ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.05.2019
DIN: Piteşti
ÎNSCRIS: 19.06.11
APR-2019

Palace Hotel, un hotel central din Turda

Al doilea popas în excursia prin Ardeal din aprilie 2019, pentru primul vezi impresii, a fost în Turda, la Palace, Hotel de 3 stele unde am stat tot două nopți. Hotelul este afiliat la Booking din decembrie 2018, nu are încă punctaj, are prea puține comentarii, dar pe Google are 4,4 din maxim 5 din 26 de recenzii, tot pe acolo îl apreciez și eu. L-am ales pentru amplasarea lui, centrală, și pentru aspectul general, camere mari, spațioase.

Din Lancrăm la Palace Hotel dinTurda

Am plecat de la Allegria Hotel spre Turda în jurul orei 8:30 dar am ajuns acolo pe la ora 13, parcurgând cei 75 de kilometri în mai mult de 4 ore, nu în vreo oră cum este normal. Există o explicație și este chiar simplă: am făcut o pauză mai mare în Alba Iulia, pentru o scurtă plimbare.

Formalitățile de cazare s-au derulat foarte repede, eram singurii călători sosiți la acea oră, și pe la ora 13:30 făceam primele poze în cameră, apoi am plecat spre Salina Turda și mai apoi la Cheile Turzii pe care voiam neapărat să le vedem.

Turda, este o localitate veche, încă din timpul dacilor, în perioada daco-romană este cunoscută ca Potaissa, dar zona era locuită de peste 60.000 de ani.

Este cunoscută pentru Salina Turda, una din cele mai frumoase saline din țară, cu dimenisunile impresionante şi număr mare de “merită, trebuie văzut”, prin Cheile Turzii, refugiul localnicilor în fața a tot felul de amenințări, adevărate cetăți, au fost numite și “Cetățile Turdei”. Mai sunt și alte obiective turistice, se găsesc pe site-ul oficial al orașului, primariaturda.ro, pe alte site-uri de turism și în impresiile scrise pe AFA, amfostacolo.ro/impresii-s ... -cj-15&sid=2622.

Amplasarea hotelului

Palace este un mic hotel amenajat într-o clădire istorică, veche din anii 1880, nu foarte mare, cu etaj și pod mansardat, la numărul 31 în Piața Republicii, în centrul vechi al orașului. Pentru contact pot fi folosite telefoanele 0740 986 226, 0264 317 230 și site-ul palace-turda-ro.book.direct/ro-ro. Pentru cei interesați coordonate GPS sunt 46,298491° N, respectiv 23,390985° E, șoferul meu nu folosește GPS-ul. Situat central, la 100 metri de Muzeul de Istorie, la 400 metri de Primărie, la 1,1 kilometri de Castrul Roman Potaissa, hotelul oferă posibilități facile de vizitare a orașului. Sunt circa 4 kilometri până la Salina Turda, Cheile Turzii se află la 12 – 13 kilometri, depinde de traseu, iar până la Aeroportul Internaţional din Cluj Napoca sunt circa 39 de kilometri.

Facilitățile oferite

Hotelul nu are parcare, dar în fața hotelului este o parcare publică, gratuită pentru noi între orele 15:00 și 9:00, contra cost, 4 lei ora, în restul timpului. Am pus în geamul mașinii un anunț că suntem cazați la Hotel Palace. De regulă pe la ora 9 plecam și nu a fost nevoie decât în prima zi să plătim o oră parcarea.

Recepția și room service sunt deschise permanent, la fel și camera de bagaje.

Sunt acceptate toate tipurile de card, hotelul putând bloca o sumă anterior sosirii turiștilor.

Sunt interzise în hotel fumatul și animalele de companie, dar se poate fuma pe terasă, în grădină sau pe balcon. Terasa și grădina pline de flori, verdeață și multe obiecte decorative sunt plăcute, deconectante, odihnitoare…

Am avut căldură și internet wireless, fără cost suplimentar, în cameră și în tot hotelul, au funcționat bine. Contra cost funcționează room service și se asigură transferuri la și de la aeroportul din Cluj, se asigură fax/copiator, servicii de spălătorie, călcătorie, curăţătorie chimică. La solicitare se achiziționează bilete la diferite evenimente, se închiriază automobile, biroul de turism din hotel organizează excursii, iar schimbul valutar se făcea la un curs bun, pentru un hotel.

Personalul vorbește engleza și italiana, maghiara și româna sunt le ele acasă, este amabil, politicos, profesionist, …

Check-in se face între orele 14:00 și 22:00, check-out între orele 9:00 și 10:00, dar se admit și excepții.

Politica de anulare şi plată în avans variază în funcţie de tipul camerei și se stabilesc de comun acord la efectuarea rezervării, ca de obicei nu am analizat aceste aspecte.

Copiii până la 11 ani sunt cazați contra cost, mult mai mic decât tariful normal, în paturi introduse suplimentar în camere, câte? , depinde de cameră, nu au paturi pentru copii.

Camera

Hotelul are 13 camere amenajate într-un stil original, elegant, și oferă turiștilor cazare în trei tipuri de camere, Camere duble cu un pat dublu mare, Camere twin cu două paturi de o persoană și Camere king deluxe cu un pat dublu extra-large. Nu are Camere single, dar orice camera poate fi oferită și în acest regim.

”Am Fost Acolo” în aprilie, pentru două nopți, cost total 440 lei, rezervare făcută printr-o agenție din Pitești, folosind voucherele de vacanță de anul trecut. La recepție am aflat că primesc voucherele de vacanță și că puteam face rezervarea direct la hotel, cost 200 lei pe noapte. Am avut o Cameră king deluxe, are 25 de metri pătrați și este foarte înaltă, cu un pat dublu, nu chiar așa de extra-large, spuneam și în alte impresii că, pentru mine, în alegerea cazărilor este important și patul oferit, mergem mult în timpul zilei și dorim unul sau două paturi cât mai comode și mic dejun inclus.

Am avut în cameră un birou cu un scaun, noptiere, o comodă discretă și un suport de haine simpatic, un dulap de haine mare și înalt, prevăzut cu oglinzi ce măreau și mai mult camera, frigider, televizor, aer condiționat. Balconul mare oferă o frumoasă perspectivă spre Piața Republicii și vecinătățile ei.

Camera are o frumusețe și o eleganță aparte, date de mobilierul și perdelele de culoare albă, contrast puternic cu mocheta grena închis, cu scaunul tapițat în albastru, date de oglinzile mari de pe dulap, de noptierele cu veioze pătrățoase. Mi-au plăcut decorurile perdelelor, mochetei și tapițeriei scaunului care se asemănau și armonizau plăcut.

A fost o problemă cu salteaua, foarte moale și, pentru mine, neconfortabilă. Cred că era o saltea cu memorie, dar poziția memorată nu a fost cea mai potrivită pentru noi, sau, poate, nu am știut noi să o folosim!?!? , oricum nu mi-a creat cele mai bune condiții pentru odihna după plimbările efectuate…, dar încălzirea a fost corespunzătoare, la fel și aerul condiționat, diferențele foarte mari de temperaturi noapte – zi făcându-le utile pe amândouă.

Baia mare, spațioasă, cu gresie și faianță în nuanțe de bej și crem, are obiectele sanitare albe, cabină cu duș cu hidromasaj, cu un duș fix și unul mobil. A fost o problemă cu un robinet, am anunțat la recepție, a venit cineva și a rezolvat nefuncționalitatea. Îmi pare interesantă ideea de a monta uscătorul de păr în cameră, lângă ușa de la baie, utilizarea lui lăsând baia liberă.

Prosoapele albe și articolele de igienă personală, săpun, șampon, etc., au fost bune calitativ.

Micul dejun

Am avut micul dejun inclus în preț, se poate achiziționa și la hotel, costă 25 de lei de persoană și este servit de personalul hotelului între orele 7:00 și 10:00. Sunt oferite la alegere cinci variante de meniu, toate conținând “espresso + croissant”, restul produselor diferind, chiar foarte mult. Nu au lipsit ouăle, ochiuri, omletă, fierte, untul și gemul, brînza și cașcavalul, salamul și șunca… Nu spun mai multe pentru că se pot vedea în poza ce prezintă meniul și în pozele de la micul dejun pe care le-am postat. Spun doar că a fost suficient, nu numai pentru mine, și bine preparat, plăcut servit. Nu am avut fructe, am primit, la solicitare, ceai, cafea.

Masa de seară

Hotelul are și un restaurant despre care citisem lucruri bune, cred că așa este după micul dejun oferit, dar, fiind plecați din hotel, am preferat să mâncăm în oraș foarte aproape de cazare, poate alt review, altă poveste…

Cu puțină înțelegere pentru acea “saltea cu memorie”, pot spune că hotelul oferă condiții bune de cazare, locația centrală și curățenia fiind principalele lui atuuri. De menționat este și decorul interior impresionant al hotelului și personalul foarte amabil.

Trimis de mprofeanu in 07.05.19 13:37:41
Validat / Publicat: 07.05.19 14:49:53
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURDA [CJ].

VIZUALIZĂRI: 569 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Turda, Palace Hotel, o clădire frumoasă, se vede balconul camerei în care am stat

[07.05.19 14:14:18]

Mutat la rubrica Palace Hotel Turda / TURDA [CJ] nou creată pe site.

[07.05.19 14:51:07]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;