ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.06.2010
ÎNSCRIS: 27.05.10
JUN-2010
2 AD. + 2 COPII

O vacanta reusita

sejurul a avut loc in perioada 11-17 iunie.

am plecat din Craiova la ora 3 noaptea am iesit din tara pe la Giurgiu iar traseul urmat a fost prin Ruse-Varna-Burgas-Duni. am ajuns la hotel la ora 12:30 ora la care am fost si cazati desi ora oficiala era 14:00, desi pe vaucher era specificata camera junior cu "vedere la mare" initial am fost dusi intr-o camera cu vedere la... masina din parcare, dupa ce am sunat la receptie am reusit sa schimbam pe loc camera cu una cu vedere la mare la primul nivel, cu vedere la mare dar avand in vedere ca in fata aripii hotelului unde eram cazati era un palc copaci am avut de fapt vedere la... un colt de piscina si un pic din plaja, deci va recomand atunci cand faceti rezervari la agentii sa le cereti sa specifice pe vauchere ca vreti vedere la mare iar la observatii ati putea incerca sa treceti ca doriti cazarea la un etaj superior asa macar aveti un avantaj. in ziua cand am plecat, in momentul cand predam cartela erau la receptie doi romani care aveau aceeasi problema cu camera, pe vaucher aveau specificat vedere la mare dar primisera vedere la parc, scuzele receptionerei au fost aceleasi ca la noi ca managerul nu trecuse in calculator ca doreau vedere la mare, dar ca aveau sa le schimbe camera a doua zi.

camera este spatioasa, mobilierul de calitate iar baia arata f. bine, curatenie zilnica, se schimbau prosoapele dar nu si lenjeria.

hotelul este mare si chiar si intr-o zi ploioasa (am prins una) gasesti loc la unul din baruri sa bei o bere sau sa joci carti.

piscina super, plaja la fel, se face curatenie zilnic pe plaja, sezlonguri din plin si gasesti loc si chiar daca vii la 10, dar nu in primele randuri.

mancare buna, destul de variata, fructe din plin si multe prajituri si torturi, aveau inclusiv lapte praf pt copii, nan 2 si 3 si sticle cu apa plata la 1,5l.

bautura este buna, berea o poti bea linistit, fac si cateva cocteluri super.

pentru cei care mancarea si bautura buna si din belsug le aduc un grad ridicat de fericire in timpul vacantei pot spune ca aici se vor simti in rai, intre mese poti servi gustari in toate colturile resortului.

au si animatori, cine a fost la Duni macar odata nu-i poate uita nici pe ei si nici cantecul lor special, va spun este un soi de indoctrinare (in sensul bun al cuvantului) la un moment dat toata lumea canta "i love Dyuni"... mergeti si vedeti.

daca mergi cu masina poti sta linistit, intrarea in resort se face prin porti pazite, nu intra nimeni daca nu are rezervare.

prosoape pt plaja si piscina se i-au pe baza unui card (un card =un prosop), cardul se i-a de la receptie pe baza unei garantii de 10 euro /card (noi am "pierdut" un prosop pe plaja cand ne aflam cu totii in apa, am pierdut si 10 euro)

resortul il recomand celor cu copii pana in 12-14 ani sau persoanelor in varsta care doresc un sejur super linistit, odihna maxima, poti face plaja, baie in mare sau piscina, aerobic pe plaja la pranz, se face un spectacol in amfiteatru la ora 21: 30 iar restul serii il petreci prin baruri ori la Disco din Holiday Village...

la intoarcere am incercat un alt drum, sa nu mai mergem prin Varna, dar atentie mare sunt drumuri f proaste si treci prin multe sate, asadar recomand prin Varna.

Trimis de radumc in 18.06.10 18:29:50
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: nisipurile de aur, hotel Elena

VIZUALIZĂRI: 1853 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (radumc); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

crima
    [18.06.10 21:26:40]

noi am "pierdut" un prosop pe plaja cand ne aflam cu totii in apa

adica a fost... furat?

valimi
    [18.06.10 22:30:42]

Sa traiesti Maria Ta, asteptam vesti bune de la Duni, ma bucur sincer ca este de preferat drumul prin Varna.

Puncte de la mine!

sbacau
    [19.06.10 11:21:54]

daca pe voucher e trecut sea-view, normal la receptie asta trebuie sa-ti dea. Ca ei au fost anuntati...e gluma ca nu apare in calculator, toate rezervarile cu toate conditiile se trimit din start la hotel, iar confirmarile vin (sau nu) pe ceea ce s-a cerut. Deci ori de la agentie nu au trecut SV (atunci de ce aparea pe voucher?) ori la receptie incercau si ei un mish-mash sa le mai ia la altii suplimentul de SV direct acolo. Daca nu spuneati nimic, "manca si gura lor" niste euroi de la altii.

[20.06.10 14:03:22]

Radumc, am inteles ca autostrada spre Varna este in reparati si te scoate de pe ia dupa 20km?

Drumul de la Varna in jos spre Burgas am inteles ca este foarte aglomerat si nu prea ai cum sa depasesti ca sant serpentine, asa este? Si este si mai lung traseul cu vreo 80km, decat pe traseul Shumen - Smyadovo - Lozarevo - Karnobat si apoi pe autostrada A4 spre Burgas??? Sti ceva de traseul asta?

In legatura cu hotelul se poate da vreo spaga la receptie pentru o camera mai buna?

radumcAUTOR REVIEW
    [20.06.10 15:59:07]

intr-adevar cand ne-am dus autostrada spre varna era partial inchisa si am fost deviati o parte din ea, in ultima zi a venit cineva din romania si a zis ca autostrada a fost redata circulatiei, eu nu m-am intors pe acolo deci nu stiu sigur.

da, intre varna si burgas este un drum care are si o portiune de deal-munte dar nu f lung deci nu pierzi mult timp pe acolo si pe de alta parte este si cea mai frumoasa parte a drumului deci cu siguranta nu vei merge f repede pt ca vei dori sa vezi peisajul.

la intoarcere prima optiune a noastra a fost Karnobat-Shumen dar am facut cale intoarsa dupa ce am trecut de Karnobat, am mers 20 de km dus si 20 intors pt ca drumul devenise impracticabil, si nu exagerez deloc, am mers apoi pe KOTEL-TARGOVISTE-RAZGRAD dar cum am spus e un drum care trece prin sate si e si aglomerat.

Sunt convins ca la hotel poti sa pui 5-10 euro in vaucher sau in pasaport si sa-i faci cu "ochiu" pt o camera mai buna ,pt ca prea aveau in toate colturile statiunii cutii pt bacsis in genul celor de la casele supermarketurilor noastre, asa ca ar face un "compromis" pt cativa banuti.

[20.06.10 16:36:57]

Of, of, of drumurile astea ne omoara, eu plec pe 25. 06 si hotarasem, sa o luam pe Shumen - Karnobat - Burgas si acum nu mai stiu pe unde sa o iau, mai blocat?

[20.06.10 17:03:53]

Cand te-ai intors, ai venit pe autostrada A4 de la Burgas si ai facut dreapta spre Karnobat? Este buna autostrada A4?

Si portiunea de care spuneai cu drum impracticabil, este la iesirea din Karnobat spre Ajtos adica pe DN. E773, ca au mai fost si alti pe traseul asta si nu au spus nimic de drum impracticabil la iesire din orasul Karnobat spre Shumen? sau sant mai multe iesiri din oras spre Shumen, eu m-am uitat pe Google Earth si am vazut doar una care in dreapta se lasa spre Aytos si in stanga se merge spre Shumen?

elee
    [20.06.10 19:04:32]

Jokermen noi am mers pe drumul Varna - Burgas, pe litoralul bulgaresc, ei, intre cele doua localitati sunt 100 si ceva de km pe care ii faci cam in 2 ore, drumul este bun, adica fara gropi, dar e pe dealuri si plin de serpentine, ai doar putine locuri unde poti depasi, noi ne-am intors ieri si nu a fost aglomerat deloc, nici la dus nu pot sa spun ca a fost aglomerat, da era vineri dupa-amiaza si se vedea.

[20.06.10 19:49:38]

Multumesc, elee, ma gandeam ca recuperez vreo 70km si scapam de serpentinele alea. Noi plecam pe 25.06 ora 04 din buc.

sper sa nu prindem aglomerat si de traseu inca mai navighez pe aici si pana pe 25 ma hotarasc, care o fi mai bun vedem la intoarcere .

radumcAUTOR REVIEW
    [20.06.10 20:36:52]

m-am uitat pe viamichelin si traseul pe care mi l-a recomandat gps meu mio cand am ajuns la Karnobat nu corespunde cu drumul principal, deci cei care au mers pe acolo au dreptate, eu am luat-o direct prin Karnobat nu pe drumul care trebuia...

[20.06.10 20:40:23]

Radumc, nu prea inteleg nimic din reviewul ecoul tau?

crima, elee, jokermen2001, radumc, sbacau, valimi
    Alte impresii din această RUBRICĂDRR Marina Beach Hotel: