ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.07.2018
ÎNSCRIS: 24.07.14
JUL-2018

încărcat de pe telefon!

Din nou la Sueno!

Tocmai ce am revenit din Antalya... Anul acesta am ales sa revenim la Sueno Deluxe din Belek unde ne-am simtit minunat in urma cu 2 ani.

Pot spune ca hotelul a crescut la unele aspecte, iar la altele a scazut, dar sa le luam pe rand.

Zborul: Zbor din Timisoara, cu compania turca Corendon Airlines, am plecat la ambele zboruri chiar la fix, am ajuns mai repede, fără probleme. La bord am primit un sandwich, apa, ceai sau cafea.

Transferul: A fost efectuat de firma locala Summer Tour, partenera cu 2 mari tour operatori romani, din nou fără probleme.

Cazarea

Am avut rezervată o camera „Suite Land & Golf View” deoarece camerele standard erau blocate (Stop sales) si diferenta de pret nu era chiar mare. Ajungând la hotel, am fost invitați sa luam loc in recepție, fiind asistați de o recepționera care ne-a preluat Pașapoartele si formularele de cazare dupa ce le-am completat pe acestea din urma. Totul a mers repede si cam in 10 min. Aveam in mana harta hotelului, 3 cartele de camera si 3 de prosoape (Pt 3 persoane).

Camera

Camera 3208, situată la etajul 3, cum ziceam, o suita land view era compusă din 2 camere: un dormitor cu o baie (cu cada, care avea dus normal si de tip “rainfall”) si un living cu un colțar, care poate deveni pat pentru 2 persoane la solicitare (asa am procedat noi si au inchis mijlocul, au venit cu un pat si o saltea si s-a rezolvat rapid). Baia de la living avea doar duș. Televizoare si minibar în ambele camere.

Deoarece aceasta camera este situată fix pe colt am avut 3 balcoane in loc de 2, iar televizorul din dormitor nu era pe perete, din cauza iesirii pe balconul 3, ci se situa intr-un fel de cutie, parte din mobilier, din care iese prin acționarea unui buton.

In dormitor aveam si set de ceai/cafea.

Cosmeticele din baie s-au schimbat, nu mai sunt Roberta Cavalli, ci Bvlgari, de foarte buna calitate.

Minibarul cu sucuri gama cola, sucuri neacidulate, apa si minerală si plata, twix, vin rosu si alb. Intr-un sertar din dulapul cu minibar din fiecare camera se mai gasesc si chipsuri, sticksuri si alune, toate acestea realimentate zilnic.

Curățenia Ok, se facea la ore la care nu eram in camera, ca Si acum 2 ani, dar nu am mai vazut lebede din prosoape sau alte aranjamente frumoase.

Pentru noi land view a însemnat vedere la locul de joaca pentru copii (nu am asteptam, dar nu a fost deloc zgomot) si la o pădure de la Sueno Sports Center.

Plaja

A rămas exact cum o știam, curată, cu 2 baruri, unul la intrare și unul pe ponton, la fel de bine aprovizionate. La cel de la intrare se găsesc gozleme și sandwich-uri.

Plaja foarte bine securizata, nu lasă pe nimeni să intre pe teritoruiul hotelului, fiind foarte atenți. Intrarea în mare foarte lina.

ATENTIE!!! De când venim in Antalya, cam 12 ani nu am auzit de meduze, dar aici au aparut. A fost intr-o zi un incident cu acestea, dar nu am crezut pana când le-am vazut chiar eu.

In primele 2 zile marea a fost agitata ca mai apoi, in ultimele sa fie chiar foarte curată si transparentă, cum nu cred că am mai văzut in Belek vreodata, eventual in Kemer. Șezlonguri se găseau la orice oră.

Piscina

Piscina este superbă, mare, curată, construită ca o laguna, cu apa foarte caldă.

Se găseau șezlonguri la orice oră. Toboganele funcționau de la 10-12 și 13-17.

Masa

Nu am folosit niciun restaurant a la carte. Am servit mesele fie în restaurantul principal, fie uneori, prânzul la Sueno square. Mâncare multa, buna, dar paca mai slaba decât acum 2 ani.

Am avut in fiecare seara antricot de vită, creveți, raci, dar au lipsit serile tematice, dar am pus asta pe seama faptului ca este totusi inceput se sezon si hotelul nu era plin. Probabil nici rușii nu au venit înca în număr mare deoarece la ei acasa este Campionatul Mondial. Oricum si cu si fără seri tematice mâncare era multă și bună.

La Sueno Square, unde se poate mânca la orele prânzului, se gaseste mancare de tip Fast Food, dar si șnițele, supe, salate, paste, mancare asiatica si chiar sarmale ????.

La patiseria din Lobby calitatea a crescut vizibil față de vizita precedentă, existând mult mai multe produse. Chiar nu mai aveau loc sa puna altceva.

Au inlocuit atât sandwich-urile de la patiserie cât și ce se găsea inainte la Sueno simit de la ieșirea către plaja cu foietaje tip Fornetti si dulci si sărate, care mi s-au parut o alternativa mai practica, în special pentru ca le-am luat si în ultima seară pentru a avea pe drum, întrucât am avut transferul la 6:50 dimineața, iar restaurantul nu era deschis, si nu s-au întărit.

Toate barurile servesc in continuare o gama larga de băuturi alcoolice si nonalcoolice, chiar si de import.

Enterteinment si spectacole

Nu am prea avut contact anul acesta cu echipa de enterteinment, aveau activități, dar nu erau foarte curioși să te caute cum era în alte părți, un fel de ne cauți bine altfel nu joci...

Spectacolele au fost reusite, unele clasice, văzute deja de cateva ori, dar mai sunt si concertele cu mari artiști turci, care sunt total altceva. Noi am prins Enbe Orkestra si Sibel Can, dar am fost doar la Enbe si chiar a fost frumos.

Nu am folosit centrul spa.

Personalul

Tot personalul a fost foarte amabil, 99% vorbitori de limba engleza, chiar te puteai înțelege ușor cu majoritatea. Erau foarte bine pregătiți și chiar pot spune că servicii așa bune ca aici nu am mai întâlnit.

La recepție încă mai lucreaza doamna Victoria, care vorbește limba romană și vă poate ajuta în caz că nu vă descurcați cu engleza.

Concluzii

Un concediu reușit la un hotel de vârf care și-a meritat fiecare bănuț, care are mult potențial si cu mici mici schimbări chiar poate sa fie perfect, dar la care eu nu voi reveni, pentru ca, deși dupa ce am fost 2 ani la rând la Royal Wings în urma cu vreo 8 ani si am zis ca nu mai facem greșeala de a alege un hotel de 2 ori, am revenit la Sueno si nu a fost ca prima data...

Trimis de tm-tc in 07.07.18 10:26:17
Validat / Publicat: 07.07.18 11:02:07
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Miracle, Ic Green, Royal wings, Delphin Diva, Royal Holiday, Rixos Sungate, Rixos Premium Belek, Mirada Del Mar, Ela Quality

VIZUALIZĂRI: 5074 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (tm-tc); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P13 Marea foarte curată despre care povesteam
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 158.00 EUR pe cameră

[07.07.18 10:54:51]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 52&ridAnt=87001

ageafer
    [20.07.18 19:49:40]

@razvan2002: Buna ziua, anul asta am fost la delphin imperial in Lara și ne gândim la anul sa mergem in belek. Dacă îmi puteți spune va rog la ce pret va ajuns sejurul sa știm cam la ce sa ne asteptam? Va mulțumesc mult!

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [20.07.18 20:17:02]

@ageafer:

Anul acesta, cu reducerile maxime de early booking, Sueno Deluxe a fost cu 25-30% mai scump decât Delphin Imperial. Sunt mari şanse ca raportul să se păstreze şi anul viitor, indiferent de evoluţia generală a preţurilor.

La prima vedere pare cam scump, dar, în opinia mea, Sueno Deluxe merită cu prisosinţă diferenţa de preţ, fiind peste Imperial la toate capitolele, altă clasă.

[20.07.18 20:19:02]

@ageafer:

Buna ziua, anul asta am fost la delphin imperial in Lara

ageafer
    [23.07.18 21:34:45]

@nicole33: va mai deranjez cu o întrebare, la tvaveau ceva programe românești? Va mulțumesc!

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [23.07.18 23:42:16]

@ageafer:

va mai deranjez cu o întrebare, la tvaveau ceva programe românești?

În concediu eu nu prea sunt interesată să mă uit la televizor. Verific doar dacă acesta funcţionează la preluarea camerei. La Sueno stăteam dupăamiaza în living şi puneam muzică turcească pe televizor.

Din câte îmi amintesc nu era decât TVR Internaţional, la care oricum nu ai ce vedea.

Însă internetul wireless funcţionează foarte bine, astfel încât poţi urmări ce posturi româneşti online doreşti. Soţul meu stătea doar pe tabletă.

gabivar
    [06.11.18 19:53:25]

@razvan2002: Sal. scuze de deranj, am si eu o intrebare. Sauna cum se prezinta?

tm-tcAUTOR REVIEW
    [07.11.18 16:48:43]

@gabivar: Am fost doar o data. Exista si sauna umeda si sauna uscata, amandoua foarte ok.

ageafer, gabivar, tm-tc
    Alte impresii din această RUBRICĂSueno DeLuxe Belek: