ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.07.2019
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 19.08.17
JUN-2019

Excursii in excursie :)

Am ales vacanta in Egipt, tocmai pentru a vizita piramidele, Cairo, Valea Regilor si nu in ultimul rand sa vedem Marea Rosie cea mult laudata pentru corali si viata acvatica activa si multicolora.

De acasa ne-am gandit sa luam cateva excursii, si pentru ca tour operatorii ofera preturi mari, aproape duble fata de agentiile locale, la sfatul unor colegi care mai fusesera in Egipt, si consultand review-urile de calatorie a turistilor, am discutat cu domnul Mahmoud, care se ocupa de excursii in Egipt si pe care le puteti consulta aici https://www.hurghadareisen.com/

Ajunsi in Hurghada l-am contactat pe WhatsApp si a venit la hotel unde am povestit despre excursii si le-am si cumparat.

Prima in care am fost a fost Luxor. 55euro/persoana

Ne-a luat dimineata la 5:30 de la hotel un microbus mic si amarat si dupa ce am mai luat inca 4 turisti tot romani de la alt hotel ne-am indreptat spre Luxor. Drumul dureaza 4 ore si e interesant in ultima ora a lui cand se trece pe langa un oras si pentru prima data am vazut cat de chinuita poate fi viata unor oameni. Am facut un popas unde puteti sa va luati micul dejun, si de unde puteti sa si cumparati diverse (nu neaparat preturi ok si nici marfa) si folosi toaleta. Recomand sa aveti LE la voi, taxa fiind 5 LE sau 50 eurocenti.

In Luxor ne-am intalnit cu Smiley, ghidul nostru vorbitor de engleza, pe care nu l-am prea inteles, si am inceput vizita cu Templul (puneti-va pantaloni lungi, meneci lungi, ceva pe cap, ochelari, si multa apa), apoi ne-a dus la un magazin de papirus (cei cu care eram si-au cumparatu unul cu 20 euro pe care si-au scris numele lor in araba - 4 nume, dar s-au targuit mult... si abia dupa ce au iesit din magazin au reusit sa cumpere la 20 euro, pentru ca mai mult nu au vrut sa dea, nu imi amintesc pretul cerut initial).

Apoi ne-a zis ca putem sa luam o plimbare pe Nil cu 10 euro, am refuzat toti, si am traversat Nilul cu o barca si ne-am dus la masa.

Restaurantul un dezastru. Abia am putut manca ceva, am incercat pepene verde care era amar... nasol. Bauturile se platesc in restaurant, dar agentia de la care am luat excursia ne-a oferit bauturi gratis. (Ne-a cumparat Smiley ce am vrut, doar ca el nu ne-a zis ca sunt incluse, ci ca ne face un cadou).

Apoi ne-am dus spre Valea Regilor, pentru mine cel mai interesant loc vizitat, si apoi la Templul lui Hatshepsut. Pentru ca ceilalti nu au vrut sa ne duca si la fabrica de alabastru, nu am mai vizitat-o, ci am cumparat niste suveniruri la iesire din Valea Regilor.

Atentie! Ei spun ca toate sunt 1 euro, dar, cand vrei sa le cumperi defapt iti cer 15. Nu va lasati, cereti-le pretul cu care v-au momit pe marfa cu care v-au momit. Daca nu vor, puteti scapa de ei, daca vor, macar e pret bun. Am luat 3 statuete si o mica piramida cu 5 euro, si ceva farfurioara ce seamana cu o sapuniera si o vaza de flori din ceva material, ei spun alabstru, cu 10 euro. Acum daca ma gandesc, am dat cam mult pe obiectele din alabastru, dar nici in Cleopatra (Bazarul din Hurghada cu preturi fixe) nu era mai ieftin.

Si cam atat in Luxor. I-am dat cate 10 $ de familie tips lui Smiley si ne-am intors spre hotel dupa alte 4 ore.

Cairo by plane

O alta excursie am facut-o la Cairo, dar am ales sa mergem cu avionul, speriati fiind de 6 ore dus 6 intors dupa o zi in canicula pe la piramide. Am platit 150 euro de persoana. Am plecat la 4:30 de la hotel. In aeroport nu te lasa cu apa, dar poti cumpara cu 2 $.

Am zburat 1 ora pana la Cairo unde ne-a asteptat Hussein, ghidul nostru. Pe Hussein l-am inteles mai bine in engleza. Ne-a dus prima data in orasul vechi si piata Khan el-Khalili dar unde toate erau inchise dimineata. Foarte frumos locul, mi s-a parut ca sunt pe un platou de filmare a unui film. De acolo ne-am indreptat spre muzeu unde am stat aprox 1:30 h. Mi s-a parut neingrijit si in afara lucrurilor gasite de Carter in mormantul lui Tutankhamun, ceva bijuterii, nu mi s-a parut nimic foarte interesant, asta poate pentru ca vazusem destul de multe la British Museum in Londra inainte. Nu am facut poze, pentru ca ne-a zis ghidul ca biletul pt a face foto e 3 euro si ca ne poate cumpara cu 5 euro un cd cu multe poze, ceea ce a si facut, doar ca pozele sunt de o calitate indoielnica, si facuteclar de un neprofesionist.

In fine, de la muzeu a incercat sa ne vanda din nou plimbarea pe Nil foarte ieftin cu doar 10 euro de persoana, pe care am refuzat-o, si ne-am indreptat spre restaurantul unde aveam sa mancam, dar pentru ca nu era inca deschis ne-a dus la o parfumerie. Sotul meu vroia neaparat ulei parfum de la ei, asa ca iata-ne! Tipul de acolo s-a apucat sa ne arate tot felul de parfumuri (noi cumparasem deja din Cleopatra cu 9 dolari 50 ml) dar tipul de acolo ne spune ca cei din Hurghada vand parfumuri lungite, si ca nu sunt asa de bune, etc, "vrajeala", ne propune 4 parfumuri de 50 ml cu 60 euro. Pana la urma am cumparat 4 cu 50 $ (din punctul meu de vedere am luat teapa pentru ca nu sunt mai bune calitativ decat cele din Cleopatra, dar asta e).

Ne-am dus sa mancam, de data aceasta restaurantul mult mai bun, idem bauturile neincluse, dar Hussein ne-a cumparat si inainte si dupa tot ce am vrut: apa, Cola, Sprite.

De aici ne-am dus spre piramide si Sfinx. Foarte cald... foarte foarte foarte cald. Sunt mari, dar aveam asteptari, asa ca nu mi s-a taiat rasuflarea cand le-am vazut. Poate de la caldura, oboseala... Simteam ca vreau mai degraba in masina decat poze cu piramidele. Le-am vizitat pe rand pe fiecare, apoi Sfinx-ul. Eram foarte obosita. Am terminat cu vizitele pe la 3-3:30. Apoi ne-a dus, la cererea sotului la un magazin de textile, ca era fiert sa isi cumpere o camasa din celebrul bumbac egiptean. Ne-a dus, doar ca marfa era de China si preturile pentru tursitii occidentali. Incepeau preturile la 80-100 euro la camasa si apoi au ajuns cu discount-ul la 20-30 euro. Dar calitatea insa nimic din ce vazuse ca imbraca egiptenii lor. Asa ca nu am cumparat nimic. Ne-a mai dus la unul, aceeasi poveste, vanzatoarele stiau engleza, antrenate sa iti vanda viscoza si poliesterul made in China ca bumbac 100% egiptean. Evident, nu ne-am mai lasat prostiti si am plecat si de acolo. Pentru ca inca era prea devreme sa ne duca la aeroport, ne- a dus la Carrefour, care pe langa supermarket mai aveau si magazine europene ca Zara, dar si de-ale lor, doar ca 45 de min nu ne-au fost de ajuns decat sa mergem la baie si sa ne cumparam ceva de mancare. Am apucat sa ma uit la textilele din Carrefour si erau mai ok decat ceea ce vand ei pe la tarabele lor. De aici ne-a dus ghidul la aeroport si dupa tipsul obisnuit de 10 $ ne-am luat ramas bun. Am cam pierdut vremea in aeroport de la 6 pana la 9, dar asa a fost programul :)

Ne-am mai luat alte doua excursii de data asta locale. Una a fost cu GlassBoat-ul (10 euro/pers). A durat putin doar 2 ore jum. Ne-a luat de la hotel cu un microbus si dupa un drum de 20 min am ajuns la locul de unde am luat barca. De data asta am vazut langa, un hotel ce avea intrarea in mare mai lina si apa turcoaz, asa m-a "palit" o invidie...

Ne-am imbarcat si ne-am indreptat spre larg. Dupa 30 min, ne-a invitat sa coboram si sa vedem prin geam viata subacvatica. Am vazut si nu prea pesti, cred ca fugeau de barca noastra, dar le mai dadea de mancare un tip de pe barca si veneau mai multi. Apoi au facut o oprire pentru snorkeling. De data asta a fost altceva. A fost primul meu snorkeling in mare. Foarte frumos. Se vede mult mai bine si mai aproape tot. Dupa sesiunea de snorkeling ne-am reintors la mal de unde am luat din nou microbusul spre hotel.

O alta excursie pe mare, de data asta mai lunga 6-7 ore, am luat-o spre insula Giftun.

Ne-a luat iarasi microbusul de la hotel si ne-a dus la vas. Se pot inchiria gratuit masti, tuburi si labe pt snorkeling. Ne-am imbarcat si am pornit. Excursia promite 2 opriri de snorkeling, masa, si o ora in insula, si s-au tinut de cuvant. Super super super!!! Asta pot spune dupa cele doua sesiuni de snorkeling. Am vazut corali, tot felul de plante subacvatice, pesti multi, colorati, mici, mari, un fel de sarpe de mare lat de jum de metru si lung de 2-3 metri care serpuia pe fundul marii, un peste lung cu un fel de cioc (nu stiu daca era chiar pestele spada), banc de sute de pesti care au trecut pe sub mine. Efectiv de cateva ori mi s-a taiat rasuflarea la asa frumuseti. M-am simtit ca intr-un acvariu. Neplacut a fost ca cele doua sesiuni se snorkeling au fost la 30 min distanta una de alta si pe mine ma cam ia ameteala.

Apoi a venit timpul mesei. Dezastru! Pe cat de frumos a fost in apa, pe atat de dezastruos a fost la masa. Mi-am ales doar niste orez/paste? cu salata dar am reusit sa mananc doar orezul ca in salata era ceva amar/dubios. Dupa masa ne-am dus la insula. Foarte frumos. Nisip fin, deschis tare la culoare (sa nu zic alb) marea in toate nuantele de albastru si verde, corali aproape de mal. Poti sa alegi sa faci ce vrei, noi am ales sa ne plimbam pe plaja, dupa ce am intrat putin si in mare. Bine de stiut e ca in excursia la Giftun (15 euro) sau la Paradis (? euro), sau la Orange Bay (30 euro aici incluse 2 sporturi de apa-banana si salteaua), e defapt aceeasi insula, dar te duce in diferite parti ale ei, mai amenajate sau nu.

Dupa aceasta frumoasa excursie m-am ales cu o insolatie/toxiinfectie alimentara de toata frumusetea. Rosie nu am fost deloc, (nici n-ai cum cu FPS 50), mancarea a fost cum a fost, nu stiu de la ce, dar seara aveam frisoane, temperatura, si m-a apucat si diareea. A doua zi, pentru ca nu imi trecea si pentru ca urma sa plecam la Cairo, m-am dus la doctorul resortului pentru tratament care a costat citez "only 390 euro". Sper doar sa recuperez banii de la asigurarea medicala facuta.

Trimis de lianacioban in 01.07.19 16:43:31
Validat / Publicat: 01.07.19 18:12:03
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 2225 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lianacioban); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

dorgo
[02.07.19 10:54:14]

In Hurghada trebuie sa mergi cu Furazolidonul intr-un buzunar si cu Loperamidul (Imodium), in celalalt si sa le iei cat mai iute daca te-ai deranjat la stomac. Sa nu bei apa de la baie (dush), sa n-o folosesti la nimic, nici la spalat fructe sau facut cafea Ness, sa folosesti doar apa imbuteliata la spalatul pe dinti. Poti sa stai si la hotel de 7 stele si sa ai 5 restaurante AI in resort, ca micoorganismele din apa nepotabila din hotel, nu tin seama de stele ci ele iti pandesc greselile si-si fac apoi datoria. Mai intervine si imunitatea individuala. Din discutii, am aflat ca unii romani din grupul nostru de Cluj, n-au respectat in totalitate aceste reguli (ceea ce e o greseala) si totusi n-au patit nimic.

mprofeanu
[02.07.19 12:20:06]

@lianacioban: Foarte bun articolul, presărat cu multe informații de ținut minte pentru cei ce ajung acolo.

Da, Egiptul trebuie văzut, sunt multe restricții pentru turist: climă, curățenie, amatori de chilipir, ..., cu multă atenție și cu informații de acest tip poți să ajungi acolo...

Pozele și amintirile frumoase îți încarcă sufletul!

lianaciobanAUTOR REVIEW
[02.07.19 12:28:55]

@dorgo: Aveam la noi o cutie de medicamente pt stomac, digestie etc, nu am folosit apa de la robinet decat la dus si spalat, dar tot am patit-o. Astept sa ma reglez acum. Sotul meu reactioneaza imediat la mancare alterata sau preparata in mediu insalubru si de data asta n-a patit nimic. Suntem clar diferiti si cate unii mai sensibili.

dorgo
[02.07.19 19:29:48]

@lianacioban: Egiptul s-a lasat greu cucerit si populat de catre europeni si multi au pierit din cauza acestei dorinte de nastavilt de a admira cateva dintre " minunile lumii antice" .

Am citit si eu de pe AFA si din alte parti, " atentionarile medicale de calatorie" . In general nu plec nicaieri fara o trusa de medicamente. In tarile africane, trusa medicala trebuie imbogatita cu medicamente antiacide, gen Maalox sau Dicarbocalm tablete (in caz de durei de stomac), Furazolidon si Loperamid, in caz de diaree.

Daca un aliment este alterat, el va da o indigestie usoara, daca in el, insa, s-au inmultit microbii, ele va da o diaree grava cu deshidratare si atunci trebuie luate medicamentele de mai sus (plus prafuri-plicuri rehidratante).

E bine sa gustati mai inainte orice aliment, fie el si de la un resort de 5 stele si daca gustul va pare suspect, abandonati-l.

Ceaiurile pe care le poti prepara la AI (ai un recipient cu apa fierbinte si cateva sortimente de ceai in pliculete), sunt excelente in acest caz, de indigestie. Unii mai recomanda si Metoclopramid, contra greturilor si varsaturilor sau No Spa, contra spasmelor si colicilor abdominale.

Frisoanele si durerea de cap pot aparea atat de la entero-infectii (adica atunci cand ai ingerat un aliment in care s-au inmultit microorganisme), (in acest caz se intervine cu Furazolidon si Loperamid) sau de la o insolatie (palarie pe cap!!).

Atentie la expunerea la soare abuziva si mai ales la orele amiezii. In tara caniculei, poti sa te si " racesti usor" , de la aerul conditionat din autocare sau cand stai prea mult in apa marii, ceva mai rece, in extrasezon. E bine sa ai la tine Paracetamol (cel solubil se numeste Solpadeine), sau Algocalmin, Antinevralgic, Aspirina, sau pliculete cu Coldrex, sau chiar antibiotice (fiecare cu ce-i obisnuit).

In Insula Giftun, mai poti calca si pe resturi de corali taiosi, e bine sa purtati slapi speciali. Asadar, daca v-ati ranit, din trusa medicala nu trebuie sa lipseasca feshe, plasturi, solutii dezinfectante.

Ce-am mancat si baut eu la AI? Ceea ce mancam si acasa. Dimineata, cafeaua solubila (sau naturala) sau ciocolata calda in camera-e permis sa aduci si un termoplonjor- cu apa imbuteliata si plicuri si zahar aduse de-acasa. Poti lua plicul cu cafeaua de dimineata si la AI, unde exista un recipient cu apa fierbinte, si-ti prepari cafeaua sau ciocolata calda, acolo. Cafeaua lor de la AI, nu prea are gust. Poti insa sa-ti prepari acolo, un ceai excelent.

Apoi, omleta sau ochiuri. Era coada la ele, un bucatar ti le gatea din 1-2-3 oua, cate comandai. In omleta iti adauga branza sau sunca. Aveai si separat, sunca si alte mezeluri, care nu mi-au inspirat insa incredere. Branzeturile insa erau acceptabile. Painicile de 4-5 feluri, erau bune. Aveai si prajiturele, foarte bune.

La pranz, orez, cat incape, cartofi fierti sau prajiti, carne de peste sau pui, buna si sosuri condimentate, bune. Uneori am primit si hamburgeri sau pizza-bune si ele. Ciorbe, n-am servit.

Seara, aveai iarasi diverse mancaruri, nu foarte diferite de cele de la pranz, dar in schimb erau multe feluri de dulciuri - excelente, prajituri, gemuri, miere. La mesele mai consistente, erai mereu imbiat de niste tineri ospatari, ce se plimbau mereu printre mese, sa servesti Cola, Fanta, vin rosu sau alb. Vinul alb era foarte bun. Erau si fructe. Portocale, kivi, pepene, taiate felii. Bananele aratau rau. Odata am servit o felie de pepene galben. Nu mi-a placut, n-am mai continuat.

Din orice produs necunoscut, (si moale) mai ales creme, budinci, pepeni, e indicat mai intai sa gusti si apoi sa-l consumi. Pentru ca meniul e repetitiv, nu foarte bogat, dupa 2-3 zile, stii ce e bun si ce nu e.

gogu2012
[08.07.19 16:30:52]

@lianacioban: De la hotel pana in oras, in Hurghanda cu ce ati ajuns? Cu taxi-ul? Adica taxi-ul este ok de folosit, este sigur? Ma refer aici in special la intors din oras catre hotel. In principiu vreau sa ajungem la Cleopatra si la Senzo Mall. Multumesc mult

lianaciobanAUTOR REVIEW
[08.07.19 16:50:58]

@gogu2012: de la aeroport am fost luati de autocarul agentiei de la care am luat biletele. Dar, intr-o dupa amiaza am hotarat sa mergem in centrul Hurghadei poate poate gasim magazine traditionale, si am luat taxi. Nu dati mai mult de 4 dolari pe 10 km.

Taxiurile sunt ok, sunt sigurr, se plateste cand se ajunge la destinatie, se negociaza inainte. La dus noi am da 5$ la intors doar 4$. Domnul de la care am luat excursiile ne-a zis sa nu dam mai mult de 2$ pt o cursa, dar ne-a fost mila.

Oricum, benzina la ei de de 3-4 ori mai ieftina decat la noi.

Cel mai bine de facut cumparaturi sunt intr-adevar Cleopatra si in mall-uri (noi n-am mai ajuns in Senzo).

dorgo, gogu2012, lianacioban, mprofeanu
Alte impresii din această RUBRICĂOpționale cu plecare din regiunea Hurghada: