ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.06.2018
ÎNSCRIS: 24.01.10
JUN-2018
2 AD. + 2 COPII -- v: 7. 9

Tu, marea si o Cherhana

Scaderea temperaturii cu 10 grade anuntata pentru ziua de sambata ne-a prins la Constanta. Daca vineri am pacalit vremea si a fost timp de plaja, sambata, inca de la primele ore se anunta o zi friguroasa si innorata de vara. E rost de o plimbare si de o ciorba de peste. Dar unde? Imi vine in minte Vadu. Si cum nu mai fusesem niciodata pe aici caut si o cherhana pe acolo. Gasesc pe AFA un review din 2016 al lui adri-nico care prezenta Cherhanaiua lui Bosoanca si inca un review despre o cherhana intalnita sub numele de Vadu Pescarilor. Planul era facut, citesc in review-ul amintit de o taxa si o ghereta unde se poate plati si cu waze-ul in geam am plecat catre Vadu.

Drumul

Constanta – Mamaia – Navodari iar apoi, la sensul giratoriu de dupa podul ce face practic iesirea din Mamaia Sat se tine dreapta spre Histria – Corbu. La iesirea din Corbu este un drum communal DC 83 ce duce in Vadu. Drumul este prost si urmand indicatoarele veti ajunge pe un drum si mai prost unde va vor intampina indicatoarele ce anunta ca suntem in Rezervatia Biosferei Deltei Dunarii unde accesul autoturismelor precum si camparea sunt interzise. Ma tot uit de ghereta unde se poate plati permisul de acces dar nu-l gasesc asa ca merg mai departe in speranta ca voi fi iertat daca voi fi prins fara permis.

Ulterior, ajunsi acasa am aflat ca taxa de acces se plateste online si este 5 lei / persoana si 10 lei /auto pentru o singura zi. Aceasta taxa se poate achita aici: ddbra.ro/activitati/permise-online.

Revenind la drum acesta este in prima parte din dale de beton si este de o singura banda, din loc in loc fiind refugii pentru a-I astepta pe cei ce vin din sens opus. Dupa aproximativ 2 km pe acest drum se ajunge la o bifurcatie.

Inainte dar si la stanga se ajunge la Cherhanaua Vadu Pescarilor iar la dreapta la Cherhanaua lui Bosoanca.

Noi am ales la dus varianta inainte care duce pe langa mare iar la intoarcere varianta din stanga. Ambele drumuri sunt din nisip batatorit iar drumul este foarte pitoresc. Din loc in loc sunt poteci care fac legatura cu marea si unde parcheaza cei cu rulotele, cei cu corturile sau doar turistii aflati in trecere. Densitatea pe plaja in ziua in care am fost noi era de aproximativ o familie / grup / cuplu la 50 m.

Locatia

Dupa cateva poze ne-am oprit si la cherhanaua Vadu Pescarilor. Ne-a intampinat o parcare destul de mare cu doar vreo 4-5 masini (Sa fie vremea de vina?). Pe dreapta se vad cateva toalete ecologice (Nu foarte curate ce-i drept).

Locatia este intinsa pe mai multe corpuri toate acoperite cu stuf, cateva foisoare afara si chiar o zona de bar.

Alegem o masa mai la adapost, pe o terasa acoperita si asteptam sa fim bagati in seama. Dupa cateva minute apare un baiat (probabil localnic) care ne adduce 2 meniuri scrise de mana. Noi stim ce vrem: ciorba de peste. Fetele vor chefal pe plita cu mamaliga iar cealalta hamsii cu mamaliga si usturoi. Si salata de fructe cu inghetata. Painea, mamaliga, usturoiul se platesc separate. De baut o apa minerala si un prigat.

Dupa doar cateva minute ciorba a sosit. Lipsa de experienta a personalului necalificat se face simtita imediat: Dupa 2 linguri de ciorba si fara a fi adusa comanda fetelor baiatul, entuziasmat si foarte amabil a venit cu salata de fructe cu inghetata. Cu zambetul pe buze ii explicam ca am dori sa mancam intai felul principal apoi desertul. Isi cere scuze sin ne-o promite dupa masa. Chiar si aceasta stangacie insa face parte din pitorescu zonei.

Masa

Ciorba de peste suficient de mare, chiar mai mult decat suficienta, cu vreo 3 tipuri de peste identificat prin ea, potrivita ca si gust insa as fi preferat-o mai fierbinte. A fost calaie spre calda. Painea din comert, probabil de vreo 2 zile fiind usor faramicioasa.

Dupa inca vreo 5 minute a aparut si „Uriasul Chefal” cu felie de lamaie si un ardei copt pentru un plus de aroma. Foarte gustos.

Hamsiile banuiesc ca erau proaspete nefiind foarte sarate.

Usturoiul insa este cel care m-a dezamagit fiind practic o pasta facuta mai degraba din granule decat din usturoi radacina. Dar asta este doar un detaliu.

Este adus si desertul, de data aceasta la final. Frumos ornamentat, multe fructe si un betisor cu un papagal pentru un plus de culoare. Bine echilibrata si aceasta.

Nota de plata a venit si ea destul de repede.

Concluzie

Raportandu-ne la locul unde este situata, recomand singurul loc unde se poate lua masa pe plaja din Vadu si rog indulcenta cu micile stangacii ale personalului.

Trimis de dalumian in 28.06.18 18:25:52
Validat / Publicat: 29.06.18 08:27:55
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CORBU / CAPUL MIDIA.

VIZUALIZĂRI: 6164 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dalumian); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[30.06.18 01:13:20]

@dalumian: Pai sa va fie de bine si sa repetati. Felicitari, votat cu mare drag.

Dan&Ema
[30.06.18 11:44:01]

@dalumian:

Un loc salbatic, aparte, cu farmecul sau.

Drumul ala e vai de mama lui intr-adevar, dar plaja este... aparte.

Chefalul ala urias l-am zoomat sa para... urias. ????

Preturile tare piparate, mon cher!

Dar intr-un loc unde oferta este rara se explica!

Felicitari pentru articol si poze! Numai de bine! ????????????????

dalumianAUTOR REVIEW
[02.07.18 08:09:07]

@mishu: Multumesc!

dalumianAUTOR REVIEW
[02.07.18 08:11:42]

@Dan&Ema:

Asa ziceam si eu. Raportat la locul unde se afla, merita recomandarea. Probabil in orice alt loc ar fi fost nu ar fi apreciat la acest nivel.

Altfel, multumesc de vot

dalumian, Dan&Ema, mishu