ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.11.2018
MAR-2017

încărcat de pe telefon!

Sejur Malaesia - Bali - Singapore

Salutare,

Desi au trecut mai bine de 15 luni am tot spus ca voi ajunge sa scriu impresiile mele dintr-un sejur minunat in o mica parte din Asia.

Totul a inceput cand am constientizat ca am reusit sa strangem o suma mai mare de banuti sa putem sa mergem undeva greu de ajuns pentru noi. Dupa mai multe cautari ne-am spus intre noi ca vrem sa vedem Bali.

Amales Bali, dar parca era pacat sa ramana doar Bali asa ca spiritul meu adventurier mi-a spus ca se poate mai mult si astfel am ajuns la Malaezia Bali Singapore in 14zile, 12 de cazare si sincer bine ca am procedat asa.

Fiind o zona noua pentru noi am ales sa mergem la sigur de aceasta data. Desi am tot cautat cazari pe net am ales in cele din urma [...] pentru ca mi-era teama de necunoscut. Sincer ma bucur ca am ales asa.

I-am sunat si le-am spus clar ce vreau s-anume 3 nopti Malaezia 6 nopti Bali si 3 nopti Singapore necontand ordinea si plecarile. Dupa multe negocieri si schimbari de date (eram constransi de pastele ortodox din cauza celor mici care au ramas cu bunicii in vacanta) am gasit varianta optima.

Cazari am ales doar minimul la toate s-anume 4 stele, as fi luat si 3 dar nu se putea.

Excursia a avut urmatorul intinerar:

· Plecare Bucuresti, 16.04.2017, ora 12:40; Sosire Doha, ora 17:15, Qatar Airways,

· Plecare Doha, 16.04.2017, ora 19:40; Sosire Kuala Lumpur, 17.04.2017, ora 08:05, Qatar Airways

· Plecare Kuala Lumpur, 20.04.2017, ora 15:35; Sosire Bali, ora 18:40, Air Asia;

· Plecare Bali, 26.04.2017, ora 12:55, Sosire Singapore, ora 15:30, Air Asia;

§ Kuala Lumpur (17.04-20.04) Park Royal Kuala Lumpur 4* Deluxe Room

§ Bali (20.04 – 26.04) The Camakila Bali Legian 4* Deluxe Room

§ Singapore (26.04-29.04) Oasia Hotel Novena 4* Superior Room

Tarif / servicii sol: 840 euro/ persoana

Total tarif pachet/ persoana: 1830 euro/ persoana (cu toate discounturile aplicate)

Normal ca orice roman cu initiativa am ales sa caut si eu aceleasi cazari/avioane direct luate de catre mine. Spre surprinderea mea tariful oferit de [... agenție...] a fost cu doar 65euro peste ce gasisem eu de persoana dar am avut incluse transporturile de la si catre hoteluri si in plus 2 tururi de orase in Kuala Lumpur si Singapore (toate ar fi costat sigur peste 65euro).

Nu sunt si nu vreau sa fiu considerat o persoana care face reclama cuiva dar tot ce am scris a fost adevarat si in final foarte multumit de ei.

Acum revenind la sejur incep cu Kuala Lumpur.

Noi am avut transport dar era si varianta de taxi de la aeroport la hotel si bine ca am avut. Am platit si am ajuns cam in 45 minute.

Hotelul ok dar nu oau... 4* la ei poate in trecut, la noi as fi dat 3+ era situat central langa marele lor mall.

Excursia facuta cu un microbuz oferit de reprezentantul lor local a fost frumusica de initialializare in prima zi dar ne-ajutat sa-l cunoastem pe ghidul care ca orice asiatic si-a oferit pentru alta zi serviciile contra-cost.

Am vizitat orasul si vestitele turnuri Petronas. Am sarit agentia si l-am luat direct in urmatoare zi. Nu mai stiu exact excursiile, dar au cuprins destule printre care si palatul regal unde toti asiaticii isi faceau poze cu noi (ca la mare poze cu maimuta) sotia fiind blonda si eu foarte inalt eram ca doi oameni rupti din alta lume (gene bune cum spuneau ei), la o pestere mare in fata careia era o statuie hindu imensa aurita, intr-o zona unde maimutele curatate si fara paduchi se suiau pe tine sau pe masini si mancau din palme ca in final pe inserate la o zona cu resturante chinezesti unde pe inserate, te luau in barci si vedeai de pe fluviu licurici care luminau in copaci.

A treia zi am vizitat mallul cat am mai avut timp si am mers pe jos /cu metroul la un templu hindu foarte interesant.

La hotel ne-am relaxat la piscina si am mancat foarte bine la MD, iar la restaurantul asiatic am luat o data cina.

Am zburat apoi spre Bali. Un zbor scurt, ok cu cea mai mare companie low-cost a Asiei. La aeroport am fost luati de ghidul local si am fost transferati la hotel.

Despre Bali s-au scris deja destule dar noi in cele 7 zile am facut 2 excusii organizate cu ghidul care au costat 100dolari masina si ghidul pentru 4 persoane si am facut in total 750km cu microbuzul putand astfel sa vedem o multime de locatii din natura inlusiv jungla, dar si satele lor, plaje, teatru balinez (nu recomand) si bineinteles multe temple. In plus o zi am fost cu taxiul in zona lor de lux unde totul era foarte scump si foarte bine pazit. In rest plaja si relaxare.

Cele doua excursii au fost oau oau oau si le recomand tuturor.

Au avut extra o piata balineza din centrul insulei, mancare la un restaurant cu panorama deosebita - vulcanul activ, plimbare cu elefantul, fabrica de ciocolata eco, vestita cafea facuta din escremente de maimuta, show musical balinez + diverse ritualuri religioase (era sarbatoare in acea perioada), vestitul lan imens de orez unesco complet verde, plaja de surferi din Uluwatu. Recomand oricui acest ghid foarte amabil Suija si soferul lui care ne-a plimbat peste tot si a fost foarte amabil.

Excursiile au fost cu bon/factura iar ghidului ii placeau romanii.

Hotelul fost Ramada era pe plaja si avea 2 piscine, una mare si una de tip infinit mai mica din care priveai marea. Avea camere anti-tunami si 2 etaje. Era frumos si destul de luxos. Cam vechi la dotari si cu mici probleme la izolatie si insecte. Per total pentru pretul platit a fost foarte bun. Din pacate nu mai retin denumirile templelor dar pozele poate va vor ajuta.

Dupa zilele extraordinare cu soare si plaje diferite, precum si plimbare/distractie in zona cu baruri in ultima zi am ales sa ne relaxam la hotel si astfel am prin refluxul care a indepartat oceanul la peste 50m de primele zile. Parca asteptam un tunami.

Nu am mancar la vestitele restaurante cu fructe de mare, desi am fost langa ele pentru ca nu am vazut mare lucru in afara de multi chinezi cu platouri cu fructe de mare prajite pe tava sau la gratar si am preferat sa stam pe respectiva plaja sa urmarim apusul si avioanele.

Bali este un must din punctul meu de vedere in a lifetime. Am ramas cu gandul la Bali cum nu prea am ramas din alte locatii.

Next am zburat spre Singapore, ultima noastra destinatie unde am fost norocosi sa avem transport inclus la ce preturi erau. Am facut doar turul de oras inclus si in rest doar cu metroul.

Am vizitat gradina zoologica pentru panda, dar si parcul cu orhidee si zona chineza.

Singapore este unic in felul sau, este frumos noapte si activ ziua, este scump si curat, este denumit FINE CiTY pentru ca orice lucru negativ implica o amenda. Este facut cu cap si totul spre natura, o tara care fura marii an de an noi teritorii pentru ca este prea mic si creste non stop. Este prea scump pentru mine dar merita sa-l cezi chiar daca mananci mai mult fast-food. Am mers mult pe jos, dar si mult cu metroul si ne-am urcat in roata sa vedem orasul de sus pe inserate. Comparabil cu alte orase business pe mine m-au impresionat cladirile aranjate cu stil si eleganta lor, colaborat cu curatenia dar si organizarea lucrurilor.

In final ma declar super multumit de excursia facuta. Desi ne-a costat cat 2 sejururi cu familia la mare, consider ca a meritat si ca am ramas cu multe amintiri deosebite si poze de pus in rama. Imi doresc inca o excursie in Asia.

Trimis de patrick007 in 30.11.18 17:54:16
Validat / Publicat: 30.11.18 18:52:26

VIZUALIZĂRI: 1349 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (patrick007); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 KL - Geisha & treptele catre Templu Hindu intr-o mare pestere

[30.11.18 18:51:43]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Circuit Malaezia-Singapore-Indonezia, ASIA - CIRCUITE DIVERSE" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

§ Kuala Lumpur (17.04-20.04) Park Royal Kuala Lumpur 4* Deluxe Room

§ Bali (20.04 – 26.04) The Camakila Bali Legian 4* Deluxe Room

§ Singapore (26.04-29.04) Oasia Hotel Novena 4* Superior Room

Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca review.

Procedând astfel, ai avea ocazia ca prin notele şi evaluările proprii să contribui la o medie mai reprezentativă a acestor destinaţii.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII / REVIEW (se deschide într-o fereastră nouă).

NB: linkul poate fi găsit şi în pagina 1 a saitului - „SCRIE REVIEW”

[30.11.18 19:37:04]

[30.11.18 20:06:04]

Revin cu poze duminica. Suntem la Hadad Chalee si abia merge netul. Retea nu avem dar na datorita acestui lucru am avut timp sa scriu impresia din Asia. Merci

Dan&Ema
[30.11.18 22:09:37]

@patrick007:

Personal ma bucur mult ca ai postat acest articol acum cand strang informatii de detaliu despre vizitarea KL, care imi doresc imens sa se poata intampla anul viitor.

M-as fi bucurat sa detalieZi si mai mult spre informarea cititorilor interesati dar poate accepti sa indraznesc sa te caut pe PM in acest sens.

Bravo! Bravo! Bravo! Pentru destinatiile alese si ca ati facut aceasta investitie in Asia! ????

Numai de bine! ????

[30.11.18 22:46:28]

Vorbim incepand de luni.

CyA

Dana2008
[01.12.18 09:52:29]

@patrick007: FELICITĂRI pentru articol și pentru fotografiile minunate!

Mulțumesc frumos pentru că ai împărtășit cu noi experiența ta dintr-o destinație turistică mai greu accesibilă... mulți rămânem doar cu fotografiile postate de tine, de aceeea vrem mau multe imagini!!!

Templele budiste, natura cu munții, cascada unde oamenii se scaldă la bază, orezaria,costumele de la nunta tradițională, toate sunt deosebite.

Călătorii plăcute!

[01.12.18 21:31:55]

@patrick007: Frumoase amintiri! Cu astea ramanem. Felicitari, votat cu mare drag.

[04.12.18 11:50:57]

Exact la acest feeling am. ajuns si eu!! Cu asta ramanem!!! Ma bucur ca am. scris. aici pentru ca mi-au revenit multe amintiri

Dan&emma hai pe privat si va pot ajuta cu orice informatie

Dan&Ema, mishu, patrick007
Alte impresii din această RUBRICĂCircuit Malaezia-Singapore-Indonezia: