ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.06.2019
colegi
25 AD. + 25 COPII -- v: 3-12

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Stimate domn proprietar, dna Iris va cere scuze! Inteleg ca v-ati speriat crezand ca am navalit sa va luam Delta. Adevarat, asa cum “Delta nu apartine turistilor ” ea nu apartine nici proprietarului de pamant din Delta. Insa ne pricepem sa spunem cuvinte goale.

Draga domnule proprietar, noi cei “55” am venit asumati. Cele 2 corturi in plus fata de ce se vorbise la tel. (desi specificasem aprox. 6 corturi... insemnand ca poate fi + sau -) nu au facut diferenta decat in socotelile dvs.

Noi cei “55” nu am stat in cele 5 camere ci in frumoasa dvs. curte. Noi cei “55” nu ne-am plas ca nu avem loc ba chiar ne-am simtit foarte bine. Pentru noi a fost minunat! Stiu, e greu sa vezi cum sicanele nu dau roade. Va pot intelege frustrarea.

Noi cei “55” din care vreo 25 copii needucati, nesupravegheati, cu varste cuprinse intre 5 si 12 ani, am reusit sa va “ distrugem” un fotoliu de curte, din plastic, copt de soare, fara saltea si fara copertina, pentru ca un copil, din alergarea lui salbatica a sarit animaliceste in fotoliu intrandu-i piciorul si gaurind o bucata din sezut. Tatal copilului a intervenit prompt lipind cu banda adeziva si reparand astfel fotoliul.

Inteleg si faptul ca nu e usor sa vezi 25 de copii alergand bucurosi intr-o curte mare, goala.

Cand eu, dna Iris, am cautat pe internet cazare in Delta, numele pensiunii dvs aparea ca fiind un camping si la tel. mi-ati spus ca aveti si pensiune. Stiati ca, in curte la dvs de fost/viitor camping, un copil s-a intepat intr-un cui ruginit, care i-a patruns prin incaltaminte si a doua zi i s-a facut antitetanus pentru ca se infectase? Aveti idee, in caz de reclamatii, ce repercusiuni sunt? Dar, aveti dreptate!! Cum bine ati spus la 30 lei/noapte/cort ce vreti?!

Aveti idee ce inseamna sechestrarea de persoane? Stiti ca asa se numeste actiunea dvs. prin care ne-ati pus lacatul la poarta si nu ne-ati lasat sa iesim cu masinile, pentru ca nu acceptam conditiile dvs de mers cu barca?! Sau poate v-ati speriat ca fugim fara sa platim?!? Oricum ati gandit-o tot sechestrare se numeste!

Si ce curajos ati fost lasandu-va sotia singurica in mainile si gurile noastre salbatice. Felicitari!!

Si cum “gura pacatosului adevar graieste” frumoasa doamna simtindu-se incoltita recunoaste ca in Delta nu se fac bani din cazare, pt ca e cu munca (strans, spalat, maturat... si lista continua) dar cu barca e alta treaba!! 200 lei/ora, eheehe ce de bani se-aduna!!

Plus teoria romanului, proprietar de orice la Dunare si Marea Neaga, “Domnule, aici nu e ca la munte unde e sezon tot timpul, aici *muncesti* doua luni sa poti trai tot anul. ”

Draga domnule proprietar de ce oare 90% din romani aleg sa fie turisti in alte tari? Oare pentru ca “ceilalti proprietari” stiu sa-si vanda serviciile cu bucurie? Sa te faca sa te simti bine oricat de salbatic le-ai parea sau te-ai purta? Nu ar strict sa ne gandim la acest subiect! Desi, se stie, in principiu suntem “suficienti”. O idee e suficienta, nu mai e loc de altceva. De fapt nici nu mai exista altceva.

Oricat am incercat noi cei “55” sa va spunem si parea noastra, pentru dvs. nu a existat. Ati avut o singura idee pe care ati tinut-o si inca o tineti cu dintii. Am inteles ca mai mult nu se poate dovada ca certurile nu au excaladat, am fost pasnici, veseli, multumiti pana la final ca vorba aia “ de unde nu e nici Dumnezeu nu cere”.

Ca o concluzie, sa stiti ca nu ati fost o surpriza pentru noi, atat ca atunci cand ti se confirma lucruri citite/auzite poate parea amuzant. Dna Iris va cere iar si sincer scuze, pentru ca nu ati reusit sa ne stricati buna dispozitie si bucuria de a petrece clipe minunate cu un grup perfect.

Tot dna Iris va multumeste pentru studiul de caz oferit, atat disperarea hameselii cat si zenul intelepciunii!

Cu drag,

Dna IRIS

P. S. Vom reveni caci, nu-i asa, avem o tara minunata chiar daca-i populata! ????

Trimis de MAIris in 19.06.19 18:31:55
Validat / Publicat: 19.06.19 19:03:55
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MURIGHIOL.

VIZUALIZĂRI: 560 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (MAIris); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[19.06.19 18:59:24]

@MAIris: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 40&ridAnt=94053

Nico38
[20.06.19 10:20:31]

Lacul Violet - loc frumos, gazde urate!

"Stimate domn", imi amintesc cu drag de momentele petrecute alaturi de toti cei 55 de adulti si copii in pensiunea Dvs. Ceea ce ma dezgusta, era starea Dvs., explicatii peste explicatii referitor la bani... acesta a fost motivul pentru care am ales sa nu mai mergem la Sf. Gheorghe cu Dvs. In schimb, am petrecut o zi superba in alta parte. Ati fost destul de nervos in acea seara: ati scos frigiderul din priza (desi Dvs. ne-ati aratat de unde sa alimentam si aveam laptele pentru copii acolo), l-ati "invitat" pe un tatic sa va bateti (Chapeau, monsieur! Un adevarat domn!), etc!

Ceea ce pe mine ma surprinde in continuare este tupeul tau (observi, te rog, ca nu mai folosesc pronumele de politete, este simplu: nu meriti!), esti un om ahtiat dupa bani si ai uitat tot ce tine de omenie (aici presupun ca la un moment dat ai avut si coloana).

Ne vom mai plimba in multe locuri frumoase din Romania, speram sa gasim doar oameni frumosi, nu ca tine!

Inchideti pensiunea, va face rau si faceti si voi rau altora!

Nu va multumesc!

Nicoleta

PS: Doamna Iris, multumim pentru tot! Esti minunata!

adrianaglogo, MAIris
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Lacul Violet: