ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.07.2018
ÎNSCRIS: 04.05.17
JUN-2018

Turul Mării Negre cu mașina: Ucraina - Rusia - Georgia - Turcia - Bulgaria - 7430 km

Dragi prieteni,

Am profitat de faptul ca anul acesta Cupa Mondiala a fost organizata de Rusia si am decis sa pun in aplicare un proiect mai vechi: Turul Marii Negre cu masina - 7430km.

In acest material voi oferi informatii si comentarii pentru orice sofer care doreste sa faca aceasta experienta. Ma voi referi la: conditiile de drum, atitudinea autoritatilor, pretul carburantilor, experienta prin peisajele naturale pe unde am trecut.

Cum obiectivul acestei excursii a fost participarea la Cupa Mondiala de fotbal si vizitarea de locuri istorice, cei interesati de aceste doua subiecte, va rog sa imi scrieti si voi impartasi cu voi experientele pe cele doua teme. Nu doresc sa obosesc cititorii care nu sunt interesati nici de fotbal, nici de istorie.

Traseul pe care am mers este urmatorul:

Bucuresti - Galati - Giurgiulesti (MD) - Reni (UKR) - Odessa - Kiev - Harkov - Belgorod (RUS) - Liski - Novoanninsky - Volgograd - Kalach - Rostov pe Don - Piatigorsk - Vladikavkaz - Tbilisi (GE) - Borjomi - Kars (TR) - Ankara - Canakkale - Sunny Beach (BG) - Silistra - Calarasi (RO) - Bucuresti.

Voi trata fiecare tara separat, astfel incat cei care doresc sa viziteze respectiva tara sa poata puna intrebari punctuale.

Pentru cei care sunt interesati de experienta la Cupa Mondiala de fotbal, le pot povesti despre experienta din Volgograd si Rostov pe Don.

Pentru cei care sunt pasionati de istorie, le pot povesti despre experienta la:

- Prokhorovka (Batalia de la Kursk 1943)

- Stalingrad (1942)

- Kars (1914 - 1915)

- Ankara (Kemal Ataturk si Razboiul de independenta al Turciei 1921-1922)

- Gallipoli (1915).

Din punct de vedere al pregatirii excursiei, nu a fost ceva deosebit, pentru Ucraina, Georgia, Turcia si Bulgaria nu este nevoie de viza, iar pentru Rusia, datorita faptului ca aveam bilete la meciurile CM, mi s-a emis un FAN ID, document cu ajutorul caruia am intrat si iesit din Rusia fara viza.

Ca bani, am avut Euro si lei pe carti de credit, una Visa, una MasterCard, in caz ca vreuna nu e acceptata. De asemenea am avut vreo 50 leva, pentru taxele la intrarea in Bulgaria si vreo 3000 RBL pentru prima zi din Rusia.

Masina a facut o vizita la service inainte de plecare pentru un control de rutina, totusi am luat cu mine informatii despre dealer-ii de pe traseu, in caz ca am nevoie.

Am avut RCA-ul meu si o Carte Verde pentru Rusia (RCA-ul meu nu avea Rusia), totusi, veti vedea ca nu a fost indeajuns)).

Rezervarile la hoteluri le-am facut cu multe luni inainte (in special cele din Volgograd si Rostov datorita CM) pe booking. Nu am avut probleme la acest capitol, toate s-au confirmat si realizat in parametrii stabiliti.

Cu o sacosa de tricouri, sosete de vara, o pereche de pantofi sport cu talpa groasa (ce mult mi-au folosit!), o geaca de ploaie si mult entuziasm (moderat!) am plecat intr-o vineri la pranz spre... Odessa.

In episodul urmator: Ucraina.

Trimis de laurentiu69 in 19.07.18 09:33:47
Validat / Publicat: 19.07.18 11:49:35

VIZUALIZĂRI: 1268 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (laurentiu69); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Segment din Autostrada Marii Negre

[19.07.18 11:48:39]

Mutat în rubrica "Turul Mării Negre: Ucraina, Rusia, Georgia, Turcia etc, EUROPA" (nou-creată pe sait)

[19.07.18 14:10:49]

iulianic
[19.07.18 18:15:13]

@laurentiu69: Vai, te-ai oprit tocmai atunci când mă pusesem și eu gospodărește pe citit!

… va rog sa imi scrieti si voi impartasi cu voi experientele pe cele doua teme. Nu doresc sa obosesc cititorii care nu sunt interesati nici de fotbal, nici de istorie.

Eu te rog să scrii fără teama că ai putea obosi pe cineva. Cei care nu sunt interesați de fotbal, vor trece mai repede peste pasajele despre fotbal, iar cei care nu sunt interesați de istorie, nu vor citi pasajele cu pricina. De altfel, aici, pe AFA, istoria înseamnă doar o referire în context la obiectivul în cauză și nicidecum ceva obositor, ca o lungă și plicticoasă lecție de școală.

Traseul pe care l-ai făcut, care a necesitat o laborioasă muncă de organizare, merită luat ca exemplu cu atât mai mult cu cât așa ceva nu se face prea des.

[20.07.18 21:37:23]

@laurentiu69: Super, astept sa mai citesc, felicitari, votat cu mare drag.

iulianic, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂTurul Mării Negre: Ucraina, Rusia, Georgia, Turcia etc: