sa stau la plaja de la 9, ca nu s-a indurat de mine. Daca vrei, poti sa pastrezi prosopul pana a doua zi, dar a doua zi, nu o sa ti-l schimbe cu unul nou, ci doar cu cardul, iar daca apoi vrei sa iei cu cardul un nou prosop, ti-l taxeaza (iti noteaza numarul de camera). Un alt neajuns a fost umbrela de la plaja care nu tinea umbra. Era doar scheletul de umbrela facut din barne de lemn, doar ca intre barne nu era nimic, si pe acolo trecea soarele, si deja pe la 9-10 arde si nu e placut ca un ochi sa fie in umbra si celalalt in soare, sau sa te bronzezi in dungi.

Animatia. In fiecare zi era o echipa care faceau programele de animatie pentru cine era interesat, gen aquagym, pilates, yoga, volei, jocuri pe plaja, bellydance, si seara program pentru copii si apoi pentru adulti (la care nu am participat niciodata). Am participat totusi la snorkeling. Tot a doua zi, de la 10:30, impreuna cu un tip puteai sa mergi la snorkeling pe langa dig. Daca incerci snorkeling in apa de la plaja nu se vede nimic interesant, in afara de meduze) dar, surpriza, pe langa dig am vazut foarte multi pesti colorati, si flora subacvatica, e adevarat ca nu asa de frumoasa ca in larg la recifi de corali, dar frumos si interesant. De specificat ca ti se ofera masca de snorkeling in limita disponibilului, dar trebuie sa si compeltezi o foaie si sa semnezi pe proprie raspundere, in caz de accident sa nu fie ei de vina.

Tot pe langa hotel, in partea stanga a plajei erau si ambarcatiuni, si se puteau face contra cost (nu stiu pretul) sporturi de apa. Nefericit era mirosul de benzina arsa care se simtea pana pe plaja, si in loc de aerosoli si aer sarat simteam aerul din centrul Clujului cand se intorc toti de la munca. Pacat... Tot de pe digul de pe partea stanga se ajungea la o mica insula pe care au plantat palmieri, si de unde putea fi admirata marea mare, fara alte obstacole si toata paleta de albastru si verde in ea. Foarte frumos!

Cam atat despre hotel, cazare, mancare, plaja, activitati. Despre excursiile facute voi scrie intr-ul alt articol.

A... Daca m-as intoarce aici? Nu, si asta datorita plajei scurte si apei care devine prea repede adanca.

Trimis de lianacioban in 01.07.19 14:43:27
Validat / Publicat: 01.07.19 15:18:57
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 2877 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lianacioban); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 marea pozata de pe insula

[01.07.19 20:35:31]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

• Alte impresii din această RUBRICĂContinental Hotel Hurghada (ex Movenpick Resort) :