ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.10.2018
AUG-2018
PREȚ 700 euro ?
2 AD. + 2 COPII -- v: 8 și 11 ani

La plajă în zona Bari

AFA RECOMANDĂ: Pentru transfer Aeroport - Hotel (Roma) și/sau tururi turistice ale Romei / Vaticanului - recomandăm www.ghidroma.com
  • Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. 0039 324 981 3672
  • La plajă la Bari

TIPĂREȘTE URM de aici

Mai vizitasem Bari și împrejurimile în iunie 2016 într-o escapadă de weekend în doi. Ne plăcuseră locurile dar și stilul de viață „dolce” al acestor italieni. Vara aceasta însă, ne-am hotărât să mergem împreună cu fetele noastre prin acele locuri. Când au văzut fotografiile făcute de noi pe acolo au fost foarte încântate. Nu am vrut să „mărșăluim” de la un obiectiv la altul așa că am considerat că cinci zile vor fi suficiente pentru tot ce ne propusesem să le arătăm: plaje stâncoase, mare turcoaz, arbori de măslin, cactuși cu fructe, locuințe pe stânci și căsuțe ca-n desenele animate.

Aveam concediu în august și ne așteptam la aglomerație pe la obiective dar pustiu în celelalte locuri și căldură mare peste tot.

Data de plecare: 15 august—sărbătoare în România, sărbătoare și în Italia. Am plecat cu avionul din București la orele prânzului însoțiți de soare și bună dispoziție. După numai o oră și jumătate, la aterizarea avionului în aeroportul din Bari, buna dispoziție a început să pălească. Ne-a întâmpinat acolo o vreme bizară, complet nepotrivită pentru vacanță: nori fumurii, vânt puternic și un aer cald și umed. Când am ieșit din aeroport a început să picure... Am urcat în autobuzul 16 spre Bari și după mai bine de jumătate de oră am coborât în fața Gării Bari Centrale pe o ploaie torențială... Atunci m-am bucurat că am ales cazarea la un B&B din apropierea gării. Până ne-am cazat și ne-am schimbat hainele ude, s-a oprit și ploaia și ne-a mai revenit buna dispoziție. Am ieșit să admirăm orașul după ploaie și căutăm un loc unde să mâncăm. Dar, fiind zi de sărbătoare pentru italieni (Ferragosto), erau deschise doar kebaberiile. Și MacDonald’s. Evident fetele au ales să mâncăm la MacDonald’s.

A doua zi dimineața, norii dispăruseră așa că ne-am hotărât să vedem cum arată plaja din Bari. Am luat autobuzul 12 din fața Gării Centrale. Prețul unui bilet de călătorie este de 1 euro. Copiii cu vârste de până la 10 ani călătoresc gratuit. Autobuzul ne-a lăsat în fața plajei „Pane e Pomodoro”, plaja municipală, mică dar îngrijită, cu dușuri și vestiare gratuite. Erau și localnici și turiști. Unii veniți cu scaune și mese pliante, cu mâncare și băutură, alții doar cu prosopul, făceau o baie în mare și plecau. Plaja are nisip fin, intrare lină în mare, iar la vreo 100 de metri se găsește o insuliță la care poți ajunge mergând în picioare prin apă. Apa mării era limpede, dar nu turcoaz cum îmi aminteam eu. Mai târziu, am înțeles de ce. Printr-un megafon eram anunțați că, în urma unor teste făcute după furtuna de ieri, apa nu este recomandată scăldatului. Cam asta ne tradusese în engleză un italian vecin de prosop cu noi. Astfel, ne-am scurtat ziua de plajă (oricum soarele devenise prea puternic) și ne-am pornit spre Alberobello să admirăm căsuțele trulli. Așa a început aventura familiei în Bari. Începutul nu a fost tocmai bun, dar mai aveam multe de experimentat în Puglia.

Citește și CONTINUAREA aici

Trimis de istvana in 23.10.18 16:27:25
    Validat / Publicat: 23.10.18 18:08:18
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA. A mai fost în/la: Lombardia, Calabria, Puglia

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (istvana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

webmaster39 [23.10.18 18:07:44] »

m-am bucurat că am ales cazarea la un B&B din apropierea gării

- Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

webmasterX [04.09.19 19:03:31] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica «La plajă în zona Bari» (nou-creată, între timp, pe sait)

[Rubrica inițială: Descoperă Bari și împrejurimile]