ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.06.2019
ÎNSCRIS: 16.06.19
JUN-2019

Delta Dunarii nu este a turistilor, ea apartine naturii ce ne ofera din frumusetile ei

Dragi vizitatori, cei ce calcati pragul acestui loc unic pentru noi, si pentru o lume intreaga, respectati locul si oamenii. Locul NU IL CUMPARATI CU BANI fiindca vi s-a inchiriat o camera in Delta Dunarii la o pensiune sau alta locatie. Dumneavoastra va aflati aici pentru a vedea din frumusetile naturii asezate din fericire la indemana noastra, o natura salbatica, unica, dar nu locuita de oameni salbatici.

Avem si aici civilizatie, cunostinte de tot ce e nou in orice domeniu, educatie si incercam voua turistilor sa va oferim cat putem din ospitalitatea noastra, din cultura noastra despre aceste locuri.

Nu suntem oameni primitivi pe care cei ce ne calca pragul gasesc de cuviinta sa ne trateze ca pe o fauna salbatica, existenta intr-un loc salbatic.

Aveti poate impresia ca aici pestele se gaseste la marginea drumului. El se gaseste prin munca noastra a localnicilor, uneori in conditii pe care voi turistii nu le puteti poate suporta.

Din pacate unii din dumneavoastra, ca vizitatori, au falsa impresie, ca odata inchiriata camera pensiunii sau hotelului, totul trebuie tratat ca in jungla devastand tot, pentru ca suntem in Delta si seamana cu o jungla.

Din pacate unii din dumneavoastra au aceeasi falsa impresie ca daca noi, localnicii dispunem de o locatie proprie, autohtona, din dorinta de a primi intr-un mediu cat mai original specific zonei, pastrand arhitectura caselor invelite cu stuf, noi localnicii nu am vazut vile, palate etc si atunci locatiile noastra trebuie tratate cu dispret sau cu bataie de joc.

Aflati ca aici in Delta, pastrarea arhitecturii specifice costa enorm de multi bani, poate chiar mai mult decat casele dumneavoastra. Dar cu siguranta nu ar mai fi o locatie de Delta daca am pune dooar inox si tabla si nici pe dumneavoastar nu v-ar incanta. Deci nu va bateti joc atunci cand va primim ca oaspeti.

Aflati ca aici in Delta totul sau aproape totul se desfasoara pe apa iar costurile sunt pe masura. Legea fizicii elementare de liceu va poate confirma acest lucru. Asadar e stupid sa intrebi de ce un km de mers cu barca este mai scump decat cu masina.

Aflati ca aici in Delta, transportul pe apa nu il gasesti ca pe taxi in statie sau ca pe metrou, tren, autobuz sau tramvai asa cum e pe uscat. iar acelea sunt finantate de stat.

Aici in Delta muncim din greu pentru a ne achizitiona o ambarcatiune proprie si cu costuri pe masura. Si fara acea ambarcatiune aproape toti suntem legati de maini si de picioare. Practic acea ambarcatiune ne asigura existenta, deci nu va bateti joc de ea cand v-o punem la dispozitie.

Aflati ca in Delta nu trebuie sa ne mintiti cand faceti o rezervare pentru a vizita aceste locuri. Nu e rusine sa recunoastem ca incercam sa dezvoltam intr-o maniera frumoasa turismul si ne ocupam cu acest lucru fiindca e o zona unica turistica si e a noastra Asadar respectati rezervarile si pe noi in aceeasi masura fiindca este o a doua si cateodata singura modalitate de existenta a noastra. Sunt milioane de oameni care asteapta sa viziteze acest tinut. Nu le ocupati locul cu minciuni. Lasati pe altii sa vina daca dumneavoastra nu reusiti in acel moment.

In mijlocul Deltei nu ai cu ce sa te ocupi, decat cu pescuit si turism.

Aflati ca in Delta copii, trebuie supravegheati, asa cum probabil si normal, o faceti si la dumneavoastra acasa. Sau nu? . Atat pentru siguranta lor dar si din principiul ca fiind supusi iertarilor varstei, nu-i putem invinui ca au stricat sau au devastat din lucrurile ce ne apartin, unele fiind greu de procurat sau imposibil de refacut. In plus dupa dumneavoastra, mai astepta si alti vizitatori sa vina in acelesi conditii initiale. Sunt si eu parinte, dar a merge intr0o zona salbatica nu inseamna ca acolo las totul intr-un sinonim cu locul si nu ma mai intereseaza nici macar de stricta educatie.

Aflati ca in Delta stim de respect si va tratam cum putem noi mai bine, deci respectati oamenii si locul, iar noi ne vom stradui sa va determinam sa reveniti cu aceeasi pasiune si poate cu mai mult dor de aceste locuri.

Poate ar mai fi multe de spus dar ideea de a scrie aceste randuri, mi-a venit in urma unui gust nu prea placut oferit din pacate de unii din vizitatori, de o serie de turisti ce cred ca noi si Delta suntem o parte din salbaticii zonei si fiindca stim sa pescuim doar si sa mergem cu barca, nu cunoastem ce inseamna civilizatie, respect, umanitate si modern. Stim domnilor si stim sa supravietuim ca oameni poate mai bine decat va inchipuiti si o facem cu drag pentru voi cei ce ne calcati pragul ca oameni si cu drag va impartasim din viata si munca noastra ca oameni intre oameni si pentru oameni mana in mana cu acest loc minunat.

Va strangem mana noastra omenesca la un loc cu "mana" Deltei. Respectati aceste doua maini. Cu doua maini ale noastre mentinem acest loc.

Va asteptam cu mare drag si bunatate.

Administratorul

Trimis de anonims in 16.06.19 01:20:05
Validat / Publicat: 16.06.19 09:58:20
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MURIGHIOL.

VIZUALIZĂRI: 396 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (anonims); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Zoazore [16.06.19 19:51:06] »

@anonims: Mda, din păcate există și astfel de entități numite, eufemistic, oameni!

adrianaglogo [17.06.19 12:51:51] »

@anonims: Cred ca tare rau v-a suparat cineva, asa am inteles eu citind printre randuri. Stiu si eu ca exista turisti care cred ca, dupa ce au inchiriat o camera, au numai drepturi, nu si obligatii.

Am fost si eu in Delta, e minunata si sper sa ramana asa t totdeauna.

Este intr-adevar o destinatie mai scumpa, dar merita .

Succes in afacere si sa aveti parte de turisti civilizati.

Zoazore [18.06.19 09:03:01] »

@anonims: Am simtit durere in cuvintele puse aici! Am simtit tristete si neputinta! Nu stiu, dac-as fi in locul Dumneavoastra, ce-as putea face ca sa determin astfel de turisti sa devina civilizati! I-as filma si-as da imaginile la toate posturile TV din tara si, daca sunt straini, si-n tarile lor!

Mult succes!

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [18.06.19 09:09:38] »

@Zoazore:

I-as filma si-as da imaginile la toate posturile TV

Ar fi o chestie, doar că nu e legală. Riscurile juridice implicate de un astfel de demers sunt din păcate mult mai mari decât eventualul impact social și rezultat pozitiv de educare cu forța a unor neanderthalieni.

tata123 🔱 [18.06.19 10:09:05] »

@all: Nu știu dacă acest articol se încadrează la rubrica de „cazare”, fiind vorba mai mult de o „scriere manifest”. Atât în calitate de turiști, cât și în calitate de proprietari de pensiuni ar trebui să ne respectăm reciproc, să existe un echilibru permanent în această relație client-vânzător de servicii turistice, să fim rezonabili de ambele părți.

Delta Dunării este un tărâm special, un loc cu cerințe și oferte speciale adaptate condițiilor de mediu și trai. Ambele părți implicate în activitatea turistică (turist-proprietar pensiune), ar trebui să se comporte civilizat, să aibă cerințe reale și posibile, să se creeze o relație profitabilă și, de ce nu, pe termen lung. Dar sunt și situații în care nu merge totul ca în manual...

Să auzim numai de bine!

P. S. Poate e vorba de cazul turiștilor care tocmai au postat un review negativ despre pensiunea Lacul Violet din Murighiol (vezi impresii).

adrianaglogo, tata123 🔱, Zoazore
Alte articole din această RUBRICĂPensiunea Lacul Violet: