ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.02.2019
DIN: Mădăras [SM]
ÎNSCRIS: 17.02.19
JUL-2018

Luna de miere la Crystal Admiral Resorts and Spa

După multe discuții, vizite la diverse agenții de turism ne-am hotărât sa petrecem luna de miere în Side Antalya la hotel Crystal Admiral Resorts and Spa.

Trebuie avut în vedere ca distanța de la aeroportul din Antalya pana la resort este de aproximativ 60 de km, ceea ce înseamnă cam o ora jumate pana la hotel, în funcție de șofer și câți oameni trebuie să se cazeze înaintea voastră și fără sa uitam de oprirea care se face la taraba cu înghețată naturală (delicioasa, chiar nu trebuie ratată). În fine...

După un drum de două ore pe avion și o oră jumate pana la hotel am ajuns la destinație.

Resortul se află în afara orașului, fiind înconjurat de câteva case și un mini market de unde puteți lua faimosul ceai turcesc mult mai ieftin decât în resort sau în stațiune.

Odată intrati în hotel am fost întâmpinați de un băiat care ne-a luat bagajele și o doamnă care a venit sa ne arate mai multe camere ca să ne alegem pe cea mai potrivită.

Ne-am ales o camera cu vedere la piscina, având în vedere ca hotelul este în formă de U majoritatea camerelor sunt cu vedere la piscina (cele opuse camerelor cu vedere la piscina au vedere către dealuri, iar câteva de lângă liftul de sticla cu vedere la mare și întreg resortul).

Camera suficient de spațioasă, curată... În cameră având seif, minibar, climă și balcon. În camere zilnic se face curat, se schimbă prosoapele și se umple minibarul (o sticla de Coca-Cola, una de Fanta și doua flacoane de apă plată, toate la 0,5). Ne-am pus repede la despachetat ca să ajungem la cină și sa apucăm sa cercetam puțin resortul.

De menționat faptul că resortul are un restaurant principal unde se ia micul dejun, prânzul și cina, 3 restaurante á la carte cu rezervare în prealabil:unul cu specific italian, altul cu specific mexican și nu în ultimul rând cel cu specific turcesc. Noi fiind la all inclusiv am avut o rezervare gratuita și am ales restaurantul turcesc.

Ulterior am aflat ca mai era și restaurant cu specific pescăresc la restaurantul de pe plaja.

În timpul zilei când nu se servește nimic la restaurantul principal sunt doua terase unde se servesc gustări, unul pe plajă și unul lângă piscină (servesc cea mai bună shaorma).

Revenind la restaurantul principal... Era destul de aglomerat având în vedere ca este un hotel mare. Mâncare diversificată și pentru toate gusturile, chiar dacă se repeta mâncarea sunt sigura ca se poate încerca zilnic altceva fără sa repeți meniul.

După cină ne-am dus în recunoaștere. Lângă piscină e barul central care e deschis toată ziua pana la 12 noaptea, tot acolo se tine și discotecă în aer liber. Mai jos de piscina se afla amfiteatrul unde în fiecare seara se țin diferite spectacole, iar echipa de animație face treaba extraordinara (nota 10). Cum ieși din amfiteatru în imediata apropiere se afla gangul care duce la plajă.

Plaja spațioasă, cu șezlonguri suficiente pentru toată lumea, terasa pe plaja, duș, toalete.

Cum ne-a fost suficient pentru prima zi ne-am dus la somn, restul rămânând pe zilele următoare.

Următoarele zile am descoperit barul de lângă recepție, care e deschis pana la 12 noaptea. La etajul doi (cred) se afla cofetăria cu cele mai delicioase deserturi (chiar merita încercate). La parterul resortului se găsesc restaurantele, magazinele, coafor, sală de conferințe, sala de fitness, piscină interioara, sala de jocuri, cafenea și locul unde pot fi schimbate zilnic prosoapele de plaja (pe baza cartelei de la camera). În apropierea gangului care duce la plaja se afla ghereta cu înghețată (de obicei e coada mare având în vedere ca erau 35 de grade, dar merita așteptarea), piscinele și locul de joaca pentru copii, iar mai în spate terenul de tenis.

Plaja era frumoasa cu salvamar, terasa cu gustări, șezlonguri mai mult decât suficiente și un ponton. Un singur mic inconvenient la plaja era pietrișul (despre care știam de acasă) și faptul ca întrarea în mare e destul de abruptă (asta am aflat doar la fata locului), dar în rest totul ok.

Acest hotel este ideal pentru familiile cu copii, deoarece cei mici au parte de tot felul de activități (în fiecare dimineață vine o doamna și ia toți copii care doresc și desfășoară tot felul de activități interesante cu ei).

Un mic pont pentru cei care vor sa își petreacă ziua la piscină... Lăsați un prosop pe sezlongul dorit înainte de micul dejun. În felul acesta sunteți siguri ca prindeți loc și la piscina (în rest mai greu, doar spre după masă).

În concluzie este un hotel care oferă multe activități pentru toate gusturile, cu personal amabil și cu mâncare pentru toate gusturile.

Restul va las sa descoperiți voi :)

Trimis de Alexa90 in 17.02.19 16:06:48
Validat / Publicat: 17.02.19 16:48:49
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 5193 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alexa90); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Resortul văzut de lângă amfiteatru

[17.02.19 16:48:23]

@Alexa90: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Alexa90AUTOR REVIEW
    [17.02.19 16:54:55]

@webmasterX: Mulțumesc și eu☺️cu siguranță voi reveni și cu alte articole

Alexa90
    Alte impresii din această RUBRICĂCrystal Admiral Resort Suites [Kizilot]: