ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.12.2018
OCT-2018

Din Antalya spre Anamur cu oprire in Alanya

Video principal: youtube

25 octombrie 2018:

Plecam din Antalya cu o stare de neliniste avand in vedere ca trebuie sa ne oprim intr-un oras neplanificiat: Anamur!

Oprire de compromis. Vroiam la Alanya dar este prea aproape. Iar Mersin, unde vroiam defapt sa oprim, este prea departe de Antalya.

Ati spune ca e usor sa faci 490 de km intr-o zi, insa uneori, realitatea din teren difera de planificarile facute in fata calculatorului, acasa.

Ne asteapta un drum extrem de periculos cu banda ingusta curbe stranse si camioane care intra pe banda ta in viraje pentru ca efectiv, nu e loc sa ia curba altfel. Cel putin, asa ne spune persoana de la hotelul de la care tocmai plecasem

Nici nu iesim bine din Antalya si, ploaie. Pana ne-am dezmeticit noi, ne-a udat bine de tot. Noroc ca a tinut doar 15 min si ca afara erau peste 22 de grade.

Continuam drumul cu gandul sa oprim macar ptr o cafea in Alanya. Chiar imi doream sa vad cu ochii mei plaja Cleopatrei.

Drumul pana la Alanya este brazduit de localitati, fiecare cu cel putin 2-3 semafoare.

In Alanya ne oprim la Starbacks pentru o cafea chiar in fata plajei care are vreo 5km. In timp ce sorbeam cafeaua incepe din nou o ploaie marunta. Ma gandeam ca au WiFi, dar nope! Nu le merge "sistemul"!

Plaja Cleopatrei video: youtube

Ne este ciuda ca n-avem timp sa incercam apa, mai ales ca tot vedeam pe trotuare turisti in costume de baie, carand colaci si saltele.

Dupa ce fac cateva poze pe plaja si filmez un pic, pe ploaie marunta evident, o luam din loc punand camera in carcasa subacvatica. La nici 5 min se opreste ploaia. Kitty deja murea de cald in combinezonul de ploaie dar se incapataneaza sa-l pastreze. Desi ploua, afara era destul de cald. Peste 26 de grade.

Drumul spre Anamur, pe coasta:youtube

Urmeaza acea portiune de 50 si ceva de km pe un drum c-o singura banda pe sens. Banda ingusta in curbe si, evident trafic de camioane, tir-uri si autocare. 3 din 5 taiau banda in viraje. In multe curbe nici nu puteau lua virajul altfel.

Hotaram sa facem o pauza de respiro si iau decizia sa ii dau drumul motocicletei la vale, ca sa mai economisesc niste benzina. Cand mergi asa, nu poti folosi frana de motor, in schimb poti supraincalzi foarte usor franele. Dar, totul a fost ok, n-am ramas fara frane.

Au fost mai multe reprize, cam 30 de km am mers asa... ba il opream, ba il porneam la deal.

Kitty imi tot spune ca vrea sa oprim ca vrea banane. Apare un "pit-stop" pe dreapta si opresc. Imi era si sete. Saracie lucie pe acolo. 4 lire / kg de banane. Aveau cateva fise puse la coltul mesei si vazandu-le, le-am luat si m-am dus sa i le dau crezand ca le-a lasat vreun trecator cand a platit "consumatia".

Aflu ca, de fapt, este o superstitie si fisele au rolul de a atrage clienti noi.

Plecam mai linistiti afland ca urmatoarea benzinarie este la 20 de km si, dupa cum arata indicatorul de benzina, aveam sanse sa ajungem pana acolo fara sa ramanem in pana prostului. Bine ca n-a pouat pe drumul ala si ca a fost foarte liber. Daca mai trebuia sa si stam in coloane, aveam ce impinge la motocicleta.

"Nu vrei Kitty niste Gozleme? " video: youtube

Trecem prin doua tunele si drumurile revin la calitatea cu care ne-a obisnuit Turcia pana acum. Mai tarziu voi afla ca acele tunele au fost date in folosinta in urma doar cu 6 luni.

Ajungem la Amamur si ne oprim in prima benzinarie gasita. Iar se duc 110 lire pe 14 litri. Internet Yoc.

Decidem s-o luam pe langa plaja, gasim noi un hotel pe acolo. Ceasul 18 si ceva. Inca lumina. Primul hotel nu mai avea locuri asa ca-i dam inainte si gasim cu 100 lire pe noapte un hotel modest dar ok d. p. d. v. al dotarilor. Ne prinde noaptea pe plaja, apa destul de calda.

Poate la Mersin facem si-o baie.

Erau 26 de grade afara.

Trimis de webSorin in 17.12.18 10:45:40
Validat / Publicat: 17.12.18 12:32:26
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 641 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (webSorin); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 Spre Anamur, drumul de coasta
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20900 PMA (din 22 voturi)

• Alte impresii din această RUBRICĂTurcia, altfel: