ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.09.2019
ÎNSCRIS: 29.01.08
AUG-2019

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 7 MIN

În august la mare în Italia la nord de Bari (1)

Dacă nu am avut... bani... de Mamaia am plecat in Italia la mare. De obicei nu merg in vacanță în varf de sezon, mai ales la mare dar de data asta am facut o exceptie, ex - Hai la mare in varf de sezon - si m-am conformat, adica hai sa fie si in varf de sezon si pe deasupra si Italia sa vedem ce au aia in sezon si nu avem si noi.

Ce am descoperit ca aia nu au preturi de Mamaia in sezon, ai loc la plaja cu sezlong cu plata sau ai la intrare o plaja fff lunga fara plata dar atentie aici scrie clar... nu exista salvamar... pe plaja fara plata dar intrarea e ca la Mamaia, intri mult spre mare si apa e mica, asta la una din plaje care in august e aproape goala, ai loc unde vrei sa pui umbrela daca o ai, daca nu o ai - ca ai venit la mare in Italia cu Lowcost - atunci iti cumperi de acolo si umbrela daca nu vrei in zona cu plata, asta e valabil in Barletta nu in Trani acolo e alta poveste.

Transport spre mare zona Bari nord si retur din Timișoara

Părerea mea, cel mai usor să ajungi undeva la mare in Italia din Timișoara e in zona Bari si o iei spre sud sau spre nord,

in decembrie anul trecut am fost mai la sud de Bari in Monopoli si Polignano A Mare, de data asta am mers putin spre nord in doua destinatii mai putin cunoscute romanilor alese pe principiul aici nu am fost si hai sa vedem si ceva mai putin vizitat/recomandat de turiștii de la noi.

Plecarea din Timișoara pe la 11 si sosire la Bari dupa fix o oră de zbor. Din aeroport autobuz local spre Bari centrale adica gara centrală la prețul de 1 euro, biletul se cumpară de sus din aeroport din librărie, dacă îl achizitionati de la șofer costă 1.5 euro dar riscati să nu aibă bilete, dacă vreti altfel cu taxi plătiti de 20 de ori mai mult si tot acolo ajungeti dar nu ati mers cu autobuzul ati mers cu limuzina. Cum iesiti din aeroport statia de autobuz e la stanga.

Destinațiile alese au fost Trani si Barletta.

Dupa ce am ajuns in gara centrală am achizitionat bilet spre Trani de la automat, plata cu card la pretul de 3.20 euro, trenul circula din jumate in jumate ora, atentie trenul personal denumit regio tren de stat. lefrecce.it/B2CWeb/search ... ID=CfnVGMZwkuB3

După sejurul aici am plecat mai departe spre urmatoarea destinatie, pana acolo trenul face aproximativ 8 minute tot tren regio acelasi traseu din Bari dar urmatoarea statie, am vrut si aici in Barletta sa stau cateva zile nu doar o zi vizitata din Trani si seara inapoi. Pret bilet 1.1 euro sens. Biletele se valideaza la automat inainte de urcarea in tren.

Și in Trani si in Barletta am mers pe jos fiind statiuni mai mici, ex de la gară pana la cazare aproximativ 20 minute la ambele cazari distanta pe jos de la gara.

Cum merge trenul de stat adica regio (personalul) cu 100 km la oră, totul e organizat, curat si civilizat, trenurile regio circulă la fiecare jumate de oră sunt aproape pline de călători, multi prezintă la conductor telefonul care la randul lui il verifica pe tabletă.

Cate ore face trenul Timisoara - Mangalia? cu ce viteză merge pe distanta Timișoara - București? Are conductorul (nașu) tabletă? sau înca găureste biletele?

Am plecat de acasa din Timișoara din fata locuintei in jurul orei 8 dimineata spre aeroport si dupa ora 14 eram la cazare in Trani.

Retur

Plecare dimineata din Barletta de la cazare, cheile le-am lasat in camera si am tras usa, se inchide automat si am plecat spre gara pentru trenul de Bari.

Pret bilet tren regio 4.30 euro, circula la fiecare jumate ora, mai departe spre aeroport 1 euro cu autobuzul local, am cumparat bilelele de la sosire sau le cumparati din zona de plecare a autobuzului, aici e autogara centrală.

Zborul spre casa cu sosire dupa aproximativ o ora in Timișoara.

Timișoara aeroport cu autobuz local pana in zona Bastion pret 0.50 centi (2.5 lei) cu bilet achizitionat din aeroport sau plata in autobuz cu card bancar sau plata cu telefonul din aplicatie.

Cu taxiul aproximativ 50 lei, cu Uber tot aproximativ 50 lei.

Pretul biletului de autobuz Aeroport Bari pana in Bari Centrale (gara) e unul din cele mai mici din Italia (nu si România vezi Timisoara centru - aeroport 0.50 centi) 1 euro sens, in Sicilia Catania autobuzul pană in centru costă 4 euro, in Bologna autobuzul de la aeroport costă 6 euro si tot asa. Ca si traseu, distanta toate sunt sub Timișoara aeroport -Centru Bastion.

Am vrut la mare si am ajuns in Italia datorită faptului că din Timișoara pană la marea noastră cu trenul faci peste 14 ore, cu masina e mai complicat si mult mai obositor, cu avionul??? nu se poate, la tren si daca vrei cu cateva zile inainte nu gasesti locuri.

La Mamaia in august preturile sunt mult peste Italia zona de langa Bari unde am fost acum, aici ma refer la a echivala pretul platit de mine in aceasta vacanta pe cazare ultracentral in statiune langa Bari si daca as fi avut asa ceva la Mamaia nu mai la sud spre Mangalia.

Per total bine spre foarte bine cu specificatia ca spre final adica ultimele zile a fost prea cald si dimineata plecam la mare pe la 8 - 8.30 maxim 2 ore si seara a doua tura plecam spre mare la 7 seara ca era prea cald, ziua pe la pranz putina lume in zonele centrale ale statiunilor, ... siesta... e de vina, seara incepe aglomeratia cam de la ora 9 si tine pana dupa ora 2 noaptea, lume multa la plimbare indiferent de varsta familii cu copii mici in carucior pana la persoane in vârstă asta până la ore foarte mici ex după doua noaptea.

Tot felul de spectacole si unele procesiuni religioase pe faleza sau in parc tot asa tarziu noaptea indiferent ca e zi de duminica sau luni sau marti tot asa plin e pe strada noaptea tarziu si ziua lume putină.

Trani si Barletta doua statiuni putin mai la nord de Bari total diferite una de alta, pana inainte de a ajunge la Trani credeam ca Monopoli si Polignano A Mare sunt statiuni mai frumoase, dupa vizita aici pentru mine Trani trece pe primul loc. Barletta e altceva. In Trani te duci sa vizitezi, in Barleta sa faci baie in mare dar si sa vezi noaptea zona catedralei.

Limba Italiană e cu dialect si patriotismul in zona cam dă pe afară, oare e de bine?

Depinde si ce se intelege prin termenul patriotism. Limba engleză există doar la centrul infoturist si la receptia cazarilor in rest nu, cred ca e corect si normal.

Români in zonă, am văzut doar putini in zona plajei din Barletta.

Pret bilet avion lowcost Wizz 640 lei doua persoane dus intors achizitionate cu 10 zile inainte de plecare fara bagaj. Aceleasi bilete achizitionate cu o lună inainte in decembrie tot Bari dus intors 200 lei doua persoane, trebuie tinut cont că acum a fost august si achizitia a fost cu putine zile inainte.

Dus intors Timișoara - Mangalia cu trenul ar fi costat mai mult dar cu 10 zile inainte nu as mai fi gasit locuri la tren. Se vede concurenta una e Mamaia si alta e in sudul Italiei. In sudul Italiei pe strada si pe sosele plin de masini mici si foarte mici.

Am ajuns acasa in Timișoara in aeroport la intrare la coadă la control buletine/pasapoarte o doamnă cam la 30 si ceva de ani cu un copil mic de mână spune in gura mare... Vai ce pute aici!

Unora le pute România când ajung aici venind sau revenind acasă de pe alte meleaguri asa zis mai civilizate.

Persoana respectivă inca vorbea bine limba română.

In avion proportia celor ce vorbeau româna sau italiana era cam egala, multi italieni care nu stiau limba româna, de unde am stiut ca nu stiu limba româna? am asistat la discutii intre persoanele respective si personalul de servire din avion. la plecare din Bari acolo erau peste 33 de grade temperatura. Cred ca la peste 33 grade celsius la fel transpiră si italienii si românii indiferent cât de mult se parfumează unii sau altii.

Cine vrea la mare si plajă in Bari gaseste si acolo o plaja mai mică, cum se ajunge acolo? Se merge din zona Bari Centrale (gara) spre zona de mare (cam 20 minute pe jos) adica Lungomare in zona pietei de peste, se face la dreapta pe faleza si după aproximativ 2 km se ajunge la o plaja mica cu nisip si se poate face si baie si plaja in Bari, asta daca vrei la baie in oras in Bari.

Vacantă la mare! Va urma descrierea celor doua destinatii.

Trimis de Nicu in 04.09.19 18:43:22
    Validat / Publicat: 04.09.19 19:33:24
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA. A mai fost în/la: Sicilia, Nordul Italiei, Bari, Cesenatico, Rimini, Milano, Este, Venetia, etc

VIZUALIZĂRI: 5534 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P02 Trani, la plimbare

[04.09.19 19:32:59]

Mutat în rubrica "La plajă în zona Bari, BARI" (nou-creată pe sait)

nicole33
    [04.09.19 22:06:30]

@Nicu:

Dacă nu am avut... bani... de Mamaia am plecat in Italia la mare.

La prima vedere sună hilar, dar este trist şi al naibii de adevărat.

Şi eu procedez la fel plecând în vacanţă oriunde văd cu ochii pe hartă, la preţuri corecte şi de bun simţ, în loc să merg cu voucher-ul la Mamaia pentru maxim două-trei zile.

Mi se pare foarte ok, condiţii pentru fiecare buzunar. Cu stratul de alge nu prea m-aş împăca, dar, în fine.

Mă surprinde însă lipsa aglomeraţiei de pe plajă, vorbind totuşi de luna august, când la noi nu ai loc nici în mare darămite pe plajă

RoxanaGRS
    [05.09.19 11:48:26]

Am studiat și eu zona respectivă Trani și Barleta, când am fost în excursie în Puglia. Asta pentru că nu-mi convenea plaja din Bari, iar despre Polignano a Mare și Monopoli, ce să mai spun, că acolo plaja lipsea cu desăvârșire, sau, mă rog, ceea ce era sub denumirea asta, mie nu mi se părea plajă. Până la urmă am ajuns și mai la nord, la Vieste, pentru că vroiam ceva mai sălbatic, dar acolo nu se poate ajunge fără mașină.

Frumoase pozele. Felicitări pentru excursie!

Zona la nord de Bari e o zonă mai puțin comercială și mai nefițoasă. De aici prețurile mai mici, lipsa aglomerației și necunoașterea englezei. De aia nici nu trebuie să o compari cu Mamaia. Mamaia lor e pe la Rimini sau San Remo pe coasta cealaltă.

Jimmy1
    [05.09.19 12:30:25]

Foarte bine structurat, de reținut pentru viitor. Dar îmi pare rău să spun că doamna cu copilul avea dreptate. Nu România îi puțea, ci toaleta din aeroportul Timișoara. De la Pleșu am înțeles că mai sunt și alte aeroporturi cu problema asta primitivă și, se pare, fără leac la noi.

NicuAUTOR REVIEW
    [05.09.19 15:13:48]

@ Jimmy1

La doamna respectiva (daca se poate spune doamnă la așa ceva) îi puțea România, faza se petrecea inainte de control pașapoarte, în zona respectivă nu sunt toalete, alea sunt după, la ieșire, am fost anul ăsta de vreo cinci ori în aeroportul din TM și toaleta arăta decent, sunt acolo alte lipsuri dar nu toaleta, ex zona de plecari e ff înghesuită.

Se vedea de la distanța că nu îi făcea plăcere că a ajuns in România și trebuia să se manifeste cumva. Sunt foarte mulți de felul ăsta.

Asta e părerea mea și am văzut comportamentul unui român ajuns acasa venind din... așa zisa lume civilizată...

Fiecare cu părerea lui toți avem dreptul la o opinie dar atitudinea respectivei persoane a fost... putin spus scandaloasa.

@ RoxanaGRS

Plajă buna e in Barletta în Trani e mai mult de vizitat e și acolo o plaja dar cu pietre e mai dificil cu intratul in apa dar era lume multă pe plaja aia.

@ nicole33

Pînă acum nu am văzut nici unde în august în vîrf de sezon o plajă la mare undeva cu așa lume puțină și la liber fără plată. După plaja asta urmau zonele cu plată pe sectoare. Asta e una din plajele la liber, mai sunt destule intercalate intre plajele cu plată. Și plajele astea sunt curățate seara.

Jimmy1, Nicu, RoxanaGRS
    Alte impresii din această RUBRICĂLa plajă în zona Bari: