ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.08.2019
STATUS: PRETOR
LUNA
JUL-2019
2 AD. + 1 COPII -- v: 17

Unde mâncăm în zona Vatra Dornei?

Restaurant Casa Bucovineană - aglomerat, dar cu mâncare bună

TIPĂREȘTE URM de aici

În cele 4 zile petrecute în Bucovina noastră cea frumoasă am vizitat mănăstiri, muzee, am traversat de la un capăt la altul Transrarăul, ne-am plimbat cât am putut de mult, dar am dorit să încercăm şi gustul bucatelor pregătite în această zonă, renumite atât la noi cât şi în străinătate. După o trecere în revistă a locurilor unde puteam mânca în Vatra Dornei, ne-am oprit la restaurantul pensiunii Casa Bucovineană, acesta fiindu-mi recomandat şi de proprietarii pensiunii Melios, unde am fost cazaţi.

Zis şi făcut, în ziua în care am fost pe Transrarău am poposit şi în Vatra Dornei, pentru a vizita oraşul şi apoi pentru a merge la masă. De vizitat ne-am lecuit rapid, în oraş se execută lucrări de reabilitare a infrastructurii rutiere, în centrul localităţii vezi doar săpături şi grămezi de moloz, pe multe străzi circulaţia este restricţionată, aşa că nu ne-a rămas decât să mergem la restaurant, chiar dacă nu mâncam imediat măcar stam la masă la o cafea, şi tot era bine.

Restaurantul Casa Bucovineană este amplasat în apropierea centrului localităţii, cam 10 minute de mers pe jos, pe partea stângă a E58, în direcţia Bistriţa, pe strada Vasile Deac, imediat după ce treceţi de staţia PECO Lukoil. Parcarea din faţa terasei este mică, pentru câteva autoturisme, am fost obligat să merg până în capătul străzii pentru a întoarce, lăsând apoi maşina lângă clădirea pensiunii.

Fiind destul de cald, am căutat să stăm pe terasă, în restaurant nu era nimeni, cu greu am găsit o masă liberă, undeva într-un colţ, aveam jumătate soare, jumătate umbră.

Angajaţii se mişcau agale, păreau cam plictisiţi, dar până la urmă ne-au băgat în seamă şi pe noi. Meniul este foarte variat, cu multe preparate specifice zonei, din carne de porc, vită, pui sau peşte, cu mai multe variante la desert, oferta de băuturi alcoolice şi răcoritoare fiind destul de bogată. Nu am făcut poze la meniu, fiind aglomerat simţeam că toate privirile sunt aţintite asupra mea, dar îl puteţi consulta pe net, pe saitul pensiunii.

După verificarea atentă a meniului, eu şi băiatul meu am optat pentru ciorbă cu afumătură ,,Casa Bucovineană", la felul 2 eu am luat o tochitură cu mămăliguţă şi brânză de vacă, iar el un cotlet de porc ,,Bucovina", cu sos cherry dulce, şi salată asortată de murături. Soţioara mea a ales o porţie de hribi cu usturoi, nu a vrut ciorbă, că e prea multă mâncare şi se îngraşă (femei... deh!):). De remarcat şi pâinea care ne-a fost adusă la masă, noi am cerut doar câteva felii, foarte bună, de casă, făcută de ei.

Am cam aşteptat până ne-a fost adusă mâncarea, datorită aglomeraţiei, dar a meritat, gustul preparatelor mulţumindu-ne pe deplin, probabil că au bucătari cu experienţă, se observă acest aspect şi datorită numărului mare de persoane care vin să mănânce aici.

Preţurile nu sunt nici prea mari dar nici prea mici, iar pentru ceea ce am comandat noi am plătit 118,20 lei, rotunjit la 130 lei.

Deşi timpul de aşteptare este un pic cam mare, pe lângă turiştii cazaţi la ei aici venind să mănânce mulţi din afară, vă recomand să veniţi să gustaţi din bucatele pregătite la restaurantul pensiunii Casa Bucovineană, poate aveţi noroc şi nu este aglomerat!

Vacanţe frumoase vă doresc!

Citește și CONTINUAREA aici

Trimis de Safta Radu in 09.08.19 15:50:53
Validat / Publicat: 09.08.19 18:17:33

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Safta Radu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

webmasterX [09.08.19 18:16:52] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Unde mâncăm în zona Vatra Dornei?, VATRA DORNEI" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

webmasterX [09.08.19 18:17:15] »

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

doinafil [09.08.19 22:02:29] »

@Safta Radu:

Toate bucatele arată într-un maaaaare fel!!!

Să vă fie de bine! Preferatele mele sunt ciupercile cu mămăliguță și cu mujdei!

Zoazore [10.08.19 16:13:22] »

@Safta Radu: Moooaamăăă, cum poate s-arate bucatele alea!

Ciorba, inițial, am crezut că-i de burtă. Nu te-ntreb cum a fost, că bănuiesc că bună!

Apoi, eu, care vă cam cumosc opțiunile culinare, am căutat tochitura! Nu te dezminți! Am găsit-o!

Că-s proaspete, e clar! La căt popor e acolo nu se putea altfel!

Ei, să vă fie de bine, dragilor!

Safta Radu CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [10.08.19 16:17:33] »

@doinafil: Într-adevăr, preparatele nu arată rău deloc. Hribii cu usturoi au fost senzaţionali, am gustat din farfuria soţiei, mi-a părut rău că nu am comandat şi eu.

Mulţumesc pentru ecou şi pentru vot.

Safta Radu CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [10.08.19 16:39:50] »

@Zoazore: La prima vedere, aşa este, ciorba pare de burtă, dar a fost cu afumătură, super!

De obicei, eu cam pe partea asta merg, o tochitură, varză sau fasole cu ciolan, vorba unui vecin de-al meu ,,mâncare de tirişti, frate, bagi burta în draci şi pleci mai departe" !

De prospeţimea alimentelor nu cred că mai e cazul să discutăm, terasa era full, chiar ne gândeam să mergem să căutăm alt restaurant, noroc cu Octav, e mai tânăr, are privire de şoim, imediat a văzut o masă liberă.

Mulţumesc pentru ecou şi pentru vot.

doinafil, Safta Radu, Zoazore