ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.07.2021
DEZASTRU

Extrem de nemulțumit
Extrem de nemulțumit

încărcat de pe telefon!

Vacanta cu nervi si umilinta la pachet

Ce a fost bine: camera dubla superioara cu vedere la mare si plaja.

Ce a fost rau: mancarea de slabă calitate si putin variata, tacamurile murdare, cu mancare uscata pe ele, timpul petrecut la coada pt cartofi prajiti sau diverse preparate atunci, pe loc.

Angajati insuficienti, nepregătiți, nerespectuosi. Cand serveau inghetata, un angajat si-a lins degetul si apoi a pus mana pe cornet.

Am cerut 3 cocktail-uri si barmanul m-a intrebat dacs sunt sigura, s-a uitat la ceas, a oftat si cu chiu cu vai mi-a dat ce i-am cerut.

Doamnele care preparau si serveau pizza se comportau urat, comentau daca cereai 3-4 felii.

Am solicitat bere, se terminase si ne-a intrebat daca vrem berea scursa in tavita dozatorului...

Taximetristul sau portarul hotelului (nu stiu exact ce era) statea pe o banca in fata hotelului si in ziua plecarii cand incarcam bagajele in mașina, a coborat bariera si a lovit putin masina.

Personalul nu zambeste, nu te trateaza cu respect, ne-au jignit spunand ca suntem prosti toti romanii, sunt rasiști si ne-am simțit umiliti in fiecare zi!

Trimis de ux121268 in 26.07.21 14:15:02
Validat / Publicat: 26.07.21 14:52:05
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2671 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ux121268); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

teoanton
    [26.07.21 15:53:10]

Albena a devenit o statiune scumpa, cu servicii proaste, iar angajatii bulgari sunt de proasta calitate umana, mai bine ar angaja ceva asiatici, ar fi mai civilizati. Va sfatuiesc sa lasati si un review pe google maps ca sa stie si patronii ce fel de oameni au angajat pe acolo.

Iar daca va intrebati de ce bulgarii se poarta urat cu romanii, trebuie sa priviti inapoi in istorie si sa aflati ca au un puternic complex de inferioritate fata de noi. In prezent, bulgarii din zona litoralului lor de nord, fost teritoriu romanesc, traeisc in mare parte pe seama turistilor romani si a vestigiilor istorice pe care Romania le-a lasat in urma, vezi castelul Reginei Maria.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [26.07.21 23:26:42]

@ux121268:

Maşina a fost oprită chiar sub barieră sau cum, că nu prea se înţelege?

În plus, barierele din Albena sunt cu senzori, eu aşa am văzut.

Eu sunt mai puţin îndemânatică şi nu am reuşit vreodată să duc trei pahare smultan, dar nu asta este important. De ce s-o fi uitat barmanul la ceas? Cumva era pe final de program?

Se putea şi mai rău. Nu trebuia să accepţi îngheţata respectivă şi să-l pui să-şi dezinfecteze mâinile înainte de a continua să servească turiştii.

=

În ce limbă aveau loc comentariile şi jignirile la adresa românilor?

Ce alte naţionalităţi mai erau în hotel?

=

În ce corp al hotelului ai fost cazată: în cel paralel cu marea sau în cel perpendicular pe mare?

ux121268PHONEAUTOR REVIEW
    [27.07.21 07:01:09]

@nicole33: Buna ziua! Este vorba de bariera din parcarea hotelului. Chiar cea din față.

Cand am fost la bar sa solicit cocktailurile eram impreuna cu sotul si le-am cerut pt copiii din grup (erau cocktailuri non-alcoolice ca sa nu mai existe dubii ????) Conversatia a avut loc in limba engleza si chiar in romana, desi se prefac ca nu stiu... Dupa intamplarea cu inghetata am fost si am discutat la receptie si am observat ca au inceput sa poarte o manusa de plastic... (din aceea ca cele din benzinarie, pe o singura mana... Ca sa fiu explicita).

Cazarea am avut-o in corpul paralel cu marea, intr-o camera unde dusul este la vedere, adica nu exista nicio usa intre hol si baie si se vede cand faci dus. Nu e prea potrivita daca ai copii mici si trebuie sa ii tii departe cat unul dintre parinti se spala. Doar la toaleta este o usa de sticla mata.

In hotel mai erau germani si bulgari.

Sper ca am raspuns la toate intrebarile si va invit sa va cazati acolo ca sa probati cele spuse de mine, daca nu credeti. Da, e de necrezut cum am fost tratati, dar, din pacate e adevarat! Mai sunt de spus si altele, dar va mai spun doar una:camerista ne-a lasat usa descuiata de doua ori (se inchidea cu cheia, nu automat ca sa fie clar!)

AryaPHONE
    [27.07.21 07:59:01]

@ux121268:

Este clar, cazarea a fost la Kaliakra Superior.

Dar atunci de ce ai postat review la Kaliakra Standard???

[27.07.21 10:50:25]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Kaliakra Superior Hotel, ALBENA" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Kaliakra Standard Hotel]

webmasterPHONE
    [27.07.21 10:54:13]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

Arya
    [27.07.21 22:27:16]

@teoanton:

Dacă tăceai... filozof rămâneai..., dar tu nu şi nu. Ai simţit nevoia să te bagi în seamă în cel mai penibil mod cu putinţă.

La simpla mea sesizare a unei erori de încadrare a review-ului, întemeiată, din moment ce a fost luată în considerare de webi, te-ai apucat să-ţi dai şi tu cu părerea.

Te-ai bucurat de iefteneală în Kranovo şi de plictiseala aferentă acelui sat şi ai plecat agale pe plajă, nu cu maşina, deoarece parcarea în Albena nu mai este moka demult şi ai avut tu aşa o revelaţie cum că "Albena este praf" Pe bune?

Bulgarii posibil să se poarte diferit cu cei de nivelul tău şi nici nu mă mir dacă ţi-ai etalat şi pe acolo "cunoştinţele" de istorie învăţate pe marginea şanţului.

Ai măcar idee câţi ani a aparţinut Balcikul României? Lansezi aberaţii în spaţiul public dintr-un patriotism greşit înţeles şi dintr-o ignoranţă revoltătoare.

Lasă Albena turiştilor care ştiu să o aprecieze şi mai citeşte înainte de a te băga în seamă pe aici.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [300] [150][11 voturi]
    nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [27.07.21 23:45:10]

@ux121268:

Foarte bine ai făcut că ai sesizat nerespectarea regulilor de protecţie şi foarte bine că au luat măsuri.

De fapt, la acest tip de cameră există uşă între hol şi baie, o uşă glisantă care este cumva mascată. Cu ocazia primei vizite la Kaliakra Superior şi eu am descoperit-o după vreo două zile, dar pe mine nu m-a deranjat să o ţin mereu deschisă. La fel procedam şi cu jaluzelele de la geamurile care separau baia de cameră, pentru că îmi plăcea să admir marea în timp ce mă spălam pe dinţi .

Mulţumesc pentru răspunsuri.

Nu voi onora invitaţia ta de a mă caza la Kaliakra. Am fost deja de două ori acolo, ultima dată la nouă ani distanţă de prima vizită. Am constatat personal că serviciile nu mai erau cele care mă încântaseră prin 2008, ulterior au continuat să scadă, iar eu am descoperit între timp alte hoteluri bulgăreşti care mi-au oferit mai mult decât Kaliakra. Am vrut să mai ajung aici în august 2019 cu o rezervare mai din scurt, dar hotelul era full.

Nu cred că aş fi avut probleme legate de discriminare, nu am avut nicăieri vreodată, iar jigniri nici atât.

Singurul meu regret este să constat că nici Kaliakra nu mai este ce a fost cândva. Păcat.

[04.12.21 17:12:09]

@teoanton: Stai cuminte cu istoria Cadrilaterului, nu fă afirmații gratuite! A fost teritoriu românesc doar după Războaiele balcanice, când România a luat acea zonă fără a avea vreun drept. Chiar clasa politică românească de atunci s-a declarat împotriva acelui rapt teritorial. Cadrilaterul a fost românesc doar între anii 1913-1940.

Dobrogea noastră-și trage numelede la bulgărescul” Dobrudja” și a devenit parte a României la 14.11.1878, după războiul ruso - turc, numit de noi Războiul de Independență. Rușii ne-au dat Dobrogea pentru că ne-au luat alea trei județe Cahul, Ismail și Bolgrad. că voiau ieșire la Gurile Dunării.

Dacă se uită câș la noi bulgarii, ar avea de ce! Doar că eu nu am pățit impolitețuri de la vecinii de la sud de Dunăre! Și-am fost pe-acolo, destul de mulți ani!

adso
    [04.12.21 17:24:53]

@Yersinia pestis: De văzut „O vară de neuitat” , care confirmă spusele tale. Un film de neuitat.

[04.12.21 18:27:50]

@adso: Și, mai ales, de citit cărți de istorie! Și, de învățat din ele!

AryaPHONE
    [04.12.21 18:58:21]

@Yersinia pestis:

Același lucru am incercat sa-i explic si eu tipului, să mai citească, să nu mai facă afirmații nefondate etc.

Rezultatul? Un șir interminabil de voturi negative, de parcă istoria ar putea fi interpretată după bunul plac al fiecăruia, (...)

adsoPHONE
    [04.12.21 19:11:42]

@Yersinia pestis: Voiam să mă laud și eu că am văzut un film și tu, în loc să mă lauzi, cică să pun mâna pe carte

[04.12.21 21:22:32]

@adso: Ai dreptate, mulți de vorbesc pe-aici își dau cu părerea fără să aibă habar! Așa, când vorbești despre fotbal sau despre agricultură ori despre meteo, nu e problemă dar, când vorbești despre istoria unei țări, dacă nu știi, e bine să te abții. Ori, măcar să se uite la filmul de-ai zis tu de el!

În ultima perioadă observ că mulți din cei ce scriu aici vin cu o atitudine din aia, gen : ” eu am fost la ski în Alpi și la mare la Miami de nu mai știu de câte ori, voi, ceilalți, habar n-aveți de turism!”

Eu cred că saitul ăsta a fost creat pentru a-ți spune, onest, părerea, nu pentru a te lăuda cu vacanțele pe care le-ai avut ! Măcar din modestia pe care ar trebui s-o avem în ADN! Că, sincer, aerele astea aduc a lanț de aur la gât scos pe dinafara maieului decupat, gen tricou de baschet, și cu veveriță la subraț și la BMW condus cu geamul lăsat, cu mâna stângă pe-afară, ca să se-audă Guță din mașină!

Chiar cred că fiecare are dreptul la părerea lui doar că, dacă ți-o expui, nu trebuie să jignești pe nimeni. Mai ales dacă preopinentul este femeie. Da, ai tot dreptul să-ți spui întâmplările și ce anume te-a nemulțumit sau, invers, ce te-a făcut fericit, dar nu trebui să-l jignești pe cel de te contrazice, că, deh, are și ăla o experiență și are și el dreptul la o părere ! Când aud sau citesc afirmații de genul că” bulgarii se uită cu ciudă la români” , că” Bulgaria e sărăcie cruntă” sau cu ce țepe -ți dau bulgarii, sincer, mă deranjează!

Obligatoriu, trebuie să nu generalizezi! Dacă un hotel nu e chiar curat, nu Bulgaria e o țară murdară, managerul acelui hotel nu -și face treaba. Și, parcă tu ești cel interesat să aibă o vacanță cât mai reușită, pune mâna și documentează-te înainte de a face rezervarea !

Umblu și eu prin Bulgaria de prin 2007, nu chiar an de an, dar, cel puțin 10 ani am fost pe-acolo. Nu am avut experiențe neplăcute, de niciun fel, niciodată! Nici la Marea Neagră, nici la Sofia sau Veliko Tărnovo, nici la Tryavna, Gabrovo și pe unde-am mai fost!

Apoi, mai este un lucru, în care cred sincer: am mâncat pâinea țării ăleia, sunt obligat să respect acea țară. Da, știu, mi-am plătit felia de pâine, dar, banii nu cumpără absolut orice! Nu poți jigni o țară, un popor, doar pentru mofturile tale !

Scuze c-am filozofat atât de mult, de regulă nu mă arunc la mesaje de-astea! Și, după ce ți-am citit review-urile, chiar știu că nu e nevoie ca TU să pui mâna pe carte, ba chiar am văzut că poți da și altora. Cu respect, sincer!

[04.12.21 21:39:04]

@Arya: Sărut mâna,

din păcate sunt și întâmplări neplăcute care deranjează cu atât mai mult cu cât nu tu ești cel care le provoacă!

Dar, ca bărbat care a făcut armata, la zi, timp de 26 de ani, prilej de acumulat experiență, știu că cel mai bine e să nu acorzi prea multă atenție unor astfel de întâmplări, enervându-te tu ești cel care pierde. Și, zău dacă merită!

Altfel, neacordând importanță, întâmplarea rămâne chiar atât, o întâmplare!

O seară frumoasă vă doresc și o duminică, ce stă să vină, plină de bucurii!

adsoPHONE
    [04.12.21 22:01:01]

@Yersinia pestis: Lasa, ca "laudat" de doua ori in doua randuri... nu e de lauda.

Dar tu esti un domn, ca de obicei.

Nu stiu cum ai ajuns la postarile astea vechi. Atunci, la inceputul lui iunie, am fost foarte aproape sa plec de tot de pe aici. Am avut vreo doua interventii in care aparam un punct de vedere similar cu cel expus de tine mai sus, in urma carora am ramas tare dezamagit. Nu de reactia celor de la care nu aveam asteptari, ci de lipsa generala de reactie.

In fine, a trecut. Dar, vezi, de asta e bine sa invatam la istorie: trecutul e parintele viitorului.

[04.12.21 22:31:35]

@adso: Orwell:” Cine stăpânește prezentul, stăpânește trecutul. Cine stăpânește trecutul, va stăpâni viitorul!”

Chiar dacă în” 1984” contextul citatului este diferit, el are aplicabilitate și în cazul nostru: stăpânim prezentul, învățăm doar ce vrem din trecut, modificându-l dramatic, Cu un trecut neînțeles corect, vai de viitorul ce se-anunță!

Ăsta e efect de masă, mergem pe minima rezistență, de aia renunțăm la citit și educație și ajungem să credem că banul înseamnă tot. Cât de curând educația va fi ceva anacronic, dealtfel, total inutil: putem culege sparanghel în Germania mai ușor când credem că Eminescu e fundaș dreapta la FCSB!

adso, teoanton, ux121268, Yersinia Pestis
    Alte impresii din această RUBRICĂKaliakra Superior Hotel: