ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.12.2018
ÎNSCRIS: 06.12.18
DEC-2018

Drum spre Mersin [dispre Alanya, Anamur]

Video principal: youtube

Toata noaptea a plouat in Anamur! Si n-am inchis un ochi din cauza tantarilor! Era ca pe un tarm de lupta prin camera: numai sange pe pereti, saltele si draperii.A fost "open seazon" toata noaptea.

Dimineata insa, pentru ca nu aveam mic dejun am decis sa merggem sa luam ceva de mancare de la un supermarket, sa facem un mic dejun santieresc cu salam, paine si branza topita.

Noi matinali nevoie mare, ajungem la supermarket si era inchis. In timp ce asteptam deschiderea incepe o ploaie... corespunzatoare, cum ar zice agricultorul roman in august. Fara umbrele, fara echipament de ploaie, luam mancarea si ne tiram spre camera. Nici nu stiu cand am mancat, facut bagajul si imbracat pentru a iesi la moto.

Se mai oprise ploaia, parca. Incalzim motoreta si plecam la drum. Nici nu iesim bine din Anamur si ne prinde o furtuna in toata regula. D'aia cu vant lateral de te muta de pe banda.

Kitty imi tot repeta ca ii este frica si ca vrea sa ne intoarcem... Deja de cateva ori. Incepe sa ma streseze mai mult decat ploaia.

A picat numai bine ca intercomul a inceput sa dea rateuri. A trebuit sa-l opresc. Chinezaria este rezistenta la apa dar, nu cu antena descoperita de i se vedea firul. Deh, mi-a cazut casca de pe rezervor cand ma tot chinuiam sa deschid topcase-ul. Asta inca de pe la Canakkale...

Linistea este apreciata de mine, mai ales ca drumul devine din ce in ce mai greu.

Mergem asa tot drumul de coasta, ba pe-o singura banda pe sens, ba pe doua. Cert este ca am parcurs 220 de km in mai bine de 5 ore. Oprim la un popas, o locatie de tip "impinge tava" unde am mancat doua feluri de mancare cu 50 de lire. Auzind marea in spate, nu m-am putut abtine sa nu fac cateva poze. Peisajul mirific la malul marii cu norii amenintatori de furtuna!

Video popas:youtube

Drumul continua cu reprize de ploaie. Noroc ca mi-a tratat viziera castii moto cu un servetel "anti ploaie" si apa "nu sta" pe viziera, adica, macar vad bine. Ca aveam apa in ghete cat pentru un dus, e o alta poveste. Pe noi aveam echipament de ploaie (jacheta si pantaloni) insa la ghete si manusi, n-aveam nimic.

Ajungem la Mersin, soare, peste 24 de grade. Noi, copti bine. Adica, stii cum e atunci cand prinzi ploaie, soare, ploaie apoi iar soare... Echipamentul de plaoie acopera doar corpul si picioarele. Cismele si manusile nu. Plus ca ploaia a fost asa de apriga pe unele sectiuni incat si in casca a intrat apa.

Video drum spre Mersin: youtube. peisajele sunt de vis

Gasim cazare cautand din poarta in poarta, ca sa zic asa. Hotelul dragut, mancarea buna si parcare moto pazita: The Monard Hotel! Mergea sa stam doua nopti insa, am decis ca una este suficient. Hotelul a fost ok si chiar il recomand. Atentie, este la ceva distanta de mare.

Seara hai in oras sa cascam gura. Mergem si pana la mare ca sa aruncam un ochi pe acolo. Apa, destul de calda insa... n-am facut baie.

Destul de departe hotelul asa ca, hai la camera ca deja eram foarte obositi si iar mersesem pe jos cam 3km doar dus, pana la plaja asta.

Mereu ajungem seara, sau pe la 17 la hotel si, pana iti faci un dus, te schimbi, te prinde noaptea.

Ajunsi in camera, ma ia asa o oboseala de nici nu mai aveam chef sa pun "chestiile" la incarcat.

Maine unde oprim? La Gaziantep sau mergem direct catre Sanliurfa? "Vedem dimineata" ii zic lui Kitty si somn de voie...

Trimis de webSorin in 18.12.18 09:38:50
Validat / Publicat: 18.12.18 10:28:50
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 875 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (webSorin); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Popas, sa mai treaca ploaia
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20000 PMA (din 21 voturi)

[18.12.18 10:28:25]

adrianbogdan
[18.12.18 14:23:26]

Buna!

acuma imi dau seama, a-ti fost in octombrie pe coasta egeeana, ma rog si mediteraneana, nu stiu daca te-ai informat dar tocmai dupa decada a doua a lunii octombrie ploile si furtunile sunt la ele acasa , personal eu as evita acesta perioada pentru o plimbare in Turcia daca vreau la plaja sau sa circul pe motor.

Sincer ii dau dreptate lui Kitty cand insista sa te opresti.

Am prins acum vreo 15 ani prin luna iunie o ploaie puternica in zona Ayvalik de am zis ca ne ia pe sus cu tot cu masina.

webSorinAUTOR REVIEW
[18.12.18 15:34:20]

@adrianbogdan: Salut!

Scopul calatoriei nu a fost plaja si balaceala ci Gobeckli Tepe si Harran.

Ne-a plouat doar o zi mai intens, afara fiind +25 de grade.

M-am uitat pe prognoze inainte sa plec insa se schimbau de la zi la zi.

Ideea este ca NIMIC nu ma mai putea opri si anul asta din a ajunge la Gobeckli Tepe; prea mult am amanat.

Am experienta mare pe ploaie (am + 10 ani de moto) si aveam cele mai bune anvelope din lume pe moto, anvelope care sunt deja testate de mii de motociclisti: Michelin Pilot Road 4 GT.

Nici un pericol, doar disconfort, bine... daca nu ti-o cauti ca nebunul, evident.

Lui Kitty ii este frica si de umbra ei, s-a invatat la confort si cu viteze mici.

krisstinna
[18.12.18 21:51:45]

@webSorin: Nu fi răutăcios , și mie îmi e frică!

N-am mers cu motocicleta, nici nu îmi doresc, aș muri de inimă. De aceea te întreb: când îți vorbea Kitty, tu auzeai prin cască? Eu credeam ca nu puteți comunica, că nu vă auziți. Plus că e zgomotul de la ploaie...

Mi se pare inconfortabil sa stai nemișcat multe ore, fără muzică și fără vorbe. Plus că eu sunt fumătoare și ar fi nașpa sa nu pot bea o cafeluța și sa fumez la un așa drum lung

webSorinAUTOR REVIEW
[19.12.18 09:03:01]

Kitty s-a obisnuit acum, mergem de trei ani pe moto impreuna. Avem sistem intercom si comunicam duplex. Intercomul lui Kitty poate fi vazut in imaginea unde este cu casca in cap pe Plaja Cleopatrei.

Zgomotul de la ploaie se aude asa de intens pentru ca picurii de ploaie lovesc carcasa camerei care, atunci cand este in carcasa subacvatica, filmeaza captand sunet de la microfonul incorporat. Fara carcasa, camera nu rezista la apa abundenta. Bine, producatorii spun ca-i splash proof insa, n-am curaj sa incerc pe buzunarul meu.

In rest, motociclismul nu-i asa periculos cum crede lumea. Clar, este mai periculos decat mersul cu masina insa, nici extrema cealalta nu este valabila.

Motociclismul pare periculos din cauza gramezii de cretini pe doua roti care se tot rup in doua prin tara si mor ca mustele pentru ca se grabesc la moarte.

Si eu am fost fumator prin Turcia. Cand faceam pauze, fumam o tigara, beam apa, adica nu te gandi ca stam 10 ore pe moto nemiscati, neclintiti.

Facem pauze dese, la maxim doua ore de mers, si mai dese daca drumul este dificil (curbe stranse, ploaie, soferi dobitoci).

Eu sunt mic copil cu plimbarea asta. S-au intors unii in toamna dupa ce au ajuns prin Mongolia.

La anu' planuim si noi o tura corespunzatoare (adica peste 10000 de km) prin Europa, dar... mai este pana la anu'

adrianbogdan, webSorin
Alte impresii din această RUBRICĂTurcia, altfel: