ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.05.2010
    ÎNSCRIS: 24.03.08
    MAY-2010
    team-building

In Poiana Verde din Slanic Moldova

La ce m-am gandit cand am aflat ca voi merge la Slanic Moldova? In primul rand la peisaje, apoi la izvoare cu ape minerale si apoi la …treaba.

Ma documentasem si stiam ca nu voi gasi o statiune uitata de lume, cu foste hoteluri si vile semiprabusite, o statiune “ ruina”. Si am fost foarte multumita. Exista peste tot acea curatenie specifica mai ales localitatilor de munte; unde veredele naturii se imbina cu piatra si lemnul folosit la constructii si si unde gri-ul strazilor, ramane grii; curat si fara gunoaie.

Orasul este situat la 84 de km. de orasul Bacau, intr-o frumoasa depresiune si este inconjurat de o frumoasa padure, doua avantaje cara fac ca verile sa fie racoroase si iernile lipsite de viscole si de ger.

Orasul este realativ tanar; prima familie s-a stabilit acolo, cam pe la 1800 atrasa de calitalile apelor. Apoi, una cate una, s-au adunat mai multe si peste 40 de ani, acolo era deja un sat. La nici o suta de ani de la venirea primei familii, acolo era deja o statiune si existau; un hotel, un cazinou si mai multe vile pentru turisti. Rapida transformare a unui loc. Acum in localitate sunt patru hoteluri si multe vile, pensiuni si cabane. Izvoarele din centrul statiunii, au diferite concentratii in minerale si cu ele se treateaza afectiuni digestive, renale, reumatismale si respiratorii.

In 1890, la doar opt ani, George Enescu a sustinut acolo primul sau concert.

Imediat dupa ce am intarat in statiune, m-am indreptat catre parte dreapta a sa, unde este o zona cu vile si pensiuni. Acolo este si Poiana Verde, un complex turistic ce cuprinde doua cladiri; vila de trei stele si pensiunea de patru stele. Pensiunea are restaurant. La inceput, am crezut ca in vila locuiesc proprietarii, dar nu este asa. Si vila poate fi inchiriata; are 7 camere, living si bucatarie proprie. Asadar o familie numeroasa, sau un grup mai mare de prieteni, poate sta foarte bine, putand fie sa isi pregateasca singuri mancarea in bucataria vilei, fie sa manance la restaurantul pensiunii. Aceste cladiri sunt amplasate pe un mare teren la poalele muntelui Nemira. Terenul este atat de mare, incat este strabatut de un drum pietruit si de un mic raulet; are de sute de copaci, arbusti si flori si cativa fazani, pauni si bibilici intr-un tarc.

In pensiune, unde am stat eu, camerele sunt mari si foarte simplu mobilate; un pat, un sifonier, un cuier si un tv. Baia era la fel de sobra; a avut totusi uscator pentru par si trusa de igiena personala. Ca minusuri trebuie sa mentionez ca a fost cam frig in camera, caci nu s-a mai dat drumul la centrala; si nici apa nu a fost fierbinte, doar calda.

Dar pe langa acest disconfort, a fost o placere sa deschid fereastra; un aer proaspat si curat venea din marea gradina si de la padurea apropiata.

Restaurantul este mare, spatiul dintre mese permitand o usoara circulatie; nimic spectaculos in decorare; simplu si curat. Era vesel prin contrastul dintre parchetul si scaunele maro-inchis si peretii zugraviti in galben. Defapt tot interiorul pensiunii este zugravit in galben. La micul dejun, meniul a fost destul de modest; paine, omleta, unt, gem, cafea si ceai, asa ca am cerut cascaval pane, cartofi prajiti si salata de rosii care…... au costat 30 lei. Cand ma gandeam cat de bine am mancat la Happy la Ruse, cu mai putin de 50 lei, m-a luat cu calduri cand am vazut preturile. Partea asta intra si ea la capitolul nemultumiri.

Statiunea este micuta dar foarte cocheta, si cei care merg acolo, o fac in primul rand pentru izvoarele cu apa minerala, apoi pentru salinele din zona, (cea mai mare este la Tg. Ocna), pentru peisajul minunat si pentru aerul curat pe care incepem sa il apreciem din ce in ce mai mult. Peste tot de construieste si se renoveaza in statiune. Se vede clar ca peste cativa ani acolo va fi o statiune de toata frumusetea. Si nu in ultimul rand oamenii merg sa manance un peste bun la pastravaria din apropiere (la 1 km. distanta de oras. ).

Trimis de Diaura* in 21.05.10 21:32:02
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SLĂNIC MOLDOVA.

VIZUALIZĂRI: 2555 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Salanic moldova - drumul de acces la pensiune
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 33.00 EUR pe cameră

magdalena
    [21.05.10 22:34:47]

Diaura, ar fi bine cand mai mergi in team building-uri sa intrebi totusi pe la receptii, informativ, cat costa cazarea sa stim si noi...

Asa am patit si eu, imediat dupa Happy din Varna acum cativa ani sa mananc cu pret dublu mai putin de jumatate in statiunea 2 Mai cand ma intorceam spre casa!

[21.05.10 22:39:53]

De data asta chiar am intrebat caci nu mi s-au parut chiar conditiile " promise" cu mut fast inainte de plecare - ar costa 150 lei/noapte. Noi am avut mesele incluse, dar asta a fost o negociere separata.

any*
    [21.05.10 23:15:14]

Un vot mare si de la mine.

nemo_bimos*
    [22.05.10 06:08:05]

Am fost si eu anul trecut in statiune fara a cauta ceva anume, pur si simplu eram in trecere prin zona in concediu. Am facut rezervare la un hotel de 4 stele dar ne-am razgandit cand am ajuns acolo si ne-am cazat la o pensiune curata si frumoasa. Tariful de cazare a fost de 120 lei cu mic dejun. Intradevar la cina am servit pastrav la tigaie si pretul a fost maricel: 50 lei doi pastravi, un suc si o bere. Acolo doar natura salveaza situatia, cladirile vechi nu sunt ingrijite.

kmy
    [22.05.10 12:06:38]

Zona este superba, dar jecmaneala unora lasa de dorit .Un vot mare si de la mine.

valeamariei
    [03.06.10 22:29:13]

diaura

1. sa inteleg faptul ca prin ce-ati suplimentat ati ajuns sa platiti 30lei/persoana/mic dejun ?!

2. la Happy la Ruse masa a fost 50 lei pentru o masa sau pentru toata ziua?

merci!

[03.06.10 22:42:42]

@valeamariei

1. Am platit cand am comandat cascavalul = 30 lei . Vezi poza P17? In planul indepartat se vede o masa....doar pe acea masa era micul dejun in sistem bufet suedez. ( adica foarte putin pentru cati oameni erau la mese )

2. La Hapy la Ruse, am mancat odata la restaurant.; tot ce am spus acolo ca am mancat a costat , de persoana echivalentul a 50 lei.

[05.08.10 18:17:48]

presupun ca in meniu era trecut pretul , nu? de ce ai comandat daca ti s-a parut scump fata de alte restaurante ?trebuia sa faci un calcul in minte si sa vezi ca nu iti convine si cu siguranta gaseai altceva il tot Slanicul - nu te-a obligat nimeni sa comanzi si totul a fost conform meniului ; nu e frumos sa vezi ce comanzi , si dupa aceea sa incepi cu comentarii - si eu vad Athene Palace si trec pas caci imi dau seama ca nu e de mine.

si in camera ce doreai sa mai gasesti ?

probabil ai omis mai multe pt ca si noi am fost cazati aici si in camere sunt si minifrigidere, masuta , fotolii, oglinda, totul din lemn masiv....daca era o camera mica parea foarte mobilata, dar asa , daca sunt mari si spatioase tocmai pt a avea spatiu intr-un sejur de relaxare la munte , nu e bine. Asa e romanu nimic nu il multumeste. Oricum noi ne-am simtit extraordinar , la micul dejun au fost si cremvusti, salam , sunca, cabanos, dulceata de casa etc.

In viata depinde intotdeauna ce cauti si la ce te raportezi, care este sistemul tau de referinta draga Diaura.

cc_iordachescu
    [05.08.10 19:29:17]

Vorbeai de paisaj, de pădure, de fereastra deschisă şi aerul curat, văd pozele cu peisajele şi imi dau seama că ai fost cam peste tot în Slănic. De ce nu eşti în măsură să te pronunţi asupra relaxării din staţiune? Oare asta nu înseamnă relaxare?

Slănicul este o staţiune pentru aşa ceva, nu are sporturi de iarnă, nici de vară (cu excepţia echipelor sportive ce vin constant în cantonamente aici).

[05.08.10 20:09:32]

Asa este, ai dreptate , am omis sa bifez relaxarea, de care practic poti avea parte in orice clipa.

balena
    [17.10.10 22:34:41]

Domnule Gufi, sunteti cumva ruda cu administratorul / proprietarul? Ca mie asa imi inspira... nici un review, nici o poza, doar 2 ecouri, la aceeasi pensiune...

Daca nu sunteti decat un user obisnuit, jos palaria, aveti dreptul la o opinie, dar avand in vedere tonul acuzator/certaret pe care ati comentat atat acest review cat si reviewul meu, tind sa cred ca eu am dreptate si sunteti administratorul sau proprietarul.

In orice caz, rog moderatorul sa va tina sub observatie...

[18.10.10 00:54:11]

D-le Balena, tonul meu nu a fost acuzator/certaret, doar m-a ofticat faptul ca eu am avut posibilitatea sa cunosc conducerea acestei pensiuni si sa vad ca sunt niste oameni gospodari care incearca sa faca ceva zi de zi si din fericire eu si familia mea am avut parte de o tratatie foarte buna.

si de tinut sub observatie poate sa o faca cine o vrea... daca nu are altceva de facut; dupa cum am scris eu am un copilas si timpul meu de fapt nu e al meu, mi-l dedic ei, asa ca odata si odata am sa scriu mai multe impresii din nenumaratele locuri din tara si de peste granita unde am mai fost; si ca un scurt exemplu e Cabana Balea Lac unde tot la fel am gasit o doamna sasoaica, in adevaratul sens al cuvantului - patroana - care ne-a tratat deosebit pe mine si grupul cu care am fost prin 2008.

[18.10.10 08:07:01]

@gufi Cand...

la micul dejun, meniul a fost destul de modest; paine, omleta, unt, gem, cafea si ceai, asa ca am cerut cascaval pane, cartofi prajiti si salata de rosii care…... au costat 30 lei

ospatarul nu mi-a adus nici un meniu. A fost o simpla solicitare; nici eu nu ma asteptam sa coste atat si nici el nu mi-a spus (sau aratat) preturile inainte. Am platit si gata. A doua oara nu am mai cerut nimic in plus. A fost o remarca; sa stie lumea care ajunge acolo ca ori se multumeste cu ce primeste in pretul stabilit, ori plateste la o pensiune pretul unui mic dejun ca intr-un hotel de 4 stele.

[18.10.10 11:17:50]

asta e... inca traim in Romania si calitatea serviciilor nu se poate ridica la un nivel mai inalt ca si in afara; trebuie sa iti formezi un cult pentru asa ceva; pacat si de statiune ca nu se investeste mai mult pe partea de agrement, macar o partie de ski.

senso c
    [18.03.11 14:17:59]

Tinem sa precizam si la acest ecou ca tarifele la restaurant sunt acum sub cele de la alte restaurante din Slanic Moldova

any*, balena, Diaura*, kmy, magdalena, nemo_bimos*, senso c, valeamariei
    Alte impresii din această RUBRICĂComplex Poiana Verde: