ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.05.2010
ÎNSCRIS: 03.05.09
MAY-2010
2 AD. + 1 COPII

ARTICOL ARHIVAT

Cel mai bine cotat hotel din Albena

Minivacanta la Kaliakra Superior a fost de 4 nopti in perioada 05-09 mai 2010.

Am ales aceasta perioada din dorinta de a evita aglomeratia de 1 mai si bine am facut, scopul nostru fiind de relaxare.

Drumul prin Bulgaria a fost relativ bun, cu exceptia autostrazii Sumen-Varna unde dupa cativa kilometri ne-au redirectionat pe un drum judetean, cca 50km, destul de buni si bine semnalizati cu indicatoare de Varna. La intoarcere la fel, numai ca fara indicatoare, s-a mers pe ghicite, spre Ruse, pana am intrat din nou pe autostrada, unde am mers pe banda de urgenta din cauza gropilor uriase.

Am ajuns la hotel in jurul orei 13. 30 si ne-au cazat imediat. Le-am spus ca am stat si anul trecut in acest hotel, dar la standard si au fost numai zambet.

In primele zile am apreciat un grad de ocupare al hotelului cam de 25%, dupa care, in fiecare zi am vazut din ce in ce mai multi turisti, spre final cred ca era ocupat mai mult de 50%. Multi bulgari, cativa romani, ceva englezi si francezi.

Camera la superior este foarte spatioasa, in culori calde, 2 paturi-unul dublu si unul simplu, o canapea, televizor LCD Samsung. Balconul mare, cu scaune si masuta si o superba vedere catre mare. Baia de asemenea foarte mare, dotata cu tot ce trebuie, 2 chiuvete, dus separat-cabina, nu ca la standard cu perdea, toaleta era cu usa separata.

Parcarea hotelului este insuficienta, dar un lucru bun este ca in fata hotelului pe un delusor se amenaja inca o parcare, se lucra intens si cred ca in curand va fi gata.

Restaurantul: mancarea a fost la fiecare masa indestulatoare si diversificata. Masa de pranz era cel mai slab reprezentata, dar aveai ce sa mananci.

La cina se faceau de fiecare data cel putin doua feluri de gratare, garnituri (orez, paste, porumb, cartofi prajiti si copti), carne gatita si in alte feluri (cu sos, etc), la bucatar a fost miel, curcan, salate de toate feluri si pregatite si legume separate, muraturi, etc. Vara trecuta, erau mai multe feluri de mancare, dar acum fiind extrasezon, probabil ca nu renta. Singurul lucru ce l- am avut de reprosat a fost la dulciuri: putine si in culori chimicaloase.

In restaurant cantau live aceiasi romani de anul trecut, foarte frumos in fiecare seara, repertoriu international, si multe cantece romanesti. Dragut, mi-a placut!

Barurile: la lobby bar trisau la bauturi. Am cerut intr-o seara un martini. Am vazut cu ochii mei cum a luat o sticla pe care scria Castellano si mi-a turnat in pahar.

In schimb la Lounge Bar totul a fost ok, am primit ceea ce am cerut, faceau cocktailuri garnisite frumos. Poate si pentru ca aici erau mai putini clienti, majoritatea stateau la lobby bar sau la barul de la piscina. Va recomand din toata inima cafeaua jamaicana si caramel baileys coffee.

Statiunea Albena m-a surprins anul asta si nu intr-un mod placut. In afara de Kaliakra si Dobrotitsa (hotelul de langa Kaliakra), toate hotelurile de pe plaja erau inchise. In afara de strada centrala, spre bazar, totul era incremenit sau se lucra.

Cel mai neplacut a fost ca pe faleza circulau masini. De toate felurile: camioane, automobile, pana si titicarul trecea pe faleza. Nu am putut odata sa ne plimbam linistiti fara sa trebuiasca sa ne ferim de masinile care veneau din fata sau din spate. Anul trecut nu a fost asa, si a fost mai bine.

Per total, a fost un miniconcediu placut, in care ne-am odihnit si ne-am simtit bine. Din ce am vazut in aceasta primavara, sustin ca in Albena, hotel Kaliakra este cel mai bun, probabil ca si cel mai scump. Eu il recomand.

Vacante frumoase sa aveti!

Trimis de Anturium in 11.05.10 21:06:40
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena, Nisipuri, Obzor, Nessebar

VIZUALIZĂRI: 3934 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Anturium); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 camera de la superior in culori placute

geni
    [11.05.10 21:16:48]

Ma bucur sa constat ca nu au scazut standardele (cum s-a intamplat prin alte parti), desi a fost extra sezon.

Asta imi intareste convingerea ca este in top pentru Albena.

biancuta
    [11.05.10 21:38:18]

Frumoasa descriere. Multi din cei care au fost de 1 Mai s-au trezit ca inca se mai lucra la deschiderea hotelului. Ai fost inspirat sa alegi zilele urmatoare, in acest fel hotelul fiind deja complet pregatit pentru deschiderea oficiala. Un vot si de la mine, pentru acest hotel care pare ca merita.

magdalena
    [11.05.10 22:05:36]

Hotel pregatit, statiunea nepregatita dupa camioanele care circulau, probabil pentru terminarea unor constructii...

Insa e bine de stiut acest hotel!

[11.05.10 22:56:17]

la tanc review-ul asta.. un vot. pe 17 plec si eu aici pt o saptamana. Daca e 50% ocupare e bine, imi era frica de mai putin si de servicii slabe din acest motiv. Cum se prezenta apa marii? Ca si temperatura ma refer. Dar piscinele exterioare? acceptabile? Poate si un copil de 3 ani sa intre in piscina (tot la temperatura apei ma refer). Mersi

mirelab
    [11.05.10 23:04:30]

pe 17... mai sa inteleg... cam greu sa fie ok apa in piscina pentru micuta ta. In vara (sf de august) apa din piscina pentru copii era destul de rece: mare parte din ea este la umbra. Fimiu era rece ca gheata cand iesea de acolo. Avand in vedere ca vara se lasa fff asteptata anul acesta, nu te baza pe piscina pentru copii. Daca este sa te ajute vremea, mai repede sa puteti face o baie in piscina mare.

Vacanta minunata!

[11.05.10 23:14:38]

da 17 Mai... premiul AFA.. Mersi mirela. A fost cineva pe drumul pe la Silistra, Dobrich, Albena? Cu bacul? Ma tenteaza avand in vedere starea autostrazii Shumen-Varna.

Visan125
    [12.05.10 09:23:50]

molko, eu am fost pe drumul nisipuri - silistra. Este asemanator cu cel dintre Calarasi - Ostrov si Constanta la 01.09.2009.. Nu are mari probleme, doar un pic valurit astfel incat la viteze mai mari de 100-110 km/h se simte in masina. Este insa liber. Drum bun.

adynutza26
    [12.05.10 13:42:43]

Este intr-adevar cel mai bine cotat hotel, dar si cel mai scump. Eu am fost in sept 2006 si mi s-a parut de vis, dar diferenta fata de alte hoteluri tot de 4 stele este de la simplu la dublu ca pret! Practic isi aleg clientela....

AnturiumAUTOR REVIEW
    [12.05.10 19:25:05]

@molko, nu am facut baie nici in mare nici in piscina. La receptie este un afisaj electronic si intr-o zi scria: temperatura in aer 21 C iar in apa marii 19 C. Am vazut insa curajosi si in apa marii si in piscina. Dar intrau si ieseau, nu era de stat. In niciun caz nu recomand piscina pentru un copil de 3 ani. Asta vara la mijlocul lui iulie apa marii era mai calda decat apa din piscina.

@adynutza26, crede-ma ca stiu ce vorbesc. Am mai fost in Albena la Gergana (2008) si la Albena Beach Club (2007) -acum ii zice Slavuna. Gergana e de asemenea un hotel bine cotat dar nici nu se compara cu Kaliakra la ceea ce ofera. Este intr-adevar scump, astavara am stat la standard si am dat 940 euro pe 7 nopti. Eu zic ca mergeam in Turcia de banii astia (fara transport, chiar la 5 stele). Dar cu toate astea anul trecut a fost full hotelul. Nu stiu ce va fi anul asta.

[12.05.10 23:02:11]

mersi. Pt copil deci nici nu se pune problema. Speram ca macar piscina de copii sa o incalzeasca. Apa marii la 19 grade pt mine e ok.

ADO5000
    [24.05.10 19:31:08]

Anturium, anul acesta in iulie a bilete la Kaliakra Superior si as dori sa-mi spui cate ceva despre acest UAI....practic ce poti sa bei, ce nu poti, unde...etc....exista bere straina la doza, vin la sticla si whiskey ( altele decat cele bulgaresti?????)

De asemenea , care e treaba cu parcarea...? multumesc

AnturiumAUTOR REVIEW
    [24.05.10 20:39:15]

Sa incep cu parcarea: sunt putine locuri de parcare in fata hotelului si se merge pe principiul: primul venit, primul servit. In fata hotelului, pe un delusor era si anul trecut inca o parcare mai maricica, pe care o amenajau si o mareau acum in mai.

Conceptul de UAI trebuia sa ti-l dea agentia, dar il poti gasi si pe site-ul hotelului: click aici. Bere la doza nu am vazut, decat la halba sau pahar, in rest, cam tot ce ti-ai putea dori, cocktail-uri, whiski de mai multe feluri, gin, campari, cinzano, vezi ca am scris mai sus. Cand ceri o bautura de la lobby bar sau de la lounge bar, insista sa ti se dea meniul. Vei vedea acolo tot ce te intereseaza. In principiu, zic eu ca sunt putine hoteluri in Bulgaria care ofera gama de bauturi in concept, pe care o ofera Kaliakra.

De fapt sunt curioasa daca mai e vreunul, si as vrea sa stiu care.

[24.05.10 22:42:04]

iti raspund si eu ca m-am intors azi. (pana apuc sa fac un review).

Parcarea e fiecare unde apuca. Locuri sunt vreo 15 si 80% turisti romani veniti cu masina.

Bere doar la draft (Kamenitza si Ledenika), vin la sticla dar prost dupa gusturile mele (Sophia sau cam asa ceva), un vin spumant tot cam prost..whisky stateau f bine (Teachers, Grants, Tullamore Dew, Jim Beam), gin Gordons si Wembley, Vodca Smirnoff si Stalinskaya). Rom Bacardi f bun la coctailuri, ceva branduri de tequila. Restul (cognac/campari/martini.. etc se plateau sau aveai variante locale ale acestor bauturi). Daca vrei sa te pui in cap din whisky ai nimerit bine.. . La lounge bar sunt f atenti la cocktailuri si barmani priceputi. Sucuri gama pepsi si prigat, freshurile se plateau - 4 leva.

ADO5000
    [28.05.10 15:48:44]

Scuze ca insist... in concluzie UAI:

- nu exista bere la doza (sau sticla) din import !!??

- nu exista vin la sticla decat bulgaresc

- bauturile consacrate si din import sunt doar whiskey

- daca nu gasesc loc de parcare....

- sucurile gen cola , pepsi , prigat sunt la sticla ptr. UAI?

Multumesc tuturor celor care , desi sunt cam cicalitor, incearca sa ma dumireasca....

[28.05.10 16:36:18]

prietene... unde te crezi?

bere doar draft, Kamenitza e de fapt Bergenbierul lor (fac parte din acelasi grup InBev). Vin doar bulgaresc... dar nu asta e problema... pt ca bulgarii au vin ff bun, dar cel de aici, si mai ales cel alb e foarte prost. Sucuri la sticla... nema... gama pepsi la dozator si gama Prigat din sticla de 2 litri. Plus un suc de rosii local din cutie (asta chiar era bun)

Loc sa lasi masina gasesti pe undeva pe acolo... dar nu poti spune ca oamenii au parcare.

ADO5000, adynutza26, Anturium, biancuta, chelie_d, geni, magdalena, molko*, TheEagle, Visan125
    Alte impresii din această RUBRICĂKaliakra Superior Hotel: