ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.07.2019
ÎNSCRIS: 24.01.10
JUN-2019
2 AD. + 2 COPII -- v: 3-16

Croaziera #5 — MSC Meraviglia Tarile Baltice

Doar ce ne am intors de cateva zile din cea de a cincea noastra croaziera si deja asteptam urmatoarea... care o sa vina la sfarsit de octombrie. Am ales tarile Baltice pt ca nu am ajuns acolo si datorita vasului mai nou decat cele pe care am mai fost toate de la MSC (Orchestra, Splendida, Magnifica).

Vasul este superb, are 2 ani de la inaugurare si este diferit fata de celelalte ca si structura. Are celebra promenada in mijloc, teatrul este mai mic ca si capacitate insa sant 3 spectacole pe zi, a aparut si Cirque du soleil care prezinta doua modele de spectacol de circa 45 minute pret 15 euro + cocktail sau 35 euro cu masa.

Noi am fost la Viagiio care a fost dragut insa ca sa para spectacolul mai lung este si muzica live la inceput cam 30 min.

Mancare buna, calitativa, cu un mic minus intre mese cam subtire bufetul, doar 3 fel pizza si cateva sandwichuri cu salata cu maioneza si mezel. La bufetul copiiilor doar fast food tot timpul, noi cu cea mica care a implinit 3 ani pe vapor a mancat doar de la bufetul nostru unde gaseai si piure, orez, paste de mai multe feluri...

Room service care pe alte vase este gratuit, vb de cel de dimineata cu cafea, croisante, ceai, ... etc aici se plateste 4 euro deplasarea practic pt ca produsele sant gratuite. la restaurantul a la carte unde am fost repartizat se manca la fel in 3 ture.

Multi pasageri pe vapor cam 5500, aglomerat mai ales in zilele de stat pe mare insa au facut fata cu brio cei de pe vapor. A

m avut surpriza sa primim in loc de camera cu balcon 10292 care era repartizata pe bilet si pozitionata pe la mijlocul vasului sa primim in ultimul moment, practic la imbarcare camera 11 386 exact in spatele vasului. Camera superba cu terasa mare si loc separat pt patuturile de copii, cu cada nu cu dus... f buna, mai ales ca restaurantul si locurile de joaca pt copii erau la etajele superioare deasupra noastra.

Piscine, interioare, exterioare, baruri, discoteci... distractie maxima pe vas. iar noapte dupa 12 incepea disco pe promenada... ff tare.

Sa va povestesc acum putin despre fiecare oras de pe traseu.

Am aterizat la HAMBURG cu o zi inainte de imbarcare (asa plecam mai mereu) a doua zi ne am deplasat cu trenul la KIEL locul de imbarcare. Calatoria dureaza 1,15 minute pret cam 10 euro persoana.

MARE GRIJA IN GARA DIN HAMBURG... AU CATE 2 TRENURI PE ACCEIASI LINIE. Era cat pe ce sa il pierdem pe cel de Kiel, pt ca arata ca un metrou supraetajat, cand te uiti ai impresia ca e unul singur, noroc ca o nemtoaica ne a vazut cu mult bagaj si a banuit ca mergem in Kiel si nu la Freiburg... Am ajuns in Kiel iar cei de la MSC te asteapta la gara iti preiau bagajul si asigura transferul la vas pt doar 5 euro. Foarte bine si comod, am lasat bagajul si am mers la transfer, sant cam 9 km pana la vas. La check- in o mare de oameni dar si multe ghisee, merge repede deci fara griji.

COPENHAGA (DANEMARCA) prima oprire, am luat transfer pana in centru orasului, dupa care, me am plimbat pe la magazine pana am ajuns la parcul de distractii TIVOLI pe care nu vroiam sa l ratam. Intarea 20 euro de persoana iar pt fiecare atractie treb sa cumperi bilete separat de la case sau de la tonomatele din parc. Erau bonuri de 30 coroane fiecare si atractile costau 30,60,90, ... depinde. Pt ca noi am stat doar vreo 3 ore am ales sa ne dam doar in 2-3 care ni sau parut mai ok. Parcul nu foarte mare, dar dragut si cu multe locuri de distractie in el. Cum bine stiti, lucrurile sant destul de scumpe prin tarile nordice, de ex o cola la 0,5 costa 3euro, la magazin prin oras nu in supermarket ca acolo nu am intrat. Oras frumos civilizat, insa romanii nostri nelipsiti de pe acolo... din pacate (vb de cei cu cersitul)

Helsinki (Finlanda) a doua oprire, la fel transfer pana in centru dupa care plimbare pe acolo. Sant si 2 biserici mai impunatoare de vizitat, portul de agrement unde e si un mic targ cu suveniruri. Vremea a fost buna, cam 24 grade, localnicii erau la plaja... nu prea se intalnesc des cu asemenea temperaturi. Oamenii civilizati, te ajuta imediat daca intrebi ceva, preturile maricele, o caserola de zmeura luata din acel targ 7 euro (500gr) la noi e cam 4 lei insa nivelul salarial este incomparabil.

Sankt Petersburg (Rusia) aici am fost nevoiti sa luam excursie de pe vas. 50 euro pers excursie panaoramica de 4 ore cu opriri pt poze si suveniruri. Problema este viza, care pt exc de pe vas o acorda automat la coborare si nu costa nimic, insa daca vreti pe cont propriu treb luata din timp din tara si am inteles ca costa ca 40 euro.

Aveti taxi la iesire, nu stiu cat costa dar am vazut cativa care apelau si erau si cartele telefonice pt doritori, insa la intoarcerea pe vas am vazut o familie de spanioli care se certau cu taximetristul... probabil nu se intelegeau la cash. Paritatea cea mai buna este 1 euro&80 ruble, insa am vazut in magazine si 56 ruble /la euro. Eu am schimbat bani pe cardul REVOLUT si am platit cu el. Orasul este ff aglomerat, la Hermitaje si alte muzee treb programare sau luate excursii de pe vas ca altfel nu te lipesti, noi am vizitat centrul, am oprit la cateva obiective pt poze, hermitaj, biserica sf Petru... etc. Suvenirurile cele mai ieftine daca pot spune asa... sant la biserica Sf Petru. Sant la jumatate de pret fata de magazinul unde ne a dus ghida si fata de dutty free ul din port. Celebrele Matriosca au niste preturi de te apuca plansul... Viata este scumpa si in Sankt Petersburg, din ce ne a spus ghida nivelul salarial este pe la 1000 de euro insa preturile mari mai ales la locuinte nu i avantajaza de loc, intre 2000 euro/mp la periferie si 8-10 mii in centru pt locuinte. Orasul sa dezvoltat si datorita organizarii campionatului mondial de fotbal, insa ramane la fel de contrastant intre periferie si centru... diferente majore.

Tallin (ESTONIA) surpriza placuta a acestei croaziere. Transfer in centru si de acolo plimbare prin partea veche si nou a orasului. O frumusete de oras, asemanare cu Sighisoara noastra dar mai ingrijita, castele in centru stradute pline de terase, preturi bune, iar partea noua, futurista superba. Neasteptat de frumos doar ploaia ne sacait putin, preturi bun pt suveniruri si shopping.

In concluzie tarile baltice vizitate sant frumoase, cu locuri minunate de vizitat deci merita din plin aceste excursii. Am sa urc si cateva poze iar pt mai multe detali imi puteti da mesaj, cu siguranta sant multe alte lucururi despre care nu am scris. CALATORII MINUNATE VA DORESC

Trimis de bogdan 75 in 05.07.19 10:20:08
Validat / Publicat: 05.07.19 11:01:30
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în #CROAZIERE.

VIZUALIZĂRI: 1019 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bogdan 75); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 promenada de pe vas
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20900 PMA (din 21 voturi)

Alina53 CONS. ONORIFIC AFA / #CROAZIERE
[05.07.19 13:00:13]

@bogdan 75: Bravo, Bogdane! Din nou, o croazieră încântătoare!

bogdan 75AUTOR REVIEW
[05.07.19 13:01:50]

@Alina53: Sărut mana, a fost foarte frumos. Astept sa citesc si despre a voastra

Alina53 CONS. ONORIFIC AFA / #CROAZIERE
[05.07.19 13:13:33]

@bogdan 75: Acuș, acuș...

Alina53, bogdan 75
Alte impresii din această RUBRICĂCroaziere cu MSC Meraviglia: