ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.09.2012
ÎNSCRIS: 29.04.10
SEP-2012

Vacanta Asia

M-am intors de cateva zile din vacanta si am zis ca este momentul sa scriu review-ul.

Prima oprire: Singapore via Doha (am zburat cu Quatar Airways) si dupa 2 zboruri de 5 si respectiv 8 ore, am ajuns la destinatie. Aeroportul este impresionant, mocheta pe jos, palmieri in interiorul aeroporului, foarte curat si foarte aerisit, nu stai la coada nici la bagaje, si nici la control pasapoarte. O prima impresie foarte buna. Din pacate nu a durat mult. Dupa ce ne-a scanat bagajele, un nene din aeroport ne-a intrebat daca avem tigari la noi. Ca niste oameni cinstiti, am zis ca da; ne-a trimis la un birou unde aveam 2 optiuni: fie lasam tigarile la ei, fie plateam pentru fiecare pachet cate 7 SGD (aprox 6 USD). Am ales o varianta de mijloc, pentru ca un pachet in Singapore costa aprox. 12 SGD. Aceeasi problema o aveam daca aduceam alcool. Am terminat si cu aeroporul, luam taxiul catre hotel. Taxiurile sunt foarte scumpe (ca orice in oras, dar asta aveam sa descoperim mai tarziu), de la aeroport pana la hotel - 15 km - 40 euro.

Am facut check-in-ul la hotel, dupa ce ne-am tiganit cu receptionista care ne mai cerea inca o data valoarea cazarii drept garantie (si care fie vorba intre noie oricum a fost exorbitanta) si am plecat sa ne plimbam. Noi am stat in centru, destul de aproape de Orchid Road, dar nu prea conteaza unde stai. Oricum la ora 22 se inchide totul, iar ca restaurante nu aveai prea multe optiuni (fie restaurante foarte scumpe, fie fast-food). Ultima noastra vacanta a fost in Thai, si sincera sa fiu am avut un soc sa dam pe o masa de 2 persoane mai mult de 100 de euro pentru un fel principal cu salata si niste bere.

De vizitat, am fost la Zoo care este foarte frumoasa, multe animale, parcul arata impecabil, daca mergi, stai o zi intreaga acolo. A doua zi am fost pe Insula Sentosa, am urcat cu Cable car-ul (un drum dus-intors - 29 SGD). Nu m-a impresionat nimic, era mai de copii, plaja artificiala si un acvariu apropiat de cel din Mamaia doar ca avea tunel. Cred ca este mai avantajos de luat busul turistic si trecut prin tot orasul.

Cam asta a fost experienta Singapore: un oras mai degraba business, extrem de scump, cu multe legi extreme (cu toate astea prostitutia este legala), foarte rece si fara nimic spectaculos.

Urmatoarea oprire: Bali

Cu multe asteptari, am aterizat in Bali. Am ajuns la hotel (un complex de vile chipurile de lux in Jimbarran), ne-am cazat si am inceput sa studiem camerele si in acelasi timp sa facem o lista cu probleme: camerele se vedea ca nu mai fusesera renovate de ceva timp, baile destul de insalubre, furnici pe veranda, o chiuveta care curgea. A doua zi i-am expus receptionistei problemele si a venit o armata de oameni de faca curat, urmand ca peste 2 zile sa ne arate alta vila, si daca ne place, sa facem schimb (ceea ce am si facut). Plaja in Bali nu are nimic exotic, si am fost in 3 locuri: in Jimbarran era un sat pescaresc, cu multe restaurante pe plaja, in Kuta era pentru surferi australieni, destul de aglomerat, lumea statea pe prosoape la plaja, nu erau multe locuri amenajate si in Nusa Dua, unde erau foarte multe resorturi mai scumpe pline de rusi, plajele curate, apa turcoaz, dar atmosfera mai de pensionari.

Am fost intr-o excursie pana la vulcan (dar nu am urcat, nu stiu daca se poate), pe drum am oprit la un templu, la o plantatie de cafea (unde a fost foarte frumos si am gustat faimoasa cafea Kopi Luwak) si la plantatiile de orez pe terase (un peisaj foarte frumos, desi nu avea o intindere foarte mare).

Eu una cred ca Bali nu este o destinatie unde sa margi la mare... mai degraba sa iti iei cazare in mijlocul junglei unde peisajul este mult mai frumos, dar asa nu vad cat ai putea sa stai la relaxare si masaj (eu una nu as rezista mai mult de 3 zile).

Ca o concluzie, Bali este o destinatie fumoasa, dar fara nimic spectaculos. In statiuni este foarte mare mizerie, multe gherete, infrastructura lasa de dorit (strabati insula - 90km- in 3 ore), multa saracie si niste preturi cam mari pentru ce ofera (o masa de 2 persoane este intre 50-120 euro). Bucataria balineza nu am remarcat-o, de obicei la restaurante serveau peste si fructe de mare la gratar cu diverse sosuri si orez.

Oprirea urmatoare: Kuala Lumpur

Am aterizat in KL fara niciun fel de asteptari. Aeroportul este la 50 km de oras si faci cam o ora pe drum. Cam o jumatate de ora mergi pe autostrada cu paduri de palmieri pe ambele parti. Orasul este cumva pe niste coline si arata foarte frumos. Am ajuns in centru fix la ora de varf si am cam fost prinsi in ambuteiaj. Hotelul a fost foarte frumos, bine amplasat (la 3 min de mers pana la Petronas Towers). Am iesit la plimbare si cladirile gigante te coplesesc, pur si simplu te ia durerea de gat in incercarea de a le vedea pana in varf. Toate au cel putin 25-30 de etaje si culmineaza cu Petronas - 88 etaje.

A doua zi am fost la gradina botanica, foarte frumoasa si bine intretinuta (este mai degraba un parc foarte frumos, dar fara banci).

Urmatoarea zi am urcat in Petronas (cu bilete cumprate cu o zi inainte - 20 euro/pers). Totul este foarte organizat, se cumpara bilete pentru o anumita ora, intra un anumit nr de persoane, te controleaza inainte ca la aeroport, iti scaneaza bagajul si nu faci nimic de capul tau. Dar imaginea de sus este... wow.

Ce mi-a mai placut in KL a fost varietatea de restaurante (de la italian, pana la japonez le gasesti pe toate), viata de noapte, agitatia orasului, nu ai cum sa te plictisesti. Ca preturi... rezonabil, cel putin la cazare sunt ok. Ca parti negative... taximestristii - nu dau drumul la ceas, tot timpul trebuie sa te tocmesti si oricum te pacalesc. Ca shopping nu mi s-a parut mai ieftin ca la noi, dar nici nu am batut magazinele, mai ales ca sunt malluri peste tot, toate foarte mari cu toate brandurile cunoscute si necunoscute.

Una peste alta, a fost o vacanta ok, de la care am avut probabil prea multe asteptari. Dintre destinatiile vazute, nu as recomanda decat KL, in rest... nu prea merita drumul si costul.

Sper ca am fost cat de cat coerenta (si nu am plictisit prea tare) si desi am dat multe revivew-uri negative, asta a fost pentru multi nu spun chestiile mai urate (tot timpul am trait cu impresia ca Bali este printre cele mai frumoase locuri din lume). Asta nu inseamna ca a fost o vacanta ratata, ci doar o experienta pe care daca nu as fi trait-o, as fi avut o conceptie gresita despre un loc.

Trimis de danadineata in 20.09.12 11:27:25
Validat / Publicat: 20.09.12 12:50:32
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CIRCUITE MULTI-ȚARĂ.

VIZUALIZĂRI: 5071 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danadineata); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere de la balcon in Singapore

webmaster [20.09.12 12:02:12] »

@danadineata, pe viitor n-ar fi rau sa desparti recomandarile de cazare de cele referitoare la zona vizitata.

S-ar obtine astfel o structurare mai buna a informatiei - despre cazare si despre zona/imprejurimi (cine cauta doar info despre cazare o gaseste mai eficient) si, nu in ultimul rand, notele acordate ar reflecta mai bine recomandarile despre cele doua "obiective" distincte (se intampla cateodata sa stai intr-un hotel pe care nu doresti sa-l recomanzi, dar zona sau orasul in sine ar merita cu totul alte note - sau viceversa).

De asemenea, te rugam sa ne spui si moneda declarata la pretul sejurului (EUR sau USD) si daca in suma respectiva a intrat doar trasport+cazare, sau reprezinta totalul banilor cheltuiti in sejur (deci inclusiv banii de buzunar). Multumim!

danadineata [20.09.12 12:22:28] »

Ok, am retinut

Suma este in euro si include doar cazare si transport.

Ca recomandare, nu prea recomand Singapore din cauza costului si a atmosferei din oras, Bali - nu as recomanda neaparat decat daca vrei sa vezi cum e, fara sa ai prea mari asteptari, iar KL - recomand, merita vazut.

Jupi [20.09.12 20:30:19] »

Poti sa ne spui cate ceva si despre conditiile de cazare? Multumesc!

danadineata [21.09.12 09:47:11] »

In Singapore am stat la Hotel Fairmont, este in centrul orasului, aproape de metrou. Foarte curat, camerele spatioase, cu balcon, baile au si cada si dus. Doar ca pe langa nu sunt foarte multe optiuni de mancare... se poate merge in China town la vreo 2 statii de metrou sau mai sunt cateva Fast food-uri (MC si Wendy's) si un fel de cantina pentru corporatisti care este deschisa non-stop si unde gasesti toate tipurile de mancare asiatica si la preturi foarte decente.

In Bali - Gending Kedis in Jimbarran - un complex de vile de 1-3 camere. Camerele nu pot sa spun ca aratau rau, aveu piscina, living (noi am schimbat camera de 2 cu una de 3), dar in camera de 2 mobilierul parea invechit, baile nu erau bine curatate. Vila de 3 camere are mult mai frumoasa, cu piscina mai mare, dar problema curateniei se vedea si aici (mai putin totusi). In rest, oamenii erau foarte prietenosi, daca le spuneai ca ai o problema in camera incercau sa o rezolve, dar eu as fi preferat sa nu avem probleme de la inceput si nu sa le tot zicem de fiecare data ce nemultumire avem. Ca distanta de plaja, erau 5 minute de mers cu masina, dar aveau ei masina care te ducea oricand voiai si acolo era o plaja privata unde puteai sa si bei ceva si sa mananci (mancarea foarte buna). De asemenea te mai duceau si la restaurante cu masina (dar te aduceau inapoi pana la 11 seara, ceea ce nu era nicio problema, tinand cont ca totul se cam inchidea la ora aia).

KL - Hotel Fraser - situat in centrul orasului - aproape de metrou (desi nu am mers niciodata cu el: P), si la 3 minute de Petronas. In jur aveai toate tipurile de restaurante la cel mult 5 minute de mers si la 20 de minute de mers erau mall-urile. Noi am stat la etajul 12, dar nu aveai view pentru ca erau foarte multe cladiri inalte in jur care iti blocau vederea (asta se intampla peste tot, nu prea ai cum sa vezi orasul de sus). Personalul a fost foarte amabil, ne-au ajutat daca voiam sa ajungem undeva. In camera aveai bucatarie complet utilata, toate electrocasnicele si vesela erau foarte curate si noi, baia foarte curata (si cada si dus), suficient de mare.

Dana

Pușcașu Marin [19.11.12 21:51:38] »

Ma bate gandul si pe mine la un circuit de genul asta, doar ca in loc de Singapore, as prefera Thailanda. Imi poti spune, te rog, daca ai fost pe cont propriu sau prin agentie?

Multumesc.

danadineata [20.11.12 09:40:14] »

Eu una nu recomand agentie... este mult mai scump si depinzi de un grup de persoane... nu poti sa stai mai mult timp intr-un loc daca iti place. Noi am facut comparatie la preturi, si cu agentia este si mai scump, stai si mai putin si hotelurile sunt si mai slabute.

Iti recomand cu toata inima Thailanda, chiar si in loc de Bali, sunt atatea insule... si in loc de Singapore sa alegi Bangkok, mult mai animat si ai si mai multe de vazut.

gosabucur [28.02.17 14:24:55] »

@danadineata: M-am intors dupa 36 de zile din Malaezia-Singapore-Thailanda, adica mai precis: KL, un oras interesant cu o infrastructura extraordinara. Metrou subteran si suspendat, monorail suspendat ce merge in principalele locuri din centru, trenuri rapide si curate, autocare de la lux la obisnuite. Si totul f. ieftin comparativ cu UE sau SUA chiar si Ro. In KL am stat la Corus, 4 *, cu piscina cu vedere la Petronas, cu 80Euro. Fara repros, . Am mai stat si la Sentral Brikfield, 3* in Little India, locatie foarte buna, camera OK pret 38E. Am vizitat si NU hotel, peste drum, mai curat, la fel de dotat, la 35 E. Am vazut ca Dana nu ai vizitat, Batu Cave, Bird Park, National Museum etc. Merita facut turul cu Hop on, of, si apoi coborit in locurile de interes. Si Petronas seara cu fantanile cantatoare, o vizita la Little India, China Town, Central Market, gradina zoologica, si bineinteles shoping si mancare... Dar nu pe fuga.

Din KL am plecat cu AeroTravel la Singapore. Autocare de mare lux, cu foltolii pat, masa, display in scaune etc. 20 Euro, si in 6-7 ore esti in Singapore. Orasul din viitor. Am stat la Robertson Quay cu 80E, cu pozitie f. buna, piscina, mic dejun, 3 *. Mic dar OK pt. Singapore. Marina Bay, gradinile din Marina Bay, cu spectacolul de lumini de la 20,00, cu constructii spectaculoase ce te transpuneau direct in Avatar, drumul dealungul raului spre Quay, Little India, si insula Sentosa sunt suficiente motice sa stay 4-5 zile acolo. Da restaurantele sunt scumpe, dar exista multe alte oportunitati de masa... Oricum o cafea nu e 5-6 Euro ca la Paris, iar hotelul Robertson de 3* a fost mult peste Imperial de 4* de la Londra de 125 E. Toti turistii cauta vestigii ale trecutului pe unde merg, in Singapore arunci o privire spre viitor. Intorsi in KL, dupa 2 zile am plecat spre Cameron Highlands, adica la munte. Hotel de 4* Heritage Cameron, cu 60E. Cam obosit dar OK, la standard. Excursii deosebite prin padurea tropicala, plantatii de ceai, ferme de fluturi etc. Restaurante f. bune, si ieftine atmosfera asiatica. Merita 2-3 zile, mai ales pt. excursii. De acolo am plecat spre Langkawi-insula exotica a Malaesyei. Traseul a fost, pina la Penang cu autocarul si apoi 3 ore cu vaporul. Am stat 5 zile in Ocean View resort. Merita, f. frumos. Era bine ca doar Europenii stateau la plaja la piscina f. mare si bine plasata. Chinezii, vin dupa 17, ca sa nu se innegreasca iar malay, arabi sau indieni mai deloc desi erau in resort. Am trandavit, cu o singura iesire in oras (cu taxi), si am plecat pe mare spre Koh Lipe, insula paradisiaca in S Thailandei. Dupa 2 ore pe mare, am cumparat vizele direct pe plaja. Hotelul nostru era chiar pe plaja. Pt 80 E, aveam o camera standard. Chiar prea standard. Fara TV, frigider, si la parter. Dupa ceva discutii peste 2 zile ne am mutat la etaj. Aici era muuuult mai bine, desi camera era la fel. Insa insula face toti banii. Atmosfera power flower, plaje (4 pt. ca insula e f. mica) superbe, padure tropicala, apa turcoaz cu nisip alb, mancare f. buna etc. Turisti f. multi din Europa, care faceau 2-3 escale sa ajunga aici, si plateau multi bani si reveneau, reveneau... Erau si resorturi de vis, ca vecinii Mali- cu 175 E/noapte, dar pe aceeasi plaja. Pe insula este doar 1 strada pietonala, dar suficient sa nu te plictisesti 2 saptamani. Baruri, muzica, snorkeling sau diving, mancare pt. toate buzunarele etc.

Sigur v-om reveni, desi e scump si departe si v-om sta 17 zile si nu 7 ca acum. Apoi ne-am intors in Langkawi, la plaja centrala la un hotel de 25 Euro, fara mic dejun. Ultra central, cu piscina OK, destul de confortabil. Primul lucru am chemat curatenia, am dat 10 Myr (1 Myr= 1 Leu) si am cerut sa ne schimbe, toate cearceafurile, prosoapele, etc cu unele noi, sa ne aduca umerase in plus etc. Landcons, e OK pt. cat dai si il poti upgrada cu putini bani. Daca mergeti acolo cereti camerele de la bungalouri si nu din hotel. F. linistite cu vedere la piscina, mese, terasa etc. Plaja mare, era chiar f. mare si semana cu Mamaia, asa ca 2 zile am facut excursii si 2 zile am stat la piscina si cumparaturi mici. Multe, multe free shop-uri, cu bautura, tigari, valize, ochelari etc... f. ieftine. Si magazine cu art craft, f. f. dragute. Excursia cu Cable Car a fost grozava, cu tot ce a urmat in Orietal Village, iar Excursia la Mangrove River a fost suuper. Dupa Langkawi ne-am intors la Corus in KL, unde am colindat prin Bukit Bitang, am lenevit la piscina si ne-am bucurat de viata.

Dupa 36 de zile am ajuns acasa, unde in 2 zile am racit ca lumea. Acum ne refacem.

Tips: cautati reducerile de pe Qatar. Noi am prin bilete cu cu 525E/persoana, insa la 1 luna am gasit o promotie Buc- Singapore 504 Euro/2 persoane. Faceti rezervari pe net din timp, si la hotel direct daca se poate. Economisiti 20-25%. In Malaesya, Singapore chiar si Thailanda nu beti vin sau bere (cu exceptia Langkawi). Beti sucuri naturale-mango, guava, liichi etc. si daca vreti le puteti "boteza" cu rom sau votka locala, f. ieftina la magazine inraioanele speciale. Nu carati haine si bagaje multe. Puteti cumpara acolo, si mai ieftin si mai bun-inclusiv medicamente uzuale. Tocmiti-va oriunde se poate. Atentie la taxi, stabiliti clar de la inceput. Aceste tari sunt cu 20-50 ani avans fata de noi, ca infrastructura si viata, insa sunt altfel decat noi. Malay sunt musulmani, chinezii bogati si aroganti, indienii simpatici si alunecosi, fiecare trebuie inteles si respectat. Sigur ma voi duce si a 3-a oara, insa acum in KL-Borneo (Surawak) in jungla- si neaparat Koh Lipe. Drumul si cazarile, ne-au costat 3000E/2 persoane- adica tot atat cat cheltuie ai nostri pe 7-8 zile prin Europa.

danadineata [28.02.17 14:36:13] »

Ce vacanta maaare!! Te invidiez putin . Foarte frumos, am retrait un pic din vacanta .

webmasterX [28.02.17 14:44:22] »

@gosabucur: Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

gosabucur [02.03.17 12:34:31] »

@webmasterX: il puteti muta la rubrica respectiva. Multumesc

danadineata, gosabucur, Jupi, Pușcașu Marin
Alte impresii din această RUBRICĂCircuit Malaezia-Singapore-Indonezia: