ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.06.2010
DIN: Brasov
ÎNSCRIS: 26.05.10
JUN-2010

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Ce mult conteaza ospitalitatea...

Am stat un ultimul concediu 1 noapte la la aceatsa pensiune. Am citit multe review-uri pe acest site si eram cel putin curioasa.

Cateva aspecte mi se par importante:

- este printre putinele pensiuni deschide in cursul saptamanii in Ranca; din pacate zona arata ca un santier in plina desfasurare, desi parca nu se lucreaza cat ar trebui (multe constructii par oprite).

- ceea ce s-a spus despre camere mi s-a parut relativ corect (curate, mobilate cu gust, etc. ) ; totusi (sa fi avut noi ghinion) nu toate functionau chiar cum trebuiau: dusul era stricat, curgea apa in asa fel incat greu am putut sa ma spal (desi era un super dus cu tot felul de minuni astea nu aveau nici o sansa sa functioneze din cauza presinuii mici a apei) ; dozatorul de sapun nu functiona, becul veiozei palpaia; ventilatorul din baie nu functiona; totusi cand am vorbit despre probleme am primit scuzele de rigoare (pentru mine asta conteaza enorm) si chiar s-a incercat remedierea;

- nu este plasa de insecte, ceea ce mi se pare un mare minus;

- pe terasa care este chiar asa minunata precum s-a descris, nu te poti aseza pe nimic (scaun, banca, nimic) ;

- dna Ani este grozava; amabila, gateste bine, te face sa te simti ca la mama acasa (am primit prajitura de casa, socata) ; cel mai mult ne-a placut painea de casa pe care o facea; cand am laudat-o ne-a oferit un pic si sa luam cu noi; este clar ca oamenii conteaza cel mai mult la aceasta pensiune;

- se lucra acum la niste terenuri si terase (sper ca si loc de joaca pentru copii) ; cred ca in curand va fi mult mai atractiva din acest punct de vedere;

Trimis de coralia_popa in 18.06.10 17:23:19
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în RÂNCA.

VIZUALIZĂRI: 1487 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (coralia_popa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

creivean
    [18.06.10 17:34:00]

pe terasa...nu te poti aseza pe nimic (scaun, banca, nimic)

@coralia_popa

Cum aşa, nu înţeleg, erau murdare/proaspăt vopsite/nu erau de loc ?

coralia_popaAUTOR REVIEW
    [18.06.10 17:36:21]

Nu era nimic pe terasa. Totusi l-am auzit pe domnul Adelin discutand ceva despre asta. Poate se va rezolva curand :-).

mirelutza
    [18.06.10 18:59:48]

s-a dat deja comanda de sezlonguri (super-misto) si de niste hamace (super-faine), precum si de leaganele si topoganele pentru locul de joaca destinat copiilor... ; rabdare si in vara-toamna vor fi acolo ; cat priveste plasa de insecte... la plecare bagati-va in traista un aparat contra tantarilor ca nu strica si nici nu e voluminos .

magdalena
    [18.06.10 19:14:59]

E bine sa afli si minusurile de la o pensiune si mai ales sa le afle proprietarii pentru a le remedia. Poate ar fi utila o carte de oaspeti la fiecare pensiune. Asa si-ar imbunatati si ele oferta.

Ceea ce spune mirelutza mi se pare minunat si sper sa fie acolo cand ajung si eu (de ajuns e musai!).

[19.06.10 03:47:44]

De data asta nu intervin ca administrator de pensiune!

de ce?

simplu! pentru ca tot ce s-a spus aici este adevarat! si atunci logic, chiar nu am ce obiecta,

insa din tot sufletul imi doresc sa intervin ca membru AFA si sa va spun de ce:

din start ma opresc la o scapare/omisiune dupa parerea mea foarte importanta a acestui review, si anume lipsa costului unei asemenea calatorii;

unul din criteriile de fond de evaluare a unei calatorii sau al unui sejur este trecut de creatorul acestui site intr-un camp ce se recomanda a fi completat si care reprezinta pretul;

da! pretul pe care-l platim pentru serviciile pe care ni-se ofera;

eu personal consider ca nu doar in turism, ci peste tot in activitatea socio-economico-profesionala, acest criteriu este printre cele mai importante si stiti de ce?

pentru ca:

- masini sunt si Daciile, si VW sau Fordurile, dar si BMW sau Mercedesurile;

- haine sunt si cele din piele naturala si cele din vinilin;

- transport este si autobuzul si trenul dar si masina personala, s. a. m. d.

dar si pentru ca hotelurile sunt de 1, 2, 3, 4, sau 5 stele in functie de cat s-a investit in el, ce personal pregatit isi permite sa plateasca, ce manager are... , s.a.

Insa toate au un cost, care se cam stie in fiecare caz in jurul caruia se invarte; din acel cost ce se plateste, fiecare achita de regula 80-90% mai departe alte costuri la randul sau pentru producerea bunului sau serviciului si diferenta de 10-20% ramane sub forma de profit (principalul parametrul economic pentru care se naste o firma, conform definitiei prescurtate din manualul de economie).

Toti trebuie sa realizam ca tot ce este in jurul nostru are corespondent in realitate; mai clar, e bine sa intelegem ca atunci cand analizam un bun sau un serviciu ce ne tenteaza si luam o decizie trebuie sa tinem cont de mai multi factori printre care si cati banii dam pe el, pentru ca nimeni nu vrea sa vina cu bani de acasa intr-o afacere, decat daca e vorba de institutii de cult sau ONG-uri;

Haideti sa fiu mai concret: exista la unii oamenii din jurul nostrum calitati pentru care nu platim nimic ca sa le primim daca suntem clienti, respectiv sa le oferim daca suntem gazde si aici intra: amabilitatea, bunul simt, caldura, ospitalitatea, intersul fata de client, zambetul natural (nu fortat), atentie pe tot parcursul precum si generozitate la despartire…s.a.

Insa exista o multime de pretentii, indreptatite de altfel, ce au costuri si inca unele foarte mari;

cati oare se intreaba ca:

- pentru ca sa ai o terasa de 8mp in loc de una de 2-3mp cat au cam toate balconasele majoritatii unitatilor din tara inseamna cost in plus; ca sa o dotezi la urgenta, iar inseamna cost;

- pentru ca sa ai un dozator de sapun in plus pe langa sapunurile de unica folosinta inseamna cost; mai bine nu pui deloc (de maine le scot pe toate; raman decat sapunurile) si riscul se se termine bateria la unul dintre sutele de turistii care trec prin camera aceea este zero; deci o problema in minus; deci, no comment…!

- pentru ca sa ai presiune in instalatia de apa indifferent cum este aceasta in reteaua statiunii trebuie sa ai sursa suplimentara de alimentare cu apa si asta in munte in stanca, cu instalatie de presiune (hidrofor) care iar costa; culmea este ca eu m-am gospodarit si chiar am, de aceea nu se intampla des fenomenul acesta la mine fata de alte unitatii din zona;

poate ca in ziua aceea era necesara o a treia varianta suplimentara care sa intre in functiune cand pica primele doua…teoretic se poate, dar practic oare unde ajungem cu costurile…?

Plateste romanul cum am platit eu in Austria la o pensiune asemanatoare 600 euro/sejur de 4 nopti cu demipensiune ERHOLUNGSHOTEL MARGARETHENBAD ? !

Eu conduc o Toyota! Sti ce nota i-as da masinii mele daca as fi platit pentru ea cat pentru un Rols Royce?

Nota 5, sau poate tot nota 8, ca sa ma apropii de subiect…

Stiti ce nota-i dau pt ca am cheltuit cu ea valoarea achitata la cumparare?

nota10

Cam asa au gandit toti ceilalti care au trecut pe aici, insa dansii au facut media cu frumusetile acelea ce costa gratis o gazda, dar care desi sunt gratis le intalnim din pacate foarte rar in zilele si mai ales in timpurile de azi…

Probabil ca in formula de calcul, dumnealor au folosit si niste coeficienti supraunitari de incurajare

Revin si promit ca nu apuca multi ca citesca acest review si el va fi partial depasit, pentru ca vor fi toate asa cum trebuie: plase de tantari, veioze fara potentiomentru de reglare a luminii sensibile, sezlonguri si hamace chiar pe acele terase, ventilatoare de 100 euro buc in baie cu durata de viata de 10 ani nu de 2 ani (o sa se arda si alea dupa 10 ani intr-o buna zi, dar nu s-o nimeri cand o fi cazat vreun membru AFA sau de alta culoare),

Finalizarea nu a locului de joaca ci a parcului de distractie, desigur gratis doar pentru copii turistilor din pensiune, balta de peste, teren de sport, patinoar cu nocturna, expeditii, trasee pentru toate varstele, programe distractive, telescop, tiroliana, cuptor in curte pentru cozonac si paine din aceea buna, si multe altele;

Insa nu promit ca vor mai fi multi care-si vor permite sa mai treaca pe aici, pentru ca toate aceste pretentii costa si nu se pot realiza fara cheltuieli de investitie sau cu personal platit din incasari de sub 20 euro/camera, in care camera poate intra o famile intreaga, adesea fara a i-se mai percepe cost suplimentar…

Sfatul meu pentru toti colegi de site, este: cand veti citi impresii despre o unitate ce doriti s-o vizitati luati in calcul si costurile ce trebuiesc a fi platite cu acel sejur iar cand scrieti un review insistati pe chestiunile de fond, pozitive sau negative dar de fond, adica acelea care i-ar afecta din plin si continuu pe viitori turisti ce ar trece pe acolo, nu aleator sau intamplator intalnite;

Nu scrieti ca ati ramas cu spuma pe fata in baie ca s-a ars becul exact la dvs, pentru ca intr-o trebuie sa se arda si el, iar sigur cel care citeste revieul acela cand va ajunge acolo va fi alt bec inlocuit; ca atat mai mult sa nu-l mai si punctati;

Parerea mea este ca astea dau obiectivitatea continutului si …atentie, atrag voturi

Imi doresc din tot sufletul sa ma credeti ca prin acest ecou nu am dorit sa atac pe nimeni, ci doar sa ofer cui vrea sa accepte o alta lumina in care sa vada lucrurile;

In general nu ma concentrez pe cazuri particulare mai ales consumate spre a-le despica in patru, eventual de la unele din ele trag concluzii generale, mi-le reanalizez, mi-le intaresc si eventual daca am cui (la propriu dar si figurat) sa le si impartasesc.

creivean
    [19.06.10 08:30:41]

@valeamariei

Nu am fost la tine şi cine ştie dacă/când voi ajunge, aşa că nu am niciun interes să te periez.

După părerea mea, ai perfectă dreptate. Nu se poate face nimic fără bani şi, la un moment dat dacă eşti gata cu spaţiile de cazare/masă, trebuie să-i dai drumul pentru a continua investiţiile în celelalte facilităţi. De aici, unii văd un disconfort, real, dar nu insurmpntabil.

Subiectul deschis de tine, cred că s-ar preta foarte bine pe forum întrun topic dedicat de genul spaţii de cazare cu cel mai bun raport calitate/preţ.

Şi îndrăznesc să merg mai departe cu propunerea şi să-l rog pe administrator/webmaster să se gândească dacă nu ar fi util şi chiar relevat, ca între rubricile ce indică gradul de satisfacţie al unui sejur/călătorii/excursii să se introducă o rubrică nouă RAPORT CALITATE/PREŢ.

Ce părere aveţi ?

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [19.06.10 09:30:46]

@creivean - subscriu la propunere; va fi insa greu de implementat pentru locatiile care au deja zeci de impresii... cred...

@valeamariei - ai p.m.

uneori este totusi util si sa semnalezi neajunsurile, ca sa poata fi inlaturate/corectate. desi Adelin & echipa lui minunata isi dau toata silinta, evident ca lucrurile pot merge uneori si rau. si conform lui Murphy, o fac exact atunci cand efectul produs este maxim... asta e! sa trecem zambind peste momentele neplacute si sa luam din vacante doar ceea ce ne-a incantat.

pana la urma, eu chiar si de armata imi aduc aminte cu placere... desi a fost cea mai tembela perioada din viata mea. (si o enorma pierdere de timp!)

[19.06.10 10:06:51]

@creivean @webmaster

e bine sa si ramana aici acest ecou (nu mutat pe forum) si stiti de ce imi doresc acest lucru?

pentru ca la cate revieuri s-au scris despre pensiune putini vor fi vreodata cei care vor avea timp sa le citesca pe toate din cele notate cu 10 si foarte multi cei care le vor citi pe cele 2-3 notate mediocru si atunci e bine sa fie lamuriti in legatura cu toate aspectele... pentru ca am o mare presimtire si anume, ca tare multi (mai ales in vremurile astea) si-ar dori o pensiune de 8, cu un 8 cald de care se pot apropia decat un 10 luxos, impecabil si ireprosabil intretinut cu costuri mari, dar de care nu se pot apropia din cauza costului;

oricum, atunci cand lucrurile vor fi asa si aici, vom avea totusi grija ca clientii cei dintai sa se bucure mai departe de recunostinta si chiar de fidelizare

magdalena
    [19.06.10 10:37:07]

Valeamariei, foarte pertinent ecoul tau, intotdeauna trebuie sa ne raportam la calitate/pret!

Nu ne putem astepta la conditii de lux la o camera de 100 de lei, sa zicem. E absurd.

Si multe investitii se fac pe parcurs.

"Ce mult conteaza ospitalitatea", este un mare adevar si conteaza mai mult decat toate celelalte!

mirelutza
    [19.06.10 11:28:06]

Eu Am Fost Acolo si urmeaza un review prin toamna... Intre timp citesc impresiile altora care ma vor ajuta in felul acesta sa-mi cunosc mai bine colegii AFA... inclusiv ca oameni!

"Din bucata mea de paine

Am hranit un om si-un caine,

Cainele ma recunoaste

Omul nu ma mai cunoaste ".

Ce mult le place unora sa faca pe desteptiii... pe banii altora...

Vorba lui Adelin (patronul)... acestia nici nu tin cont de pretul platit pe intreg sejurul de 5 nopti la o pensiune de 4 stele... dar emit Pretentii: ba nu e apa calda in secunda x, ba nu e plasa de tantari de parca peste tot pe unde umbla in excursii ar gasi asa ceva, ba nu sunt scaune/sezlonguri pe terasa... de parca i-ar fi durut mana sa scoata acolo un fotoliu asa cum am facut noi, ba ca se lucreaza la terasa si teren de joaca dar probabil a deranjat ca inca nu sunt gata ca sa le foloseasca MOCA! Urat.

Cu siguranta multi dintre cei care dau cu biciul (mai tare sau mai bland) traiesc de pe o luna pe alta dintr-un salariu modest, scormonesc anual zeci de pagini net cautand oferte mai bune cand trebuie sa plece intr-un concediu, rabla din fata casei are cel putin 10 ani vechime, iar daca au reusit s-o schimbe cu alta mai buna, evident nu e o marca stralucita, agata rufele spalate in balconasul lor de 3/1 m in care mai zac cateva cutii/lazi (pe post de sezlonguri)... si bufnesc in sinea lor de ciuda de fiecare data cad aud pe cate cineva ca isi face casa!

Adelin, nu mai lua in seama asemenea pareri... e pacat sa te consumi inutil, eu am vazut cat suflet ai pus tu acolo - uneori poate in detrimentul familiei care te-ar fi vrut mai des acasa -, ati renuntat si la intalnirea AFA din Ungaria tocmai ca sa stati tu si sotia ta de Rusalii impreuna cu colegii AFA la pensiune... vezi-ti de investitie pe mai departe, ai toata admiratia mea pentru ceea ce faci,

FELICITARI si...

Tine-o tot asa ca esti pe drumul cel bun!

irma_ro*
    [19.06.10 12:28:13]

Ce mult le place unora sa faca pe desteptiii... pe banii altora...

nu prea e ok afirmatia, in contextul dat. Hai sa nu mai exprimam pareri despre ceilalti parteneri de site, ci doar despre review-urile lor.

Cand pe site-ul locatiei scrie apa calda permanent, la asta te astepti; poate fotolii pe terasa nu au avut cum sa scoata - in camera pe care am avut-o noi nu exista decat o canapea extensibila.

Mi se pare ca intr-o "lume ideala" numarul de stele ar trebui sa reflecte cumva raportul calitate -pret: la 4 sau 5 stele nu este foarte ieftin, dar pe BANII TAI (platesti cazare) ai toate pretentiile pentru 4 si 5 stele; la 3 stele sau mai putin platesti mai putin si stii exact la ce sa te astepti.

Si da, ospitalitatea conteaza cel mai mult pana la urma - in cazul acesta oamenii te fac sa treci peste micile probleme care pot aparea oricand

webmasterXY*
    [19.06.10 13:25:01]

@mirelutza, iertată fie-mi insistenţa, dar ţin să-ţi amintesc faptul că ai deja două cartonaşe galbene primite în interval relativ scurt. Parcă tot pentru exprimare neelegantă...

Acum sincer, ţie ţi-ar plăcea să fii luată peste picior doar pentru simplul motiv că, pe banii tăi (mulţi, puţini, nu are importanţă, pentru că pot fi munciţi cu multă trudă!) ai pretenţia să primeşti nici mai mult, nici mai puţin decât ceea ce ai plătit şi ce ţi s-a promis că vei avea? Sunt eu cumva prea capitalist în gândire? Chiar aşa de mult m-am putut îndepărta de ideile tip "merge şi aşa" de pe vremea 'odiosului'?!

Culmea este că pana acum toţi (cu o singură excepţie) cei care au avut obiecţii au recunoscut în egală măsură că s-au depus eforturi întru remedierea aspectelor semnalate, de către patroni. Ceea ce spune foarte mult, şi despre aceştia, dar şi despre turiştii care au remarcat dăruirea gazdelor. Atunci eu unul chiar nu văd rostul acestei replici atât de acide.

Drept pentru care mă văd nevoit să îţi acord un termen ceva mai lung de gândire. Poate data viitoare când vei simţi impulsul să mai critici persoane îţi vei aminti că asta "costă" şi te vei putea opri la timp. Iar după câteva clipe de gândire, vei reformula critica la adresa ideilor cu care nu eşti de acord, şi nu a persoanelor.

Mulţumesc,

[20.06.10 15:38:39]

mireluta,

eu am inteles fondul ecoului tau si am extras esentialul, pentru care te-am si votat; as vrea sa precizez, in cazul in care nu am fost suficient inteles, faptul ca familia Popa nu a fost beneficiara vreunei oferte lansata gratis de pensiune cum au fost altii, ci au platit si oricum pensiunea nu face diferente intre cei care platesc si cei care castiga o astfel de oferta;

ideea pe care am lansat-o eu este simpla:

tariful care se plateste pentru serviciile oferite de pensiune si care sunt afisate pe site, nu acopera evitarea totala a situatiile imprevizibile ce pot aparea, fiindca pentru asta ar trebui sa:

- ai personal mai mult si nu doar scolarizat, ci absolvent de nota 10 al unei astfel de scoli, pentru care oferi un serviciu intr-o statiune izolata in munti departe de familie, cazare (spatii adecvate care au costat), masa care costa, transport, iar pentru a-i tine acolo trebuie platiti poate dublu decat in oras;

- la un grad de ocupare existent, intrebarea este cat trebuie sa ceri pe camera si pe masa ca sa fie rentabil?

stiti ce i-am raspuns la un sfat lui Dragos pe privat?

am crescut putin pretul de la 15 iunie (de la 70 la 90 lei) si dintr-o data gradul de ocupare a scazut pentru ca turistii au preferat pentru 20 de lei sa aleaga in aceeai statiune, pe altii ce fac un turism submediocru concentrat doar pe profitul imediat; nu dau exemple, dar credeti-ma ca-mi cunosc concurenta chiar daca de foarte multi nici nu s-a pomenit pe siteul acesta vreodata!

si atunci, ce sa faci... ? !

ideea care am lansat-o a fost ca atunci cand facem o alegere, sa luam in calcul si pretul, caci putem alege o unitate turistica de 5 stele unde riscul este foarte mic sa se mai intample si evenimente neplacute, dar unde platim cu varf si indesat;

nu vreau sa se inteleaga gresit, ca am fost deranjat de review; domnii respectivi au fost la randul dumnealor persoane amabile, insa plecand de la particularitatile acestei impresii scrise aici, am dorit sa dau o alta lumina celor care citesc siteul AFA si vad atatea impresii de 10 si 2-3 notate mediocru;

credeti sa daca aveam camera 50-60 euro/noapte nu erau alte pretentii din partea lor si alte notari decat cele existente, dar probabil ceilalti au analizat totul per ansamblu;

normal ca nu pot fi toate, detaliu cu detaliu de 10 nicaieri, dar sunt turisti care prin pretul platit inteleg complexitatea activitatii si gradul de acoperire al costului, iar in final ei se simt de 10.

coralia_popaAUTOR REVIEW
    [21.06.10 09:17:02]

Hm... ce furtuna am starnit cu review-ul meu.

Evident ca nu ma pot abtine sa nu continui aceasta discutie.

In prumul rand NU vreau sa fac nici o remarca ecoului pus de mirelutza. Nu merita...

Nu am facut review-ul cu rautate. Am vrut sa aiba chiar un ton pozitiv, chiar daca nu au fost toate perfecte. In acest concediu am schimbat 4 pensiuni. Dintre toate aceasta a fost singura la care as mai reveni (din diverse motive).

Nu cred ca e constructiv sa dam doar nota 10 evitand sa spunem lucrurilor pe nume. Cand m-am hotarat sa fac rezervare la aceasta pensiune am avut ceva emotii pe principiul la "pomul laudat sa nu te duci cu scaul". Pe mine prea multe review-uri de nota 10, imi suna a Marketing.

Mai concret, mi se reproseaza ca nu am tinut cont de raportul calitate/pret si ca nu ne-am gandit la cat costa fiecare mica imbunatatire care se adauga. Ei bine asta chiar nu este adevarat, ne-am gandit la lucrurile astea (avem o casa in constructie si luam si noi la randul nostru decizii similare). Mi se pare ca important este sa punem in ecuatie si numarul de stele al pensiunii, nu numai pretul. 4 stele obliga totusi, nu?

Daca vorbim de costuri, chiar ne-am gandit ca decat un dozator de sapun e mult mai putin util decat un scaun pe terasa (muntii, aerul curat, peisajele ne fac sa revenim, nu? )

De asemenea, decat un super dus care nu are sanse de functionare, o plasa de tantari ar avea o mai mare utilitate (daca ne gandim la invazia de gargarite portocalii...)

As putea continua, dar cred ca ce am spus este suficient pentru cine vrea sa inteleaga punctul meu de vedere (toti avem dreptul la unul).

Nu mi se pare ca am notat pensiunea mediocru (81%). Chiar domnul Adelin spune

Acum sa mai indraznesc oare sa mai fac o rezervare, cum aveam de gand, pentru ca dorim sa revenim la Ranca vara asta?

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [21.06.10 09:24:41]

eu chiar iti recomand! astfel vei putea vedea progresele ce se fac. si un nou articol in care sa revii cu impresii comparative cu astea de mai sus ar fi chiar indicat. (am facut si eu la fel, mai demult).

[21.06.10 09:48:49]

stimata familie Popa,

faceti cum doriti in viitor, insa asa cum am precizat nu m-am simtit deranjat ci am dorit sa fac niste precizari pentru cei care vor citi aceste impresii, pentru ca desi au fost multe [review-uri] de 10, sunt sigur ca cei mai multi cand intra pe o unitate, din start le aleg pe astea mai mediocre si atunci cunoscand cat de nemarginita este subiectivitatea unor oameni in aprecieri si alegeri (daca sunt ei in stare sa aleaga pe altii pentru 20 de lei diferenta!) fara ca astfel de reviewuri sa fi fost scrise, imaginati-va cum poate sa fie dupa ce mai apar si astea...

Nu stiu cat de incantata sunteti dvs de serviciile oferite de turismul romanesc, dar dati-mi voie sa va spun ca eu, de pe latura cealalta, m-am cam convins dupa vreo 2 ani de functionare de principalele pretentii ale majoritatii turistilor romani: PRETUL!

pentru categoria asta, ceea scriem noi p-aci sunt vorbe in vant;

Asa cum majoritatea managerilor din turism trebuie educati sa nu mai faca turism dupa ureche, asa si turistii trebuie educati sa aprecieze ce-i de apreciat si sa ofere daca vor sa primesca;

stelele se primesc odata la inceput, apoi trebuiesc intretinute... ! pai cu ce, daca romanul vrea ieftin...

asta era principala problema abordata de mine in cazul de fata si care ma rodea mai demult, iar cazul dvs particular m-a determinat s-o spun raspicat;

mi-e totusi necaz ca nu ati inteles ideea [?], dar probabil nu ati citit cu atentie ecourile mele unde am spus clar toate astea si inainte de mirelutza si dupa.

webmasterXY*
    [21.06.10 10:03:43]

@coralia_popa &valeamariei > ba, eu cred ca ambele parti au inteles mesajul dar, intrucat internetul NU este un foarte bun loc pentru un dialog constructiv, anumite nuante se pierd si adesea se creeaza o impresie falsa ca interlocurtorul ar fi inteles altceva din mesajul propriu. (si uneori, chiar se si intampla asta; nu si aici).

Drept pentru care eu am rugamintea ca, in continuare, sa purtati aceasta discutie in particular sau - preferabil - la telefon. Consider ca in ceea ce priveste subiectul in discutie, aici s-a spus cam tot ce trebuia spus.

Declar firul de discutie inchis, dar daca este cineva care crede ca are de spus un lucru important si trebuie adaugat, sa imi scrie un mesaj privat si se rezolva!

Multumesc,

Fir de discuție ÎNCHIS - nu se mai pot scrie ECOURI.

[pentru solicitari de redeschidere, scrieti-mi pe Feedback]
    Daca ai fost acolo si doreşti sa ne povesteşti experienţa ta: Scrie impresii

Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Valea Mariei [Rânca]:

• pagină generată în 0.051903009414673 sec