ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.02.2024
Prieteni
PREȚ 600 lei
EXCELENT

La pastravarie

Ne avand restaurant la cazare si nici chef sa ne dam gospodine/ gospodari  si sa gatim, posibilitati erau, dar nu si dispozitie, a trebuit sa cautam prin vecini. In prima zi am mancat la Hotel Dorna (sunt deja 2 impresii scrise pe site) unde nu a fost rau, dar parca am fi vrut si altceva. Aici mai mancasem si am fost pentru micul dejun de sambata dimineta, asa ca pentru masa de sambata seara am ales o locatie noua, Casa Muntelui, recomandata si de gazda noastra.

Situata la aproximativ 5 km de cazare, pe drumul ce duce in Vatra Dornei, mai exact pe strada Poligonului. Ajungem in parcarea generoasa unde ne lasam masinile si admiram putin imprejurimile. Cateva constructii din busteni ofera locuri de cazare, mai sus descoperim o partie de sanius, iar intre cele doua zone se afla restaurantul pentru care venisem.

Casa Muntelui e o constructie traditionala din lemn acoperita cu sindrila  si cu  cerdac. E placuta si te  imbie sa ii treci pragul, dar si daca mai ramai afara te vei bucura de privelistea minunata spre varfurile muntilor din jur  sau luciul apei din lacul pe malul caruia se afla. Daca ajungi intr-o zi de vara vei putea sa iti alegi o masa aflata pe pontonul de pe lac sau in cerdac, dar la vremea in care am ajuns noi, o masa in interior unde e cald si bine ar fi bine venita. Intram si avem chiar de ales intre doua mese.

Alegem una mai retrasa si ne asezam langa un perete pe care erau expuse blanuri de ursi, lupi si vulpi, dar si diverse obiecte decorative facute din coarne de cerb. Cel mai impresionant este candelabrul imens facut din coarne de cerb  ce ocupa zona centrala a restaurantului si lumineaza locul. Intr-un colt un semineu mare sporeste caldura din interior si aduce un aer de poveste, poate spusa la gura sobei. In rest mobilierul este din lemn natur, sunt mese lungi din lemn masiv si banci de o parte si alta a meselor. Ce e mai putin comod e faptul ca nu sunt spatare, dar la restaurant vii, mananci si pleci, ceea ce am facut si noi.

Imediat ce am ocupat locurile a aparut ospatara cu meniurile. La alegerea bucatelor nu am avut probleme pentru ca unii au venit la pastravarie sa manace peste, iar altii... porc. S-au comandat 5 portii de bors, 4 de peste si un de fasole cu afumatura. La felul doi 5 portii de pastrav, file pane sau la gratar  cu cartofi prajiti sau legume la gratar si o tochitura moldoveneasca (de porc nu de peste), iar la desert 2 portii de clatite bucovinene, adica cu branza si facute la cuptor, cu un sos de smantana deasupra.

Din impresiile culese de la cei care au avut ciorbe sau mai moldoveneste borsuri, toate au fost foarte gustoase. Alaturi de bors au avut ardei iuti, smantana si paine de casa. Tochitura gustoasa, iar pastravul file sau la gratar a fost asa cum ne asteptam, proaspat si gustos. Despre desert ce sa va spun, curcubeu in cerul gurii! De baut am luat fiecare o apa plata sau minerala, caci intre noi erau doi soferi si nu ne doream sa facem discriminari. Ajunsi la pensiune ne-am rasfatat cu cate un pahar cu vin...

Toata masa noastra, cu ciorbe, felul doi si desert, asa cum v-am spus, ne-a costat cate 200 lei de familie, cu tot cu bacsis. Atmosfera placuta, servire prompta, personal amabil!

Se mananca bine in Bucovina! Daca se mananca si ieftin veti trage concluzia singuri, dar eu va indemn sa mancati un pastrav la Casa Muntelui, daca va” paleste” foamea in zona!

Sa ne vedem si auzim cu „ghine” !

Trimis de DOINITA in 23.02.24 18:36:54
Validat / Publicat: 23.02.24 20:42:24
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VATRA DORNEI.

VIZUALIZĂRI: 594 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P18 Clatite bucovinene

⭐ValentinB_88⭐
[26.02.24 09:21:17]

Superb.... votat si ... un super bonus meritat!

DOINITAAUTOR REVIEW
[26.02.24 10:23:03]

@⭐ValentinB_88⭐: Si un multumesc pe masura! 😘

doinafil
[11.03.24 14:04:24]

@DOINITA:

Arată foarte bine totul, atât mâncarea cât și interiorul restaurantului! Mie-mi place tare mult păstrăvul la grătar, iar legumele coapte lângă el m-au făcut să salivez!

Mi-a mai plăcut candelabrul din coarne de cerb, este ceva original! 👍

Despre clătitele bucovinene spun că n-am mai văzut să arate așa în alte părți, tot de prin Moldova, Bucovina. Chiar înainte de acest articol am citit unul postat de @Mitică49 (Bucate tradiționale la „Perla Bucovinei” ), în care a pozat o farfurie cu „Clătite Perla Bucovinei”, care nu seamănă deloc cu cele pozate de tine în P18.

Nu mă îndoiesc că ambele au fost delicioase!

Felicitări pentru articol și, ca de obicei...

Adina - addcont
[21.03.24 17:28:40]

Sa va fie de bine!

M-a cam "palit" pofta de-un pastrav ce-i drept, dar cum muntele nu vine la Mahomed, nici pastravul la Bucuresti... raman cu speranta ca poate-om merge noi la munte in vara. As vrea sa caut niste trasee lejere, ca tare-mi place pe "potecuta"; Si prin Bucegi e plin de ursi, nu ne-am mai incumetat in ultimii ani; or fi mai putini prin Bucovina?

Nu am citit inca si prima parte, am inceput cu coada pestelui, dar ma duc sa verific unde ati stat si ce ati mai facut in zona; ca tare mi se par slab ofertante in ce priveste posibilele activitati unele zone de prin tara noastra; si chiar si posibilitatile de a manca...

Sa va fie de bine! 100 de lei de persoana nu pare asa scump.

DOINITAPHONEAUTOR REVIEW
[21.03.24 17:44:38]

@Adina - addcont: Îmi pare rău că ti-

am cauzat oarece probleme, dar sigur

nu asta mi-a fost intenția. 😃

În ce privește plăcerea de a merge pe

"potecuta" și eu am asta, dar și în

Bucovina viețuiesc ursii. Poate nu

sunt asa mulți. La noi nu prea au fost

cazuri de atac asupra oamenilor, dar

prudenta trebuie să existe.

Mulțumesc frumos pentru vizita, vot

și ecou! Și... hai în Bucovina!

Adina - addcont, doinafil, ⭐ValentinB_88⭐
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în zona Vatra Dornei?: