ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.08.2019
ÎNSCRIS: 27.07.14
STATUS: CONSUL
AUG-2019

La plimbare prin Parcul Natural Bucegi

Am fost la plimbare în Bucegi, după ce ne-am asigurat cazarea la Hotel Peștera, despre care am scris aici.

Parcul Natural Bucegi este străbătut de două drumuri județene.

DJ713 – cu plecare din DN71 Târgoviște-Sinaia, numit acum după asfaltare TransBucegi sau Drumul Babelor, ajunge până la Cabana Piatra Arsă.

DJ714 – cu plecare din satul Glod ajunge până la telecabina Peștera. Pe acesta nu vi-l recomand deoarece nu este asfaltat până la Lacul Bolboci.

Dar să vă spun pe unde ne-am plimbat noi și ce am văzut.

La cota 1000 am virat stânga pe DJ713 și am urmărit indicatoarele spre Peștera. Chiar dacă drumul este asfaltat trebuie să circulați cu atenție și să respectați indicatoarele. Este îngust, pe alocuri stricat, podețele nu sunt asfaltate și sunt pline de gropi și foarte sinuos.

Oricum am circulat încet pentru că peisajul de spectaculos. Refac acum traseul cu ochii minții și încerc să redau în cuvinte frumusețea Bucegilor.

La Cabana Dichiu, drumul se bifurcă, aici este intersecția între cele două drumuri, noi continuând spre Lacul Bolboci. Spre Cabana Piatra Arsă peisajul este alpin, mai puțin spectaculos.

Spre Peștera drumul șerpuiește prin zone de pășune sau prin păduri de brad.

Ne-am oprit la toate punctele de belle-vedere, acolo unde permite și drumul, și am admirat turmele de oi sau vaci la pășunat... verdele munților fiind scăldat de razele soarelui... imaginile fiind superbe.

Drumul continuă pe partea dreaptă a Lacului Bolboci, iar noi ne-am oprit la baraj. Aici permite drumul un loc de popas. Eram vis-a-vis de Cabana Bolboci. Peisajul este spectaculos... fiind vremea frumoasă am surprins câteva imagini spectaculoase cu reflexia lacului.

Tot aici puteți cumpăra fructe de pădure sau porumb fiert de la comercianți...

Și tot urcăm pe lângă lac... curbe în ac de păr... dar peisajul este tare frumos.

Următoarea oprire a fost la Turbăria Lăptici – practic este o mlaștină la coada lacului. Un panou informativ ne spune despre flora și fauna locului. Accesul se face pe poteci și podețe din scânduri.

Trecem de intersecția cu drumul ce merge pe partea stângă a lacului, ne mirăm de construcția unei pensiuni, care probabil anul viitor v-a fi funcțională.

De altfel în toată zona au apărut pensiuni pe lângă cabanele cunoscute în zonă.

Cabana Zănoaga... campingul... le admirăm din mersul mașini și mai departe ne oprim să admirăm platoul Padina. Mult verde... multe corturi pe malul apei... atmosferă de vacanță...

După ce ne-am cazat am plecat la plimbare spre telecabină, de data aceasta per-pedes.

Telecabina nu funcționează, dar sunt șanse să fie reparată, cel puțin așa ne-a spus tânărul cu rulota, unde vinde de toate... băuturi, dulciuri, clătite, burgheri...

Și aici pe lângă Hotel Peștera au mai apărut două pensiuni, pe care acum le-am descoperit.

Mulți vin cu mașinile până la telecabină și după aceea pleacă pe trasee montane...

Noi până aici am mers și am stat pe iarbă la soare și am admirat peisajul... verde... brazi... crestele munților... și liniște... să tot stai să asculți liniștea munților.

Aici pe platoul de lângă telecabină se organizează ”Padina-Folk” festival de muzică folk, anul acesta se desfășoară în perioada 15-16 august.

Un obiectiv principal aici în Parcul Natural Bucegi este Peștera Ialomiței sau Ialomicioarei.

A doua zi am plecat de la hotel să vizităm peștera.

Pe lângă Centrul Cultural Misionar este o potecă amenajată și semnalizată spre peșteră, se urcă și se coboară pe trepte de beton, după care este o pantă spre intrare.

Programul de vizitare este între orele 9-18 iar biletul de intrare costă 10 lei.

La intrare este Mănăstirea Peștera Ialomiței.

Peștera are o lungime de 1228 m, din care doar 480 m sunt vizitabili.

Este foarte mare umiditate iar temperatura este între 4-6 grade.

A fost reamenajată în anul 2015, traseele vizitabile au fost refăcute cu pasarele, podețe, platforme și scări metalice cu balustradă.

Este recomandat să folosiți căștile de protecție puse la dispoziție la intrare, pentru că sunt zone unde se merge aplecat. Aș putea spune acum după ce am vizitat peștera, că nu este chiar ușor accesibilă...

Dar, încet și cu mare atenție am reușit să vizităm galeriile peșterii.

Cea mai mare galerie a peșterii este sala urșilor, aici fiind expus și un craniu de urs.

Dar mie mi-a plăcut cel mai mult Sala La Lacuri, unde râul subteran creează o cascadă în trepte.

Mai rețineți că este același traseu dus - întors.

Peștera este interesantă și merită vizitată.

La întoarcere am intrat în Centrul Cultural Misionar, care este un complex monahal ce oferă cazare și masă turiștilor, dar nu am reușit să aflăm mai multe detalii de la călugărul de la magazinul de la intrare, ne-a indicat un număr de telefon afișat pentru mai multe informații.

Biserica Sfântului Ierarh Nifon am vizitat-o și noi după ce am trecut pe sub clopotniță. Biserica este construită din zid, pe o temelie de ciment, în formă de navă, având turla și tavanul din lemn.

În ziua plecării am mers și la Cabana Bolboci. Am stat la o cafea pe terasa cabanei și am admirat lacul și împrejurimile.

Până aici la cabană este drumul asfaltat, mai departe este drum forestier.

Pe tot traseul sunt indicatoare cu traseele montane ce se pot face în zonă.

Drumul până la telecabină prin Parcul Natural Bucegi, poate fi și o plimbare de o zi, cu stat și admirat zona și servit o masă la una din cabanele de pe traseu.

Dar dacă mergi pentru mai multe zile, așa cum am fost noi, ai ce să faci în zona Parcului Natural Bucegi, mai ales iubitorii de trasee montane. Vremea să fie bună și chef de plimbare să aveți.

Trimis de ANILU in 09.08.19 17:17:18
Validat / Publicat: 09.08.19 18:20:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MASIVUL BUCEGI.

VIZUALIZĂRI: 1349 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ANILU); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 Lacul Bolboci

[09.08.19 18:20:11]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Redescoperă Masivul Bucegi, MASIVUL BUCEGI" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

krisstinna
[09.08.19 20:08:31]

@ANILU: Foarte reușite pozele, peisajele sunt de senzație iar norii sunt minunați.

Încerc sa îmi imaginez cum miroase acolo, pe munte, așa poate supraviețuiesc in acest metrou cu miros de transpirație uscata, cu tricouri “refolosite” pe caldura asta

Felicitări pentru plimbare!

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[09.08.19 20:11:21]

@ANILU:

Parcul Natural Bucegi este străbătut de două drumuri județene.

(...)

De fapt, sunt trei drumuri, al treilea fiind exact cel ce leagă 713 de 714 (între șaua Dichiu și ceva mai sus de campingul Zănoaga) și e botezat DJ 713 A.

Sunt vreo trei porțiuni (una destul de lungă) unde o parte din drum s-a surpat și - după ce că e în general cam de o bandă și jumătate, acolo rămâne fix jumate din el.

Cât despre podețe - singurele neasfaltate sunt pe DJ 713 A și 714.

Dar cel mai important lucru, cel cu respectarea indicatoarelor, ar fi minunat: nu de alta, dar primul indicator din intersecția DN 71 cu DJ 713 este de „Acces interzis circulației publice”; așadar, pe acest drum NU ar trebui să treacă nicio mașină... Ei, ași!!! vezi foto

Carmen Ion
[09.08.19 20:54:53]

@ANILU: O plimbare plăcută într-o zonă de vis. Pozele sunt foarte reușite.

Mă bucur pentru voi că v-ați odihnit și reîncărcat bateriile.

doinafil
[09.08.19 22:14:50]

@ANILU:Ce este cu acest

Cum de nu știa călugărul despre ce este vorba?!

Nu cumva erau misionarii altui cult religios care vrea să facă prozeliți în România?!

Am să încerc să caut pe net, să văd despre ce este vorba.

Felicitări pentru informații, am votat cu drag!

[10.08.19 07:35:28]

@krisstinna: Mulțumesc Krisstinna.

Pe traseul tău cu metroul cel puțin ti-ai clatit ochii, cu mirosul mai greu... pe munte mirosea a verde... a cetină de brad.

Pupici

[10.08.19 07:58:49]

@Dragos: Da Dragoș, ai dreptate, legat de numărul drumurilor și calitatea lor.

Nu-mi dau seama cum este iarna pe acolo.

Acum 9 ani am mers pe DJ714, acum îți rupi mașina...

Proiectul inițial de asfaltare cuprindea și 714, dar interesele au fost altele...

La intrare pe DJ713 primul indicator este de Interzis!!! Și noi ne-am mirat, în condițiile în care primele mașini întâlnite erau de poliție și jandarmerie...

În orice caz, zona este superbă și ofertanta în trasee montane și obiective de văzut sau vizitat.

[10.08.19 08:13:59]

@Carmen Ion: Mulțumesc pentru vizită și ecou.

Așa este, ne-am încărcat bateriile și sper să ne țină până la următoarea plimbare.

[10.08.19 08:24:14]

@doinafil: Mulțumesc pentru vizită și ecou.

Centrul aparține de Arhiepiscopia Târgoviștei și este destul de mare. Nu am mai multe informații dar recunosc nici nu am căutat.

Pot spune doar că, curtea era plină de mașini.

mihaelavoicu
[10.08.19 16:33:10]

Cu ani în urmă era zona noastră preferată la sfârșit se săptămână. Făceam grătar, întindeam cortul deși nu dormeam peste noapte, doar așa, de dragul lui! De fapt îl experimentam pentru drumuri mai lungi.

Zona este superbă și un aer care ”te pălește„ cum zice românul. Nu ai luat cu tine o rezervă, măcar pentru 2-3 zile!

Reviewul tău a fost bine venit pe căldura asta pentru noi, cei rămași acasă.

Să auzim de bine, în aste vremuri tulburi!!

[10.08.19 16:44:49]

@mihaelavoicu: Mulțumesc pentru ecou.

Sănătatea nu-mi mai permite să facem trasee montane, dar atât cât ne-am plimbat ne-am încărcat bateriile cu peisaje de vis... cu aer curat... cu liniște... și cu spectacolul naturii.

Într-adevăr zona este superbă.

Și am mai remarcat un lucru, chiar dacă s-au asfaltat drumurile și accesul este mai ușor, nu am văzut gunoaie sau pet-uri.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[11.08.19 00:22:49]

@ANILU:

Mare noroc ai avut. Eu nu-ș' cum naiba, numai de d-astea dau pe drumurile mele pe-acolo... E drept totuși, eu circul pe partea cealaltă, merg pe „drumul Babelor” până la Coștila. Dar ce mi-e dat să văd de jeg, gunoaie și alte mizerii, plus construcții aiurea prin parcul național... m-apucă groaza.

Plus o mare rușine când citesc pe alte pagini impresiile turiștilor străini care trec pe acolo.

Sănătatea nu-mi mai permite să facem trasee montane

Totuși, Bucegii au zone unde traseele nici nu le simți că ar fi „montane” - data viitoare poate urcați la Piatra Arsă și faceți măcar prin jnepenișul de pe platou câțiva pași.

ANILU, doinafil, mihaelavoicu
Alte impresii din această RUBRICĂRedescoperă Masivul Bucegi: