ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.07.2018
ÎNSCRIS: 15.04.10
single

Concursul de elegantă al automobilelor vechi

Sâmbătă 30 iunie orașul Sinaia a fost martorul unui important eveniment automobilistic: concursul și parada automobilelor de epocă în cadrul Concursului de Elegantă.

Acest concurs a fost lansat în 1934 sub patronajul Automobil Clubului Român dar războiul și regimul comunist nu au mai permis să se desfășoare această competiție de elită. A fost reluat în 2011, astfel ajungând în acest an la ediția a VIII-a.

A fost organizat de Retromobil Club România în parteneriat cu Muzeul Peleș și Primăria orașului Sinaia.

Cunoșteam programul din afișele răspândite în tot orașul. Sâmbătă dimineață automobilele de epoca puteau fi admirate pe domeniul castelului Peleș între orele 10-16; între 12-13.30 era programată o paradă în față castelului; la ora 17 urmau să defileze pe străzile orașului iar la 18 cele mai frumoase modele urmau să fie premiate în cadrul unei festivități la Casinou. Îmi făcusem cu o zi înainte programul: dimineață pe la 11 să iau autobuzul până la castel, să întru pe la Economat, să traversez clădirea cu cafenea și să mă aștern la drum până unde vor fi parcate mașinile. La întoarcere urma să merg pe jos câțiva km, tocmai buni să-mi fac poftă de mâncare.

După un somn iepuresc de 20 de minute cu sau fără autobuz mă înființam pe la ora 17 la intrarea în parc unde vizibilitatea e mai bună. Numai că... toată, dar toată dimineață a plouat cu bulbuci fără măcar un sfert de ora de pauză. Ce să merg, unde să stau? Am renuntat cu părere de rău, rugându-mă la Dumnezeu ca după amiază să stea ploaia. Dumnezeu m-a ascultat și pe la 3 a stat ploaia iar în timpul paradei de la 5, mai un strop, mai altul, dar ce mai conta?

La eveniment au participat câteva zeci de autoturisme ale unor colecționari din Germania, Serbia, Bulgaria și România. Zece automobile au fost fabricate înainte de 1940 iar cel mai vârstnic în anul 1921. Organizatorii le-au împărțit în trei mari categorii: antebelice, postbelice și fabricate în România. Subcategoriile erau Cabriolet, Sedan și Coupe. M-a emoționat o Dacie 1100 albastră, exact ca prima noastră mașină cumpărată în 1968.

Înafară de cele 30 de mașini selectate după reguli severe pentru participare la concurs, alte 25 automobile vechi au fost autorizate să defileze pe străzile Sinaiei. Anul acesta Federația Internațională de Automobile Istorice (FIVA) a inclus concursul de la Sinaia în categoria A.

Nu mă pricep la mașini deși am condus Lada și Dacia 1300 timp de 15 ani. M-a ajutat mult la dus și întors de la serviciu când treceam prin cartiere cu demolări și construcții. Cum se conducea prin 70-80? Trecătorul putea să citească ziarul în mijlocul drumului până să treacă o mașină. În momentul în care după 90, când aveam vreo 60 de ani, un puști teribilist mi-a zis” Babo, nu dormi la volan! ”, mi-am zis că nu mai e de mine. Există un timp pentru toate și timpul meu de conducător auto trecuse.

Trimis de Michi in 02.07.18 23:22:19
Validat / Publicat: 03.07.18 11:48:19
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SINAIA.

VIZUALIZĂRI: 371 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P07 Parada masinilor de epoca
Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

doinafil
[03.07.18 18:10:57]

@Michi: A fost o bucurie să văd aceste poze, chiar dacă nu știu ce mărci sunt și cine le-a produs!

Ce este cu Jeep-ul din P22? Face notă discordantă cu celelalte, pentru că este murdărică!

MichiAUTOR REVIEW
[03.07.18 19:15:56]

@doinafil: nu a participat la concurs, probabil venea de pe munte uunde ploua dar am zis ca e interesant de pozat un Jeep original.

doinafil, Michi
Alte impresii din această RUBRICĂFestivaluri, evenimente în Sinaia: