ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.10.2021

3 nopți în Kușadasi

Ilustrație video-muzicală
TIPĂREȘTE URM de aici

Video principal: https://www.youtube.com/watch?v=Y5h8acGURQc

În drum spre Kușadasi oprim la o benzinărie să ne mai hidrătam și, surpriză, dăm peste un grup de motocicliști din Kuweit.

Aș fi vrut să vorbim dar am ajuns când ei se echipau de plecare.

După această pauză de masă purcedem spre Kușadasi.

Video cu drumul:

Ajungem și la primul hotel din lista de opțiuni găsite c-o seară înainte nu găsim camere.

Numai bine pentru că și-așa era cam departe de centru.

Mergem către a doua opțiune și reușim să ne cazăm la Karaaslan Inn.

Ne luăm camera în primire și repede hai la plajă cu gândul că facem și-o baie. Afară să tot fie 28 de grade, chiar dacă era înnorat.

Nici o șansă de baie: apa era sloi.

Las' că facem mâine când se anunță iar 31 de grade. S-o mai încălzi și apa.

Ieșim prin oraș să ne clătim ochii și să luăm pulsul falezei și a străzilor.

Kitty vrea să vadă ce vând aștia pe aici, a se citi, țzoale "original replica".

Trebuia să și mâncăm ceva.

Stăm trei nopți aici așa că avem timp.

A doua zi este pentru plajă și bălăceala așa că nu sunt multe de zis.

Șezlongurile sunt 70 lire cu masa și umbrelă. Fără saltea care lipsesc peste tot la plaja de lângă hotel.

Ne petrecem ziua la plajă și apoi ieșim din nou prin oraș.

Stațiunea este mică, nu ai ce face decât să te plimbi pe faleză și prin zona "comercială" cu straduțe pline cu magazine.

Vânzătorii sunt agasanți peste tot invitându-te să intri fie că e vorba de magazin sau terasă/restaurant.

Sau te poți face muci la terasele prezente peste tot.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Am stat doar la plaja de lângă hotel ți ne-am plimbat prin împrejurimi. Este o stațiune mică și nu prea ai ce face altceva decât plajă. Mai poți vizita un mic castel și apoi să te duci la Ephesus.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Mai mult decât să caști gura pe faleză și străduțele cu magazine turistice nu ai ce face. Sigur, există locuri unde să te faci muci de băutură, dar altceva decât plajă, nu prea ai ce face.

Citește și CONTINUAREA aici

Trimis de webSorin in 24.10.21 12:15:52
Validat / Publicat: 24.10.21 18:27:42
  • Alte destinații turistice prin care a fost: În total avem peste 9500 de km făcuți cu motocicleta prin Turcia.

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (webSorin); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.
P11 instantanee de pe faleză