ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.04.2019

Către satisfăcător
Către satisfăcător
Extrem de nemulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Kaliakra - ce ai fost si ce ai ajuns....

Salutare

Scriu acum sub influenta impresiilor proaste pentru ca nu am rabdare sa mai rabd rahatul astora de la Kaliakra.

Pe scurt vin aici deceva ani dar anul asta e egal cu un mare 0

Mancare proasta, facuta dimineata sarata sa tina toata ziua, proasta si putina.

Nu mai au casa de schimb valutar, nu mai au decat pe unu din cei 2 lautari care oricum aveau un repertoriu de tot rahatul neschimbat de ani.

Bicicletele sunt niste ruginaturi pe care cer 5 lv per ora cand inainte erau gratuite. Nu au frane.

Un paste salvat doar de faptul ca ne-am distrat in grup.

Adio Kaliakra!

-- (BY WEBM: adăugat ulterior, ca ecou, și mutat de noi aici) --

Asa cum am promis revin cu un last edit asupra intregului sejur.

Am plecat spre Albena 3 masini iesind din tara pe la vama din Ruse, ceilalti prieteni preferand sa testeze si Negru Voda si Vama Veche.

Am iesit din tara in maxim 20 minute, drumul bun mers dupa waze. Sunt multe camere video si cred ca sunt si radare fixe. Am auzit o stire ca de la bulgari pot sa-ti vina amenzi si dupa 2 ani, asa ca... atentie. Vignieta am luat-o online. Prima impresie e ca bulgarii sunt mai fiscalizati fata de alti ani si mai controlati de " anaf-ul" lor.

Am ajuns in Albena in jur de ora 10:00, sambata, cazare pe loc la etaj 10.

Am vrut sa facem o cafea si cand am dat drumul la fierbator au sarit sigurantele:(.

Am vorbit la receptie si cam in 2 ore a venit si l-a schimbat.

Masa de pranz in prima zi a fost ok dar a aparut senzatia ca lipseste ceva - pareau mai putine feluri de mancare... dar ne-am zis ca am ajuns noi mai tarziu aproape de final.

Samabata seara hai sa facem un dus si a doua surpriza neplacuta - inundatia de la dus... toata apa de la dus era pe hol :) nu mai stau sa reclam pun un prosop pe jos si hai la Petrecere :)

Mancarea parea iar putina, prajiturile se terminau parca prea repede... Formatia si ea injumatatita canta niste muzica pe care o auzisem deja de prea multe ori la Albena. Dezamagitor. La 21:30 " Formatia de 1 artist" a " taiat-o" din sala de mese. In alti ani se canta si se dansa pana dupa ora 22:00.

Bautura - eu o prefer cat mai curata asa ca raman la votca si gin. Calitatea lor intrinseca nu e foarte mare la 14 leva cat era la magazin... si nici nu te lua de cap deci era curata. Te simteai bine de la al 4-lea pahar si puteai zice ca incepi sa te imbeti dupa 8-10 pahare :)

Alti prieteni au testat si alte combinatii dar cu masura...

Duminica - Hristos a inviat!... ia oul da-i in cap... te-am batut... ciocnitul lor suna placut la fel ca si masa de dimineata... N-am prins clatite, n-am avut rabdare sa stau sa iau o omleta (pun paranteza sa va explic cum se face omleta mai nou la bulgari pe aragaz de bucatarul de serviciu... se iau 6 oua se sparg si se pun pe rand in tigaie... te duci repede si intorci 2 clatie la vre-o 2 m distanta... ti-aduci aminte ca ai si niste vafe in aparat... fugi repede ca se ard oualele... alea oricum erau lipite... le intorci repede... arata bine... ochiuri omleta... am uitat clatitele... ce dracu vrea si aia de ma intreaba in romana... nu stie ca nu stiu nici macar engleza de gradinita... hai la omleta ca e gata...)

Mic dejun - game over

Vine pranzul - ca de obicei noi ultimii... nici o surpriza... ba da lipseau oualele de pasti sau daca erau erau unele puse in niste cosulete ornamentale... sincer nu am avut tupeu sa iau ca stricam fengshuiul... asa ca n-am mai ciocnit oualele cu nevasta...

A aparut mielul in 2 variante ciroba si friptura... cred ca ala din ciorba fugise in friptura.

De apreciat - lipsa condimentelor specifice bulgaresti din mancare... daca le-au folosit au fost sa dea gust mancarii nu sa faca mancare de condimente (am patit-o la alte hoteluri unde orice mancai pe baza de carne avea cam acelasi gust de condiment)

A inceput sa-mi fie sete... beau votca, apa, apa, apa iar votca... hmmm o fi de la alcool... alcoolul produce deshidratare...

Vine seara de luni ---epica in tot - mancare extrem de sarata... branza era nesarata in raport cu mancarea... surpriza avem iaurt (iaurt simplu...) cred ca era si in alte seri dar nu-l vazusem...

Lipsesc si prajiturile... fac cerere la sefa de sala - raspuns in engleza " Finish" ... ce e finish... no food. ii arat ceasul... e 21:15... mai sunt 45 de minute si veneau plimbaretii de pe plaja... a revenit la mine cu o felie de placinta cu ciocolata... am dus-o la masa si am mers la receptie sa fac reclamatie. M-a trimis la manager care era in sala. Am vb cu ea... mi-a parut rau ca nu am avut si niste gin la mine... ca lamaia era in fata mea... parca ii ceream luna de pe cer si eram in alta galaxie.

imi zice ca o sa incerce sa rezolve... ii zic ca prefer sa imi aduca la masa si ii arat unde stau... sperante desarte... totusi au aparut niste platouri cu prajituri. Vorbesc si cu agentia de turism din RO... trimite mail catre Solvex... a doua zi sunt contactat de cineva de la Solvex... eram la calarie... scuze echitatie... ma asteapta dar eu ajung pe la 14:20 asta e.

Mancarea pare mai multa si mai buna dar sarata.

Miercuri dimineata - 01 mai. Pregatirea de plecare dupa mic dejun. Nu mai apuc oua ochiuri. 2 prieteni mananca si pe drum simptomele de toxiinfectie isi fac aparitia.

drumul relativ liber, trecem prin vama in 30 minute. Ajungem acasa.

O vacanta si cu bune si cu rele.

Conlcuzii finale:

- S-au deschis hoteluri noi si se pare ca o mare parte din personal a plecat.

- e un zvon ca managementul strain - german - a cam plecat de prin statiunile bulgaresti si ia lasat sa fure cat vor... cea ce si fac.

- Am uitat de parcare - 10 leva per day... am venit la 10 am plecat la 12. am platit 5 zile pentru 2 ore cat am depasit ora de intrare.

De revenit - nu cred

Trimis de cilie in 29.04.19 21:17:49
Validat / Publicat: 30.04.19 09:16:03

VIZUALIZĂRI: 1591 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cilie); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Sosuri... asa aratau si lapranz

cosminap
    [30.04.19 10:11:47]

Îmi pare rău pentru vacanța voastră ratată????.

Am venit cu ceva emoții in Nisipurile de Aur, noi fiind fani Albena, dar totul a fost (și este că incă suntem la hotel) ok!

[30.04.19 10:19:30]

@cosminap: nu pot sa spun ca a fost ratata din cauza mancarii... vreau sa atrag atentia ca acest hotel care inainte era ceva de vis a ajuns de tot rasul din cauza unor schimbari nefaste in management.

Daca iti pleaca bucatarul si stafful de la servire si angajezi pe unul care pare ca i se potriveste mersul pe schela... si ii sta bine cu mistria... ce pretentii sa ai...

ieri nu am mai vazut sefa de sala si nici managerul hotelului... si-or fi dat si ei demisia???

Zoazore
    [30.04.19 14:19:47]

@cilie: Hristos a Inviat!

Bre, am inteles ideea, dar eu asteptam de la tine un articol ca cel de anul trecut, in care sa povestesti TOT, nu doar ca nu ti-a placut mancarea! ia mai baga cate ceva din distractia voastra! Ca poti! STIU ca poti!

[30.04.19 14:50:19]

@Zoazore: revin in scurt timp cu un edit

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [30.04.19 14:50:53]

Trist, foarte trist.

Kaliakra Superior era hotelul meu preferat din Albena, singurul care întrunea cel mai bine dorinţele şi preferinţele mele.

Am sesizat o scădere a nivelului serviciilor încă de acum doi ani de Paşti, dar ceea ce povesteşti tu şi ceea ce a mai povestit în privat un alt coleg din grupul tău întrece orice închipuire.

Mă felicit că am făcut alegeri mult mai inspirate anul acesta pentru a mă bucura de Sărbători aşa cum trebuie, dar tot simt un gust amar când mă gândesc la cât a putut să decadă Kaliakra mea dragă

[30.04.19 15:46:38]

@cilie: Am fost și eu acum de Paște. Nu pot spune că a fost de vis, dar nici o catastrofă.

E drept că eu nu am mai fost la Ralitsa Superior și înainte pentru a face o comparație cu ce a fost, dar din ce știu și-a pierdut o stea (poate nu degeaba).

Pentru un hotel de 3* a fost destul de bine, iar mâncarea nu mi-a părut a fi cum ai descris-o tu.

Dacă m-a deranjat ceva, era îmbulzeala la masă, cea creată de sâmbătă încolo, când a sosit al doilea grup de turiști.

Am înțeles că tu cunoști hotelul demult, am căutat după anterioarele tale review-uri despre acest resort dar nu am găsit nimic. Era interesant să văd un comentariu de-al tău și de pe vremea când îți plăcea hotelul.

[30.04.19 15:54:12]

@Dabator: Cilie a scris despre Kaliakra, nu despre Ralitsa.

[30.04.19 15:59:39]

@Flaviu: Îmi cer scuze!!!

Rog un mod să șteargă ecoul.

[30.04.19 16:00:41]

@Dabator: Nu face nimic, se mai întâmplă. ????

[30.04.19 16:07:22]

@Flaviu: Sunt prea multe chestii Superior în Albena.

Scuze în primul rând @cilie, căci la articolul tău comentasem aiurea.

[30.04.19 16:10:10]

@Dabator: Acu' trebuie să ne povestești despre Ralitsa, dacă tot ai amintit despre hotel. ????

fanespoitorul
    [30.04.19 16:58:17]

@Dabator: și aveam senzația ca am băut eu prea mult

Zoazore
    [30.04.19 17:19:14]

@Dabator: @Mishu, @krisstinna si eu avem articole de la Ralitsa. @krisstinna are de la Pasti, anul trecut vezi impresii

Dar sa vezi ce-a scris tot ea, anul asta din Sunny Beach!

Aici a fost parfum!

@cilie: Abia astept! Si nu numai de la tine!

[02.05.19 09:08:14]

Asa cum am promis revin cu un last edit asupra intregului sejur.

Am iesit din tara in maxim 20 minute, drumul bun [...]

P. S. daca un moderat poate sa uneasca ce am scris acum cu ce am scris prima data ar fi frumos.

Merci

[02.05.19 10:15:04]

@cilie:

textul trimis a fost inserat în review-ul ”original”.

fanespoitorul
    [02.05.19 11:05:48]

@cilie: Am intrat in Albena la 10,41.

Am gresit ca am platit in 30 Aprilie parcarea - 30 leva, au vrut sa-mi taie bratara, sa le dau cheia etc. A fost un circ la receptie.

A doua zi i-am spus ca mai am de platit 10 leva. Mi-a cerut 20 si am intrebat de ce?? Mi-a aratat ca am intrat la 10,41 si era ora 11. Adica pentru 20 minute mai aveam inca o zi de parcare. Mi se pare nesimtire sa dau 10 leva/noapte in conditiile in care pe 30 aprilie si 1 Mai pavau parcarea dupa ce unora le-au pus hartii in geam sa mute masina. Eu mi-am baut cafeau afara si ma uitam cum asfalteaza si unul dintre muncitori era rezemat de masina mea si dadea Like-uri pe FB cand am strigat la el toti se stricau de ras.

Cum ar fi procedat daca erau nemti in hotel???

Am si poza dar apar persoane din grupul nostru care puneau bagajele in FBA

Yoda
    [02.05.19 12:20:10]

@cilie:

Da, asa este, ai auzit bine. O spun din proprie experienta. Am primit-o dupa un an si sapte luni.

Si au trimis o multime de amenzi odata, la posta deja functionara stia ce sunt, m-a intrebat daca vreau sa o ridic.

cilie, cosminap, fanespoitorul, Flaviu, Yoda, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂKaliakra Superior Hotel: