ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.09.2018
SEP-2018
PREȚ SEJUR 1190 ?

la PMM* = 44 USD

Marriott Beach Resort Hurghada5

NB: Articol selectat ca fiind „de interes editorial crescut— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă; — (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii. Voturile FB/FU, B/U sunt de valori semnificativ mai mari.

O vacanta minunta la Marriott Beach Resort

După multe review-uri cu opinii diferite despre hotelurile din Hurghada, am mers cu anumite rețineri în acest concediu, dar până la urmă totul a fost perfect la acest hotel. După un zbor de 3 ore și 30 de minute din Cluj, am ajuns în aeroportul din Hurghada la ora 14:00 ora locală, am fost preluați de tour-operatorul nostru de la aeroport cu un microbuz și duși la hotel. Hotelul Marriott se află la aproximativ 15 minute de aeroport, deci nu a fost o călătorie lungă.

Am ajuns la recepția hotelului, bagajele ne-au fost preluate direct din microbuz de către bellboy, și am înmânat voucherele de cazare și pasaportele, în care am pus un mic bacșiș pentru a ne asigura că o să avem o cameră frumoasă, ceea ce am și primit. Chiar dacă este un hotel clasat în "Category 2" conform standardelor Marriott, hotelul arată impecabil și personalul este extrem de atent la toate detalile. Am fost serviți cu un pahar de suc de ananas până s-au facut formalittățile de check -in, iar apoi am fost conduși în cameră de către un angajat foarte amabil al hotelului care ne-a prezentat camera.

Am avut rezervare pentru o cameră delux cu vedere la mare, cea ce am și primit. Camera, aflată la etajul 4, avea o priveliște superbă spre mare și foarte încăpătoare (aproximativ 35 mp). Curățenia în cameră era impecabilă, și pe tot parcurul sejurului nu am avut nici un reproș la adresa modului în care s-a facut curățenia în camera, dimpotrivă, de fiecare dată găseam totul foarte bine aranjat, prosoape noi. Mobilierul nu era nou, dar foarte bine îngrijit și se observa calitatea și eleganța detalilor.

Resortul nu este extrem de mare, este compact, hotelul find compus dintr-un corp principal de cazare și restaurante care este pe partea cu marea, și un al doilea corp pentru health&spa, terenuri de tenis și squash și sală de forță care este pe partea opusă, iar trecerea se face pe un mini-pod pe deasupra drumului, dar acolo nu am fost. Corpul principal are o curte interioară foarte draguță cu un bar care funcționează de la ora 16:00 până la 23:00. Menționez că în cadrul regimului All-Inclusiv se pot comanda de la toate barurile cocktail-uri, răcoritoare la doză (gama Pepsi), bere Stella la doză, apă plată și minerală.

Toate cele trei mese principale se iau în restaurantul principal Shoruk care are și o terasă frumoasă cu vedere la mare. Mâncarea a fost foarte diversificată și gustoasă, în fiecare seară fiind câte un fel special (ex. fructe de mare, sushi, tradițional), pe lângă preparatele pe care le găseai tot timpul, dar care de asemenea erau foarte diversificate. În 7 zile cred că nu am reușit să gust toate preparatele :)

Plaja este extrem de cochetă, șezlongurile și umbrelele sunt suficiente și se găsesc libere la orice oră. Nisipul este fin, și adâncimea apei crește treptat, până spre insula artificială care e la aproximativ 100 de metri de mal. Pe lângă insulă se poate face snorkling, sunt o mulțime de pești, chiar și corali. De asemenea într-o zi am surprins o țestoasă uriașă în apropierea insuliței. Există un bar atât pe insulă cât și pe plajă, care servește băuturi, dar sunt și ospătari pe plajă care iți pot aduce direct la șezlong. În fiecare seară pe insulă există un show tematic (dansuri orientale, muzică live etc) între orele 21.00 și 23.00. De asemenea echipa de animație desfășoară o mulțime de activități pe parcursul zilei: aqua gym, yoga, volei.

Per total a fost o excursie foarte reușită și recomand cu drag și încredere acest hotel. O să revin cu un review despre excursile făcute și în împrejurimile orașului Hurghada.

Citește și CONTINUAREA aici

Trimis de cata2106 in 25.09.18 20:37:09
Validat / Publicat: 26.09.18 08:28:09
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cata2106); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.
P10 Plaja

Puteți VOTA acest articol: voturi de valoare mărită

• rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 44.00 USD pe cameră

webmasterX [25.09.18 21:11:33] »

@cata2106: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

cata2106 [25.09.18 21:22:18] »

@webmasterX: da, este ok!

webmaster [26.09.18 09:01:53] »

cata2106