ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.07.2019
ÎNSCRIS: 03.08.11
APR-2019
2 AD. + 2 COPII -- v: 12 si 14

Hotel IBIS STYLES Arad

După un traseu de aproape 8 ore prin localitățile patriei, dinspre București spre vest, cu diferite variante de șosele - de plângi în pumni (Deva - Lugoj :(( ) sau minunate (bucățele de autostradă :) ), iată-ne ajunși la Arad...

Ca localizare, hotelul se află în zona industrială de vest a orașului, la puțin peste 5 km de autostradă, pe Calea Aurel Vlaicu nr. 306.

În fața hotelului - parcare pentru clienți, unde încap aproximativ 30 de mașini. Există puțin spațiu și la stradă, în exterior. ;)

Check in rapid, cu domnișoare drăguțe la recepție, vorbitoare de un dulce grai românesc, varianta bănățeană.

Am primit camera rezervată anterior pe un site specializat, la etajul 7 al imobilului. Foarte curată, cearceafuri albe, Tv ecran plat, telefon, seif, masă și comodă, noptieră, Ac, dulap, cuier și un decor deosebit: un desen reprezentând o fabrică de zahăr, pe peretele de deasupra patului. Mi s-a părut foarte îndrăzneață ideea și le-a ieșit minunat! (Aproape că îmi venea să-mi etalez și eu talentele artistice pe ceilalți pereți... :p) Baia - cu prosoape curate, feon și un loc generos de făcut duș. Mi-a plăcut și mocheta din cameră - neagră cu motive geometrice de culoare albă. Ca și dotări... mi-a lipsit balconul. (Bine, nu foarte mult, pentru că nu am avut timp de petrecut în cameră.)

Ce chestii noi am văzut la acest hotel? (Sau, mă rog, rare în România)

La parter există un loc de relaxare și revigorare, în stânga intrării, cu ceai și cafea la discreție, lângă o măsuță cu un computer conectat la internet. Tot aici se află și un loc de joacă pentru copii mici 1-5 ani (indoor).

Hotelul pune la dispoziție acces gratuit WIFI în toate spațiile sale.

Tot la parter, în dreapta recepției, funcționează un bar (în intervalul 10:00-23:00), iar în continuarea acestuia un restaurant (6:30-23:00) - unde se servește micul dejun.

Clienții hotelului au micul dejun inclus în prețul camerei. Acesta constă în produsele clasice: ouă ochiuri/fierte, omletă, cremvurști, bacon, salamuri, brânză, cașcaval, roșii, castraveți, ardei, măsline, produse de patiserie, fructe, cafea, lapte, ceai, suc, cereale, unt, iaurt, brâză topită, pâine proaspătă de diverse feluri. Un plus a fost dat de salata orientală, humus și zacuscă.

În dreapta hotelului, în exterior, există 3 foișoare cu mese și scaune, precum și 4 butoaie de tablă de mare efect! (Toate acestea precum și aspectul exterior al clădirii sunt menite să încadreze hotelul în peisajul zonei industriale de la marginea orașului.)

Un alt aspect observat aici - cele două lifturi urcă doar dacă ai cartela de acces în cameră la tine. Trebuie să apropii cartela camerei de cititorul montat deasupra butoanelor cu etajele ca să pornească...

Hotelul pune la dispoziție 70 de camere de cazare (family, duble, twin, triple) iar pentru cei veniți cu treburi de serviciu, o sală mare de conferințe și 3 încăperi mai mici pentru ședințe.

IBIS-ul se mândrește cu implementarea conceptului de "sweet bed", având cearceafuri, saltele şi perne de calitate superioară, pentru un somn odihnitor. Şi pot confirma, funcţionează! Imediat ce m-am aşezat în pat la orizontală, m-a furat un... "somn fericit" :D

Recomand hotelul atât pentru tranzit cât şi pentru un city break la Arad.

Vacanţe frumoase tuturor!

:) :*

Trimis de silvia tudoran in 10.07.19 11:49:48
Validat / Publicat: 10.07.19 12:33:49
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ARAD.

VIZUALIZĂRI: 318 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (silvia tudoran); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P19 holul hotelului - etajul 7 - pastreaza desenele cu motive industriale

[10.07.19 12:18:18]

Bună recomandarea

Mutat în rubrica "ibis Styles Arad Hotel, ARAD" (nou-creată pe sait)

silvia tudoranAUTOR REVIEW
[10.07.19 12:32:33]

@webmasterX: da, este foarte bine!

[10.07.19 13:28:28]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

ANILU
[10.07.19 13:47:38]

@silvia tudoran: Arată bine hotelul și bănuiesc că v-ați descurcat și cu siesta de cafea chiar dacă nu ați avut balcon.

Nu a fost zgomot, fiind într-o zonă industrială?

Cazarea a fost în aprilie, așa am văzut în caseta tehnică, și ar trebui să ne mai povestești despre plimbare că doar ai zis că ați plecat spre vest.

Plimbări frumoase pe mai departe.

Toate cele bune.

silvia tudoranAUTOR REVIEW
[10.07.19 14:36:01]

@ANILU: zgomot nu a fost - cel puțin nu noaptea...

tin minte bine că odată ce închideam geamurile, chiar nu se mai auzea nimic nici pe timpul zilei. noi am stat la etajul 7... nu stiu care o fi treaba la etajele inferioare... ar fi o problemă pentru cei care nu vin cu mașina - pentru că se află la marginea orașului...

da, in aprilie am fost.

am rămas în urmă rău cu povestitul, dar anunt pe această cale că am foarte, foarte multe de impărtășit. n-am terminat nici cu Aradul... și o să urmeze Budapesta, Bratislava, Praga, Viena...

timp să fie, că de drag... mi-e drag să spun

zile senine și pline de frumos tuturor!

iulianic CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[21.09.20 19:41:09]

@silvia tudoran:  Da, ți-am citit articolul și i-am oferit și superbonusul. Nu prea mă laud cu asemenea performanțe, dar pentru că e vorba de Ibis Styles Hotel, chiar dacă e din Arad și chiar dacă eu nu am fost acolo, nu pot decât să mă bucur că i-am mai găsit un frățior lui Ibis Styles Hotel Dunărea - Galați.

Printr-o astfel de primenire ar trebui să treacă multe din hotelurile României. Să sperăm la cât mai multe.

ANILU, iulianic, silvia tudoran
Alte impresii din această RUBRICĂibis Styles Arad Hotel: