ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.02.2019
PREȚ 1300 ?

Descoperă zona Side - Manavgat

Minunatul Side

TIPĂREȘTE URM de aici

Dilema oricărui turist este ce sa vizitez prima data? Același dilema am avut-o și noi, în cele din urma am ales sa vizitam orașul Side. A fost cea mai buna alegere, deoarece este un orășel minunat care are multe de oferit.

Noua ne-a fost trimisa o mașină de către agenție, care ne-a luat de la hotel, iar după doua ore ne-a dus inapoi (țin sa menționez ca două ore nu sunt suficiente).

Mașina ne-a lăsat la Side Antik Kent unde se poate vedea teatrul antic și multe vestigii istorice, atât de pe vremea grecilor, cât și de pe vremea romanilor.

Recomandabil sa aveti cu voi un ghid bun, care sa va explice în detaliu totul.

După ce am văzut zona istorica ne-am îndreptat spre zona portului... Drumul pana acolo fiind superb. De o parte și alta a aleei pietonale plin de magazine cu suveniruri pe toate gusturile. Aleea principala care duce spre port plină cu oamenii, atâta turiști, cât și localnici care se plimbau pe minunatul drum pana la port.

Odată ajunși în port de o parte plin de terase cu muzica turceasca care parca de îmbie sa intri la o cafea și la o baclava. De cealaltă parte mare plina de bărci și vapoare de toate marimile.

Drumul de la port duce spre Poarta lui Apolo (îl puteți vedea pe magneți de frigider, brichete, vederi deci nu ai cum sa nu îți dorești să îl vezi) care văzut noaptea e superb (mai ales ca noi am prins eclipsa de luna acolo).

Va recomand cu drag sa vizitați orașul Side, doar luați-vă timp ca să puteți sa va bucurați în liniște atât de frumusețea lui, cât și de magazine.

Trimis de Alexa90 in 17.02.19 18:16:04
Validat / Publicat: 17.02.19 20:11:24
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alexa90); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.
P06 [fără descriere]