ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.02.2018
    ÎNSCRIS: 16.11.14
    SEP-2017

încărcat de pe telefon!

Relaxare de nota 10

In luna Septembrie 2017 am ales ca sejur din nou Turcia, Belek si am dorit o vacanță perfectă. Alegerea a fost Sueno Deluxe in perioada 09-17.09.

După peripeții cu întârzieri la plecarea din Otopeni am ajuns fara alte probleme în Antalya. Transferul s-a facut fără probleme, singurul neajuns a fost ca am ajuns la hotel in jurul orei 19.00. La receptie ca de obicei cu bacșișul in pasaport, si ca de obicei nu a fost acceptat, am cerut o camera buna (sejurul achiziționat a fost room golf view) receptionerul mi-a spus că un upgrade costă 200€, reacția mea a fost ca este prea mult, apoi m-a întrebat ce naționalitate sunt, auzind ca sunt român a zâmbit... si mi-a oferit gratis o camera superbă sea view (camera 4225).

Să începem:

Camera. Spatioasa cu un pat king size cu vedere aproape perpendiculară spre mare.

Baia cu duș cu produse de toaletă Bvlgari (care au fost completate mereu), articole de barbierit (spuma si aparat de ras), pasta de dinti si periute. Minifrigiderul foarte dotat (vezi foto). O camera căruia nu i se poate reproșa nimic. In prima dimineață am lăsat 10 $ pe pat (după aceea am gasit pe perne și trandafiri)

Masa si băuturile. Mancarea este variată pentru gusturile tuturor (se cam repetau dar mereu puteai incerca altceva deoarece sunt foarte multe feluri de mâncare, lucru valabil si pentru desert și fructe). Preferatul meu era la cina Sushi bar (foto), sushi găseai și în timpul celorlalte mese dar la cina era preparat pe loc. Personalul foarte binevoitor și serviabil, mereu cu zâmbetul pe buze. Era un chelner care știa ce bem la prânz și cină și nici nu mai era nevoie sa comandam deoarece deja venea și ne punea în pahare.

Băuturi și răcoritoare. Bauturile alcoolice erau pe gustul tuturor, si cei mai mofturosi puteau comanda ceva pe gustul lor. Racoritoarele erau la sticla si la doză, inclusiv energizante de calitate, berea este imbuteliata (foto).

Baruri sunt in toate punctele de interes (singurul unde le puteai vedea in toată "splendoarea"lor era barul din lobby unde puteai vedea și alege ce doresti). Inclusiv la prânz și cină puteai comanda orice băutură doreai. Singura"problemă"era aceea ca oriunde stăteai erai asaltat de chelneri care te întrebau ce dorești și nu puteai sa ii refuzi. Intre orele 12.00-17.00 se putea servi mâncare, desert, fructe si băuturi in Sueno Square.

Piscină și plajă. Piscina este in forma de laguna, superbă, curata neavând nimic de reproșat. Plaja este cu nisip, în apropierea apei sunt cateva pietricele. Cine dorea putea sta pe sezlong-urile de pe ponton (3 zile au fost rezervate pentru statul la plaja pe ponton, restul la piscină)

Aquapark-ul este interesant cu topogane si pentru copii și pentru adulți.

Spectacole foarte interesante in fiecare seara. Un lucru care m-a impresionat a fost acela ca atunci cand au fost spectacole cu artiști turci era cântat Imnul de Stat, absolut TOȚI spectatorii turci erau in picioare si cântau imnul. Pe fiecare seara după terminarea spectacolelor puteai continua distracția la discotecă.

Am servit masa numai la un restaurant a'la cart, cel asiatic. Meniul, servirea și calitatea preparatele a fost excelenta. Am plătit 10€ de persoană.

Un lucru dezamagitor a fost acela că deși în hotel erau foarte multi români aceștia nu doreau să discute cu tine (coborând cu liftul pentru micul dejun la et. 3 a intrat în lift un cuplu de români care după un good morning amabil, văzând că sunt romani am spus Buna dimineata, reacția lor a fost aceea de a coborî la et. 2., ulterior i-am intalnit in restaurant, acesta fiind numai un exemplu. Același lucru l-am pățit și in Thailanda in Patong Beach la hotelul unde am fost cazați)

Singurele puncte mai slabe dar care nu au influențat negativ sejurul au fost acelea ca nu au fost seri tematice la restaurant și barmanii dacă aveau un client turc il serveau pe el primul chiar dacă erai înainte acolo.

Pe ansamblu este un hotel care după părerea mea oferă 100 % satisfacție și pe care il voi recomanda mereu cu căldură tuturor celor care doresc ceva de calitate.

Trimis de adrian68* in 12.02.18 14:58:41
    Validat / Publicat: 12.02.18 17:09:48
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Cristal Waterworld, Belek.

VIZUALIZĂRI: 5176 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adrian68*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P12 Restaurantul asiatic!
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20000 PMA (din 23 voturi)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 158.00 EUR pe cameră

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [12.02.18 17:31:16]

@adrian68:

Felicitări pentru articol şi pentru vacanţă!

Mă bucur că Sueno îşi menţine standardele de calitate.

Am fost anul trecut în zonă în acelaşi timp cu tine şi o săptămână după.

Am trecut pe la Sueno imediat după plecarea ta, aflându-mă în căutarea unui hotel pentru anul acesta, amintindu-mi cu plăcere de propria mea vacanţă petrecută aici.

M-a surprins slaba ocupare a plajei, comparativ cu hotelurile vecine, Cornelia şi Calista, cu atât mai mult cu cât aici două hoteluri împart aceeaşi plajă.

Cam care estimezi să fi fost gradul de ocupare a hotelului la mijloc de septembrie?

adrian68*AUTOR REVIEW
    [12.02.18 17:35:30]

@nicole33: Aveți dreptate. Nu cred ca hotelul era ocupat intr-o proporție mare.

Probabil sub 75%.

Dar și plajele și celorlalte hoteluri nu erau prea aglomerate.

SUFLETEL
    [12.02.18 20:08:29]

Ce amintiri...

Am Fost Acolo si eu chiar in primul an de functionare.

Tu ai fost norocos cu camera. Contrar sfaturilor primite, am incercat si eu cu bani in pasaport. Mi-au fost refuzati si am primit o camera cu vedere la intrarea in hotel. Nu mi-a placut deloc. Am sunat-o plangand de suparare pe prietena mea de pe AFA care m-a trimis inapoi la receptie sa platesc suplimentul de seaview. Doar asa am putut avea o camera cu vedere super la piscina si la mare

adrian68*AUTOR REVIEW
    [12.02.18 20:16:23]

@SUFLETEL:Imi pare rău pentru ce a-ți pățit.

Dar contrar tuturor părerilor receptionerii turci nu sunt ahtiați după bacșiș.

In general am avut noroc cand a fost vorba de a obtine camere bune.

Baftă la următorul sejur.

cristianford
    [06.12.18 23:09:21]

@adrian68: Buna seara,

Poti sa-mi dai pe MP agentia de unde ai luat sejurul?

Multumesc

[07.12.18 00:00:34]