ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.09.2012
ÎNSCRIS: 24.05.11
STATUS: APOLLO
JUL-2012

Montreux - eleganta si rafinament

Cu toate ca am fost cazati trei nopti in Lausanne, renumitul centru olimpic amplasat pe malul nordic al Lacului Leman, n-am cunoscut aici frumusetea rivierei elvetiene. De altfel atat amplasarea Hotelului A la Gare, pe Rue du Simplon, aproape de gara (vezi impresii), cat si programul foarte incarcat al fiecarei zile, nu ne-au permis si o scurta evadare pe malul lacului in Lausanne. Geneva si mai ales Montreux au fost orasele care au compensat din plin aceasta carenta.

La Montreux am ajuns cu autocarul avand ca scop principal vizitarea Castelului Chillon, dar o pauza de doua ore in centrul statiunii ne-a dat prilejul sa admiram unul dintre cele mai cautate stabilimente din Europa, locuit dintotdeauna de celebritati. Mary si Percy Schelley, Lord Byron, Charlie Chaplin, Freddie Mercury, Phil Collins, Michael Schumacher, chiar Vladimir Ilici Lenin au fost atrasi si au locuit o perioada in preajma Lacului Leman.

In Montreux, una dintre cele mai importante atractii pentru turisti ramane Castelul Chillon, o constructie cu turnuri semete, amplasata intr-un cadru spectaculos pe o insulita aproape de mal, la capatul estic al lacului. Lasandu-ne sa savuram si sa apreciem singuri frumusetea cadrului natural, in scurtul drum de numai 3 km de la Montreux la Veytaux unde se afla Castelul Chillon, ghida ne-a povestit cate ceva despre castel.

Alcatuit din aprox. 100 de cladiri, cea mai veche datand din anul 1005, castelul a ajuns la forma de astazi adaugandu-i-se in timp ziduri, turnuri patrate sau rotunde si trei curti interioare. Pentru a patrunde in incinta se trece pe un pod de lemn cu acoperis, fost candva un pod mobil.

Cel mai vizitat monument istoric al Elvetiei, in evul mediu resedinta a contilor de Savoia, cu incaperi in prezent reconstituite, ofera vizitatorului posibilitatea de a vedea holuri, sali si camere - inclusiv cea ocupata de ducele de Savoia - cu mobilier frumos si decorate cu picturi murale datand din sec. XIV.

Desi noi nu ne-am permis din cauza timpului, am aflat ca se poate vizita si carcera subterana unde a fost inchis François de Bonivard. Calugarul genovez care a predicat pentru reforma in ciuda interdictiei ducelui, incarcerat la Chillon in perioada 1530 - 1536, a fost cel care l-a inspirat pe Lordul Byron in scrierea poemului "Prizonierul din Chillon".

Castelul Chillon poate fi vizitat (12 franci/pers. individual sau 8,5 franci/pers. in grup) in orice zi, exceptie 1 ianuarie si 25 decembrie, dupa un program variabil:

- noiembrie - februarie 10.00 - 17.00

- martie si octombrie 9.30 - 18.00

- aprilie - septembrie 9.00 - 19.00.

Ultima intrare este permisa cu o ora inainte de inchidere. De mentionat ca cei care vin cu masina beneficiaza si de o parcare apropiata.

Ne-am intors in orasul care a fermecat atatea celebritati, in Montreux, unde am avut timp liber, la dispozitia fiecaruia.

Lacul Leman (sau Lacul Geneva) alimentat din belsug de raul Rhone, lung de 73 km si lat de 14 km, care se afla la granita dintre Elvetia si Franta, marginit de frumoase localitati si strajuit de inaltimile Alpilor, a fost cea mai mare atractie in Montreux. Asadar, am apelat la CGN (Compagnie Générale de Navigation sur le Lac Léman) pentru o plimbare pe apa care sa ne ofere posibilitatea de a admira riviera in cel mai placut mod. Croaziera Montreux - Vevey Marché dus-intors, pe Haut Lac, nu dureaza mai mult de o ora si costa 21 de franci. Am aflat cu aceasta ocazie ca puteam ajunge si la Castelul Chillon care se afla in sens opus, tot pe calea apelor si tot intr-un timp relativ scurt. Pentru croaziere mai lungi, de peste trei ore, nu aveam timp, totusi sunt de notat cele catre Le Bouveret sau chiar Lausanne, cu o vedere unica a viilor terasate din Lavaux, existente aici din sec. XI si considerate in prezent Patrimoniu mondial UNESCO.

In croazierele mai lungi, pe Grand Lac sau Petit Lac, spre Geneva, exista si posibilitatea servirii pranzului pe vas, multumind atat pe gurmanzi cat si pe cei avizi de peisaje deosebite.

Pentru cei interesati, adaug faptul ca exista niste oferte combinate, reduceri la intrare la anumite obiective cu prezentarea la casa a biletului eliberat de compania de navigatie. Exemplu:

- 16% la Château de Chillon

- 20% la Palais Lumière - Evian si Jardin des Cinq Sens - Yvoire

- 33% la Swiss Vapeur Parc - Le Bouveret

- 50% la Musée du Léman - Nyon.

Despre aceste reduceri nu stia nici ghida. Ar fi fost cu atat mai interesanta vizita noastra la Castelul Chillon daca era combinata cu deplasarea pe apa.

Ambarcatiunile sunt de diferite capacitati, fabricate intre 1904 si 2005. "La Suisse" cu care am calatorit noi dateaza din 1910, functioneaza cu abur si are o capacitate de 850 persoane.

Dar, mai mult decat aceste cifre seci, interesante doar pentru noi cei care am urcat pe vas, important este ca plimbarea ne-a oferit prilejul sa admiram dintr-o alta perspectiva unul dintre cele mai frumoase, mai ingrijite si mai exclusiviste orase - statiune din Europa.

Revenind in Montreux, timpul ne mai permitea doar o plimbare de-a lungul felezei sau servirea unei mese frugale la una dintre micile terase aflate in dreapta debarcaderului. Am ales plimbarea si am pornit in partea opusa mirosurilor de chaorma si chebab, printre tarabe cu tot felul de suveniruri, pana le-am lasat in urma cu totul. Din acest moment s-a deschis in fata mea imaginea adevaratei statiuni exclusiviste. In dreapta lacul, Muntii Alpi cu crestele abite inca de zapada pierdute printre norii albi si ei, iar in stanga, construite in panta si inundate de vegetatie, hoteluri de lux datand din sec. XIX. Foarte frumoase, renovate si bine intretinute, unele mai mari, altele mai mici, toate aceste hoteluri insirate de-a lungul golfului degaja rafinament si eleganta.

Am mers de-a lungul falezei umbrite de palmieri privind si fotografiind hoteluri, flori, lacul si micile barci particulare ancorate la chei. La intoarcere, cu ochii pe ceas pentru a nu intarzia la ora intalnirii la autocar, mi-am permis scurte opriri pe pontoane si in cele din urma la statuia legendarului Freddie Mercury pentru care Montreux a fost a doua sa casa. Conform unei inscriptii de pe soclu, legaturile foarte puternice pe care le-a avut solistul trupei Queen cu acest oras se datoreaza in primul rand nobletei si discretiei locuitorilor sai care l-au adoptat si i-au oferit linistea atat de necesara elaborarii ultimelor sale creatii.

Trimis de iulianic in 18.09.12 16:27:25
Validat / Publicat: 18.09.12 17:45:34

VIZUALIZĂRI: 5265 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Montreux - Grand Hotel Suisse, unul dintre cele mai frumoase de pe riviera.

iulianicAUTOR REVIEW
[18.09.12 17:18:25]

@webmaster: Va rog sa aveti amabilitatea sa atasati http://www.youtube.com/watch?v=hKtsNQF2t4s&feature=related

Done

[18.09.12 17:43:58]

Articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru aceasta destinatie.

iulianic
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Montreux-Vevey: