ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.05.2019
ÎNSCRIS: 29.08.12
MAY-2019
single

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Sigur a avut si vremuri mai bune

Dupa ce am fost in premiera pentru mine la hostel si motel a venit timpul sa rezerv la hotel. Pentru urmatoarea oprire stiam exact orasul unde voi sta astfel ca am rezervat stand intins in pat cu laptopul pe picioare. Asta a insemnat mai mult timp pentru analiza locatiei, pozitia ei, comentarii (in special ce nu le-a placut celorlalti).

Am ales Magic City Center cu o nota buna pe siteul de rezervari. Hotelul parea in centru, ofera parcare gratuita si mic dejun. Ajuns in zona l-am reperat repede fiind o cladire care iti sare in ochi. Intradevar de aceasta data hotelul era in centrul orasului, la 2-3 minute de strada pietonala. Fiind in centru normal ca pe strazile din zona este cam inghesuiala, cu toate acestea am gasit un loc de parcare pe strada imediat dupa un semn cu oprirea interzisa, dar se pare ca acel semn nu era decat pentru décor strada, cu sens unic, fiind plina de masini parcate pe ambele parti, unele chiar de mult timp lasate pe acolo (avand in vedere praful asezat pe ele). Am dat un ocol cladirii pana sa vad anuntul care semnala intrarea in hotel si faptul ca receptia este la etajul 2. O iau usor pe scari, nu exista lift decat de la etajul 2 in sus, trec pe langa o usa pe care scrie restaurant deschis 7-10 si ajung la etajul 2. Aici dau peste o receptie mica cu un receptioner simpatic. Ii spun ca am rezervare, imediat rezolvam formalitatile inclusiv plata pe care am facut-o cu cardul si am primt factura. Intreb de parcare, cerusem loc de parcare cand am facut rezervarea si imi spune ca in curte au putine locuri 5-6, jumatate din ele erau ocupate de masinile unei firme de paza cu care sunt vecini, dar pot lasa masina pe strada (adica unde o pusesem eu) desi exista acel semn.

Am primit o camera la etajul 3 asa ca am putut beneficia de o plimbare cu liftul =)). Am uitat sa spun ca am primit o cheie cum nu am mai avut niciodata la vreun hotel: o cheie de yala, fara breloc cu o eticheta pe care scrie numarul lipita pe ea :)). Prima impresie cand am vazut usa nu a fost grozava, dar nici nu asteptam foarte mult avand in vedere pretul platit cu toate ca pe dinafara cladirea arata grozav. Intru si descopar ca am primit o suita, nu imi folosea cu nimic ca am doua camere dar mi-a placut. In stanga o camera mica cu un pat si un birou cu calculator, nu stiu daca era functional avand laptopul personal la mine. In dreapta dau peste o camera foarte mare cu un pat dublu king size incadrat de doua noptiere, doua fotolii imbracate in piele, o masuta intre ele, televizor LCD, racitor, dulap. Camera pare renovata de cel mult un an, dar totusi pastreaza urme de vechi (mocheta nu este noua, fotoliile au pielea crapata, jaluzelele nu prea functioneaza). Am testat patul si salteau este grozava, pernele foarte bune. La capatul patului sunt 2 veioze, in camera lumina bunicica cu un defect: nu exista intrerupator in zona patului pentru lumina din camera ci numai pentru veioze. Baia mare si ea, curata. Prosoape curate, halat de baie si papuci de unica folosinta. Consumabile bunicele sunt puse la chiuveta si dus. Deasupra oglinzii lumina astfel ca m-am put barbieri linistit. Cabina de dus in schimb nu se inchide perfect, apa calda si seara si dimineata. Si in baie se vede ca au existat zile mai bune: ceva calcar pe robineti, rosturile inegrite pe la colturi, garnitura de la cabina de dus desprinsa pe alocuri. O chestie ciudata: senzorul de fum din camera era invelit intr-o punga, nu stiu cine a facut-o pentru ca tavanul este destul de sus. In camera nu mirosea a fum de tigara.

Ar mai fi de spus ca wifi a functionat brici, tv la fel avand o gama larga de programe.

Cand am coborat sa iau bagajul una din masinile de la paza plecase astfel ca am ocupat repede locul, blocand putin o alta masina. Mi s-a spus ca nu este nici o problema, am vazut dimineata ca masina respectiva era tot a cuiva de la firma respectiva astfel ca daca voia sa iasa misca o alta masina de la firma si iesea. Receptionerul imi spusese ca mai pe seara pot gasi un loc in micuta parcare. M-am simtit mai linistit lasand masina acolo si nu in strada, asta datorita semnului nu de altceva, curtea nu este inchisa.

Ceteva cuvinte despre micul dejun. A fost gen bufet suedez dar foarte modest, nu ma asteptam la mult dar cu putina atentie putea fi mult mai bine. Am coborat devreme la masa avand in vedere ca la 8 fara 10 aveam deja o intalnire, clar am fost primul client si pana la plecarea mea nu a mai venit nimeni nici turist nici cineva din partea hotelului, deci am fost singur pe acolo. Pe masa am gasit: branza, cascaval (bune, chiar excelenta branza), branza topita ARO, unt, gem, mezeluri ieftine (nu am incercat), oua fierte, rosii, castraveti, cereale, apa plata, lapte si suc de portocale (cred ca era tot ARO). Toate produsele au fost tinute la rece, prea rece zic eu, peste noapte astfel ca oul era foarte rece iar castravetii inghetati (nu i-am incercat pentru ca aratau groaznic). Puteai sa bei nes de la dozator sau cafea filtru gata facuta, nu prea buna. Un alt aspect care nu mi-a placut: cestile erau din cel putin 10 seturi astfel ca aveai impresia ca au adunat tot ce au gasit prin dulapuri si au pus pe masa. La fel mesele aveau si scaune din plastic si scaune din lemn acoperite cu huse. Am vazut fete de masa patate, desi am fost primul turist din acea zi.

Deci micul dejun a fost sub asteptari, nu neaparat prin calitatea produselor (desi cred ca si aici se poate umbla) cat prin micile amanunte descrise mai sus care cu putina bunavointa si fara efort financiar pot fi imbunatatite (se pot pune doar 10 cesti de acelasi fel decat 100 din 10 feluri).

Per total hotelul a fost unul normal, in limita asteptarilor avand in vedere pretul platit si pozitia sa. Sigur hotelul a avut si vremuri mai bune, acum fiind vizibile urmele trecerii timpului cu toata renovarea care eu cred ca s-a facut de curand.

Seara cand am ajuns mancasem deja astfel ca nu am avut nevoie de masa, dar in jur erau 4-5 terase (asta avand in vedere ca restaurantul functioneaza doar pentru micul dejun).

Trimis de nrs † in 25.05.19 10:51:43
Validat / Publicat: 25.05.19 11:22:46
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PITEȘTI.

VIZUALIZĂRI: 266 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nrs †); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 28.21 EUR pe cameră

[25.05.19 11:27:51]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

Zoazore
    [25.05.19 22:34:20]

@nrs: Ce sa zic? Te-au " citit" pitestenii ca esti ceva sef si de-aia ti-au alocat suita! Sa ai birou de lucru!

Arata bine si curatel pe-acolo, pacat, vorba ta, de micile amanunte care fac diferenta! Dar de-un tranzit cred ca merita!

nrs †AUTOR REVIEW
    [25.05.19 23:35:23]

si eu am zis la fel, pentru un tranzit de buget este ok

Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂMagic Hotel [Centru]: