ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.06.2010
ÎNSCRIS: 25.05.10
JUN-2008

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Nasol...

Am plecat pe 21 iunie de acasa impreuna cu o prietena la 7 si am ajuns pe la 11 in Mamaia. Hotelul e in partea de nord a statiunii, printre ultimele hoteluri de altfel, iar distanta pana in centru e relativ mare, iar asta poiate fi un impediment.

Hotelul arata bine din exterior, dar la interior se schimba lucrurile... parca esti inca pe vremea comunistilor! Totul este vechi, si in hol si la restaurante si in camere! Cazarea s-a facut in circa o jum de ora, hotelul avea decat 2 lifturi, putine pt nr de etaje (8, cred, noi am stat la 6) si nici nu incapeam intr-un lift noi 2 si cu toate bajele, deci va dati seama ca erau minuscule... Camera era mare si cu vedere laterala la mare, cu balcon, masa si scaune, baie curata si ingrijita, o culoare cam ciudata pe pereti, dar am zis: hai treaca de la noi, ce conteaza culoarea, ca nu vii la mare sa te uiti la ea!

Am avut demipensiune, mancarea era buna, dar nu in regim bufet, ci a la carte, iar mancarea se tot repeta, ceea ce era enervant de-a dreptul! Oricum, nu am mancat la hotel chiar in fiecare seara, preferand sa exploram posibilitatile statiunii... iar pranzul i-l luam intr-un local foarte dragut si aproape de hotel, cu terasa si mancare buna, multa si ieftina. La restaurantul hotelului aveam bonuri valorice, 60 de lei de pers pe zi, dar cum noi nu le-am consumat pe toate, la sfarsitul sejurului n-i le-au transformat in lei... asta a fost o surpriza!

Plaja si marea erau bune, aici nu am nicio obiectie, dar sezlongurile erau cu plata, 10 lei sezlongul +umbrela, dar asa e cam peste tot! Am prins niste zile minunate, cu valuri, superbe! Alte facilitati inafara de parcare gratuita n-a avut hotelul, fiind situat in spatele hotelului savoy, iar ca sa ajungi la plaja trebuie sa treci pe langa piscina si restaurantul acestuia, ceea ce n-ar fi o mare problema, dar treci si pe langa ghenele de gunoi si spalatoria acestuia, care face un zgomot infernal, iar mirosul gunoiului, nu mai zic!

Ce sa zic acum, noroc ca nu prea am stat in hotel sau prin preajma lui, ne-am plimbat prin statiune, am avut ce face, ca altfel, cred ca plecam mult mai repedede acolo!

Trimis de belissima in 01.06.10 22:59:53
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA.

VIZUALIZĂRI: 3503 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (belissima); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

creivean
    [02.06.10 10:00:59]

Hotelul e in partea de nord a statiunii... iar distanta pana in centru e relativ mare, iar asta poate fi un impediment

Nu vreau să te contrazic, deoarece gusturile nu se discută, dar după mine asta-i unul din puţinele beneficii pe care le ai dacă te cazezi la Ambasador. Şi anume că eşti cazat departe de centru gălăgios (nu aş sta nici în ruptul capului de la Rex, spre Cazinou) şi totuşi ai la îndemână tot ce vrei, în zona La Butoaie (magazine, restaurante, terase, tarabe pentru suveniruri, poşta, etc. ).

Şi spun asta, în cunoştinţă de cauză, după 5 ani în care am stat în zonă, adică am stat întrun an la Lido, despre care am scris aici: click aici, iar 4 ani la Modern, despre care am scris aici: click aici şi aici: click aici

De altfel, eram convins că la Ambasador nu merită să te cazezi, încă din prima zi în care l-am văzut, aşa că review-ul tău este foarte util, iar hotelul de adăugat la lista nu mergeţi acolo.

Iar pentru asta, ai votul meu.

Webmaster, văd că, pe pagina hotelului nu este postată adresa lor de internet, aşa că dacă vrei, te rog să o adaugi: http://www.hotel-ambasador.ro/

[02.06.10 10:06:56]

adaugat saitul in pagina de descriere a hotelului; multumesc creivean

belissimaAUTOR REVIEW
    [02.06.10 12:45:41]

Multam creivean pt bila alba. chiar nu merita sa mergi acolo, decat daca nu ai alta varianta.

danaches2003
    [02.06.10 12:50:26]

Spre deosebire de colegul creivean, eu sunt dintre aceia care daca nu stau in zona de la Cazinou li se pare ca nu stau in "buricul targului", asa ca am inteles problema cu distanta...

Ca sa nu va spun ca in anul in care am stat la Perla Majestic juniorul nu reusea niciodata sa strabata singur si drumul de intoarcere din centru catre hotel...

O data cu mesajul vine si votul!

david
    [02.06.10 12:58:22]

Pentru amatorii de distractii nocturne, hotelurile din nordul statiunii Mamaia nu reprezinta o alegere potrivita. Anul trecut am fost la Amiral**** langa Savoy, Ambasador cu bebe-ul si pot spune ca am gasit linistea potrivita.

Pentru a fi aproape de agitatia statiunii, hotelurile din sud sunt de preferat.

creivean
    [02.06.10 13:12:54]

@danaches2003

Ai şi tu dreptate, am păţit şi eu asta, dar o duceam în spate fără nico problemă, îmi/îi făcea chiar plăcere.

Pe de altă parte îmi menţin punctul de vedere de a nu sta de la Rex spre Cazino, deoarece sejurul la mare nu înseamnă doar plimbarea de seară.

Iar plaja este full toată ziua în acea zonă, care noaptea este animată mai mult decât îmi doresc eu, pentru a mă putea relaxa.

Dar, de gustibus non disputandum est.

danaches2003
    [02.06.10 13:30:58]

@creivean,

de acord cu tine... In comentariul meu te-am ales ca punct de referinta pentru a scoate in evidenta faptul ca eu sunt din cealalta categorie si nu pentru a ma situa in opozitie... Noi am incercat un sejur linistit anul trecut la Eforie Nord si a fost un esec total, iar distantele mari ne omoara, pur si simplu...

Fraza de final exprima cel mai bine spiritul de fair-play al acestui site... JOS PALARIA pentru tine si alti utilizatori din aceeasi categorie...

belissimaAUTOR REVIEW
    [04.06.10 22:56:31]

Intr-adevar, gusturile nu se discuta, si eu recunosc ca sunt din categoria oamenilor mai comozi, care atunci cand se duc in concediu vor sa aiba toate facilitatile la o aruncatura de bat... ca doar e vacanta TA, nu?

Cand am facut rezervarea la hotel, nu am crezut ca e distanta asa mare sau ca ar putea ridica cine stie ce probleme, dar m-am inselat... Pe viitor, o sa casc ochii cat cepele la partea unde scrie: "distanta fata de centru"... !

belissima, creivean, danaches2003, david
    Alte impresii din această RUBRICĂAmbasador Hotel: