ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.09.2018
ÎNSCRIS: 16.04.12
STATUS: PREMIUM
JUL-2018
2 AD. + 1 COPII -- v: 12

Descoperă Srebrno Jezero (Silver Lake)

Srebrno Jezero (Silver Lake)

TIPĂREȘTE URM de aici

Srebrno Jezero (Silver Lake) - este o statiune renumita in Serbia foarte aproape de granita cu Romania, asa ca banatenii din Caras-Severin si Timis o asalteaza in weekendurile de vara si unde conditiile sunt mult mai bune decat ceea ce gasim in zona noastra.

Ca sa ajungi aici treci vama pe la Naidas, intri in Biserica Alba si de aici treci Dunarea cu bacul si dupa cateva zeci de min ajungi la Lacul de Argint, asa cum este cunoscut.

Aici se poate face plajă, baie, sau sa mergi cu hidrobicicleta pe lac, plaja este amenajată cu pieticele mici, dar acestea nu deranjează la mers, apa este calda. De asemenea pe lac se poate pescui fara probleme, nimeni nu te intreaba de autorizatii etc etc.

In jurul lacului sunt este o alee de promenada pe care te poti plimba, aceasta fiind plina cu "tarabe" de unde poti cumpara iverse suveniruri sau sa mananci cate o placinta.

Pe marginea lacului sunt o sumedenie de terase unde se poate manca, preturile fiind ca de statiune, putin mai piperate fata de celelalte locuri din zona.

Am ales sa schimbam terasele de fiecare data pentru a putea degusta diferitele mancaruri si pentru a observa cum se comporta vecinii nostri cu noi, romanii. Peste tot am fost intampinati cu zambetul pe buze, din pacate foarte putini sarbi vorbesc engleza (aici un mare minus) dar ne-am descurcat deoarece cam toate terasele aveau cate un chelner/ospatar roman... asta datorita fluxului mare de romani. Mancarea foarte gustoasa si muuuulta.

Cazarea era de la 20-40 euro/noapte, in functie de amplasamentul pensiunilor. Marea majoritte acceptau si plata cu cardul dar cel mai convenabil era sa avem moneda local, daca mergeam cu euro cursul nu era prea bun.

In concluzie, am pterecut anul acesta un weekend linistit la Veliko Gradiste si sigur vom mai reveni aici ori de cate ori vom avea posibilitatea.

Trimis de resita2009 in 02.09.18 11:41:52
Validat / Publicat: 02.09.18 12:40:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SERBIA.

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (resita2009); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.
P04 Plaja cu pietris si lacul in spate

EmilianJ [07.04.19 10:28:34] »

@resita2009: Ne poti spune cât costă traversarea cu bacul?

resita2009 [12.04.19 22:37:15] »

10 euro de masina

EmilianJ, resita2009