ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.05.2019
DIN: Pitesti
ÎNSCRIS: 15.07.11
APR-2019

Montreux - Daca ma-ntrebati pe mine, asa mi-as dori sa arate Raiul!

Despre Montreux stiam doar ca, acum o gramada de timp, Angela Similea a participat (nu mai tin minte daca nu cumva a si luat un premiu) la un nu-stiu-ce Festival International din orasul helvet si, imi mai suna cunoscut datorita celebritatii Festivalului anual de Jazz – fiind o adevarata capitala europeana a acestui gen muzical – si al doilea festival de jazz ca importanta, dupa cel din Montreal.

Abia mai apoi am aflat ca cel mai vechi Festival International care se desfasoara aici, este de muzica clasica – numit “Septembrie muzical”, prima editie datand din 1946!

De sus, de pe Vf-ul Rochers de Naye, orasul nu pare foarte mare asa ca am crezut ca o sa-l vizitam in scurt timp, pentru a putea da o scurta raita si prin Lausanne. Numa' ca...

Am coborat din funicularul care ne-a adus inapoi din tinuturile aflate, inca, sub imperiul zapezii de la Rochers de Naye (2000m) si ne-am indreptat spre iesirea din gara. Ca sa iesi din gara, trebuie sa cobori un rand de trepte (hai ca glumesc, ai scari rulante!) pana dai intr-o strada cocheta: Avenue des Alpes.

De la primii pasi te indragostesti de oras! Cladirile sunt construite undeva pe la sfarsit de secol XIX, inceput de secol XX, impodobite de magnifice balcoane din fier forjat, multe avand la parter si copertine din fier forjat si sticla la intrare, trimitandu-ne cu gandul, iarasi, spre Madrid, Barcelona, Viena, Oradea... Catre toata Europa civilizata!

Traversam strada si, purtati de instinct, ne indreptam spre lac, fara a banui surpriza extrem de placuta pe care ne-o va oferi.

Malul lacului este amenajat intr-o lunga promenada – Quai Edouard Jaccoud - inecata pur si simplu intr-o mare de flori, arbusti, pini, palmieri, o gradina botanica curcubeica (habar n-am daca exista cuvantul) ! O explozie de natura pura iti incanta privirile: plante mediteraneene sunt alaturate, neasteptat, celor specifice zonelor alpine. Apoi, lacul, Alpii, cerul, totul se regaseste intr-un tablou fantastic, o “mana” de maestru, o certa genialitate a Mamei Natura! Ce mai, locul este feeric, ametitor de frumos!

Peste tot se vede mana priceputa a unor gradinari pasionati, a unor edili profesionisti. Peste tot flori, in special lalele! Venind din Pitesti, avem ceva pretentii ca am vazut cateva zeci de tipuri de lalele, la Simfonia anuala din oras, dar pe unele de aici chiar le vedem in premiera!

Reluam tirul de fotografii – n-ai cum sa te opresti! O luam spre sud, de-a lungul promenadei. O multime de turisti se fataie in ambele directii. Vremea este destul de racoroasa, in ciuda soarelui generos. Turistii, oameni din toata lumea, sunt imbracati in toate felurile, de la curajosii in tricouri si pantaloni scurti (!), pana la cei (ca noi) cu pulovere sau geci, unii purtand chiar si caciuli...

Intre cladirile orasului si aleea promenadei, gasim o multime de spatii verzi, altele amenajate pentru copii, spatii destinate exponatelor artistice moderne care infatiseaza pasari, ciorchini de strugure sau soarele, ici-colo - statui din bronz. Nu exista restrictii pentru cei care doresc sa stea sau sa se joace pe iarba. Cu toate acestea, putini o fac...

Ne-am oprit la o terasa – Brasserie du Nouveau Metropole - langa debarcader, cu fata spre acesta, pentru a ne incarca bateriile – ora pranzului, deh! Si este bine sa te incadrezi in anumite ore altfel te risti sa te ospatezi doar cu inghetate... Stiam ca-i un loc dusmanos cu portofelul dar, nu-i asa, mai trebuie si-un pic de rasfat! Nu m-am mai incurcat cu berile locale (s-au dovedit cam pisoarce, dupa parerea mea) si-am luat o “ceheasca” fara cusur. Vicky a preferat frappe-ul, ca de obicei. Ca o curiozitate, toate WC-urile restaurantelor intalnite in zona geneveza, sunt amplasate la etaj!

Peisajul se imbogateste, la un moment dat, prin sosirea la dana a unui vaporas foarte frumos, ce face curse regulate in zona. Am vazut ca una dintre rute ducea la Chateau de Chillon, aflat nu departe, dar, atunci n-am banuit despre ce este vorba, cuvantul “chateau” fiind foarte des uzitat in zona (si nu fara motiv)...

Am aflat, mult prea tarziu despre Castelul Chillon, asa ca l-am ratat... Cand am schitat traseul vizitei noastre, n-am avut intentia sa stam prea mult in Montreux, incercand sa vedem cat mai multe zone, iar Chillon-ul nu mi-a “sarit” in ochi. Poate data viitoare...

Ne-am repus in miscare, continuand sa mergem de-a lungul lacului, pe Quai de la Rouvenaz, spre Marche Montreux. Dupa nume credeam ca o sa vedem ceva produse agricole sau asa ceva dar, sub acoperisul fostei piete au fost instalate tobogane gonflabile si spatii pentru topait, larma produsa de chiuitul fericit al copiilor fiind relevanta...

Imediat dupa, intram in Place du Marche (cum s-o traduce; -))?) si dam peste statuia lui... Freddie Mercury (!) surprins de sculptor intr-una dintre celebrele sale pozitii din timpul concertelor... Foarte tare! Evident ca toti turistii se ingramadeau ca sa prinda un loc pentru o memorabila fotografie langa marele artist... Ceva mai incolo, o cabina rosie de marimea unei cabine telefonice, avand geamuri transparente de sus pana jos, prezenta o multime de obiecte miniaturale, unele ciudate rau, aflate intr-o miscare aparent haotica... Citesc un afis aflat in interior: “Sculpture cinetique en hommage a Claude Nobs, fondateur du Montreux Jazz Festival”. A-ha! Sculptura cinetica! P-asta n-o stiam!

Place du Marche este pavata impecabil cu piatra cubica fara a avea niciun ornament, banca, stalp sau vreun ghiveci cu flori pe toata suprafata sa si urca intr-o usoara panta dinspre lac spre oras, cale de vreo 300m. Tocmai aceasta simplitate face ca privelistea - ce cuprinde piata strajuita de o fantana arteziana minimala, moderna, statuia lui Freddy, lacul si muntii din fundal - sa fie perfecta!

Marginind Place du Marche, sare in ochi numele unei farmacii: Pharmacie du Jazz – simpatic, dar in acelasi timp arata, inca o data-n plus, respectul pentru acest gen muzical atat de legat de oras.

Nori cenusii, amenintatori, s-au instalat pe cer... Am renuntat sa continuam plimbarea pe riviera si am intrat printre blocuri si hoteluri. Toate impecabile..., delicioase! Mare greseala! Un H&M s-a napustit spre noi, cascandu-si, hulpav, usile automate! “Numa' un pic, sa vedem diferentele... ” aud o voce voit dezinteresata langa mine. Dupa vreo ora ieseam insotiti de o sacosa anemica, de plastic biodegradabil... Fleacuri. Strugurii - acri...

In drum spre Gara, am revenit pe Av. Des Alpes unde am mai cascat gura prin cateva buticuri dar n-am mai deranjat portofelul.

Montreux-ul este o bomboana de oras, clar n-am vazut multe – nici nu ne- am propus mai mult! Cred ca 2-3 zile petrecute aici n-ar fi deloc plictisitoare... Daca ma-ntrebati pe mine, asa mi-as dori sa arate Raiul!

Rugaminte pentru webmaster: daca se poate: https://www.youtube.com/watch?v=irUALvh4zps

Trimis de Bujie in 14.05.19 20:45:09
Validat / Publicat: 14.05.19 22:01:40
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ELVEȚIA.

VIZUALIZĂRI: 2152 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Bujie); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 Debarcaderul Montreux

[14.05.19 21:31:57]

[14.05.19 22:13:42]

@webmasterX: Multumesc mult!

mireille
[15.05.19 07:59:37]

@Bujie: De acord cu opinia ta, Montreux e o, bomboană de oraș' ' .

Am urmărit cu interes serialul tău elvețian, care mi-a trezit nostalgii. Am prins în zile mai bogate pentru mine, un circuit al țării, care desigur a inclus și statiunea exclusivistă a rivierei... și desigur, castelul Chillon.

Montreux e răsfățat de mama natură cu un cadru natural mirific, am făcut și eu pe acolo figurație pe promenada lor grozavă... florile, gradinile, o adevărată desfătare a simțurilor... un review minunat despre o perlă a rivierei... vacante minunate!

[15.05.19 15:47:51]

@mireille: Multumesc mult pentru raspuns.

Da, da, Elvetia este o tara scumpa (draguta de ea) dar poate fi vazuta si la un pret... " normal" zic eu, daca apelezi la cazare la cort (pentru cine poate) sau la cazari in tarile invecinate (mai ieftine) de unde sa sa tragi cate o raita de o zi cu masinuta proprie.

Am practicat cand nu aveam cu ce dar aveam " dorinta" !

Multa sanatate si succes in gasirea cavalerului in urmatoarea aventura!

Carmen Ion
[16.05.19 14:39:21]

@Bujie: Despre Montreux am aflat în urmă cu... aproape 50 de ani, când părinții m-au lăsat acasă drept garanție a întoarcerii acasă, atunci când au făcut un tur al Europei care a inclus și Elveția. Au mers cu mașina și cu fff puțină valută, atât cât se schimba pe vremea aceea, așa că au dormit în mașină sau la cort, dar nu în campinguri, pentru care nu aveau bani, ci prin curțile sau câmpurile unor oameni de bine.

Și așa ceva au găsit și la Montreux, la marginea unei podgorii - înțeleg că e o zonă viticolă. Au cerut permisiunea proprietarilor, care le-au oferit și niște gustări în afara locului de campare, și au păstrat amintiri miunate din zonă. Chiar și în ultimele ei zile de viață, discitând despre posibile destinații de vacanță, mama m-a îndemnat să merg în Elveția la Montreux...

Mult mai târziu aveam să aflu că aici a locuit regele Mihai cu familia, iar pentru mine Montreux asta a însemnat: vin și familia regală.

Citindu-ți reviewul și mai ales văzând pozele am constatat că Montreux înseamnă și superbe peisaje montano-lacustre, clădiri Art Nouveau, multe flori, plus jazz și Freddie Mercury - o rețetă aproape completă pentru a face un turist fericit!

[16.05.19 15:46:23]

@Carmen Ion: Au avut perfecta dreptate parintii! Si Regele Mihai!

Pentru a spori inca un pic apetitul pentru un viitor sejur, trebuie adaugat ca Lausanne-ul este un oras ce merita vizitat (noi am petrecut doar cateva ore acolo, suficient pentru a ne dori o revenire in zona), apoi se poate adauga neaparat un raid cu Glacier-ul pana la St Moritz (o alta delicatesa!). Apreciez un minim de 5 zile de stat in zona, cu aterizare in Geneva si transfer cu trenul in Lausanne (acum sunt mai " dastept" , deh) trenurile circuland mai des ca autobuzele RATB!

Trebuie, insa, inceput cu un calcul: 1 frappe x 7CHF + 1bere la draft (cam lunga!) x 7CHF = minim 14CHF/zi din start!

Bujie, Carmen Ion, mireille
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Montreux-Vevey: