ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.07.2018
ÎNSCRIS: 03.08.11
JUN-2018
2 AD. + 2 COPII -- v: 11 si 14

Trattoria Boccone - recomandare restaurant Salonic

Grecia este recunoscută (din punct de vedere culinar) pentru taverne - pentru salate proaspete cu un strop de ulei de măsline, pentru o brânză bună - proaspătă sau prăjită, pentru toate soiurile de pește marin, pentru fructe de mare, pentru gyros și souvlaki, pentru sosul tzatziki și iaurtul cremos. Și păstrez pe papilele gustative cu drag toate mâncărurile lor tradiționale... :)

Dar ce te faci când, poposind în mijlocul Salonicului, după atâtea zile de all inclusive la Hotel Poseidon Zakyntos, copiii își exprimă (vehement) pofta de pizza? :p :p

Cum să îi ignor când i-am cărat după noi pe la toate obiectivele turistice ale insulei Zakyntos și apoi câteva zile și prin Atena?! Au fost toleranți și meritau răsplătiți cum se cuvine. Așa că ne-am interesat de un loc decent unde se poate mânca o pizza bună. (Aveau și la felie în patiseriile de pe faleză, la 1 E bucata, dar nu arătau cum am fi dorit și meritau mai mult.)

N-a fost greu să găsim locul în care se mănâncă cea mai bună pizza din Salonic, pentru că toată lumea ne indica același restaurant: Trattoria BOCCONE . Din fericire, era aproape de locul în care eram cazați (Hotel Tourist - vezi impresii), astfel încât am ajuns rapid.

Restaurantul are o capacitate de aproximativ 40 de persoane, cu șase mese înăuntru și două afară, plus câteva scaune la bar. Am ales să ne așezăm afară, pentru că vremea era plăcută. Pe masă era deja un meniu (cu denumirile produselor în limba engleză), iar chelnerița ne-a mai adus câteva. Prețurile erau ok, iar sigla Tripadvisor pe care am sesizat-o la intrarea în restaurant ne-a întărit convingerea că ne aflăm la locul potrivit. :)

Copiii au ales două dintre cele 14 variante de pizza (mediteraneo și meaty boccone), iar noi am comandat salată Caesar și friptură de porc (aceasta din urmă având o titulatură foarte pompoasă... escalop de porc în vin alb cu cartofi copți cu sos de portocale). :D

Chelnerița s-a mirat când am comandat câte o pizza întreagă pentru copii și ne-a arătat cât de mare este o felie (aveau în vitrină), sugerându-ne că se vor sătura sigur cu una, două... Femeia avea dreptate, dar copiilor le era foame, așa că nu am avut cum să îi conving. Blatul a fost preparat în fața noastră și iscusitul bucătar a făcut spectacol 5 minute cu coca, învârtind-o și aruncând-o până la tavan, încât îl urmăream cu sufletul la gură... să se întoarcă blatul, să nu cadă pe jos, să îl prindă cu palmele, etc... :) dacă mă înţelegeţi... :)

Aşteptarea a meritat: salata arăta mai bine decât îmi doream iar ochii copiilor aproape că s-au umezit de plăcere când a venit pizza. Numai escalopul acela de porc a fost mai puţin pompos decât denumirea... :D Într-adevăr, platourile cu pizza erau imense! Nu au reuşit să mănânce şi am luat jumătate din fiecare pizza la pachet - asta DUPĂ ce am gustat şi noi câte o felie.

Şi ne gândeam la început să comandăm şi desert...

(Preţurile şi varietatea bucatelor servite aici le regăsiţi în pozele cu meniul. În mare, pastele costau 6,50-9,50 E, pizza - felia de la 2,50 E iar una întreagă până la 12,90E, salatele 5,80-9,70E, berea de la 2,50 E în sus, etc.)

Mi-a plăcut mult restaurantul, felul în care erau gătite preparatele şi faptul că erau proaspete. Îmi vine să scriu că n-am mai mâncat de mult timp aşa de bine... Dar o fi vorba despre faptul că eram sătui de mâncarea de la all inclusive? :))

Până mă dumiresc, vă recomand cu încredere acest loc şi sper să vă fie de folos cândva!

Vacanţe frumoase tuturor şi mese îmbelşugate!

:*:*:*:*

Trimis de silvia tudoran in 31.07.18 11:20:21
Validat / Publicat: 31.07.18 11:53:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 5397 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (silvia tudoran); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P15 escalop de porc în vin alb cu cartofi copți cu sos de portocale
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20100 PMA (din 16 voturi)

Carmen Ion CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [31.07.18 12:59:17] »

@silvia tudoran: Să vă fie de bine!

Aruncând o privire la prețuri, am constatat că sunt cam măricele, dar înțeleg că pe bună dreptate...

Apropo de copii și pizza, nu mă pot abține și vin cu o povestioară: în urmă cu mulți ani, la primul nostru sejur la mare la greci, petrecut în stațiunea Kamena Vourla, am închiriat apartamente într-o vilă situată de cealaltă parte a șoselei față de plajă (la vremea aceea nu se construise autostrada Salonic-Atena).

Prin urmare, eram nevoiți să traversăm zilnic șoseaua foarte circulată, cărând după noi întreg ”harnașamentul” specific distracției unor copii de 11-13 ani, inclusiv o barcă mare gonflabilă.

Într-o zi, după ce am ajuns cu succes de cealaltă parte a șoselei, am fost interpelați de un vânzător de la o terasă, care, văzându-l pe soțul meu transpirat, cu barca în cap, ne-a îmbiat să facem o pauză de hidratare cu bere.

Am acceptat invitația și ne-am proptit la o masă, noi, adulții, iar copiii, la o alta. Noi am comandat beri și mă așteptam ca cei mici să ceară sucuri sau înghețată. Numai că fiul nostru (care avea 11 ani la acea dată), a văzut că în local se servea și pizza. Deși aveam apartamente cu chicinetă și ne pregăteam mesele de prânz acolo, l-a apucat brusc o poftă nebună de pizza și a cerut una mare, probabil de 32 cm diametru!

Am rămas șocată, nu atât fiindcă i se făcuse poftă de pizza (era fan), ci pentru că eram convinsă că nu avea cum s-o dovedească - până în adolescență, fiul nostru a fost un copil slăbănog și foarte mofturos la mâncare.

Ei bine, m-am înșelat! Nu numai că dat gata ditamai pizza, dar a completat meniul și cu un desert - o înghețată!

În familie, isprava lui a rămas antologică...

webmaster [31.07.18 19:03:30] »

Carmen Ion
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm? Taverne, restaurante în Salonic: