ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.03.2019
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 01.05.12
FEB-2019

Meraviglia - Mediterana 'de vis'

Alegerea unei croaziere pe Mediterana a fost un vis si a fost de vis.

traseu: Civitavecchia - Palermo - La Valetta - pe mare - Barcelona - Marsilia -Genova - Civitavechia.

Am ales special ca inbarcarea sa le facem din Roma, de fapt din portul Civitavechia. De la Termini am luat un tren pana in gara Civitavechia. Cost 16 euro parca si a durat aprox 1,5 ora. Din gara am luat un autobuz (cost 2 euro) care ne-a dus pana undeva in port. Scria pe autobuz ceva gen port cruise sau eva de gen. De acolo ne-au preluat niste autobuze ale MSC care ne-au dus direct la birourile de imbarcare. Fara costuri, deci ne-am bucurat evident. Imbarcarea a durat 1-2 ore penru ca eram foarte multi dar organizata. Vasul este foarte mare, grandios, curat si plin de angajati care tot timpul curata ceva, te ajuta cu informatii.

Legat de excursiile de la bord: excesiv de scumpe. Ne-am descurcat peste tot singuri, cu info de pe net, cu google maps si a fost foarte ok.

Pe scurt:

Palermo - vasul se opreste in oras, ajungi pe jos in centru in 10 min maxim. Am vizitat principalele atractii numai pe jos si a fost ok si nici nu a fost un tur de forta. orasul este murdar, clar nu ne mai intoarcem.

La Valetta - vasul se opreste in oras, ajungi pe jos in centru in 15 min. La fel, am mers pe jos peste tot si am avut si timp de stat la o terasa ca sa ne destindem si sa bem o cafea buna (pe vas cafeaua de la bufet e sub orice critica). orasul ne-a placut mult, are farme, este cochet, arata a o cetate medievala. Am fost si in fort Elmo si chiar au meritat banii dati.

Ziua pe mare a insemnat bani cheltuiti pe vas: bowling (pista e stramba sau se misca vasul, nu mi-am dat seama exact); masinutele de formula 1, alte joculete, teatru (apropo spectacolele sunt super si se merita mers zilnic, circ Soleil si tot asa). In piscine nu am avut loc pt ca erau pline ochi... de chinezi sau batrani...

SI a urmat Barcelona: de la vas si pana la statuia lui Cristofor Columb autobuzul din port. Cost 4 euro/persoana dus intors. Cei de la MSC de pusesera o oferta la 9 euro parca... Am zis pas la oferta. Noi am mers pe jos pe tot La Ramblas pana la Sagrada Familia dar eramm rupti cand ne-am oprit la o terasa pe acolo pentru o Sangria. Ne-am intors cu metroul. Am mers cel mai mult dar orasull este fascinant. Aici ai nevoie de o saptamana ca sa vizitezi cat de cat.

Marsilia - am mers pe jos cam 1 km pana la un shutle gratuit care ne ducea pana in oras. Am asteptat cam 40 min si eram destul de multi dar am economisit 20 euro (atatea cerea MSC). In oras am luat un trenulet din Vieux Port (am mers cu un autobuz pana acolo). In principiu recomand vizitarea portului, cu o vizita la catedrala (de ajuns acolo cu un autobuz ca e cel mai ieftin). In rest trenuletul sau Hop on, Hop off... scumpe si orasul nu m-a dat pe spate. Am fi mers in vizita pe incula Lui Monte Cristo dar nu aveam timp si nu ne-am riscat.

Genova - De la nava in oras evident pe jos, 10 min parca. Orasul merita facut la pas pentru ca e plin de farmec. E frumos, cochet, medieval, cu stradute inguste si catedrale vechi.

Cam astea ar fi in linii mari.

Experienta este unica, sigur mai plecam. Dar nu as mai recomanda inceputul de februarie pentru ca vremea nu este chiar ok si am prins ploaie in Roma, Palermo si jumatate de zi in Valetta.

Oferte se gasesc deci recomand tuturor.

Trimis de gogu2012 in 07.03.19 12:26:02
Validat / Publicat: 08.03.19 09:22:58
  • A fost prima sa vizită/vacanță în #CROAZIERE

VIZUALIZĂRI: 985 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gogu2012); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 La Valetta
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 21 voturi)

dianamea CONS. ONORIFIC AFA / #CROAZIERE
[08.03.19 10:21:14]

@gogu2012: Bine ati venit in grupul celor pasionati de croaziere, si dependenti as zice, pentru ca probabil nu va fi ultima. Este o experienta foarte placuta, mai ales daca si vasul este nou. Din experienta, va spun ca exista si unele mici nemultumiri, dupa cum ati spus, la toate vasele de croaziera, cafeaua de la bufet este ingrozitoare si nu se poate bea nici daca adaugi lapte. Cred ca fac special ca sa consumi cafea de la baruri, contra cost. Dar nu costa foarte mult, cam 2,50 eur. Mai sunt si pachete de bauturi incluzand cafea la baruri, vreo 14 cafele la pachet, si pretul rezultat e ceva mai mic per bucata. O alta alternativa la cafeaua de la bufet, pe care am aplicat-o, este sa folositi pliculetele de cafea instant aflate langa cele de ceai. O alta nemultumire a dvs. privind ocuparea piscinei, si a jacuzzi-lor, pai nu vi s-a intamplat ce poate fi mai rau. De exemplu, copii mici si batrani cu pampersi, care intra in piscina si li se desfac pampersii cu tot cu continut. Sau copii care, sub privirile indiferente ale parintilor, iti toarna apa in cap si te improasca cu mancare. In februarie nu e vacanta, dar vara, copiii au gratuitate si unii cred ca ii iau si pe ai vecinilor. Nu ar fi nimic daca parintii ar avea grija de ei, dar ii lasa sa se desfasoare singuri, pe criteriul ca nu au unde sa se piarda pe vas. Dar amintirile frumoase sunt cele care raman. Referitor la porturi: Din Roma catre Civitavecchia circula trenuri cam la o jumatate de ora, pretul lor fiind dat de rangul trenului, la trenul personal biletul costa 4 eur. De la gara la intrarea in port se poate merge pe jos, cam 1 km. Dela intrarea in port pana la vapor este shuttle bus gratuit. Palermo mi s-a parut si mie murdar, mai ales ca am vazut persoane care aruncau gunoiul din balcon direct in strada, si de asemenea, plin de personaje dubioase: daca am intrebat directia de mers ni s-au cerut bani pentru informatii, erau parcagii ca la noi si hoti de buzunare. La Valetta am luat intr-o zi hop on -hop off pentru toata insula, inclusiv satii pentru plaja, si a doua zi vaporas pentru insulele Gozo si Comino cu laguna albastra. La Marsilia, cum era orarul vaporaselor pentru insula lui Monte Cristo, de spuneti ca nu aveati timp, pentru ca asta intentionez sa fac in croaziera din luna mai. La Genova intentionez sa vizitez Acvariul. Multumesc pentru informatii si croaziere placute in continuare.

gogu2012AUTOR REVIEW
[08.03.19 17:05:49]

@dianamea: Asa este, am prins gustul si deja am inceput sa ma uit pentru urmatoarele calatorii, am inceput sa citesc despre diferentele dintre companii, rute noi etc. Este ceva deosebit.

Am incercat sa scriu acele informatii care "te scot"in oras cat mai ieftin pentru ca ulterior fiecare isi poate face ruta asa cum doreste.

Legat de Marsilia: Am vrut sa mergem pe insula dar nu ne-am organizat. Astfel, pana am aflat de unde poate fi luat trenuletul, pana l-am gasit a durat ceva. Asta si pentru ca francezii sunt traditionalisti convinsi si putini stiu engleza. Am urcat cu trenuletul la catedrala si acolo am pierdut iar mult tip pentru ca e foarte frumoasa locatia. Apoi am asteptat trenuletul sa se intoarca dar dupa o asteptare de vreo 30-40 min ne-am urcat intr-un autobuz care ne-a lasat jos in port. Ar fi trebuit ca dimineata sa ne imbarcam direct pentru insula si cand ne intorceam sa mergem cu autobuzul la catedrala. Dar treuie verificat exact cat dureaza acest tur pe insula pentru ca depinzi de programul unor vaporase care te duc si aduc.

Calatoriicat mai frumoase in continuare!

dianamea, gogu2012
Alte impresii din această RUBRICĂCroaziere cu MSC Meraviglia: