ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.09.2021

Sueno și atât

Sueno Deluxe Belek

Vacanța cu părinții 25.08-03.09

3 adulți Suite Sea View

Peste așteptări, contrar recenziilor mai proaste de pe Google Maps.

Sunt diferențe fața de 2019, într-adevăr.

Cu ce să începem?

I. Cu MASA (cel mai mult despre asta se vorbește, am observat).

Păi, mâncarea este bună, proaspătă, și, în plus fața de 2019, toate zonele de servire din rest. principal erau deschise. După zona cu pâine și înghețată erau aceleași feluri de mâncare ca la intrare, dar era liber și nu se înghesuia nimeni. (un mare plus) Se putea alege să se stea în zona de mese Mediteraneană sau Clasic, mereu se găseau locuri libere și nu era îmbulzeală ca la primul salon.

Se poate ca unele feluri de mâncare să se repete (exista mereu în acelasi loc orez, piure, cartofi sau friptură de pui, este perfect normal, asta NU înseamnă ca nu era oferta de mâncare diversificată).

Pentru cei care o să-mi sară în cap, abia aștept, este aproape imposibil să le încercați pe toate în 7-9 zile sau să mâncați până la epuizare 3 mese pe zi, o să cedeze stomacul/ficatul:

1. mă îndoiesc că, la micul dejun, mâncați în fiecare zi pește afumat, păstrămioară de vită, miere de pe fagure, plăcinte proaspete sau omletă cu tot felul de.

2. la prânz la restaurantul principal era oferta mai slabuță, se găsea pește, friptură, ciorbe (mă îndoiesc că și la prânz și seara abordați același tip de mâncare)

3. seara erau tot felul de aperitive, specialitați reci sau calde, chiar erau "de toate pentru toți".

Ca alternative:

1. patiseria de la lobby (10-22) unde se serveau și sandwich-uri

2. simit house (10-17) unde, în drum spre plaja/cameră, se poate opta pentru covrigi sau foietaje

3. Sueno Square pentru prânz la piscina/mare, unde este o varietate de la kebab, hamburger, paste, friptura ș. a. m. d. (aici un mare plus fața de 2019, au pus ventilatore cu apă și se poate sta liniștit la masă, chiar și in cea mai mare căldură)

4. restaurante a la carte pentru cină

5. Gözleme la Beach Bar

6. Vitamin Bar în zona de Spa și Gym

II. Personalul de la plajă, piscină și masă este tânar, probabil studenți. Poate fi un pic dificil să te înțelegi cu ei în engleză, dar cu puține cuvinte și strictul necesar e ok. Mereu apărea din spate un supervizor care le explica, în caz că nu au înțeles bine comanda.

III. Curățenia în camere super ok, prosoape schimbate zilnic, ășternuturi la 2 zile, femeile de serviciu știau cuvintele de bază necesare:towel, shower gel sau altele de genul.

In lobby, la fel curățenia ft ok.

Poate la plajă (dușuri și toalete), unde se adună mereu apa și nisip, sa nu fi fost la același nivel.

IV. Plaja extraordinară (pentru asta am venit), seara după 22 mereu era nivelată, beach boys veneau la 2-3h să golească de la fieacare șezlong "găleata de gunoi" și după 19 să așeze șezlongurile la locul lor.

Pentru frații mei români, care ați fost la Sueno, am înțeles e ceva de mers de la zona cu copertine până la apă, dar dacă tot vă chinuiți să trageți șezlongurile până în buza apei și sub ponton, să fie și umbră, măcăr NU le mai lăsați acolo după ce plecați, duceți-le și la locul lor că nu v-ați angajat slugi pe beach boys. Chiar era dezolant ce vedeam!!!

Piscina imensă și liberă, era loc pentru toată lumea.

Toboganele spectaculoase și un mare plus este liftul.

V. Camera exact cum am rezervat.

Suite Sea View este de fapt un apartament cu 2 camere fiecare cu baie proprie, una cu cadă, alta cu duș, dar cu intrare comuna printr-un hol. Pot sta lejer 2 familii, intrucât în fiecare camera se intra pe baza de cartelă. Cosmetice de calitate BULGARi.

VI. Sueno Arena este excepțională. Sonorizarea și acustica sunt extraordinare și modul de organizare cu scaune și mese pe nivele. Am prins și concert Sibel Can-voce live WOW.

Seara de la 21.30 erau spectacole la arenă, de la 22.30 la Beach Club era Dj Party sau muzica live o dată la 2 zile.

VII. Despre măsurile de siguranță: tot personalul se protejează. La masă se oferă mască, că nu o poartă turiștii... este problema lor, nu o sa facă nimeni poliție la restaurant dacă o poarta sau nu, dar tot ei se plâng ca nu se respectă.

Dezinfectant peste tot etc.

VIII. Băuturi de calitate, internaționale. Și pe ponton se servea Chivas, Hennesy și altele. Chiar aveați de unde alege.

În plus, se poate vizita și Sueno Golf, unde este o priveliște extraordinară.

Recomand hotelul, în special familiilor cu copii.

Oricând m-aș întoarce aici.

Atașez și poze.

Zi faină tuturor.

Trimis de Alex.dr in 12.09.21 19:14:29
Validat / Publicat: 12.09.21 19:44:45
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 2960 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alex.dr); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 158.00 EUR pe cameră

[12.09.21 19:43:30]

@Alex.dr: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_add9.p ... 05330&hid=17952.

Yoda
    [14.09.21 11:38:12]

Un review corect si bine scris. Ma bucur ca am avut al douazecilea vot, cel care aduce super-bonusul.

Poate mananca pastramioara peste care pun miere de pe fagure. Mai stii? ????

[14.09.21 12:42:26]

@Yoda: Mulțumesc mult pentru comentariu.

Am încercat sa fiu obiectivă, întrucâr toate recenziile de genul de pe fb sau google erau la modul "Recomand" sau "Nu recomand".

Am încercat să îi fac pe cititori să trăiască și ei, măcar online, experiența mea de acolo.

Poate că se simte un pic vârsta hotelului, dar asta nu m-a împiedicat să petrec niște zile minunate acolo.

P. s. am adăugat și poze

[14.09.21 12:47:38]

@Alex. dr: Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

[14.09.21 14:54:58]

@webmasterX: cu drag.

Le-aș fi pus odată cu reviewul, dar a durat ceva să mă hotărăsc ce poze să aleg.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [15.09.21 00:28:11]

@Alex. dr:

Sunt totuşi doar şase ani de la inaugurarea hotelului din 2015. Îmi pare rău dacă ţi-a părut învechit. Eu am fost la Sueno la câteva săptămâni de la deschidere şi am avut tot apartament. Mi-a plăcut mult de tot, inclusiv faptul că totul mirosea a nou. Intram în apartament şi mirosea ca în magazinele de mobilă .

Toboganele spectaculoase și un mare plus este liftul.

Asta mi-a plăcut şi mie, Sueno fiind singurul hotel din cele vizitate de mine la care exista lift la aquapark, ceea ce nu am găsit nici la aquaparkuri consacrate.

Şi eu am remarcat prânzul mai slab diversificat din restaurantul principal, însă oferta de la Sueno Square era peste aşteptări şi compensa orice eventuale neajunsuri.

Incredibil! La aşa ceva nu m-aş fi aşteptat. No comment!

[15.09.21 06:45:44]

@nicole33: Am mai fost și în 2019, tocmai pentru că ne-am simțit bine am revenit.

Chiar a fost peste așteptări și anul ăsta. Oricând m-aș întoarce.

Poate în zona de plajă la dușuri și toalete ar trebui ceva îmbunătățiri, în rest impecabil, n-am ce zice mai mult.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [18.09.21 10:37:12]

@Alex. dr:

Am mai fost și în 2019, tocmai pentru că ne-am simțit bine am revenit.

Am bănuit că ai fost şi în 2019 la Sueno din cele povestite în articol.

Şi eu am am fost deseori tentată să revin unde m-am simţit bine şi am fost mulţumită, dar tentaţia de a încerca ceva nou a fost mai mare.

Chiar a fost peste așteptări și anul ăsta. Oricând m-aș întoarce.

Aici treaba cu aşteptările este puţin mai complicată, acestea trebuind să fie în concordanţă cu preţul plătit.

Sejurul tău a fost foarte scump, dar probabil acest aspect nu te-a deranjat.

Eu am fost la Sueno cu mult mai puţini bani, cam jumătate , şi hotelul m-a încântat. Însă la un preţ dublu aşteptările mele ar fi fost cu totul altele şi nu cred că mi s-ar mai fi părut la fel de ok.

[18.09.21 11:17:00]

@nicole33: Totul ajunge să se lege de preț.

Anul acest preturile au explodat, am vrut Belek, și, în același timp, ceva decent-hotelurile din Belek nu prea au mai fost renovate și ofertele primite au fost chiar scumpuțe- și am ales Sueno, până la urmă, prețurile au fost similare cu cele dun 2019, poate 100-200€ dif., și am ales o cameră superioară, cea std. era undeva cu 400€ mai puțin.

Luați în considerare 3 adulți și un pachet de 9 nopți.

Probabil ați prins o ofertă bună în zilele bune ale turismului în Antalya din anii trecuți, fiecare are propriile criterii și standarde, până la urmă.

E primul review aici, sper să nu fie și printre ultimele, în același timp.

Alex.dr, Yoda
    Alte impresii din această RUBRICĂSueno DeLuxe Belek: