ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.10.2018
DIN: Pitesti
ÎNSCRIS: 03.08.12
OCT-2018

Hotel Valentino *** Mioveni Arges

Având un eveniment fericit în familie, a trebuit sa iau o cazare în orasul Mioveni, Arges la hotelul Valentino de 3 stele.

Acest hotel e amplasat la intrarea în oras, vis-à-vis de statia OMV, chiar la poalele dealului pe platoul caruia e amplasata uzina Automobile Dacia. Orasul Mioveni e amplasat la 15 km nord-est de municipiul Pitesti, pe soseaua DN 73D, pe malul stâng al râului Doamnei. Din componenta orasului fac parte si satele Clucereasa, Colibasi, Fagetu si Racovita. În Racovita se construieste un spital nou-nout ce este un obiectiv al primariei orasului Mioveni si care se bazeaza în mare parte pe taxele si impozitele platite de Automobile Dacia.

Prin Clucereasa trece soseaua DN73 si face legatura dintre Pitesti-Câmpulung-Brasov via Rucar-Moieciu-Bran, drum refacut, iar prin Mioveni si satul Colibasi trece DN73D ce se uneste cu DN73 în Maracineni. Aceasta sosea DN73D trece chiar prin centrul orasului ca o axa si este într-o stare, nici nu stiu cum sa o descriu, ondulata, denivelata, cârpita si supra cârpita si cu guri de canal pe axa soselei, oricum se circula cu viteza mica si exista o disputa între cei de la Drumuri ce spun ca soseaua e a lor dar nu o repara (ca doar nu are gropi!) si primaria orasului ce si-ar dori o sosea cu asfalt de calitate si plan întins.

Sa revenim la subiectul acestui articol, Valentino este un hotel de 3 stele, dispune de 9 camere duble si 2 apartamente, restaurant la parter, terasa si o mica parcare în curtea hotelului. Am primit cheia camerei si cartela de activare pentru curentul electric. Am stat într-un apartament alcatuit dintr-o camera de zi cu balcon, dotata cu o canapea, doua fotolii, o masuta, un birou pe care e asezat un TV LCD. Pe dreapta e dormitorul cu pat matrimonial dar camera nu are fereastra. Din dormitor se intra în baie, o baie dotata ca de 4 stele: cada cu hidromasaj, bideu, ambient de bun gust, consumabile (sapun, gel de dus, hârtia nici nu mai trebuie pomenita ca doar e obligatorie). Din camera de zi este acces printr-o usa pliabila catre o debara unde cobori doua trepte si gasesti minifrigiderul, deasupra este un raft de depozitare pentru perne si pilote suplimentare si pe dreapta o oglinda mare pentru o privire de ansamblu.

Lenjeria buna si prosoapele curate. Aer conditionat, în camera era caldura pe timpul noptii. În balcon doar o scrumiera si ai parte de vedere spre sigla Dacia de pe deal.

Ca o facilitate, camerele duble au si varianta cu paturi twin unite si se pot închiria si în regim de single. Restaurantul e la parter, alaturi e receptia hotelului, terasa e în fata intrarii si în partea laterala stânga cu umbrele gen pavilion cu scaune si canapele din ratan cu perne pentru confort. Pe partile laterale ale curtii sunt flori si siluete de tui.

Restaurantul are si oferte:

• mic dejun preferat în functie de doleantele clientului,

• meniu business oferit de luni pâna vineri constând în ciorba, fel principal cu garnitura, salata si chifle/pâine la pretul de 15 lei. De foarte multe ori comandam acest meniu business, sunam la restaurant si dam comanda pentru ora 11-11.30 si un curier ne aduce mâncarea calda în casolete la poarta uzinei. Se poate comanda si separat, fie doar ciorba, fie doar fel principal.

Tarifele sunt: camera single 140 lei, dubla 165 lei, apartament 185 lei. Toate tarifele includ mic dejun în valoare de 15 lei/persoana, asa scrie pe site… Dar eu când am predat cheia a doua zi nici macar nu am fost întrebata de micul dejun si m-am grabit sa plec. Camera a fost achitata de nepotul meu.

Calatorule, de esti în trecere prin zona si ai nevoie sa înnoptezi pe undeva nu ocoli acest hotel, e rezonabil la serviciile oferite. Însa nu îl recomand pentru weekend-urile când sunt nunti, botezuri, galagia din restaurant se aude în camera. Mai bine întrebati la receptie daca au evenimente în restaurant.

« Mergeti cu bine, cu sanatate, în vremurile care vor veni! » urare getica straveche.

Trimis de Yolanda in 26.10.18 17:51:45
Validat / Publicat: 26.10.18 23:27:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PITEȘTI.

VIZUALIZĂRI: 447 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P10 se zareste sigla DACIA printre vegetatie
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20000 PMA (din 20 voturi)

[26.10.18 23:26:54]

Mutat în rubrica "Valentino Hotel [Mioveni], PITEȘTI" (nou-creată pe sait)

YolandaAUTOR REVIEW
[27.10.18 18:02:20]

@webmasterX: Da, e ok.

Multumesc.

[27.10.18 23:02:54]

@Yolanda: O recomandare buna, felicitari, votat cu mare drag.

YolandaAUTOR REVIEW
[30.10.18 07:05:51]

@mishu: multumesc de vizita si vot!

mishu, Yolanda, Zoazore